Volta Ciclista a Catalunya

Maciej Paterski z CCC Sprandi Polkowice wygrał królewski etap wyścigu dookoła Chorwacji! Trzecie miejsce zajął Sylwester Szmyd!

W malowniczej scenerii odbywał się start do królewskiego etapu Tour of Croatia. Trzeci odcinek ruszał z parku narodowego Jeziora Plitwickie, by po blisko 230 kilometrach zameldować się na szczycie Monte Vojak. Ciężki, ponad 20 kilometrowy podjazd miał zadecydować o wyglądzie końcowej klasyfikacji.

Kolarze CCC Sprandi Polkowice stracili na drugim etapie koszulkę lidera na rzecz Marko Kumpa. Defekt Gregi Bole w końcówce drugiego etapu paradoksalnie mógł pomóc “Pomarańczowym” na trzecim etapie, bo zawodnicy z Polkowic nie byli zobligowani do kontroli wyścigu.

Deszczowy początek etapu nie zniechęcał zawodników do inicjowania akcji zaczepnych. Od początku było szybkie tempo, a to powodowało, że peleton podzielił się na kilka grup. W pewnym momencie na czele znajdowało się około 20 kolarzy, za nimi duża grupa pościgowa, a dopiero za pościgiem była grupa zasadnicza. Wielu zawodników nie wytrzymywało tempa i odpadało od poszczególnych grup. W najkorzystniejszym momencie przewaga liderów nad peletonem wynosiła 2 minuty i 30 sekund. W ucieczce znajdowało się dwóch Polaków – Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) oraz Kamil Gradek (Active Jet). Z Polakami jechało jeszcze 10 kolarzy.

Za pościg odpowiadali kolarze Felbermayr – Simplon. Ich praca spowodowała, że peleton liczył już tylko 40 zawodników. Ucieczka również traciła na liczebności i w kluczowym momencie na czele była czwórka zawodników. Oprócz Paterskiego znajdowali się tam: Radoslav Rogina (Adria Mobil), Antonio Parinello (d’Amico) i Jordi Simon (Ecuador).

Ostatni podjazd rozpoczęła jeszcze czwórka, ale dość szybko pozostałych uciekinierów zostawił Paterski i pognał samotnie na szczyt. 10 kilometrów przed metą Polak miał ponad minutę przewagi nad niewielką grupą pościgową w której znajdował się m. in. Michał Podlaski z Active Jet.

“Patera” nie dał się doścignąć do samej mety i po solowej akcji na ostatnim podjeździe wygrał królewski etap! Drugi był Primoz Roglic z Adria Mobil. Trzecie miejsce zajął Sylwester Szmyd! Taka też jest kolejność w klasyfikacji generalnej.

Video z końcowych metrów > tutaj

Czołowa “10” 3. etapu

1. Paterski (CCC) 5:55:57
2. Roglic (Adria Mobil) a 18
3. Szmyd (CCC) a 33
4. Rivasi (Italia) a 38
5. Firsanov (Rusvelo) a 51
6. Samoilau (CCC) a 1:20
7. Kiserlovski (MKT) a 1:25
8. Pacchiardo (Italia) a 2:11
9. Novak (Adria Mobil) a 2:58
10. Bole (CCC) a 3:26

Czołowa dziesiątka klasyfikacji generalnej
1. Paterski (CCC) 14:44:25
2. Roglic (Adria Mobil) a 31
3. Szmyd (CCC) a 48
4. Rivasi (Italia) a 57
5. Firsanov (Rusvelo) a 1:10
6. Samoilau (CCC) a 1:35
7. Kiserlovski (MKT) a 1:44
8. Pacchiardo (Italia) a 2:30
9. Rutkiewicz (CCC) a 3:45
10. Bole (CCC) a 3:53