Marko Kump z drużyny Adria Mobil wygrał w Zadarze drugi etap Tour of Croatia i został liderem. Tuż za nim finiszował Paweł Franczak z Active Jet. Pecha miał dotychczasowy lider, Grega Bole, który w decydującej fazie miał defekt i nie mógł walczyć o zwycięstwo.

Drugi etap chorwackiej etapówki startował z Sibenika i po krótkim odcinku drogi wiodącym na południe zawodnicy zawrócili w kierunku północnym by po 205 kilometrach zameldować się w Zadarze. Profil etapu wskazywał, że powinniśmy spodziewać się sprinterskiego finiszu na ulicach Zadaru.

Na starcie etapu w koszulce lidera zameldował się Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice), a w koszulce lidera klasyfikacji punktowej wyruszył jego klubowy kolega Maciej Paterski. Tym razem nie było tak dużej walki o zabranie się w odjazd jak na pierwszym etapie. Do ucieczki dnia załapało się dwóch zawodników – Stef van Zummeren (Verandas – Willems) i Taco van der Hoorn (Cyclingteam Join’s – De Rijke). W peletonie tempo dyktowali zawodnicy CCC Sprandi Polkowice i nie pozwolili uciekinierom uzyskać przewagi większej niż 3 minuty i 40 sekund.

Rożnica zaczęła coraz szybciej maleć, gdy kolarze przemierzali kolejne kilometry wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego, a do pomocy “Pomarańczowym” w pościgu ruszyli zawodnicy RusVelo. 30 kilometrów przed metą przewaga odjazdu wynosiła zaledwie 20 sekund, a po chwili dwójka uciekinierów podziękowała sobie za dzisiejszą akcję.

Ostatnie 10 kilometrów wiodło po ulicach Zadaru na dwóch pięciokilometrowych pętlach. Po pierwszym przejeździe przez linię mety na czele znaleźli się zawodnicy Active Jet przygotowujący “grunt” pod finisz dla Pawła Franczaka, ale przy wjeździe na ostatnią rundę na czele byli już kolarze CCC. Jeden z zawodników RusVelo przedwcześnie finiszował i zaczął świętować sukces, gdy jeszcze do prawdziwego finiszu pozostawało 5 kilometrów.

Grega Bole miał defekt i kolarze z Polkowic musieli zmienić strategię na finisz. Maciej Paterski został “zamknięty” na ostatnim zakręcie, a tą sytuację wykorzystał Marko Kump (Adria Mobil) i w sprinterskim pojedynku pokonał Pawła Franczaka. Kump dzięki zdobytym bonifikatom podczas wczorajszego i dzisiejszego etapu zostanie liderem wyścigu. Najlepszy z z drużyny CCC Sprandi Polkowice był Maciej Paterski, który zajął na drugim etapie 10. miejsce.