Jean Christophe Peraud (Ag2r La Mondiale) po pięknym ataku na podjeździe pod Col de l’Ospedale, wygrał ostatni etap i klasyfikację generalną Criterium International.

Ostatni etap francuskiego, dwudniowego wyścigu rozegrany był na trasie pomiędzy Porto Vecchio, a szczytem Col de l’Ospedale. Zawodnicy do pokonania mieli 189 kilometrów.

Bohaterami dnia zostali: Romain Feillu (Bretagne Seche), Chad Haga (Giant-Alpecin), Romain Guillemois (Europcar), Cristian Mager (Cult Energy) oraz Marco Canola (UnitedHealthcare). Czołówka między sobą walczyła na poszczególnych górskich premiach, ale najwięcej siły zaoszczędzili Feillu i Haga.

Francusko-amerykański duet zgubił pozostałych uciekinierów i 25 kilometrów przed metą mieli nieco ponad 1 minutę w zapasie. Za ich plecami w grupie faworytów trwała zażarta pogoń i w efekcie doścignięto ich jeszcze przed finałowym wzniesieniem.

Po rozpoczęciu wspinaczki pod Col de l’Ospedale, zaatakował jeden z faworytów – Jean Christophe Peraud (Ag2r La Mondiale). W gronie jego rywali zapanowała konsternacja. Nikt nie palił się do dyktowania tempa. Próby podjął się Thibaut Pinot (FDJ.fr), ale to nie był najlepszy dzień młodego kolarza.

Srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w kolarstwie górskim, wypracował nawet 38 sekund przewagi. 2,5 km przed szczytem jego rywale zabrali się do pracy. Różnica zaczęła drastycznie spadać.

Ostatecznie Peraud wpadł na metę z kilkusekundową przewagą nad Pierrickiem Fedrigo (Bretatne Seche) oraz Thibaut Pinot (FDJ.fr). Dzięki temu zwyciężył w klasyfikacji generalnej.

Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo) na ostatnim etapie wywalczył 24. miejsce.

Wyniki:

1    1    Jean-Christophe PERAUD        AG2R LA MONDIALE    05:19:05
2    41    Pierrick FEDRIGO        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:00:15
3    81    * Thibaut PINOT        FDJ    00:00:16
4    2    Jan BAKELANTS        AG2R LA MONDIALE    00:00:25
5    55    * Fabio FELLINE        TREK FACTORY RACING    00:00:25
6    6    Alexis VUILLERMOZ        AG2R LA MONDIALE    00:00:25
7    61    Nicolas EDET        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    00:00:25
8    53    Julian ARREDONDO        TREK FACTORY RACING    00:00:30
9    26    José MENDES        BORA-ARGON 18    00:00:30
10    31    Manuele BOARO        TINKOFF-SAXO    00:00:51
11    63    Stéphane ROSSETTO        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    00:00:53
12    115    * Maurits LAMMERTINK        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:00:53
13    25    * Patrick KONRAD        BORA-ARGON 18    00:00:53
14    12    Stef CLEMENT        IAM CYCLING    00:00:53
15    121    Linus GERDEMANN        CULT ENERGY PRO CYCLING    00:00:53
16    155    Julien LOUBET        TEAM MARSEILLE 13 KTM    00:00:53
17    74    * Davide FORMOLO        TEAM CANNONDALE-GARMIN    00:00:53
18    24    * Emanuel BUCHMANN        BORA-ARGON 18    00:01:20
19    51    Frank SCHLECK        TREK FACTORY RACING    00:01:39
20    105    Maxime MEDEREL        TEAM EUROPCAR    00:01:39
21    154    Ignatas KONOVALOVAS        TEAM MARSEILLE 13 KTM    00:02:43
22    122    Rasmus GULDHAMMER        CULT ENERGY PRO CYCLING    00:03:07
23    33    * Jay MC CARTHY        TINKOFF-SAXO    00:03:07
24    36    * Pawel POLJANSKI        TINKOFF-SAXO    00:03:07
25    152    Julien EL FARES        TEAM MARSEILLE 13 KTM    00:03:07
26    84    Steve MORABITO        FDJ    00:03:07
27    56    * Bob JUNGELS        TREK FACTORY RACING    00:03:07
28    114    Michel KREDER        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:03:19
29    27    Dominik NERZ        BORA-ARGON 18    00:03:19
30    112    Huub DUIJN        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:03:19
31    131    Janez BRAJKOVIC        UNITEDHEALTHCARE    00:03:19
32    48    Anthony DELAPLACE        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:04:51
33    111    Marc DE MAAR        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:05:02
34    43    Frederic BRUN        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:05:14
35    136    Christopher JONES        UNITEDHEALTHCARE    00:05:14
36    28    Cristiano SALERNO        BORA-ARGON 18    00:05:14
37    134    Jonathan CLARKE        UNITEDHEALTHCARE    00:05:14
38    80    Benjamin KING        TEAM CANNONDALE-GARMIN    00:05:14
39    157    * Clément SAINT-MARTIN        TEAM MARSEILLE 13 KTM    00:05:14
40    32    * Jesper HANSEN        TINKOFF-SAXO    00:05:14
41    149    César BIHEL        AUBER 93    00:05:25
42    35    Bruno PIRES        TINKOFF-SAXO    00:05:34
43    71    Tom Jelte SLAGTER        TEAM CANNONDALE-GARMIN    00:05:47
44    148    * Théo VIMPERE        AUBER 93    00:06:28
45    85    Francis MOUREY        FDJ    00:06:54
46    151    Rémy DI GREGORIO        TEAM MARSEILLE 13 KTM    00:07:12
47    87    Jérémy ROY        FDJ    00:07:12
48    91    Caleb FAIRLY        TEAM GIANT-ALPECIN    00:07:12
49    11    Mathias FRANK        IAM CYCLING    00:07:12
50    142    Julien GUAY        AUBER 93    00:07:40
51    54    Laurent DIDIER        TREK FACTORY RACING    00:08:03
52    14    Jonathan FUMEAUX        IAM CYCLING    00:08:03
53    18    David TANNER        IAM CYCLING    00:09:12
54    16    Sébastien REICHENBACH        IAM CYCLING    00:09:12
55    156    * Yoann PAILLOT        TEAM MARSEILLE 13 KTM    00:09:44
56    127    Fabian WEGMANN        CULT ENERGY PRO CYCLING    00:09:44
57    93    Thierry HUPOND        TEAM GIANT-ALPECIN    00:09:44
58    147    Steven TRONET        AUBER 93    00:09:44
59    4    Patrick GRETSCH        AG2R LA MONDIALE    00:10:26
60    3    Julien BERARD        AG2R LA MONDIALE    00:10:26
61    47    Pierre-Luc PERICHON        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:10:40
62    58    Kristof VANDEWALLE        TREK FACTORY RACING    00:11:28
63    23    Cesare BENEDETTI        BORA-ARGON 18    00:11:28
64    101    Yukiya ARASHIRO        TEAM EUROPCAR    00:13:03
65    106    Bryan NAULEAU        TEAM EUROPCAR    00:13:19
66    76    * Moreno MOSER        TEAM CANNONDALE-GARMIN    00:15:01
67    38    Oliver ZAUGG        TINKOFF-SAXO    00:15:01
68    73    * Nathan BROWN        TEAM CANNONDALE-GARMIN    00:15:03
69    45    Romain FEILLU        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:15:49
70    113    Reinier HONIG        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:15:49
71    82    Arnaud COURTEILLE        FDJ    00:15:51
72    46    Arnaud GERARD        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:16:34
73    83    Anthony GESLIN        FDJ    00:16:34
74    132    Alessandro BAZZANA        UNITEDHEALTHCARE    00:16:34
75    123    * Karel HNIK        CULT ENERGY PRO CYCLING    00:16:34
76    138    Kiel REIJNEN        UNITEDHEALTHCARE    00:16:34
77    52    * Eugenio ALAFACI        TREK FACTORY RACING    00:16:34
78    42    Jean-Marc BIDEAU        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:16:34
79    124    Romain LEMARCHAND        CULT ENERGY PRO CYCLING    00:17:04
80    67    * Clément VENTURINI        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    00:18:01
81    65    * Anthony TURGIS        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    00:18:43
82    64    Geoffrey SOUPE        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    00:18:43
83    118    * Etienne VAN EMPEL        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:19:10
84    92    Chad HAGA        TEAM GIANT-ALPECIN    00:20:42
85    133    Marco CANOLA        UNITEDHEALTHCARE    00:21:23
86    137    Daniele RATTO        UNITEDHEALTHCARE    00:21:23
87    86    Cedric PINEAU        FDJ    00:21:25
88    117    Mike TERPSTRA        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:22:09
89    34    Evgeny PETROV        TINKOFF-SAXO    00:23:22
90    125    * Christian MAGER        CULT ENERGY PRO CYCLING    00:23:22
91    104    * Romain GUILLEMOIS        TEAM EUROPCAR    00:23:48
153    Benjamin GIRAUD        TEAM MARSEILLE 13 KTM    Abandon
146    * Maxime RENAULT        AUBER 93    Abandon
143    Alo JAKIN        AUBER 93    Abandon
21    Shane ARCHBOLD        BORA-ARGON 18    Abandon
135    Lucas EUSER        UNITEDHEALTHCARE    Abandon
128    Joel ZANGERLE        CULT ENERGY PRO CYCLING    Abandon
22    * Phil BAUHAUS        BORA-ARGON 18    Abandon
17    * Patrick SCHELLING        IAM CYCLING    Abandon
15    Pirmin LANG        IAM CYCLING    Abandon
5    Christophe RIBLON        AG2R LA MONDIALE    Abandon
126    * Michael Carbel SVENDGAARD        CULT ENERGY PRO CYCLING    Abandon
116    * André LOOIJ        ROOMPOT ORANJE PELOTON    Abandon
77    Ramunas NAVARDAUSKAS        TEAM CANNONDALE-GARMIN    Abandon
102    * Thomas BOUDAT        TEAM EUROPCAR    Abandon
97    Tom VEELERS        TEAM GIANT-ALPECIN    Abandon
95    * Fredrik LUDVIGSSON        TEAM GIANT-ALPECIN    Abandon
44    Brice FEILLU        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    Abandon
94    Cheng JI        TEAM GIANT-ALPECIN    Abandon
158    Evaldas SISKEVICIUS        TEAM MARSEILLE 13 KTM    Abandon
75    * Matej MOHORIC        TEAM CANNONDALE-GARMIN    Abandon
62    Gert JOEAAR        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    Abandon
72    * Alberto BETTIOL        TEAM CANNONDALE-GARMIN    Abandon
66    Michael VAN STAEYEN        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    Abandon
103    Dan CRAVEN        TEAM EUROPCAR    Abandon
37    Chris Anker SORENSEN        TINKOFF-SAXO    Non Partant

Klasyfikacja generalna:
1    1    Jean-Christophe PERAUD        AG2R LA MONDIALE    07:35:45
2    81    * Thibaut PINOT        FDJ    00:00:10
3    55    * Fabio FELLINE        TREK FACTORY RACING    00:00:18
4    41    Pierrick FEDRIGO        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:00:18
5    26    José MENDES        BORA-ARGON 18    00:00:40
6    2    Jan BAKELANTS        AG2R LA MONDIALE    00:00:41
7    61    Nicolas EDET        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    00:00:43
8    53    Julian ARREDONDO        TREK FACTORY RACING    00:00:44
9    6    Alexis VUILLERMOZ        AG2R LA MONDIALE    00:00:45
10    31    Manuele BOARO        TINKOFF-SAXO    00:00:46
11    12    Stef CLEMENT        IAM CYCLING    00:00:59
12    155    Julien LOUBET        TEAM MARSEILLE 13 KTM    00:01:01
13    25    * Patrick KONRAD        BORA-ARGON 18    00:01:03
14    74    * Davide FORMOLO        TEAM CANNONDALE-GARMIN    00:01:10
15    63    Stéphane ROSSETTO        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    00:01:16
16    121    Linus GERDEMANN        CULT ENERGY PRO CYCLING    00:01:18
17    115    * Maurits LAMMERTINK        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:01:22
18    24    * Emanuel BUCHMANN        BORA-ARGON 18    00:01:55
19    105    Maxime MEDEREL        TEAM EUROPCAR    00:02:04
20    51    Frank SCHLECK        TREK FACTORY RACING    00:02:18
21    56    * Bob JUNGELS        TREK FACTORY RACING    00:03:01
22    154    Ignatas KONOVALOVAS        TEAM MARSEILLE 13 KTM    00:03:05
23    84    Steve MORABITO        FDJ    00:03:16
24    152    Julien EL FARES        TEAM MARSEILLE 13 KTM    00:03:32
25    36    * Pawel POLJANSKI        TINKOFF-SAXO    00:03:33
26    122    Rasmus GULDHAMMER        CULT ENERGY PRO CYCLING    00:03:36
27    33    * Jay MC CARTHY        TINKOFF-SAXO    00:03:38
28    131    Janez BRAJKOVIC        UNITEDHEALTHCARE    00:03:55
29    27    Dominik NERZ        BORA-ARGON 18    00:04:10
30    114    Michel KREDER        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:04:15
31    112    Huub DUIJN        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:04:17
32    80    Benjamin KING        TEAM CANNONDALE-GARMIN    00:04:40
33    48    Anthony DELAPLACE        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:04:55
34    157    * Clément SAINT-MARTIN        TEAM MARSEILLE 13 KTM    00:05:04
35    111    Marc DE MAAR        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:05:30
36    43    Frederic BRUN        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:05:48
37    71    Tom Jelte SLAGTER        TEAM CANNONDALE-GARMIN    00:05:56
38    28    Cristiano SALERNO        BORA-ARGON 18    00:06:10
39    134    Jonathan CLARKE        UNITEDHEALTHCARE    00:06:12
40    32    * Jesper HANSEN        TINKOFF-SAXO    00:06:13
41    35    Bruno PIRES        TINKOFF-SAXO    00:06:16
42    136    Christopher JONES        UNITEDHEALTHCARE    00:06:34
43    148    * Théo VIMPERE        AUBER 93    00:07:13
44    11    Mathias FRANK        IAM CYCLING    00:07:17
45    85    Francis MOUREY        FDJ    00:07:22
46    87    Jérémy ROY        FDJ    00:07:23
47    91    Caleb FAIRLY        TEAM GIANT-ALPECIN    00:07:41
48    151    Rémy DI GREGORIO        TEAM MARSEILLE 13 KTM    00:08:00
49    54    Laurent DIDIER        TREK FACTORY RACING    00:08:39
50    142    Julien GUAY        AUBER 93    00:08:46
51    18    David TANNER        IAM CYCLING    00:09:36
52    16    Sébastien REICHENBACH        IAM CYCLING    00:09:45
53    156    * Yoann PAILLOT        TEAM MARSEILLE 13 KTM    00:10:01
54    93    Thierry HUPOND        TEAM GIANT-ALPECIN    00:10:06
55    147    Steven TRONET        AUBER 93    00:10:23
56    47    Pierre-Luc PERICHON        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:10:53
57    127    Fabian WEGMANN        CULT ENERGY PRO CYCLING    00:10:54
58    4    Patrick GRETSCH        AG2R LA MONDIALE    00:11:01
59    3    Julien BERARD        AG2R LA MONDIALE    00:11:11
60    23    Cesare BENEDETTI        BORA-ARGON 18    00:12:44
61    149    César BIHEL        AUBER 93    00:13:14
62    101    Yukiya ARASHIRO        TEAM EUROPCAR    00:13:28
63    106    Bryan NAULEAU        TEAM EUROPCAR    00:13:42
64    76    * Moreno MOSER        TEAM CANNONDALE-GARMIN    00:15:17
65    73    * Nathan BROWN        TEAM CANNONDALE-GARMIN    00:15:18
66    14    Jonathan FUMEAUX        IAM CYCLING    00:15:29
67    38    Oliver ZAUGG        TINKOFF-SAXO    00:15:51
68    45    Romain FEILLU        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:16:20
69    46    Arnaud GERARD        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:16:56
70    83    Anthony GESLIN        FDJ    00:17:17
71    113    Reinier HONIG        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:17:25
72    82    Arnaud COURTEILLE        FDJ    00:17:45
73    52    * Eugenio ALAFACI        TREK FACTORY RACING    00:17:57
74    138    Kiel REIJNEN        UNITEDHEALTHCARE    00:18:13
75    123    * Karel HNIK        CULT ENERGY PRO CYCLING    00:18:17
76    67    * Clément VENTURINI        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    00:18:43
77    58    Kristof VANDEWALLE        TREK FACTORY RACING    00:19:10
78    132    Alessandro BAZZANA        UNITEDHEALTHCARE    00:19:10
79    124    Romain LEMARCHAND        CULT ENERGY PRO CYCLING    00:19:18
80    64    Geoffrey SOUPE        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    00:19:25
81    65    * Anthony TURGIS        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    00:19:47
82    92    Chad HAGA        TEAM GIANT-ALPECIN    00:21:01
83    133    Marco CANOLA        UNITEDHEALTHCARE    00:21:41
84    42    Jean-Marc BIDEAU        BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT    00:21:44
85    86    Cedric PINEAU        FDJ    00:22:55
86    137    Daniele RATTO        UNITEDHEALTHCARE    00:23:15
87    117    Mike TERPSTRA        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:23:16
88    34    Evgeny PETROV        TINKOFF-SAXO    00:24:11
89    125    * Christian MAGER        CULT ENERGY PRO CYCLING    00:24:39
90    118    * Etienne VAN EMPEL        ROOMPOT ORANJE PELOTON    00:27:10
91    104    * Romain GUILLEMOIS        TEAM EUROPCAR    00:31:32