© ASO/B.Bade

ASO odwołało jeden z najstarszych, francuskich wyścigów etapowych.

Pierwsza edycja odbyła się w 1932 roku.

ASO zdecydowało się zakończyć organizację wydarzenia. Zwycięzcy zawsze byli kolarzami najwyższej klasy, ale peleton powoli się przerzedzał z powodu wielu innych wyścigów w tym okresie –  możemy przeczytać w informacji prasowej.

Jak się okazuje, organizator Tour de France nie zdołał się dogadać z władzami Korsyki i nie znalazł innego miejsca. Przy okazji powiększonego kalendarza UCI WorldTour ASO postanowiło o odwołaniu Criterium International. Powodem była też data rozgrywania kolidująca m.in. z Volta a Catalunya, E3 Harelbeke i Gent-Wevelgem.

Wyścig był jednym z niewielu kolarskich wydarzeń kontynuowanych nawet w trakcie drugiej wojny światowej. Dwudniowy, trzyetapowy Criterium International stał się „mini Tour de France”, a zwycięzcami byli najlepsi – Jens Voigt był tu najlepszy aż pięciokrotnie, Bobby Julich dwukrotnie, a ostatni świętował Thibaut Pinot.

W 2010 roku trasa została przeniesiona z północnej Francji na Korsykę, co zmieniło charakter ścigania. Zamiast pagórków, kiepskich nawierzchni i wiatru trudność sprawiały długie podjazdy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments