Geraint Thomas (Sky Team) po ataku na ostatnich kilometrach odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w jednodniowej imprezie z kalendarza UCI WorldTour!

Tegoroczna odsłona E3 Harelbeke to 215 kilometrów po belgijskich brukach i rantach. Na trasie znalazło się również kilka krótkich podjazdów. W takich okolicznościach, na długą ucieczkę zdecydowali się: Dreis Devenyns (Giant-Alpecin), Cristian Sbaragli (MTN-Qhubeka), Sean De Bie (Lotto-Soudal) oraz Sjored Van Ginneken (Roompot Orange).

Na początku wyścigu w zasadniczej grupie doszło do dużej kraksy. Kilku zawodników odwieziono do szpitala. W tym gronie znalazł się m.in Fabian Cancellara (Trek Factory Racing). Po prześwietleniu okazało się, że Szwajcar złamał dwa kręgi w dolnej części pleców.

Czołówka zgodnie współpracowała, ale siła peletonu znów była nieubłagana. 40 km przed kreską harcowników doścignięto, a na podjeździe pod Oude-Kwaremont doszło do kontrataku. Na czele wyścigu znalazła się mocna trójka: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), Geraint Thomas (Sky Team) oraz Zdenek Stybar (Etixx – Quick). Pozostałości z dużej grupy prowadzili kolarze BMC Racing. Strata do liderów utrzymywała się na poziomie 30 sekund.

W pogoń rzucili się także zawodnicy Katushy, pracujący na rzecz Alexandra Kristoffa. 5 km przed linią mety do zniwelowania było jeszcze 40 sekund. Otrzymując taką informację, Geraint Thomas postawił wszystko na jedną kartę. Brytyjczyk zaatakował i samotnie ruszył w kierunku linii mety.

Mistrz Czech nie zdołał go dogonić i w efekcie musiał zadowolić się drugim miejscem. Sagan został pochłonięty przez grupę pościgową, a finisz po trzecie miejsce wygrał Matteo Trentin (Etixx – Quick Step).

Thomas zdobył pierwsze w karierze zwycięstwo w wyścigu WorldTour.


Pełne wyniki:

1    Geraint THOMAS    GBR    SKY    5:15:00
2    Zdenek STYBAR    CZE    EQS    25
3    Matteo TRENTIN    ITA    EQS    38
4    Alexander KRISTOFF    NOR    KAT    38
5    Sep VANMARCKE    BEL    TLJ    38
6    Matti BRESCHEL    DEN    TCS    38
7    Jurgen ROELANDTS    BEL    LTS    38
8    Jack BAUER    NZL    TCG    38
9    Jens KEUKELEIRE    BEL    OGE    38
10    Daniel OSS    ITA    BMC    38
11    Borut BOZIC    SLO    AST    38
12    Björn LEUKEMANS    BEL    WGG    38
13    Luke ROWE    GBR    SKY    38
14    Niki TERPSTRA    NED    EQS    38
15    Marco MARCATO    ITA    WGG    38
16    Yoann OFFREDO    FRA    FDJ    38
17    Vincent JEROME    FRA    EUC    38
18    Tiesj BENOOT    BEL    LTS    38
19    Edvald BOASSON HAGEN    NOR    MTN    38
20    Sylvain CHAVANEL    FRA    IAM    38
21    Yves LAMPAERT    BEL    EQS    38
22    Marcus BURGHARDT    GER    BMC    38
23    Oscar GATTO    ITA    AND    38
24    Dylan VAN BAARLE    NED    TCG    38
25    John DEGENKOLB    GER    TGA    38
26    Ian STANNARD    GBR    SKY    46
27    Stijn VANDENBERGH    BEL    EQS    47
28    Alexander KOLOBNEV    RUS    KAT    57
29    Zico WAEYTENS    BEL    TGA    57
30    Peter SAGAN    SVK    TCS    +1:14
31    Bram TANKINK    NED    TLJ    +1:17
32    Jean-Pierre DRUCKER    LUX    BMC    +1:26
33    Luca PAOLINI    ITA    KAT    +2:14
34    Michael MORKOV    DEN    TCS    +3:21
35    Yannick MARTINEZ    FRA    EUC    +3:21
36    Tom VAN ASBROECK    BEL    TLJ    +3:21
37    Johnny HOOGERLAND    NED    ROP    +3:21
38    Manuele MORI    ITA    LAM    +3:21
39    Angelo TULIK    FRA    EUC    +3:21
40    Mickael DELAGE    FRA    FDJ    +3:21
41    Amaury CAPIOT    BEL    TSV    +3:21
42    Grégory RAST    SUI    TFR    +3:21
43    Frederik BACKAERT    BEL    WGG    +3:21
44    Giovanni BERNAUDEAU    FRA    EUC    +3:21
45    Kristian SBARAGLI    ITA    MTN    +3:21
46    Hugo HOULE    CAN    ALM    +3:21
47    Mirko SELVAGGI    ITA    WGG    +3:21
48    Hayden ROULSTON    NZL    TFR    +3:21
49    Guillaume VAN KEIRSBULCK    BEL    EQS    +3:21
50    Alan MARANGONI    ITA    TCG    +3:21
51    Alexandre PICHOT    FRA    EUC    +3:21
52    Markel IRIZAR ARANBURU    ESP    TFR    +3:21
53    Julien VERMOTE    BEL    EQS    +3:21
54    Ramon SINKELDAM    NED    TGA    +3:21
55    Laurens DE VREESE    BEL    AST    +3:21
56    Michael SCHÄR    SUI    BMC    +3:21
57    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    RSA    MTN    +3:21
58    Koen DE KORT    NED    TGA    +3:21
59    Antoine DUCHESNE    CAN    EUC    +3:21
60    Andriy GRIVKO    UKR    AST    +3:21
61    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    +3:21
62    Stijn DEVOLDER    BEL    TFR    +3:21
63    Matthieu LADAGNOUS    FRA    FDJ    +3:21
64    Tyler FARRAR    USA    MTN    +3:21
65    Pieter JACOBS    BEL    TSV    +3:21
66    Mitchell DOCKER    AUS    OGE    +3:21
67    Sean DE BIE    BEL    LTS    +3:21
68    Marcel SIEBERG    GER    LTS    +3:21
69    Alexey LUTSENKO    KAZ    AST    +3:21
70    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC    +3:21
71    Luke DURBRIDGE    AUS    OGE    +3:21
72    Silvan DILLIER    SUI    BMC    +3:21
73    Simone ANTONINI    ITA    WGG    +3:21
74    Mathew HAYMAN    AUS    OGE    +3:21
75    Maarten WYNANTS    BEL    TLJ    +3:21
76    Johan VAN SUMMEREN    BEL    ALM    +3:21
77    Salvatore PUCCIO    ITA    SKY    +3:21
78    Wesley KREDER    NED    ROP    +3:21
79    Damien GAUDIN    FRA    ALM    +3:21
80    Gert STEEGMANS    BEL    TFR    +3:21
81    Jelle WALLAYS    BEL    TSV    +3:21
82    John GADRET    FRA    MOV    +3:21
83    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    +3:21
84    Heinrich HAUSSLER    AUS    IAM    +3:21
85    Maciej BODNAR    POL    TCS    +3:21
86    Bernhard EISEL    AUT    SKY    +3:21
87    Yaroslav POPOVYCH    UKR    TFR    +3:31
88    Greg VAN AVERMAET    BEL    BMC    +6:44
89    Gijs VAN HOECKE    BEL    TSV    +11:33
90    Dries DEVENYNS    BEL    IAM    +11:33
91    Pavel BRUTT    RUS    TCS    +11:33
92    Sven erik BYSTRØM    NOR    KAT    +11:33
93    Thomas LEEZER    NED    TLJ    +11:33
94    Marco BANDIERA    ITA    AND    +11:33
95    Matteo TOSATTO    ITA    TCS    +11:33
96    Nikolay TRUSOV    RUS    TCS    +11:33
97    Viacheslav KUZNETSOV    RUS    KAT    +11:59
98    Jesse SERGENT    NZL    TFR    +11:59
99    Rafael ANDRIATO    BRA    YEL    +11:59
100    Kristijan KOREN    SLO    TCG    +11:59
101    Vicente REYNES MIMO    ESP    IAM    +11:59
102    Maxime DANIEL    FRA    ALM    +11:59
103    Youcef REGUIGUI    ALG    MTN    +11:59
104    Roy CURVERS    NED    TGA    +11:59
105    Aleksei TCATEVICH    RUS    KAT    +11:59
106    Jonas RICKAERT    BEL    TSV    +11:59
107    Stijn STEELS    BEL    TSV    +11:59
108    Raymond KREDER    NED    ROP    +11:59
109    Mauro FINETTO    ITA    YEL    +11:59
110    Sjoerd VAN GINNEKEN    NED    ROP    +13:00
111    Sander HELVEN    BEL    TSV    +13:00
112    Matthias BRANDLE    AUT    IAM    +13:00
113    Bert VAN LERBERGHE    BEL    TSV    +13:00
114    Rick ZABEL    GER    BMC    +13:00
115    Bert DE BACKER    BEL    TGA    +13:00
116    Christian KNEES    GER    SKY    +13:00
117    Ivar SLIK    NED    ROP    +13:00
118    Edward KING    USA    TCG    +13:00
119    Lasse Norman HANSEN    DEN    TCG    +13:00
120    Kristoffer SKJERPING    NOR    TCG    +13:00
121    Johan LE BON    FRA    FDJ    +13:00
122    Tony HUREL    FRA    EUC    +13:00
123    Gediminas BAGDONAS    LTU    ALM    +13:00
124    Tom DEVRIENDT    BEL    WGG    +13:00
125    Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA    POR    LAM    +13:00
126    Davide CIMOLAI    ITA    LAM    +13:00

DNF    Michal KOLÁR    SVK    TCS
DNF    Iljo KEISSE    BEL    EQS
DNF    Vegard BREEN    NOR    LTS
DNF    Kris BOECKMANS    BEL    LTS
DNF    Gert DOCKX    BEL    LTS
DNF    Dennis VANENDERT    BEL    LTS
DNF    Fabian CANCELLARA    SUI    TFR
DNF    Lars BOOM    NED    AST
DNF    Arman KAMYSHEV    KAZ    AST
DNF    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST
DNF    William BONNET    FRA    FDJ
DNF    David BOUCHER    FRA    FDJ
DNF    Murilo Antonio FISCHER    BRA    FDJ
DNF    Marc SARREAU    FRA    FDJ
DNF    Reto HOLLENSTEIN    SUI    IAM
DNF    Roger KLUGE    GER    IAM
DNF    Aleksejs SARAMOTINS    LAT    IAM
DNF    Niccolo BONIFAZIO    ITA    LAM
DNF    Sacha MODOLO    ITA    LAM
DNF    Luka PIBERNIK    SLO    LAM
DNF    Maximiliano Ariel RICHEZE    ARG    LAM
DNF    Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA    CRC    MOV
DNF    Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS    ESP    MOV
DNF    Imanol ERVITI    ESP    MOV
DNF    Adriano MALORI    ITA    MOV
DNF    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    COL    MOV
DNF    Francisco José VENTOSO ALBERDI    ESP    MOV
DNF    Michael HEPBURN    AUS    OGE
DNF    Leigh HOWARD    AUS    OGE
DNF    Jens MOURIS    NED    OGE
DNF    Adam BLYTHE    GBR    OGE
DNF    Sebastian LANGEVELD    NED    TCG
DNF    Nikias ARNDT    GER    TGA
DNF    Albert TIMMER    NED    TGA
DNF    Jacopo GUARNIERI    ITA    KAT
DNF    Gatis SMUKULIS    LAT    KAT
DNF    Maarten TJALLINGII    NED    TLJ
DNF    Rick FLENS    NED    TLJ
DNF    Robert WAGNER    GER    TLJ
DNF    Andrew FENN    GBR    SKY
DNF    Elia VIVIANI    ITA    SKY
DNF    Alexis GOUGEARD    FRA    ALM
DNF    Quentin JAUREGUI    FRA    ALM
DNF    Sébastien TURGOT    FRA    ALM
DNF    James VANLANDSCHOOT    BEL    WGG
DNF    Frederik VEUCHELEN    BEL    WGG
DNF    Marco BENFATTO    ITA    AND
DNF    Tiziano DALL’ANTONIA    ITA    AND
DNF    Alessio TALIANI    ITA    AND
DNF    Alberto NARDIN    ITA    AND
DNF    Fabio TABORRE    ITA    AND
DNF    Andrea ZORDAN    ITA    AND
DNF    Matt BRAMMEIER    IRL    MTN
DNF    Gerald CIOLEK    GER    MTN
DNF    Nick DOUGALL    RSA    MTN
DNF    Andrea DAL COL    ITA    YEL
DNF    Giuseppe FONZI    ITA    YEL
DNF    Jakub MARECZKO    ITA    YEL
DNF    Mirko TEDESCHI    ITA    YEL
DNF    Eugert ZHUPA    ALB    YEL
DNF    Thomas VOECKLER    FRA    EUC
DNF    Berden DE VRIES    NED    ROP
DNF    Tim KERKHOF    NED    ROP
DNF    Brian VAN GOETHEM    NED    ROP
DNS    Filippo POZZATO    ITA    LAM

Fot: Team Sky