Greg van Avermaet (BMC Racing) po finiszu z peletonu wygrał trzeci etap Tirreno-Adriatico kończący się w Arezzo. Belg został także nowym liderem imprezy.

Trzeci etap Tirreno-Adriatico to bardzo długa lecz płaska przeprawa z miejscowości Cascina do Arezzo. Zawodnicy do przejechania mieli 203 kilometry, a w końcówce niespełna 20 kilometrowe rundy z małym podjazdem na ostatnich metrach.

Tirreno profil 3

 

Do ucieczki dnia zabrali się: Nicola Boem (Bardiani-CSF), Danilo Wyss (BMC Racing), Carlos Quintero (Colombia), Chad Haga (Giant-Alpecin) oraz Rick Flens (Lotto-Jumbo). Piątka dzielnie współpracowała i w najkorzystniejszym dla siebie momencie wypracowała nieco ponad 14 minut przewagi. Do pracy zabrała się ekipa Tinkoff-Saxo, która ciągnęła za sobą Petera Sagana. Różnica była stopniowo niwelowana.

30 kilometrów przed linią mety harcownicy mieli nieco ponad minutę zapasu nad grupą. Problemy techniczne miał Vincenzo Nibali. Kolarz Astany zmieniał tylne koło, ale szybko wrócił do grupy. Najdłużej na czele utrzymał się Boem. Młodego Włocha skasowano na przedostatniej rundzie.

Na ostatnich dziesięciu kilometrach rządy w peletonie objął Team Sky, ale zainteresowanie dyktowaniem tempa wzrosło wśród ekip sprinterów. 2500 metrów przed linią mety bardzo mocną zmianę dał Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo). Końcówka była bardzo kręta i prowadziła lekko pod górkę, co spowodowało, że finisz był bardzo chaotyczny.

Kolarze BMC Racing znakomicie rozprowadzili Grega van Avermaeta. Belg pokonał Petera Sagana (Tinkoff-Saxo) oraz Zdenka Stybara (Etixx – Quick Step).

Wyniki 3 etapu:

1    Greg VAN AVERMAET    BEL    BMC    4:58:17
2    Peter SAGAN    SVK    TCS    0
3    Zdenek STYBAR    CZE    EQS    0
4    Filippo POZZATO    ITA    LAM    0
5    Fabian CANCELLARA    SUI    TFR    0
6    Simon GESCHKE    GER    TGA    0
7    Paul MARTENS    GER    TLJ    0
8    Andriy GRIVKO    UKR    AST    0
9    Rigoberto URAN URAN    COL    EQS    0
10    Wouter POELS    NED    SKY    0
11    Enrico BATTAGLIN    ITA    BAR    0
12    Aleksei TCATEVICH    RUS    KAT    0
13    Nathan HAAS    AUS    TCG    0
14    Alberto LOSADA ALGUACIL    ESP    KAT    0
15    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    RSA    MTN    0
16    Vincenzo NIBALI    ITA    AST    0
17    Rinaldo NOCENTINI    ITA    ALM    0
18    Domenico POZZOVIVO    ITA    ALM    0
19    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    COL    MOV    0
20    Leopold KONIG    CZE    SKY    0
21    Giampaolo CARUSO    ITA    KAT    0
22    Damiano CARUSO    ITA    BMC    0
23    Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ    COL    COL    0
24    Joaquin RODRIGUEZ OLIVER    ESP    KAT    0
25    Jelle VANENDERT    BEL    LTS    0
26    Daniel MARTIN    IRL    TCG    0
27    Michele SCARPONI    ITA    AST    0
28    Magnus Cort NIELSEN    DEN    OGE    0
29    Lieuwe WESTRA    NED    AST    0
30    Alberto CONTADOR VELASCO    ESP    TCS    0
31    Ivan SANTAROMITA    ITA    OGE    0
32    Edvald BOASSON HAGEN    NOR    MTN    0
33    Salvatore PUCCIO    ITA    SKY    0
34    Luke DURBRIDGE    AUS    OGE    0
35    Stephen CUMMINGS    GBR    MTN    0
36    Jurgen VAN DEN BROECK    BEL    LTS    0
37    Ramunas NAVARDAUSKAS    LTU    TCG    0
38    Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS    ESP    MOV    0
39    Thibaut PINOT    FRA    FDJ    0
40    Bauke MOLLEMA    NED    TFR    0
41    Adam YATES    GBR    OGE    0
42    Julian David ARREDONDO MORENO    COL    TFR    0
43    Roman KREUZIGER    CZE    TCS    0
44    Aleksejs SARAMOTINS    LAT    IAM    0
45    Yoann OFFREDO    FRA    FDJ    0
46    Enrico BARBIN    ITA    BAR    0
47    Maxime MONFORT    BEL    LTS    0
48    Davide FORMOLO    ITA    TCG    0
49    Adriano MALORI    ITA    MOV    0
50    Kristijan KOREN    SLO    TCG    0
51    Dennis VANENDERT    BEL    LTS    0
52    Mikel NIEVE ITURALDE    ESP    SKY    0
53    Jesus HERRADA LOPEZ    ESP    MOV    0
54    José Joao PIMENTA COSTA MENDES    POR    BOA    0
55    Davide VILLELLA    ITA    TCG    0
56    Alexey LUTSENKO    KAZ    AST    0
57    Pierre ROLLAND    FRA    EUC    0
58    Steve MORABITO    SUI    FDJ    0
59    Kanstantsin SIUTSOU    BLR    SKY    0
60    Gianluca BRAMBILLA    ITA    EQS    0
61    Sébastien REICHENBACH    SUI    IAM    0
62    Przemyslaw NIEMIEC    POL    LAM    0
63    Matthias BRANDLE    AUT    IAM    0
64    Vasil KIRYIENKA    BLR    SKY    0
65    Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA    CRC    MOV    18
66    Jose Rodolfo SERPA PEREZ    COL    LAM    18
67    Manuele MORI    ITA    LAM    18
68    Giovanni VISCONTI    ITA    MOV    18
69    Louis MEINTJES    RSA    MTN    18
70    Yukiya ARASHIRO    JPN    EUC    23
71    Paul VOSS    GER    BOA    23
72    Martijn KEIZER    NED    TLJ    23
73    Stefano PIRAZZI    ITA    BAR    23
74    Luka PIBERNIK    SLO    LAM    23
75    Francesco Manuel BONGIORNO    ITA    BAR    23
76    Alex CANO ARDILA    COL    COL    23
77    Javier MORENO BAZAN    ESP    MOV    23
78    Ramirez chacon BRAYAN STIVEN    COL    COL    23
79    Moreno MOSER    ITA    TCG    23
80    Walter Fernando PEDRAZA MORALES    COL    COL    23
81    Vincent JEROME    FRA    EUC    23
82    Angel VICIOSO ARCOS    ESP    KAT    28
83    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    ETH    LAM    28
84    Pim LIGTHART    NED    LTS    28
85    Ian STANNARD    GBR    SKY    33
86    Jens DEBUSSCHERE    BEL    LTS    33
87    Jurgen ROELANDTS    BEL    LTS    36
88    Laurens TEN DAM    NED    TLJ    36
89    Maxime MEDEREL    FRA    EUC    36
90    Giovanni BERNAUDEAU    FRA    EUC    36
91    Edoardo ZARDINI    ITA    BAR    42
92    Marcus BURGHARDT    GER    BMC    43
93    Kevin DE WEERT    BEL    TLJ    48
94    Yannick MARTINEZ    FRA    EUC    48
95    Brent BOOKWALTER    USA    BMC    48
96    Elia VIVIANI    ITA    SKY    48
97    Julien VERMOTE    BEL    EQS    48
98    Alexander PORSEV    RUS    KAT    48
99    Cristiano SALERNO    ITA    BOA    48
100    Daniel MORENO FERNANDEZ    ESP    KAT    48
101    Fabio Andres DUARTE AREVALO    COL    COL    48
102    Zakkari DEMPSTER    AUS    BOA    48
103    Stijn DEVOLDER    BEL    TFR    48
104    Markel IRIZAR ARANBURU    ESP    TFR    48
105    Jesse SERGENT    NZL    TFR    48
106    Mathew HAYMAN    AUS    OGE    48
107    Ivan BASSO    ITA    TCS    48
108    Daniele BENNATI    ITA    TCS    48
109    Benoît VAUGRENARD    FRA    FDJ    48
110    Alessandro VANOTTI    ITA    AST    48
111    Patrick KONRAD    AUT    BOA    48
112    Matteo MONTAGUTI    ITA    ALM    48
113    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST    48
114    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    48
115    Bjorn THURAU    GER    BOA    58
116    Niki TERPSTRA    NED    EQS    59
117    Roger KLUGE    GER    IAM    +1:09
118    Fabio SABATINI    ITA    EQS    +1:13
119    Mark CAVENDISH    GBR    EQS    +1:13
120    Gerald CIOLEK    GER    MTN    +1:13
121    Kristian SBARAGLI    ITA    MTN    +1:13
122    Hayden ROULSTON    NZL    TFR    +1:13
123    Stig BROECKX    BEL    LTS    +1:13
124    Nicola RUFFONI    ITA    BAR    +1:13
125    Ryder HESJEDAL    CAN    TCG    +1:13
126    Daniel OSS    ITA    BMC    +1:33
127    Yaroslav POPOVYCH    UKR    TFR    +1:33
128    Tyler FARRAR    USA    MTN    +1:40
129    Nikias ARNDT    GER    TGA    +1:40
130    Sep VANMARCKE    BEL    TLJ    +1:43
131    Stef CLEMENT    NED    IAM    +1:43
132    Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS    COL    COL    +1:46
133    Tony HUREL    FRA    EUC    +1:46
134    Michael HEPBURN    AUS    OGE    +1:46
135    Perrig QUEMENEUR    FRA    EUC    +1:46
136    Maximiliano Ariel RICHEZE    ARG    LAM    +1:46
137    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC    +1:46
138    Marcel AREGGER    SUI    IAM    +1:46
139    Luca PAOLINI    ITA    KAT    +1:51
140    Bartosz HUZARSKI    POL    BOA    +2:02
141    Maciej BODNAR    POL    TCS    +2:02
142    Albert TIMMER    NED    TGA    +2:09
143    Mark RENSHAW    AUS    EQS    +2:09
144    Chad HAGA    USA    TGA    +2:33
145    Cédric PINEAU    FRA    FDJ    +2:40
146    Matthieu LADAGNOUS    FRA    FDJ    +2:40
147    Matteo TOSATTO    ITA    TCS    +2:40
148    Bert DE BACKER    BEL    TGA    +2:43
149    Johan LE BON    FRA    FDJ    +2:48
150    Sacha MODOLO    ITA    LAM    +3:06
151    Tom VEELERS    NED    TGA    +3:18
152    Thomas LEEZER    NED    TLJ    +3:18
153    Jens MOURIS    NED    OGE    +3:18
154    Pirmin LANG    SUI    IAM    +3:18
155    Danilo WYSS    SUI    BMC    +3:18
156    Alessandro DE MARCHI    ITA    BMC    +3:18
157    Thierry HUPOND    FRA    TGA    +3:41
158    Robert WAGNER    GER    TLJ    +3:41
159    Luka MEZGEC    SLO    TGA    +4:11
160    Christopher JUUL JENSEN    DEN    TCS    +4:41
161    Sam BENNETT    IRL    BOA    +4:41
162    Svein TUFT    CAN    OGE    +4:41
163    Rick FLENS    NED    TLJ    +4:41
164    Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES    COL    COL    +4:41
165    Jérémy ROY    FRA    FDJ    +4:41
166    Christophe RIBLON    FRA    ALM    +6:25
167    Alexis VUILLERMOZ    FRA    ALM    +6:25
168    Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ    COL    ALM    +6:25
169    Damien GAUDIN    FRA    ALM    +7:48
170    Matthew Harley GOSS    AUS    MTN    +8:57
171    Carlos Julian QUINTERO    COL    COL    +8:57
172    Nicola BOEM    ITA    BAR    +8:57
173    Francisco José VENTOSO ALBERDI    ESP    MOV    +8:57
DNF    Sonny COLBRELLI    ITA    BAR
DNS    Matteo PELUCCHI    ITA    IAM

Klasyfikacja generalna po 3 etapie:

1    Greg VAN AVERMAET    Belgium    BMC    8:34:31
2    Peter SAGAN    Slovakia    TCS    2
3    Adriano MALORI    Italy    MOV    8
4    Fabian CANCELLARA    Switzerland    TFR    9
5    Matthias BRANDLE    Austria    IAM    10
6    Ramunas NAVARDAUSKAS    Lithuania    TCG    13
7    Stephen CUMMINGS    Great Britain    MTN    14
8    Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS    Spain    MOV    16
9    Edvald BOASSON HAGEN    Norway    MTN    16
10    Andriy GRIVKO    Ukraine    AST    17
11    Simon GESCHKE    Germany    TGA    18
12    Zdenek STYBAR    Czech Republic    EQS    18
13    Rigoberto URAN URAN    Colombia    EQS    18
14    Vincenzo NIBALI    Italy    AST    19
15    Wouter POELS    Netherlands    SKY    19
16    Steve MORABITO    Switzerland    FDJ    19
17    Lieuwe WESTRA    Netherlands    AST    19
18    Jesus HERRADA LOPEZ    Spain    MOV    19
19    Aleksejs SARAMOTINS    Latvia    IAM    20
20    Thibaut PINOT    France    FDJ    21
21    Vasil KIRYIENKA    Belarus    SKY    22
22    Roman KREUZIGER    Czech Republic    TCS    22
23    Leopold KONIG    Czech Republic    SKY    23
24    Bauke MOLLEMA    Netherlands    TFR    23
25    Paul MARTENS    Germany    TLJ    24
26    Damiano CARUSO    Italy    BMC    24
27    Luke DURBRIDGE    Australia    OGE    24
28    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    South Africa    MTN    25
29    Kanstantsin SIUTSOU    Belarus    SKY    26
30    Filippo POZZATO    Italy    LAM    26
31    Maxime MONFORT    Belgium    LTS    26
32    Alberto CONTADOR VELASCO    Spain    TCS    27
33    Nathan HAAS    Australia    TCG    27
34    Kristijan KOREN    Slovenia    TCG    27
35    Magnus Cort NIELSEN    Denmark    OGE    28
36    Adam YATES    Great Britain    OGE    28
37    Rinaldo NOCENTINI    Italy    ALM    28
38    Jurgen VAN DEN BROECK    Belgium    LTS    29
39    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    Colombia    MOV    29
40    Michele SCARPONI    Italy    AST    30
41    Alberto LOSADA ALGUACIL    Spain    KAT    30
42    Domenico POZZOVIVO    Italy    ALM    30
43    José Joao PIMENTA COSTA MENDES    Portugal    BOA    31
44    Davide VILLELLA    Italy    TCG    31
45    Aleksei TCATEVICH    Russia    KAT    32
46    Gianluca BRAMBILLA    Italy    EQS    32
47    Sébastien REICHENBACH    Switzerland    IAM    34
48    Alexey LUTSENKO    Kazakhstan    AST    35
49    Davide FORMOLO    Italy    TCG    35
50    Julian David ARREDONDO MORENO    Colombia    TFR    36
51    Ivan SANTAROMITA    Italy    OGE    37
52    Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA    Costa Rica    MOV    37
53    Przemyslaw NIEMIEC    Poland    LAM    37
54    Yoann OFFREDO    France    FDJ    38
55    Daniel MARTIN    Ireland    TCG    38
56    Martijn KEIZER    Netherlands    TLJ    38
57    Joaquin RODRIGUEZ OLIVER    Spain    KAT    39
58    Pierre ROLLAND    France    EUC    41
59    Enrico BARBIN    Italy    BAR    42
60    Jelle VANENDERT    Belgium    LTS    42
61    Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ    Colombia    COL    46
62    Giovanni VISCONTI    Italy    MOV    46
63    Mikel NIEVE ITURALDE    Spain    SKY    47
64    Moreno MOSER    Italy    TCG    47
65    Jens DEBUSSCHERE    Belgium    LTS    48
66    Louis MEINTJES    South Africa    MTN    49
67    Giampaolo CARUSO    Italy    KAT    52
68    Jose Rodolfo SERPA PEREZ    Colombia    LAM    52
69    Paul VOSS    Germany    BOA    53
70    Javier MORENO BAZAN    Spain    MOV    53
71    Dennis VANENDERT    Belgium    LTS    57
72    Angel VICIOSO ARCOS    Spain    KAT    57
73    Manuele MORI    Italy    LAM    57
74    Enrico BATTAGLIN    Italy    BAR    57
75    Ian STANNARD    Great Britain    SKY    +1:01
76    Ramirez chacon BRAYAN STIVEN    Colombia    COL    +1:02
77    Pim LIGTHART    Netherlands    LTS    +1:04
78    Yukiya ARASHIRO    Japan    EUC    +1:06
79    Stefano PIRAZZI    Italy    BAR    +1:06
80    Markel IRIZAR ARANBURU    Spain    TFR    +1:06
81    Elia VIVIANI    Italy    SKY    +1:08
82    Stijn DEVOLDER    Belgium    TFR    +1:09
83    Alex CANO ARDILA    Colombia    COL    +1:09
84    Brent BOOKWALTER    United States    BMC    +1:10
85    Francesco Manuel BONGIORNO    Italy    BAR    +1:10
86    Daniele BENNATI    Italy    TCS    +1:11
87    Jurgen ROELANDTS    Belgium    LTS    +1:11
88    Benoît VAUGRENARD    France    FDJ    +1:11
89    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    Ethiopia    LAM    +1:12
90    Marcus BURGHARDT    Germany    BMC    +1:12
91    Alexander PORSEV    Russia    KAT    +1:13
92    Edoardo ZARDINI    Italy    BAR    +1:14
93    Patrick KONRAD    Austria    BOA    +1:14
94    Luka PIBERNIK    Slovenia    LAM    +1:14
95    Niki TERPSTRA    Netherlands    EQS    +1:15
96    Dmitriy GRUZDEV    Kazakhstan    AST    +1:15
97    Ivan BASSO    Italy    TCS    +1:16
98    Zakkari DEMPSTER    Australia    BOA    +1:21
99    Giovanni BERNAUDEAU    France    EUC    +1:24
100    Ruslan TLEUBAYEV    Kazakhstan    AST    +1:24
101    Roger KLUGE    Germany    IAM    +1:25
102    Maxime MEDEREL    France    EUC    +1:26
103    Yannick MARTINEZ    France    EUC    +1:27
104    Laurens TEN DAM    Netherlands    TLJ    +1:28
105    Matteo MONTAGUTI    Italy    ALM    +1:28
106    Alessandro VANOTTI    Italy    AST    +1:30
107    Walter Fernando PEDRAZA MORALES    Colombia    COL    +1:31
108    Kevin DE WEERT    Belgium    TLJ    +1:32
109    Mark CAVENDISH    Great Britain    EQS    +1:33
110    Fabio Andres DUARTE AREVALO    Colombia    COL    +1:34
111    Bjorn THURAU    Germany    BOA    +1:37
112    Ryder HESJEDAL    Canada    TCG    +1:44
113    Daniel OSS    Italy    BMC    +1:45
114    Hayden ROULSTON    New Zealand    TFR    +1:45
115    Cristiano SALERNO    Italy    BOA    +1:56
116    Kristian SBARAGLI    Italy    MTN    +1:57
117    Nikias ARNDT    Germany    TGA    +2:00
118    Tyler FARRAR    United States    MTN    +2:01
119    Sep VANMARCKE    Belgium    TLJ    +2:04
120    Michael HEPBURN    Australia    OGE    +2:05
121    Manuel QUINZIATO    Italy    BMC    +2:05
122    Nicola RUFFONI    Italy    BAR    +2:09
123    Maciej BODNAR    Poland    TCS    +2:12
124    Julien VERMOTE    Belgium    EQS    +2:15
125    Marcel AREGGER    Switzerland    IAM    +2:18
126    Maximiliano Ariel RICHEZE    Argentina    LAM    +2:20
127    Luca PAOLINI    Italy    KAT    +2:29
128    Perrig QUEMENEUR    France    EUC    +2:30
129    Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS    Colombia    COL    +2:33
130    Stig BROECKX    Belgium    LTS    +2:40
131    Mark RENSHAW    Australia    EQS    +2:49
132    Matthieu LADAGNOUS    France    FDJ    +3:02
133    Johan LE BON    France    FDJ    +3:04
134    Cédric PINEAU    France    FDJ    +3:12
135    Matteo TOSATTO    Italy    TCS    +3:12
136    Bert DE BACKER    Belgium    TGA    +3:22
137    Danilo WYSS    Switzerland    BMC    +3:38
138    Albert TIMMER    Netherlands    TGA    +3:38
139    Sacha MODOLO    Italy    LAM    +3:43
140    Fabio SABATINI    Italy    EQS    +3:44
141    Pirmin LANG    Switzerland    IAM    +3:45
142    Alessandro DE MARCHI    Italy    BMC    +3:49
143    Tom VEELERS    Netherlands    TGA    +3:56
144    Chad HAGA    United States    TGA    +4:03
145    Gerald CIOLEK    Germany    MTN    +4:04
146    Luka MEZGEC    Slovenia    TGA    +4:48
147    Rick FLENS    Netherlands    TLJ    +5:04
148    Sam BENNETT    Ireland    BOA    +5:05
149    Jérémy ROY    France    FDJ    +5:07
150    Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES    Colombia    COL    +5:26
151    Thomas LEEZER    Netherlands    TLJ    +5:40
152    Thierry HUPOND    France    TGA    +5:56
153    Salvatore PUCCIO    Italy    SKY    +5:57
154    Robert WAGNER    Germany    TLJ    +5:59
155    Christopher JUUL JENSEN    Denmark    TCS    +6:27
156    Vincent JEROME    France    EUC    +6:32
157    Jesse SERGENT    New Zealand    TFR    +6:38
158    Christophe RIBLON    France    ALM    +6:54
159    Alexis VUILLERMOZ    France    ALM    +7:00
160    Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ    Colombia    ALM    +7:21
161    Yaroslav POPOVYCH    Ukraine    TFR    +7:46
162    Tony HUREL    France    EUC    +7:57
163    Damien GAUDIN    France    ALM    +8:05
164    Bartosz HUZARSKI    Poland    BOA    +8:11
165    Stef CLEMENT    Netherlands    IAM    +8:43
166    Matthew Harley GOSS    Australia    MTN    +9:28
167    Nicola BOEM    Italy    BAR    +9:38
168    Carlos Julian QUINTERO    Colombia    COL    +9:40
169    Daniel MORENO FERNANDEZ    Spain    KAT    +10:05
170    Mathew HAYMAN    Australia    OGE    +11:48
171    Jens MOURIS    Netherlands    OGE    +14:25
172    Francisco José VENTOSO ALBERDI    Spain    MOV    +15:20
173    Svein TUFT    Canada    OGE    +15:44