Adriano Malori (Movistar) wygrał prolog Tirreno – Adriatico i został pierwszym liderem wyścigu. Czwarte miejsce zajął Maciej Bodnar (Tinkoff – Saxo)!

50. edycja Tirreno – Adriatico zapowiada się jako prawdziwe “starcie tytanów”. Mimo, że z powodu choroby start odpuścił Chris Froome (Sky), nie można w żadnym wypadku narzekać na obsadę włoskiego wyścigu. Wystarczy wspomnieć, że wśród faworytów do walki o generalkę są między innymi Alberto Contador (Tinkoff – Saxo), Nairo Quintana (Movistar), Rigoberto Uran (Etixx – Quick Step) czy Vincenzo Nibali (Astana). Polscy kibice powinni wypatrywać w peletonie Macieja Bodnara (Tinkoff – Saxo), Przemysława Niemca (Lampre – Merida) i Bartosza Huzarskiego (Bora – Argon 18).

Wyścig miał się dziś rozpocząć drużynową czasówką, ale organizatorom psikusa sprawiła aura. Przez ulewne opady deszczu musieli zmienić drużynową czasówkę na krótki prolog. Liczył on 5700 metrów i prowadził wzdłuż wybrzeża w Lido di Camaiore.

tirreno prolog

Długo na prowadzeniu utrzymywał się Daniel Oss (BMC Racing Team) z czasem 6’08”. Dwie sekundy tracił do niego Peter Sagan (Tinkoff – Saxo). 6 minut i 34 sekundy przebywali na trasie prologu Przemysław Niemiec (Lampre – Merida) i Bartosz Huzarski (Bora – Argon 18). Czas Ossa pobił dopiero Matthias Brandle (IAM Cycling), który był lepszy o dwie sekundy. Zgodnie z oczekiwaniami kolejnym wirtualnym liderem został Adriano Malori (Movistar) z czasem 6’04”.

Tylko dwie sekundy stracił Maciej Bodnar (Tinkoff – Saxo), który zajmował wirtualnie drugie miejsce! Czas o kilka setnych lepszy uzyskał Greg van Avermaet (BMC Racing), a chwilę później jeszcze lepszy okazał się Fabian Cancellara (Trek Factory Racing). Szwajcar nie zdołał jednak wyprzedzić liderującego Włocha.

Ostatecznie zwycięzcą został Malori, a Maciej Bodnar uplasował się tuż za podium!

Tak wygląda zestawienie kolarzy, którzy powinni liczyć się w walce o zwycięstwo w generalce:

Rigoberto Uran (Etixx – Quick Step) – 6’14”
Vincenzo Nibali (Astana) +1
Thibaut Pinot (FDJ) +3
Bauke Mollema (TFR) +5
Alberto Contador (Tinkoff – Saxo) +9
Nairo Quintana (Movistar) +11
Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale) +12

Wyniki prologu:

1    Adriano MALORI    ITA    MOV    6:04
2    Fabian CANCELLARA    SUI    TFR    1
3    Greg VAN AVERMAET    BEL    BMC    2
4    Maciej BODNAR    POL    TCS    2
4    Matthias BRANDLE    AUT    IAM    2
6    Daniel OSS    ITA    BMC    4
7    Ramunas NAVARDAUSKAS    LTU    TCG    5
8    Stephen CUMMINGS    GBR    MTN    6
9    Peter SAGAN    SVK    TCS    6
10    Johan LE BON    FRA    FDJ    8
11    Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS    ESP    MOV    8
12    Edvald BOASSON HAGEN    NOR    MTN    8
13    Niki TERPSTRA    NED    EQS    8
14    Roger KLUGE    GER    IAM    8
15    Damien GAUDIN    FRA    ALM    9
16    Andriy GRIVKO    UKR    AST    9
17    Simon GESCHKE    GER    TGA    10
18    Markel IRIZAR ARANBURU    ESP    TFR    10
19    Rigoberto URAN URAN    COL    EQS    10
20    Michael HEPBURN    AUS    OGE    11
21    Vincenzo NIBALI    ITA    AST    11
22    Wouter POELS    NED    SKY    11
23    Jesse SERGENT    NZL    TFR    11
24    Steve MORABITO    SUI    FDJ    11
25    Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA    CRC    MOV    11
26    Lieuwe WESTRA    NED    AST    11
27    Jesus HERRADA LOPEZ    ESP    MOV    11
28    Martijn KEIZER    NED    TLJ    11
29    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC    11
30    Mark CAVENDISH    GBR    EQS    12
31    Nikias ARNDT    GER    TGA    12
32    Aleksejs SARAMOTINS    LAT    IAM    12
33    Elia VIVIANI    ITA    SKY    12
34    Sep VANMARCKE    BEL    TLJ    13
35    Tyler FARRAR    USA    MTN    13
36    Stijn DEVOLDER    BEL    TFR    13
37    Stef CLEMENT    NED    IAM    13
38    Thibaut PINOT    FRA    FDJ    13
39    Vasil KIRYIENKA    BLR    SKY    14
40    Chad HAGA    USA    TGA    14
41    Brent BOOKWALTER    USA    BMC    14
42    Matthieu LADAGNOUS    FRA    FDJ    14
43    Zdenek STYBAR    CZE    EQS    14
44    Mathew HAYMAN    AUS    OGE    14
45    Roman KREUZIGER    CZE    TCS    14
46    Leopold KONIG    CZE    SKY    15
47    Daniele BENNATI    ITA    TCS    15
48    Benoît VAUGRENARD    FRA    FDJ    15
49    Danilo WYSS    SUI    BMC    15
50    Bauke MOLLEMA    NED    TFR    15
51    Paul MARTENS    GER    TLJ    16
52    Damiano CARUSO    ITA    BMC    16
53    Luke DURBRIDGE    AUS    OGE    16
54    Albert TIMMER    NED    TGA    16
55    Moreno MOSER    ITA    TCG    16
56    Alexander PORSEV    RUS    KAT    17
57    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    RSA    MTN    17
58    Svein TUFT    CAN    OGE    17
59    Jens DEBUSSCHERE    BEL    LTS    17
60    Rick FLENS    NED    TLJ    18
61    Kanstantsin SIUTSOU    BLR    SKY    18
62    Julien VERMOTE    BEL    EQS    18
63    Filippo POZZATO    ITA    LAM    18
64    Maxime MONFORT    BEL    LTS    18
65    Jérémy ROY    FRA    FDJ    18
66    Salvatore PUCCIO    ITA    SKY    18
67    Alberto CONTADOR VELASCO    ESP    TCS    19
68    Nathan HAAS    AUS    TCG    19
69    Kristijan KOREN    SLO    TCG    19
70    Pirmin LANG    SUI    IAM    19
71    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    19
72    Ian STANNARD    GBR    SKY    20
73    Sam BENNETT    IRL    BOA    20
74    Magnus Cort NIELSEN    DEN    OGE    20
75    Adam YATES    GBR    OGE    20
76    Rinaldo NOCENTINI    ITA    ALM    20
77    Giovanni VISCONTI    ITA    MOV    20
78    Ivan BASSO    ITA    TCS    20
79    Jurgen VAN DEN BROECK    BEL    LTS    21
80    Angel VICIOSO ARCOS    ESP    KAT    21
81    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    COL    MOV    21
82    Marcus BURGHARDT    GER    BMC    21
83    Christophe RIBLON    FRA    ALM    21
84    Jens MOURIS    NED    OGE    21
85    Michele SCARPONI    ITA    AST    22
85    Paul VOSS    GER    BOA    22
87    Javier MORENO BAZAN    ESP    MOV    22
88    Christopher JUUL JENSEN    DEN    TCS    22
89    Alberto LOSADA ALGUACIL    ESP    KAT    22
90    Thierry HUPOND    FRA    TGA    22
91    Domenico POZZOVIVO    ITA    ALM    22
92    José Joao PIMENTA COSTA MENDES    POR    BOA    23
93    Matthew Harley GOSS    AUS    MTN    23
94    Ryder HESJEDAL    CAN    TCG    23
95    Davide VILLELLA    ITA    TCG    23
96    Louis MEINTJES    RSA    MTN    23
97    Alessandro DE MARCHI    ITA    BMC    23
98    Aleksei TCATEVICH    RUS    KAT    24
99    Gianluca BRAMBILLA    ITA    EQS    24
100    Cédric PINEAU    FRA    FDJ    24
101    Marcel AREGGER    SUI    IAM    24
102    Stig BROECKX    BEL    LTS    24
103    Patrick KONRAD    AUT    BOA    24
104    Hayden ROULSTON    NZL    TFR    24
105    Matteo TOSATTO    ITA    TCS    24
106    Edoardo ZARDINI    ITA    BAR    25
107    Zakkari DEMPSTER    AUS    BOA    25
108    Sébastien REICHENBACH    SUI    IAM    26
109    Maximiliano Ariel RICHEZE    ARG    LAM    26
110    Daniel MORENO FERNANDEZ    ESP    KAT    26
111    Jose Rodolfo SERPA PEREZ    COL    LAM    26
112    Alexey LUTSENKO    KAZ    AST    27
113    Jurgen ROELANDTS    BEL    LTS    27
114    Davide FORMOLO    ITA    TCG    27
115    Gerald CIOLEK    GER    MTN    27
116    Alexis VUILLERMOZ    FRA    ALM    27
117    Julian David ARREDONDO MORENO    COL    TFR    28
118    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST    28
119    Sonny COLBRELLI    ITA    BAR    28
120    Pim LIGTHART    NED    LTS    28
121    Ivan SANTAROMITA    ITA    OGE    29
122    Luka MEZGEC    SLO    TGA    29
123    Sacha MODOLO    ITA    LAM    29
124    Przemyslaw NIEMIEC    POL    LAM    29
125    Yoann OFFREDO    FRA    FDJ    30
126    Vincent JEROME    FRA    EUC    30
127    Bartosz HUZARSKI    POL    BOA    30
128    Tom VEELERS    NED    TGA    30
129    Luca PAOLINI    ITA    KAT    30
130    Daniel MARTIN    IRL    TCG    30
131    Fabio SABATINI    ITA    EQS    30
132    Joaquin RODRIGUEZ OLIVER    ESP    KAT    31
133    Bert DE BACKER    BEL    TGA    31
134    Bjorn THURAU    GER    BOA    31
135    Yannick MARTINEZ    FRA    EUC    31
136    Manuele MORI    ITA    LAM    31
137    Ramirez chacon BRAYAN STIVEN    COL    COL    31
138    Cristiano SALERNO    ITA    BOA    32
139    Tony HUREL    FRA    EUC    32
140    Matteo MONTAGUTI    ITA    ALM    32
141    Mark RENSHAW    AUS    EQS    32
142    Pierre ROLLAND    FRA    EUC    33
143    Alessandro VANOTTI    ITA    AST    34
144    Yaroslav POPOVYCH    UKR    TFR    34
145    Enrico BARBIN    ITA    BAR    34
146    Jelle VANENDERT    BEL    LTS    34
147    Carlos Julian QUINTERO    COL    COL    35
148    Yukiya ARASHIRO    JPN    EUC    35
149    Stefano PIRAZZI    ITA    BAR    35
150    Kristian SBARAGLI    ITA    MTN    36
151    Kevin DE WEERT    BEL    TLJ    36
152    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    ETH    LAM    36
153    Perrig QUEMENEUR    FRA    EUC    36
154    Matteo PELUCCHI    ITA    IAM    37
155    Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES    COL    COL    37
156    Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ    COL    COL    38
157    Alex CANO ARDILA    COL    COL    38
158    Fabio Andres DUARTE AREVALO    COL    COL    38
159    Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS    COL    COL    39
160    Mikel NIEVE ITURALDE    ESP    SKY    39
161    Nicola BOEM    ITA    BAR    39
162    Francesco Manuel BONGIORNO    ITA    BAR    39
163    Giovanni BERNAUDEAU    FRA    EUC    40
164    Robert WAGNER    GER    TLJ    40
165    Maxime MEDEREL    FRA    EUC    42
166    Luka PIBERNIK    SLO    LAM    43
167    Laurens TEN DAM    NED    TLJ    44
168    Giampaolo CARUSO    ITA    KAT    44
169    Francisco José VENTOSO ALBERDI    ESP    MOV    44
170    Thomas LEEZER    NED    TLJ    44
171    Nicola RUFFONI    ITA    BAR    48
172    Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ    COL    ALM    48
173    Dennis VANENDERT    BEL    LTS    49
174    Enrico BATTAGLIN    ITA    BAR    49
175    Walter Fernando PEDRAZA MORALES    COL    COL    +1:00