van avermaetGreg van Avermaet (BMC Racing) triumfował w 54. edycji wyścigu Grand Prix de Wallonie. Drugi był Tony Gallopin (Lotto – Belisol), a trzeci Jan Bakelants (OPQS).

18 drużyn stanęło dzisiaj na starcie 54. edycji Grand Prix de Wallonie. Niestety na liście startowej nie było Polaków. Z numerem jeden wystartował Jan Bakelants (Omega Pharma – Quick Step), czyli triumfator z ubiegłego roku. Kolarze mieli do przejechania ponad 198 kilometrów po dość płaskim terenie, ale wyścig kończył tradycyjnie już podjazd pod cytadelę w Namur.

Wczesną akcję zainicjowali: François Bidard (AG2R), Guillaume Martin (FDJ.fr), Clément Koretzky (Bretagne Seche Environnement), Loïc Chetout (Cofidis), Thomas Degand (Wanty – Groupe Gobert) i Serge Dewortelaer (Veranclassic – Doltcini). Szóstka nie miała dziś szans z rozpędzonym peletonem, który skasował ucieczkę na 56 kilometrów przed metą.

Kolejnymi śmiałkami byli: Julien Berard (AG2R), Laurent Didier (Trek), Pierre-Luc Perichon (Bretagne – Séché Environnement), Rudy Molard (Cofidis), Jelle Wallays (Topsport Vlaanderen – Baloise), Quentin Jauregui (Roubaix Lille Métropole). 30 kilometrów przed metą mieli oni około 45 sekund przewagi nad przetrzebionym przez sporą kraksę peletonem. W dużej grupie pracowała Omega, która wchłonęła czołową grupkę na 22 kilometry przed metą.

Spokój w peletonie nie trwał długo. Zaatakował Frank Schleck (Trek Factory Racing), a wraz z nim pojechali Jan Bakelants (Omega Pharma – Quick Step), Jelle Vanendert (Lotto Belisol) i Greg Van Avermaet (BMC Racing). Bardzo mocna czwórka na 10 kilometrów przed metą miała 35 sekund przewagi nad drugą grupą.

Początek brukowanego podjazdu pod twierdzę Namur rozpoczęli z przewagą 20 sekund nad grupką prowadzoną przez Tinkoff – Saxo. 2 kilometry przed kreską na atak zdecydował się Bakelants, ale rywale szybko go doścignęli. Ucieczka została skasowana kilometr przed metą. Najwięcej sił zachował van Avermaet (BMC Racing Team), który był najszybszy na ostatnich metrach. Drugie miejsce wywalczył Tony Gallopin (Lotto – Belisol), a trzecie Bakelants.

TOP 10:

1. 24 BEL19850517 VAN AVERMAET Greg BMC BMC RACING TEAM les 198, 2 km en 4:47:17 (Moy : 41, 39 km/h)
2. 43 FRA19880524 GALLOPIN Tony LTB LOTTO BELISOL 4:47:19 0:00:02
3. 1 BEL19860214 BAKELANTS Jan OPQ OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING 4:47:19 0:00:02
4. 48 BEL19850219 VANENDERT Jelle LTB LOTTO BELISOL 4:47:21 0:00:04
5. 57 AUS19820208 SUTHERLAND Rory TCS TINKOFF-SAXO 4:47:23 0:00:06
6. 28 BEL19920301 TEUNS Dylan * BMC BMC RACING TEAM 4:47:23 0:00:06
7. 86 FRA19851004 SIMON Julien COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 4:47:23 0:00:06
8. 66 LUX19800415 SCHLECK Frank TFR TREK FACTORY RACING 4:47:23 0:00:06
9. 37 FRA19900529 PINOT Thibaut FDJ FDJ.fr 4:47:25 0:00:08
10. 161 BEL19880406 BILLE Gaetan WIL VERANDAS WILLEMS 4:47:26 0:00:09
11. 78 FRA19850102 VACHON Florian BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 4:47:26 0:00:09
12. 98 BEL19910410 LAMPAERT Yves TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:47:26 0:00:09
13. 21 SUI19830130 MORABITO Steve BMC BMC RACING TEAM 4:47:26 0:00:09
14. 2 ITA19870822 BRAMBILLA Gianluca OPQ OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING 4:47:30 0:00:13
15. 107 BEL19770701 LEUKEMANS Björn WGG WANTY – GROUPE GOBERT 4:47:38 0:00:21
16. 45 BEL19900916 NAESEN Oliver LTB LOTTO BELISOL 4:47:40 0:00:23
17. 41 BEL19940311 BENOOT Tiesj * LTB LOTTO BELISOL 4:47:41 0:00:24
18. 79 FRA19950620 BONNAMOUR Franck * BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 4:47:41 0:00:24
19. 36 FRA19930630 LECUISINIER Pierre-Henri * FDJ FDJ.fr 4:47:41 0:00:24
20. 184 BEL19920120 DETIER Floris * BNT EQUIPE NATIONALE BELGE ESPOIRS 4:47:41 0:00:24
21. 136 FRA19910810 TURGIS Jimmy RLM ROUBAIX LILLE METROPOLE 4:47:41 0:00:24
22. 182 BEL19940204 DECLERCQ Benjamin * BNT EQUIPE NATIONALE BELGE ESPOIRS 4:47:41 0:00:24
23. 177 BEL19880317 DRON Boris WBC WALLONIE – BRUXELLES 4:47:41 0:00:24
24. 27 BEL19931220 VLIEGEN Loic * BMC BMC RACING TEAM 4:47:41 0:00:24
25. 63 LUX19840719 DIDIER Laurent TFR TREK FACTORY RACING 4:47:48 0:00:31
26. 93 BEL19911028 CAMPENAERTS Victor TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:48:01 0:00:44
27. 89 FRA19870726 LEMARCHAND Romain COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 4:48:13 0:00:56
28. 96 BEL19911112 VAN HOECKE Gijs TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:48:25 0:01:08
29. 58 RUS19870930 ROVNY Ivan TCS TINKOFF-SAXO 4:48:45 0:01:28
30. 162 BEL19850730 PARDINI Olivier WIL VERANDAS WILLEMS 4:49:08 0:01:51
31. 102 BEL19850202 DE GREEF Francis WGG WANTY – GROUPE GOBERT 4:50:39 0:03:22
32. 53 AUS19920908 MCCARTHY Jay * TCS TINKOFF-SAXO 4:51:07 0:03:50
33. 143 BEL19890328 CARABIN Sebastien PCW T.PALM – PÔLE CONTINENTAL WALLON 4:51:26 0:04:09
34. 114 BEL19930624 WARNIER Antoine * CCB COLOR CODE – BIOWANZE 4:51:28 0:04:11
35. 35 FRA19930827 LE GAC Olivier * FDJ FDJ.fr 4:51:28 0:04:11
36. 52 DEN19840831 BRESCHEL Matti TCS TINKOFF-SAXO 4:51:32 0:04:15
37. 14 FRA19860317 CHEREL Mikael ALM AG2R LA MONDIALE 4:52:02 0:04:45
38. 173 BEL19870802 DUFRASNE Jonathan WBC WALLONIE – BRUXELLES 4:52:02 0:04:45
39. 115 BEL19921106 WERTZ Thomas * CCB COLOR CODE – BIOWANZE 4:52:50 0:05:33
40. 176 BEL19901122 DERNIES Tom WBC WALLONIE – BRUXELLES 4:52:50 0:05:33
41. 97 BEL19890511 WALLAYS Jelle TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:52:50 0:05:33
42. 158 NED19910212 SCHOONBROODT Bob VER VERANCLASSIC – DOLTCINI 4:53:02 0:05:45
43. 92 BEL19910430 THEUNS Edward TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:53:28 0:06:11
44. 113 BEL19930828 DELFOSSE Florent * CCB COLOR CODE – BIOWANZE 4:53:28 0:06:11
45. 189 BEL19931008 VAN ROOY Kenneth * BNT EQUIPE NATIONALE BELGE ESPOIRS 4:53:28 0:06:11
46. 94 BEL19931124 DE BUYST Jasper * TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:53:28 0:06:11
47. 70 AUS19930106 WATSON Calvin * TFR TREK FACTORY RACING 4:53:28 0:06:11
48. 180 BEL19881020 STASSEN Julien WBC WALLONIE – BRUXELLES 4:53:28 0:06:11
49. 74 FRA19890501 FONSECA Armindo BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 4:53:28 0:06:11
50. 109 BEL19870401 VAN MELSEN Kevin WGG WANTY – GROUPE GOBERT 4:53:28 0:06:11
51. 105 LUX19860903 DRUCKER Jean-Pierre WGG WANTY – GROUPE GOBERT 4:53:28 0:06:11
52. 169 BEL19921129 VAN GUCHT Sten * WIL VERANDAS WILLEMS 4:53:28 0:06:11
53. 7 CZE19851211 STYBAR Zdenek OPQ OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING 4:53:28 0:06:11
54. 178 BEL19900922 EVRARD Laurent WBC WALLONIE – BRUXELLES 4:53:28 0:06:11
55. 54 NED19760129 KROON Karsten TCS TINKOFF-SAXO 4:53:28 0:06:11
56. 116 BEL19920101 PONS Gaëtan * CCB COLOR CODE – BIOWANZE 4:53:28 0:06:11
57. 165 BEL19891110 WAUTERS Willem WIL VERANDAS WILLEMS 4:53:28 0:06:11
58. 99 BEL19910929 WAEYTENS Zico TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:53:28 0:06:11
59. 62 BEL19790829 DEVOLDER Stijn TFR TREK FACTORY RACING 4:53:28 0:06:11
60. 91 BEL19860606 JACOBS Pieter TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:53:28 0:06:11
61. 42 BEL19911003 DE BIE Sean LTB LOTTO BELISOL 4:53:28 0:06:11Grand Prix de Wallonie
62. 132 FRA19940422 JAUREGUI Quentin * RLM ROUBAIX LILLE METROPOLE 4:53:28 0:06:11
63. 16 FRA19870727 BERARD Julien ALM AG2R LA MONDIALE 4:53:28 0:06:11
64. 17 GER19891228 KERN Julian ALM AG2R LA MONDIALE 4:53:28 0:06:11
65. 13 FRA19920319 BIDARD François * ALM AG2R LA MONDIALE 4:53:28 0:06:11
66. 61 FRA19920629 CHEVRIER Clement * TFR TREK FACTORY RACING 4:53:28 0:06:11
67. 11 FRA19901109 BARDET Romain ALM AG2R LA MONDIALE 4:53:28 0:06:11
68. 100 BEL19940207 RICKAERT Jonas * TSV TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:53:28 0:06:11
69. 4 BEL19820527 DE WEERT Kevin OPQ OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING 4:53:28 0:06:11
70. 47 BEL19880627 VANENDERT Dennis LTB LOTTO BELISOL 4:53:28 0:06:11
71. 104 BEL19880929 DE VREESE Laurens WGG WANTY – GROUPE GOBERT 4:53:28 0:06:11
72. 82 FRA19871202 EDET Nicolas COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 4:53:28 0:06:11
73. 87 EST19870424 TAARAMAE Rein COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 4:53:28 0:06:11
74. 153 BEL19911028 DEWORTELAER Serge VER VERANCLASSIC – DOLTCINI 4:53:28 0:06:11
75. 155 BEL19880703 GOOVAERTS Tom VER VERANCLASSIC – DOLTCINI 4:53:28 0:06:11
76. 85 FRA19890917 MOLARD Rudy COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 4:53:28 0:06:11
77. 84 FRA19830303 LEMOINE Cyril COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 4:53:28 0:06:11
78. 71 FRA19870104 PERRICHON Pierre-Luc BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 4:59:20 0:12:03
79. 44 BEL19920131 MEURISSE Xandro * LTB LOTTO BELISOL 4:59:20 0:12:03
80. 76 FRA19860805 LABORIE Christophe BSE BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 4:59:20 0:12:03
81. 181 BEL19920731 BOUVRY Dieter * BNT EQUIPE NATIONALE BELGE ESPOIRS 4:59:20 0:12:03
82. 25 GER19931207 ZABEL Rick * BMC BMC RACING TEAM 4:59:20 0:12:03
83. 64 LUX19920612 KIRSCH Alex * TFR TREK FACTORY RACING 4:59:20 0:12:03
84. 186 BEL19940930 VAN GESTEL Dries * BNT EQUIPE NATIONALE BELGE ESPOIRS 4:59:20 0:12:03
85. 46 BEL19930603 VALLEE Boris * LTB LOTTO BELISOL 4:59:20 0:12:03
86. 134 FRA19881223 PAIANI Jean-Lou RLM ROUBAIX LILLE METROPOLE 4:59:20 0:12:03
87. 51 COL19900118 BELTRAN SUAREZ Eduard TCS TINKOFF-SAXO 4:59:20 0:12:03
88. 175 BEL19901016 DEMOITIE Antoine WBC WALLONIE – BRUXELLES 4:59:20 0:12:03
89. 174 BEL19821129 DELFOSSE Sébastien WBC WALLONIE – BRUXELLES 4:59:20 0:12:03
90. 111 BEL19950717 MERTZ Remy * CCB COLOR CODE – BIOWANZE 4:59:20 0:12:03
91. 183 BEL19940617 DE GENDT Aime * BNT EQUIPE NATIONALE BELGE ESPOIRS 4:59:20 0:12:03
92. 188 BEL19940831 VANREYTEN Joachim * BNT EQUIPE NATIONALE BELGE ESPOIRS 5:02:38 0:15:21
93. 141 BEL19890823 YDENS Andrew PCW T.PALM – PÔLE CONTINENTAL WALLON 5:02:38 0:15:21
94. 163 BEL19930919 CARNEVALI Jean-Albert * WIL VERANDAS WILLEMS 5:02:38 0:15:21
95. 40 FRA19930610 SARREAU Marc * FDJ FDJ.fr 5:02:38 0:15:21
96. 157 NED19920625 OTTEMA Rick * VER VERANCLASSIC – DOLTCINI 5:05:37 0:18:20
97. 39 FRA19930609 MARTIN Guillaume * FDJ FDJ.fr 5:06:06 0:18:49
98. 150 NZL19941222 VESSEY Tom * PCW T.PALM – PÔLE CONTINENTAL WALLON 5:06:09 0:18:52
99. 167 BEL19931205 CONVENS Louis * WIL VERANDAS WILLEMS 5:06:27 0:19:10

 

@ArekWaluga77

Foto:bettiniphoto.net