van garderenTrzeci etap amerykańskiego wyścigu liczył 155 kilometrów i prowadził z Gunnison do Monarch Mountain. Dzięki dwóm premiom górskim etap zyskał miano królewskiego i zdaje się, że słusznie – na trasie naprawdę mnóstwo się działo.

Od początku wielu kolarzy próbowało złapać się w akcje ofensywne, ale pierwsze istotne akcje miały miejsce na pierwszym podjeździe pod Monarch Pass. Czterdzieści sekund przewagi zyskał Javier Acevedo (Garmin-Sharp), za nim w pogoń ruszyło piętnastu kolarzy.

Lotną premię wygrał Javier Acevedo, ale drugi był Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo). Między podjazdami solo ruszył Michael Rogers (Tinkoff-Saxo), co zdjęło presję z pozostałych kolarzy z zespołu Rafała Majki. Za nim jechali Lucas Euser (UnitedHealthcare) i Daniel Jaramillo. W kolejnej grupie jechali zawodnicy zajmujący czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej, w tym Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) i Bartosz Huzarski (NetApp-Endura).

Wypracował półtorej minuty przewagi i został złapany dopiero na finałowej górze. Wtedy z grupy faworytów poszły liczne ataki, a tempa nie wytrzymał lider wyścigu, Alex Howes. Groźna była między innymi akcja Matthew Busche (BMC Racing Team), jednak dzięki fantastycznej pracy Pawła Poljańskiego (Tinkoff-Saxo) została ona zlikwidowana.

Decydujący okazał się atak innego kolarza BMC, Tejaya Van Garderena. Zdołał za nim pojechać jedynie Rafał Majka (Tinkoff-Saxo). Co prawda Polakowi nie udało się wyprzedzić Amerykanina na finiszu, ale i tak pokazał się z fantastycznej strony i udowodnił, że także tego wyścigu nie zamierza przejechać „treningowo”.

Tejay Van Garderen został liderem wyścigu i zrobił duży krok w kierunku obrony tytułu. Rafał Majka jest obecnie na drugim miejscu ze stratą dwudziestu sekund. Wierzymy, że jeszcze powalczy o czołową lokatę!

TOP 10:

1. Tejay van Garderen (BMC)
2. Rafal Majka (Tinkoff-Saxo) m.t.
3. Sergey Tevtcov (Jelly Belly) a 19
4. Ben Hermans (BMC) a 24
5. Tom Danielson (Garmin-Sharp) m.t.
6. Carter Jones (Optum) a 29
7. Joey Rosskopf (Hincapie) a 39
8. Matthew Busche (Trek) a 44
9. Bartosz Huzarski (NetApp-Endura) a 51
10. Clement Chevrier (Bissell) a 1:05

Klasyfikacja generalna (TOP 5):
1. Tejay van Garderen (BMC)
2. Rafal Majka (Tinkoff-Saxo) a 20
3. Ben Hermans (BMC) a 23
4. Tom Danielson (Garmin-Sharp) a 34
5. Sergey Tevtcov (Jelly Belly) a 36

 

Anna Gmaj

Foto:bettiniphoto.net