danielsonNie tylko na Słowacji mogliśmy dziś emocjonować się walką na podjazdach. Co prawda na czwartym etapie Tour of Utah premie górskie były tylko trzy, za to ostatnia stanowiła wyjątkowo trudne wyzwanie. Najlepiej podołał mu Thomas Danielson (Garmin-Sharp).

Etap zaczął się od kilku groźnych akcji ofensywnych.Parę razy atakował niezmordowany Jens Voigt (Trek Factory Racing), a w kolejnych zyskujących niewielką przewagę ucieczkach znajdowali się mocni zawodnicy, między innymi Thomas Dekker (Garmin-Sharp) i Ivan Basso (Cannondale). Najgroźniejsza wydawała się jednak akcja Alexa Diniza (Funvic Brasilinvest Sao Jose Dos Campos), który zyskał kilkadziesiąt sekund na przedostatniej premii górskiej. Faworyci stracili już bowiem większość pomocników i przez jakiś czas wydawało się, że zwlekają z podjęciem decyzji o pogonii.

Brazylijczyk został jednak doścignięty, a kolarze w końcu zaczęli wspinaczkę na Powder Mountain. Profil etapu mógł oszukać niektórych kibiców – trzy oddalone od siebie, niezbyt groźnie wyglądające premie. Jednak to właśnie ta góra, przez niektórych nazywana „amerykańskim Zoncolanem”, sprawiła, że peleton zupełnie się porwał, a poszczególni zawodnicy wjeżdżali na metę pojedynczo lub w małych grupkach. Prawie 10 kilometrów o średnim nachyleniu 10% i maksymalnym 17% – dla wielu faworytów taka wspinaczka okazała się bezlitosna.

Do podnóża dojechali właściwie wszyscy kolarze typowani do zwycięstwa, ale selekcja była błyskawiczna. Po mocnej pracy Alexa Hoesa (Garmin-Sharp) i ataku Winnera Anacony (Lampre-Merida) z przodu utrzymało się jedynie sześciu zawodników: Thomas Danielson, Chris Horner (Lampre-Merida), George Bennett (Cannondale), Wilco Kelderman (Belkin), Alex Diniz i Anacona. Ten ostatni, razem z Hornerem i Danielsonem, łatwo oderwał się od reszty.

Kiedy na około 5 km przed metą Amerykanie zostali sami, niespodziewanie to zeszłoroczny zwycięzca Vuelty nie wytrzymał tempa zawodnika Garmin-Sharp. Thomas Danielson w pięknym stylu pojechał po etapowe zwycięstwo, nadrabiając nad Hornerem aż 57 sekund. Doświadczonego Amerykanina wyprzedził także – acz tylko o sekundę – Ben Hermans (BMC Racing Team).

Oczywiście Danielson założył także koszulkę lidera, po raz kolejny pokazując, że wyścigi amerykańskie wyjątkowo mu pasują.

Wyniki:

1 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Sharp 4:18:53
2 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 0:00:57
3 Christopher Horner (USA) Lampre-Merida
4 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida 0:01:47
5 Alex Diniz  (Bra) Funvic Brasilinvest-Sao Jose Dos Campos 0:02:07
6 Wilco Kelderman (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
7 George Bennett (NZl) Cannondale 0:02:26
8 Carter Jones (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:02:31
9 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:02:48
10 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling 0:02:51
11 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing 0:02:56
12 Christopher Butler (USA) Hincapie Sportswear Development 0:03:03
13 Rob Britton (Can) Team SmartStop 0:03:38
14 Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:04:11
15 Daniel Alexander Jaramillo (Col) Jamis-Hagens Berman 0:04:16
16 Serghei Tvetcov (Rou) Jelly Belly p/b Maxxis 0:04:19
17 Clement Chevrier (Fra) Trek Factory Racing 0:04:44
18 Dion Smith (NZl) Hincapie Sportswear Development Team 0:05:26
19 Logan Swirbul (USA) Bissell Development Team 0:05:37
20 Jai Crawford (Aus) Drapac Professional Cycling 0:05:45
21 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida 0:05:50
22 Michael Schär (Sui) BMC Racing Team
23 James Oram (NZl) Bissell Development Team 0:05:53
24 Alex Howes (USA) Team Garmin-Sharp 0:05:55
25 Robbie Squire (USA) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home 0:06:24
26 Joseph Rosskopf (USA) Hincapie Sportswear Development 0:06:39
27 Dylan Theuns (Bel) BMC Racing Team 0:07:15
28 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing 0:07:53
29 Cameron Wurf (Aus) Cannondale 0:11:05
30 Phillip Gaimon (USA) Team Garmin-Sharp 0:13:03
31 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
32 Oscar Clark (USA) Hincapie Sportswear Development Team
33 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing 0:13:19
34 Joshua Berry (USA) Team SmartStop 0:13:40
35 Ruben Zepuntke (Ger) Bissell Development Team 0:13:50
36 Michael Torckler (NZl) Team SmartStop 0:14:20
37 Brendan Canty (Aus) Drapac Professional Cycling 0:14:42
38 Robin Carpenter (USA) Hincapie Sportswear Development 0:14:56
39 Martijn Tusveld (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
40 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing 0:15:09
41 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 0:15:53
42 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
43 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:16:20
44 Tanner Putt (USA) Bissell Development Team
45 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida 0:16:52
46 Pedro Autran Dourado (Bra) Funvic Brasilinvest-Sao Jose Dos Campos
47 Magno Prado (Bra) Funvic Brasilinvest-Sao Jose Dos Campos 0:17:56
48 Kirk Carlsen (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:18:54
49 Gregory Obando Brenes (Crc) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home
50 Matt Cooke (USA) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home 0:20:10
51 Toms Skujins (Lat) Hincapie Sportswear Development Team 0:21:23
52 Joseph Schmalz (USA) Hincapie Sportswear Development Team
53 Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
54 Travis McCabe (USA) Team SmartStop
55 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
56 Gavin Mannion (USA) Team Garmin-Sharp
57 Tao Geoghegan Hart (GBr) Bissell Development Team
58 Luca Wackermann (Ita) Lampre-Merida 0:22:27
59 Luca Dodi (Ita) Lampre-Merida 0:23:02
60 Luis Enrique Davila (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis
61 Martijn Keizer (Ned) Belkin-Pro Cycling Team 0:23:05
62 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team 0:24:49
63 Benjamin King (USA) Team Garmin-Sharp
64 Dennis Van Winden (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
65 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
66 Matej Mohoric (Slo) Cannondale
67 Robert Wagner (Ger) Belkin-Pro Cycling Team
68 Thomas Dekker (Ned) Team Garmin-Sharp
69 Ivan Basso (Ita) Cannondale
70 Stephen Leece (USA) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home
71 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Team Garmin-Sharp
72 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale
73 Tyler Wren (USA) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home
74 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
75 Moreno Hofland (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
76 Antonio Fernando Prestes (Bra) Funvic Brasilinvest-SJose Dos Campos
77 Gregory Daniel (USA) Bissell Development Team
78 Michael Friedman (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
79 Javier Megias Leal (Esp) Team Novo Nordisk
80 Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
81 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk
82 Ben Jacques-Maynes (USA) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home
83 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
84 Flavio De Luna (Mex) Team SmartStop
85 Shane Kline (USA) Team SmartStop
86 Jure Kocjan (Slo) Team SmartStop
87 Jetse Bol (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
88 Benjamin Day (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
89 Luis Romero Amaran (Cub) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home
90 Andrea Vaccher (Ita) Lampre-Merida
91 Alexander Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
92 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
93 Thomas Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
94 Daniel Eaton (USA) Bissell Development Team
95 Wesley Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling
96 Julian Kyer (USA) Team SmartStop
97 Joseph Lewis (Aus) Hincapie Sportswear Development Team
98 Ryan Eastman (USA) Trek Factory Racing
99 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
100 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing
101 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
102 Chris Putt (USA) Bissell Development Team
103 Jeffry Louder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
104 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
105 Johnathan Freter (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
106 Robbie Hucker (Aus) Drapac Professional Cycling
107 Alex Kirsch (Lux) Trek Factory Racing 0:25:51
108 Isaac Bolivar (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:27:23
DNF Ken Hanson (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
DNF Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
DNF Charles Bradley Huff (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Andre Almeida (Bra) Funvic Brasilinvest-Sao Jose Dos Campos
DSQ Andrea Palini (Ita) Lampre-Merida
DSQ Juraj Sagan (Svk) Cannondale
DSQ Darren Lapthorne (Aus) Drapac Professional Cycling

Klasyfikacja generalna:
1 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Sharp 18:42:53
2 Christopher Horner (USA) Lampre-Merida 0:00:57
3 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
4 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida 0:01:47
5 Wilco Kelderman (Ned) Belkin-Pro Cycling Team 0:02:07
6 Alex Diniz Correia (Bra) Funvic Brasilinvest-Sao Jose Dos Campos
7 George Bennett (NZl) Cannondale 0:02:26
8 Carter Jones (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:02:31
9 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:02:43
10 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling 0:02:51
11 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing 0:02:56
12 Christopher Butler (USA) Hincapie Sportswear Development 0:03:03
13 Rob Britton (Can) Team SmartStop 0:03:57
14 Serghei Tvetcov (Rou) Jelly Belly p/b Maxxis 0:04:10
15 Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:04:11
16 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home 0:04:16
17 Clement Chevrier (Fra) Trek Factory Racing 0:04:44
18 Dion Smith (NZl) Hincapie Sportswear Development Team 0:05:26
19 Michael Schär (Sui) BMC Racing Team 0:05:35
20 Jai Crawford (Aus) Drapac Professional Cycling 0:05:45
21 Alex Howes (USA) Team Garmin-Sharp 0:05:50
22 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida
23 James Oram (NZl) Bissell Development Team 0:05:53
24 Robbie Squire (USA) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home 0:06:24
25 Joseph Rosskopf (USA) Hincapie Sportswear Development 0:06:39
26 Dylan Theuns (Bel) BMC Racing Team 0:07:15
27 Cameron Wurf (Aus) Cannondale 0:11:05
28 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:13:03
29 Joshua Berry (USA) Team SmartStop 0:13:40
30 Ruben Zepuntke (Ger) Bissell Development Team 0:13:50
31 Robin Carpenter (USA) Hincapie Sportswear Development 0:14:50
32 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing 0:15:09
33 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:16:15
34 Tanner Putt (USA) Bissell Development Team
35 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida 0:16:52
36 Matt Cooke (USA) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home 0:20:55
37 Toms Skujins (Lat) Hincapie Sportswear Development Team 0:21:23
38 Tao Geoghegan Hart (GBr) Bissell Development Team
39 Luca Wackermann (Ita) Lampre-Merida 0:22:22
40 Luca Dodi (Ita) Lampre-Merida 0:23:02
41 Jure Kocjan (Slo) Team SmartStop 0:24:32
42 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale 0:24:49
43 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
44 Ivan Basso (Ita) Cannondale
45 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing 0:26:09
46 Oscar Clark (USA) Hincapie Sportswear Development Team 0:26:16
47 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing 0:26:32
48 Logan Swirbul (USA) Bissell Development Team 0:26:48
49 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 0:27:14
50 Isaac Bolivar (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:27:23
51 Brendan Canty (Aus) Drapac Professional Cycling 0:27:55
52 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 0:29:01
53 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:29:14
54 Phillip Gaimon (USA) Team Garmin-Sharp 0:30:02
55 Gregory Obando Brenes (Crc) Jamis-Hagens Berman 0:32:07
56 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:33:58
57 Magno Prado  (Bra) Funvic Brasilinvest-Sao Jose Dos Campos 0:34:48
58 Travis McCabe (USA) Team SmartStop 0:34:59
59 Martijn Tusveld (Ned) Belkin-Pro Cycling Team 0:35:22
60 Michael Torckler (NZl) Team SmartStop 0:35:31
61 Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:36:21
62 Alan Marangoni (Ita) Cannondale 0:38:02
63 Matej Mohoric (Slo) Cannondale
64 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Team Garmin-Sharp
65 Ben Jacques-Maynes (USA) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home
66 Ryan Eastman (USA) Trek Factory Racing
67 Chris Putt (USA) Bissell Development Team
68 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing
69 Javier Megias Leal (Esp) Team Novo Nordisk
70 Gavin Mannion (USA) Team Garmin-Sharp 0:39:19
71 Jeffry Louder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:39:32
72 Luis Enrique Davila (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis
73 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling 0:39:42
74 Joseph Schmalz (USA) Hincapie Sportswear Development Team
75 Kirk Carlsen (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:40:41
76 Julian Kyer (USA) Team SmartStop 0:41:12
77 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:41:18
78 Moreno Hofland (Ned) Belkin-Pro Cycling Team 0:42:25
79 Joseph Lewis (Aus) Hincapie Sportswear Development Team 0:42:50
80 Robert Wagner (Ger) Belkin-Pro Cycling Team
81 Alexander Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
82 Luis Romero Amaran (Cub) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home
83 Flavio De Luna (Mex) Team SmartStop 0:43:08
84 Shane Kline (USA) Team SmartStop 0:43:11
85 Dennis Van Winden (Ned) Belkin-Pro Cycling Team 0:43:38
86 Martijn Keizer (Ned) Belkin-Pro Cycling Team 0:43:46
87 Thomas Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:44:00
88 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:45:02
89 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk 0:45:16
90 Benjamin King (USA) Team Garmin-Sharp 0:45:17
91 Jetse Bol (Ned) Belkin-Pro Cycling Team 0:45:37
92 Benjamin Day (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:46:19
93 Pedro Autran (Bra) Funvic Brasilinvest-Sao Jose Dos Campos 0:47:01
94 Daniel Eaton (USA) Bissell Development Team 0:47:53
95 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:48:18
96 Robbie Hucker (Aus) Drapac Professional Cycling 0:48:27
97 Wesley Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling
98 Thomas Dekker (Ned) Team Garmin-Sharp
99 Gregory Daniel (USA) Bissell Development Team
100 Andrea Vaccher (Ita) Lampre-Merida 0:49:40
101 Michael Friedman (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:50:08
102 Stephen Leece (USA) Jamis-Hagens Berman 0:50:10
103 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin-Pro Cycling Team 0:50:47
104 Antonio Fernando Prestes (Bra) Funvic Brasilinvest-Sao Jose 0:51:30
105 Johnathan Freter (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:52:08
106 Alex Kirsch (Lux) Trek Factory Racing 0:53:15
107 Tyler Wren (USA) Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home 0:53:33
108 Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:54:40

 

Anna Gmaj

Foto:corvospro.com