Górski Wałbrzyski Wyścig KolarskiW czwartek, 14 sierpnia rywalizacją o Pucharu Wójta Dobromierza rozpocznie się Górski Wałbrzyski Wyścig Kolarski, jedyna w Polsce etapówka dla kobiet. W tym roku w GWWK wystartują także juniorzy.

W 2013 w GWWK triumfowała Paulina Brzeźna-Bentkowska (TKK Pacific-Toruń), a rok wcześniej, reprezentująca wówczas barwy WLKS Krakus BBC Czaja, Katarzyna Niewiadoma, która następnie związała się z teamem Pauliny. Najszybszą juniorką okazała się Bogumiła Dziuba (BCM Nowatex Ziemia Darłowska).

– Startuję z nastawieniem, by obronić wywalczone rok temu zwycięstwo – mówi Paulina Brzeźna-Bentkowska. – Nie wiem, jak ułoży się wyścig, ale na pewno jeśli nie ja, to któraś z moich koleżanek klubowych będzie walczyć o triumf w całym wyścigu. Mam nadzieję, że ten plan się powiedzie.

Oprócz kolarek TKK Pacific Toruń start w GWWK potwierdziły także m.in. Edyta Jasińska, Katarzyna Pawłowska, Natalia Rutkowska, Eugenia Bujak, Milena Faryn, Karolina Karasiewicz, Łucja Pietrzak i Małgorzata Wojtyra.

Zarówno w Polsce, jak i za granicą nie organizuje się zbyt wielu zawodów dla kobiet, niewielka jest oferta wyścigów etapowych. Tym bardziej cieszy, że wciąż odbywa się GWWK, który zasłużył również na uznanie jednej z najbardziej utytułowanych polskich zawodniczek.

– Cieszę się bardzo, że w Wałbrzychu nie zrezygnowali z organizacji tej etapówki – mówi Paulina Brzeźna-Bentkowska. – Wielkie ukłony i podziękowania za to organizatorom i sponsorom. Jest to bardzo fajny, dobrze zorganizowany wyścig. Jedyne czego żałuję to tego, że niestety z roku na rok jest on coraz lżejszy pod względem konfiguracji terenu – dodaje tegoroczna triumfatorka bardzo wymagającej, rozegranej w Czechach etapówki Gracia Orlová.

Pierwszy etap, o Puchar Wójta Dobromierza to 23-kilometrowa runda wokół Jeziora Dobromierz. Kolarki i kolarze wszystkich kategorii będą mieli do pokonania 4 okrążenia, w sumie 92 km ze stromym podjazdem w Cieszowie. Równie wymagający jest finałowy odcinek prowadzący do mety usytuowanej w Dobromierzu.

To będzie także okazja do zdobycia pierwszych punktów w klasyfikacji górskiej. W ubiegłym roku wygrała ją Katarzyna Pawłowska, która zapewne powalczy o koszulę w grochy także w tegorocznej edycji GWWK.

Drugi etap rozegrany zostanie na dziesięciu rundach liczących 7,3 km. Kolarze wystartują z położonego ok. 7 km od Dzierżoniowa Roztocznika, pojadą przez Byszów i Dobrocin do mety w Roztoczniku.

W sobotę rozegrane zostaną dwa etapy. Przed południem jazda indywidualna na czas na dystansie 9,5 kilometra. Trasa, prowadząca częściowo pod górkę, biegnie z Wałbrzycha do Starego Julianowa, w którym zaplanowano nawrót i wraca do Wałbrzycha. O 18:00 juniorzy, a o 20:00 kobiety wystartują w XXII Nocnym Kryterium Ulicznym „O Złotą Spinkę Prezydenta Miasta Wałbrzycha”. Do pokonania będzie 20 rund po Alei Podwale, w sumie 32 km ścigania, oczywiście z podjazdami.

W niedzielę wyścig przeniesie się do Świebodzic, by jeszcze przed południem na dystansie 72,4 km (4 rundy po 18,1 km na trasie Świebodzice-Siodłkowice-Modlęcin-Olszany-Świebodzice) rozegrać XV Memoriał Pawła Sosika.

– Niestety nie ma już etapu, na którym się dobrze czułam. Chodzi oczywiście o etap w Głuszycy – mówi Paulina pytana o to, na której z tras wyścigu czuje się najlepiej, a która będzie najtrudniejsza. – Trudno mi powiedzieć, który dzień ścigania będzie najbardziej wymagający, bo każdy preferuje coś innego. Wszystko zależy od samopoczucia, warunków pogodowych i „nogi”. Mam nadzieję, że cały wyścig będzie wymagający. Ale to, jaki będzie zależy już tylko od nas, bo to zawodnicy piszą w nim scenariusz – podsumowuje zawodniczka TKK Pacific-Toruń.

Informacje, które zapewne zainteresują kibiców:

14 sierpnia 2014 – czwartek

16:00 – I etap, Dobromierz, start wspólny

15 sierpnia 2014 – piątek

15:00 – II etap, Dzierżoniów – Roztocznik

16 sierpnia 2014 – sobota

9:00 – III etap, jazda indywidualna na czas, Wałbrzych-Stary Julianów

18:50 – IV etap, kryterium uliczne, juniorzy, Wałbrzych (Aleja Podwale)

20:00 – IV etap, kryterium uliczne, kobiety open, Wałbrzych (Aleja Podwale)

17 sierpnia 2014 – niedziela

10:00 – V etap, start wspólny, Świebodzice

13:00 – zakończenie wyścigu i dekoracja