Christian PrudhommeNie ma nic zaskakującego w tym, że po wszystkim, co wydarzyło się na trasie wczorajszego etapu Tour de France w środowisku kolarskim rozgorzała dyskusja. Czy odcinki brukowane powinny pojawiać się na Wielkich Tourach? A może to tylko narażanie zawodników na niepotrzebne niebezpieczeństwo?

Wątpliwości nie ma jednak sam dyrektor wyścigu, Christian Prudhomme. W przeszłości oskarżany o konserwatywne podejście czy faworyzowanie niektórych zawodników, tym razem bez wahania stawia na spektakularne ściganie: Bruki są częścią dziedzictwa północnej Francji, a tym samym częścią dziedzictwa Tour de France. Zwycięzca Touru musi radzić sobie w każdym terenie.

Po chwili dodaje: Jeśli bylibyśmy szaleni, przejechalibyśmy przez lasek Arenberg. Było dużo kraks na asfalcie, ale nie tak wiele na brukach. Powołanie kolarza jest wyjątkowe, ale trudne. To, co zrobili dzisiaj to część ich legendy, którą podziwiają ludzie na całym świecie.

Nie prosiliśmy o deszcz. Chcielibyśmy deszczu w Paryż-Roubaix, bo nie mieliśmy go od 1994 i 2001. Zawsze świeci tam słońce, podczas gdy wolelibyśmy, żeby świeciło tutaj dzisiaj. Potwierdzam, że bruki są integralną częścią Tour de France. Gratuluję Thierry’emu Gouvenou. Zrobilibyśmy to ponownie, zapewnia.

Nie zapomina też o kraksie zeszłorocznego zwycięzcy: Chris Froome przewrócił się wczoraj i to oczywiste, że dzisiaj nie mógł panować nad swoim rowerem. Zaliczył dwa upadki. Wcześniej ostrzeżony, to wcześniej uzbrojony. Kiedy zawodnicy wiedzą, robią rekonesans i są skoncentrowani. Często kraksy przytrafiają się na szerokich, prostych drogach, kiedy tracą skupienie.

Ania Gmaj

 

Warto dodać, że wielu obserwatorów zgadza się z dyrektorem wyścigu i chwali Wielką Pętlę za interesującą trasę i wyjątkowo wysoki poziom ścigania. Sam Eddy Merckx powiedział, że chętnie rywalizowałby w tej edycji.

Poprzedni artykułPaweł Franczak: 'Chcę być coraz lepszym kolarzem”
Następny artykułAMŚ ze startu wspólnego: Trzy medale Reprezentacji Polski!
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Guzi Team
Guzi Team

W każdej edycji jeden taki etap !.To Było naprawdę super oglądać takie widowisko.Wiadomo zawsze będą głosy że to trudna trasa i niebezpieczna.Ale kolarz który ma wygrywać wielką pętlę musi być wszechstronny. Frome jest za bardzo wycieniowany by utrzymać się po bruku .Tam potrzeba silnych mięśni jak Cancellara czy Sagan teraz oni maja wyrównane szanse.Bo w końcu jak by tak pomyśleć to na podjazdach też jest nie sprawiedliwie bo wygrywaja coraz szczuplejszej budowy kolarze.Więc dla Sagana i Cancellary to jest nie sprawiedliwie .Poza tym oni fajnie wyglądają w kamerze .A Frome nie raczej jak pająk niż kolarz.

Guzi Team
Guzi Team

Kwiatek po pierwszych górach będzie drugi w generalce za Nibalim.To jest zajebiaszcze ustawienie klasyfikacji .Minuta przewagi nad Porte,dwie nad Contadorem

yorg
yorg

Na takich etapach trudno jest wozić „kieszonkowych kolarzy” pod kloszem,tu każdy musi sam pokazać ile jest wart.Takie etapy wzbogacają wielkie toury,przywracają wiarę w prawdziwe kolarstwo i dają wielką frajdę kibicom.

Bartek
Bartek

Kolarz to kolarz zawsze przypomina się A. Schleck który miał pretensje do Contadora o atak na zjeździe, albo potrafisz jeździć na rowerze albo nie potrafisz proste. Nibali Sagan Contador Kwiato to gości którzy na rowerze jeżdzą bajecznie i wyscig ma to zweryfikować..