chavesKolumbijczyk z drużyny Orica GreenEdge zaatakował z grupy lidera i uzyskał wystarczającą przewagę, aby jako pierwszy przekroczyć linię mety. Drugi był Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo), a trzeci Bauke Mollema (Belkin). Znakomicie spisał się Martin, który podołał trudnemu podjazdowi i nie dał sobie odebrać żółtej koszulki. 

Ósmy etap wyścigu Dookoła Szwajcarii z Delémont do Verbier liczył 219 kilometrów, a największe trudności czekały na zawodników w samej końcówce. Finisz na podjeździe kategorii HC, poprzedzała premia górska trzeciej kategorii. Oba podjazdy dzieliło dosłownie kilka kilometrów.

W ucieczkę dnia najpierw zabrało się sześciu kolarzy, jednak po długiej pogoni dołączył do niej Mateusz Taciak (CCC). Towarzyszyli mu: Jose Joaquin Rojas (Movistar), Christian Knees (Team Sky), Sébastien Minard (AG2R), Danilo Wyss (BMC), Gregory Rast (Trek), Nathan Brown (Garmin-Sharp) and Laurens De Vreese (Wanty-Groupe Gobert).

20 kilometrów przed metą uciekinierzy mieli nieco ponad 3 minuty przewagi. Jednak od tego momentu zaczęła ona bardzo szybko spadać.

Jako pierwsi z ucieczki odpadli Taciak i Rast. Z kolei na odjazd zdecydował się Wyss, który 7 kilometrów przed metą miał minutę przewagi nad peletonem.

Wszystkie ataki z ucieczki oraz wcześniejsze ataki z peletonu Meintjesa i Thuraua zostały skasowane.

W grupie najlepszych cały czas bardzo wysoko jechał pozbawiony pomocników Tony Martin, dzięki czemu utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Z kolei Johan Chaves – kolejny zdolny Kolumbijczyk, dzięki atakowi z grupy lidera wygrał etap.

Najlepiej z kolarzy CCC Polsat Polkowic spisał się Tomasz Marczyński, który zajął 29. miejsce.

Wyniki:

1 Johan Esteban CHAVES RUBIO Orica GreenEDGE 5:11:16
2 Roman KREUZIGER Tinkoff-Saxo 0:00:03
3 Bauke MOLLEMA Belkin Pro Cycling Team 0:00:03
4 Eros CAPECCHI Movistar Team 0:00:16
5 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Garmin-Sharp 0:00:17
6 Philip DEIGNAN Team Sky 0:00:17
7 Tony MARTIN Omega Pharma-QuickStep 0:00:17
8 Davide FORMOLO Cannondale 0:00:17
9 Rui Alberto FARIA DA COSTA Lampre-Merida 0:00:17
10 Mathias FRANK IAM Cycling 0:00:17
11 Rafael VALLS FERRI Lampre-Merida 0:00:20
12 Arnold JEANNESSON FDJ.fr 0:00:40
13 Cadel EVANS BMC Racing Team 0:00:40
14 Tom DUMOULIN Team Giant-Shimano 0:00:40
15 Steve MORABITO BMC Racing Team 0:00:40
16 Sergio PARDILLA BELLON MTN – Qhubeka 0:00:40
17 Bjorn THURAU Team Europcar 0:00:40
18 Laurens TEN DAM Belkin Pro Cycling Team 0:00:43
19 Louis MEINTJES MTN – Qhubeka 0:00:43
20 Olivier ZAUGG Tinkoff-Saxo 0:01:02
21 Thomas DEGAND Wanty-Groupe Gobert 0:01:11
22 Kevin SEELDRAYERS Wanty-Groupe Gobert 0:01:20
23 Stef CLEMENT Belkin Pro Cycling Team 0:01:27
24 Warren BARGUIL Team Giant-Shimano 0:01:34
25 Sergey CHERNETSKI Katusha Team 0:01:48
26 Benjamin KING Garmin-Sharp 0:02:00
27 Thibaut PINOT FDJ.fr 0:02:00
28 Tosh VAN DER SANDE Lotto-Belisol Team 0:02:02
29 Tomasz MARCZYNSKI CCC Polsat Polkowice 0:02:02
30 Javier MORENO BAZAN Movistar Team 0:02:02
31 Branislau SAMOILAU CCC Polsat Polkowice 0:02:02
32 Andy SCHLECK Trek Factory Racing 0:02:07
33 Andre Fernando CARDOSO S. MARTINS Garmin-Sharp 0:02:20
34 Mattia CATTANEO Lampre-Merida 0:02:26
35 Ion IZAGIRRE INSAUSTI Movistar Team 0:02:28
36 José SERPA SANTANDER Lampre-Merida 0:02:31
37 Steven KRUIJSWIJK Belkin Pro Cycling Team 0:02:56
38 Marek RUTKIEWICZ CCC Polsat Polkowice 0:03:12
39 Davide REBELLIN CCC Polsat Polkowice 0:03:12
40 Marcel WYSS IAM Cycling 0:03:12
41 Tom DANIELSON Garmin-Sharp 0:03:19
42 Tom Jelte SLAGTER Garmin-Sharp 0:03:19
43 Enrico GASPAROTTO Astana Pro Team 0:03:34
44 Francis DE GREEF Wanty-Groupe Gobert 0:04:43
45 Christiano SALERNO Cannondale 0:04:45
46 Danilo WYSS BMC Racing Team 0:04:53
47 Christian KNEES Team Sky 0:04:57
48 Georg PREIDLER Team Giant-Shimano 0:04:57
49 Joseph Lloyd DOMBROWSKI Team Sky 0:05:09
50 Anthony ROUX FDJ.fr 0:05:11
51 Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team 0:05:40
52 Sep VANMARCKE Belkin Pro Cycling Team 0:06:01
53 Nathan BROWN Garmin-Sharp 0:06:27
54 Jonathan FUMEAUX IAM Cycling 0:07:10
55 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 0:08:09
56 Maxime MEDEREL Team Europcar 0:08:09
57 Aliaksandr KUCHYNSKI Katusha Team 0:08:09
58 Martin ELMIGER IAM Cycling 0:08:27
59 Michael SCHÄR BMC Racing Team 0:08:27
60 Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling 0:08:27
61 Nino SCHURTER Orica GreenEDGE 0:08:27
62 Silvan DILLIER BMC Racing Team 0:08:27
63 Martin KOHLER BMC Racing Team 0:08:27
64 Alexandr KOLOBNEV Katusha Team 0:08:27
65 Johann TSCHOPP IAM Cycling 0:08:27
66 Maarten WYNANTS Belkin Pro Cycling Team 0:08:27
67 Cédric PINEAU FDJ.fr 0:08:27
68 Gert DOCKX Lotto-Belisol Team 0:08:27
69 Mathew HAYMAN Orica GreenEDGE 0:08:27
70 Ruben PLAZA MOLINA Movistar Team 0:08:27
71 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 0:08:27
72 Sander ARMEE Lotto-Belisol Team 0:08:27
73 Jérémy ROY FDJ.fr 0:08:33
74 Gatis SMUKULIS Katusha Team 0:08:44
75 Valentin IGLINSKIY Astana Pro Team 0:09:03
76 Christophe KERN Team Europcar 0:09:03
77 Chris Anker SÖRENSEN Tinkoff-Saxo 0:09:56
78 Laurens DE VREESE Wanty-Groupe Gobert 0:11:04
79 Thomas LEEZER Belkin Pro Cycling Team 0:11:16
80 Matthieu LADAGNOUS FDJ.fr 0:12:04
81 Laurent DIDIER Trek Factory Racing 0:12:04
82 Koen DE KORT Team Giant-Shimano 0:12:39
83 Lawrence WARBASSE BMC Racing Team 0:12:39
84 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 0:12:39
85 Lawson CRADDOCK Team Giant-Shimano 0:12:48
86 Francesco GAVAZZI Astana Pro Team 0:13:27
87 Matteo TOSATTO Tinkoff-Saxo 0:13:27
88 Fabio SABATINI Cannondale 0:13:27
89 Frederik VEUCHELEN Wanty-Groupe Gobert 0:13:27
90 Lukasz OWSIAN CCC Polsat Polkowice 0:13:27
91 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:13:32
92 Manuele BOARO Tinkoff-Saxo 0:13:32
93 Vegard BREEN Lotto-Belisol Team 0:13:36
94 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 0:14:06
95 Alexandre PICHOT Team Europcar 0:15:20
96 Mirko SELVAGGI Wanty-Groupe Gobert 0:15:20
97 Edward KING Cannondale 0:15:20
98 Jay Robert THOMSON MTN – Qhubeka 0:15:20
99 Maciej PATERSKI CCC Polsat Polkowice 0:15:20
100 Fredrik KESSIAKOFF Astana Pro Team 0:15:20
101 Jacopo GUARNIERI Astana Pro Team 0:15:20
102 Luke ROWE Team Sky 0:15:20
103 Giovanni BERNAUDEAU Team Europcar 0:15:20
104 Sam BEWLEY Orica GreenEDGE 0:15:20
105 Michael MORKOV Tinkoff-Saxo 0:15:28
106 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:15:28
107 Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing 0:15:28
108 Jacobus VENTER MTN – Qhubeka 0:15:28
109 Marcus BURGHARDT BMC Racing Team 0:17:10
110 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:17:10
111 Daniele BENNATI Tinkoff-Saxo 0:17:13
112 Peter SAGAN Cannondale 0:17:13
113 Nelson OLIVEIRA Lampre-Merida 0:17:13
114 Simon CLARKE Orica GreenEDGE 0:17:13
115 Fabian CANCELLARA Trek Factory Racing 0:17:13
116 Gregory RAST Trek Factory Racing 0:17:13
117 Yohann GENÉ Team Europcar 0:17:17
118 Sébastien TURGOT AG2R La Mondiale 0:17:30
119 Patrick GRETSCH AG2R La Mondiale 0:17:33
120 Heinrich HAUSSLER IAM Cycling 0:17:33
121 Ramon SINKELDAM Team Giant-Shimano 0:17:33
122 Vladimir ISAICHEV Katusha Team 0:18:15
123 Alexander PORSEV Katusha Team 0:18:15
124 Maximiliano RICHEZE ARIEL Lampre-Merida 0:18:28
125 Sacha MODOLO Lampre-Merida 0:18:28
126 Martin VELITS Omega Pharma-QuickStep 0:18:59
127 Lloyd MONDORY AG2R La Mondiale 0:19:04
128 Christophe RIBLON AG2R La Mondiale 0:19:04
129 Julian KERN AG2R La Mondiale 0:19:04
130 Davide APPOLLONIO AG2R La Mondiale 0:19:04
131 Jonas VAN GENECHTEN Lotto-Belisol Team 0:19:04
132 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team 0:19:04
133 Alexander KRISTOFF Katusha Team 0:19:04
134 Bryan COQUARD Team Europcar 0:19:10
135 Jimmy ENGOULVENT Team Europcar 0:19:17
136 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:19:20
137 Alex DOWSETT Movistar Team 0:19:21
138 Ben SWIFT Team Sky 0:19:21
139 Matti BRESCHEL Tinkoff-Saxo 0:19:21
140 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 0:19:45
141 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 0:19:45
142 Mateusz TACIAK CCC Polsat Polkowice 0:20:28
143 Gert STEEGMANS Omega Pharma-QuickStep 0:20:36
144 Roger KLUGE IAM Cycling 0:21:03
145 Andrea PALINI Lampre-Merida 0:21:58
146 Matteo TRENTIN Omega Pharma-QuickStep 0:21:58
147 Geoffrey SOUPE FDJ.fr 0:22:12
148 Laurent MANGEL FDJ.fr 0:22:12
149 Marco HALLER Katusha Team 0:22:34
150 Luka MEZGEC Team Giant-Shimano 0:22:34
Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – Qhubeka Abandon
Peter KENNAUGH Team Sky Abandon
Gerald CIOLEK MTN – Qhubeka Abandon

Klasyfikacja generalna:
1 Tony MARTIN Omega Pharma-QuickStep 28:54:16
2 Tom DUMOULIN Team Giant-Shimano 0:00:51
3 Rui Alberto FARIA DA COSTA Lampre-Merida 0:01:05
4 Mathias FRANK IAM Cycling 0:01:14
5 Bauke MOLLEMA Belkin Pro Cycling Team 0:01:41
6 Davide FORMOLO Cannondale 0:01:47
7 Roman KREUZIGER Tinkoff-Saxo 0:01:50
8 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Garmin-Sharp 0:02:07
9 Eros CAPECCHI Movistar Team 0:02:29
10 Cadel EVANS BMC Racing Team 0:02:30
11 Sergio PARDILLA BELLON MTN – Qhubeka 0:02:57
12 Steve MORABITO BMC Racing Team 0:03:05
13 Stef CLEMENT Belkin Pro Cycling Team 0:03:12
14 Rafael VALLS FERRI Lampre-Merida 0:03:13
15 Laurens TEN DAM Belkin Pro Cycling Team 0:03:18
16 Thomas DEGAND Wanty-Groupe Gobert 0:03:23
17 Thibaut PINOT FDJ.fr 0:03:31
18 Sergey CHERNETSKI Katusha Team 0:03:37
19 Johan Esteban CHAVES RUBIO Orica GreenEDGE 0:03:40
20 Ion IZAGIRRE INSAUSTI Movistar Team 0:03:44
21 Mattia CATTANEO Lampre-Merida 0:03:51
22 Louis MEINTJES MTN – Qhubeka 0:03:52
23 Arnold JEANNESSON FDJ.fr 0:04:15
24 Javier MORENO BAZAN Movistar Team 0:04:31
25 Tomasz MARCZYNSKI CCC Polsat Polkowice 0:04:47
26 Tom Jelte SLAGTER Garmin-Sharp 0:05:15
27 Kevin SEELDRAYERS Wanty-Groupe Gobert 0:05:38
28 Marcel WYSS IAM Cycling 0:05:46
29 Warren BARGUIL Team Giant-Shimano 0:05:59
30 Marek RUTKIEWICZ CCC Polsat Polkowice 0:06:24
31 Davide REBELLIN CCC Polsat Polkowice 0:06:35
32 Andy SCHLECK Trek Factory Racing 0:06:48
33 Benjamin KING Garmin-Sharp 0:07:02
34 Enrico GASPAROTTO Astana Pro Team 0:07:15
35 Georg PREIDLER Team Giant-Shimano 0:07:29
36 Branislau SAMOILAU CCC Polsat Polkowice 0:08:23
37 Francis DE GREEF Wanty-Groupe Gobert 0:08:42
38 Andre Fernando CARDOSO S. MARTINS Garmin-Sharp 0:08:49
39 Olivier ZAUGG Tinkoff-Saxo 0:09:15
40 Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team 0:09:22
41 Steven KRUIJSWIJK Belkin Pro Cycling Team 0:10:16
42 Christian KNEES Team Sky 0:11:47
43 Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling 0:11:53
44 Johann TSCHOPP IAM Cycling 0:12:15
45 Silvan DILLIER BMC Racing Team 0:12:21
46 Nathan BROWN Garmin-Sharp 0:12:26
47 Tosh VAN DER SANDE Lotto-Belisol Team 0:12:32
48 Tom DANIELSON Garmin-Sharp 0:13:23
49 Lawson CRADDOCK Team Giant-Shimano 0:14:13
50 Michael SCHÄR BMC Racing Team 0:14:35
51 José SERPA SANTANDER Lampre-Merida 0:15:08
52 Alexandr KOLOBNEV Katusha Team 0:15:50
53 Martin KOHLER BMC Racing Team 0:17:29
54 Ruben PLAZA MOLINA Movistar Team 0:17:31
55 Jonathan FUMEAUX IAM Cycling 0:18:19
56 Peter SAGAN Cannondale 0:18:32
57 Gert DOCKX Lotto-Belisol Team 0:19:09
58 Nino SCHURTER Orica GreenEDGE 0:19:16
59 Koen DE KORT Team Giant-Shimano 0:20:19
60 Danilo WYSS BMC Racing Team 0:20:27
61 Christophe RIBLON AG2R La Mondiale 0:21:34
62 Francesco GAVAZZI Astana Pro Team 0:22:01
63 Lukasz OWSIAN CCC Polsat Polkowice 0:22:05
64 Alexandre PICHOT Team Europcar 0:22:15
65 Aliaksandr KUCHYNSKI Katusha Team 0:22:29
66 Marcus BURGHARDT BMC Racing Team 0:22:45
67 Nelson OLIVEIRA Lampre-Merida 0:23:39
68 Matthieu LADAGNOUS FDJ.fr 0:23:55
69 Laurent DIDIER Trek Factory Racing 0:24:03
70 Bjorn THURAU Team Europcar 0:24:50
71 Matteo TOSATTO Tinkoff-Saxo 0:27:51
72 Patrick GRETSCH AG2R La Mondiale 0:28:19
73 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:29:04
74 Christiano SALERNO Cannondale 0:29:37
75 Martin ELMIGER IAM Cycling 0:30:14
76 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 0:30:24
77 Joseph Lloyd DOMBROWSKI Team Sky 0:30:50
78 Anthony ROUX FDJ.fr 0:30:54
79 Philip DEIGNAN Team Sky 0:31:15
80 Jérémy ROY FDJ.fr 0:31:26
81 Cédric PINEAU FDJ.fr 0:33:55
82 Simon CLARKE Orica GreenEDGE 0:34:19
83 Maxime MEDEREL Team Europcar 0:36:00
84 Ben SWIFT Team Sky 0:36:21
85 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 0:38:02
86 Sep VANMARCKE Belkin Pro Cycling Team 0:38:22
87 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 0:39:13
88 Lawrence WARBASSE BMC Racing Team 0:39:13
89 Sacha MODOLO Lampre-Merida 0:39:17
90 Manuele BOARO Tinkoff-Saxo 0:40:08
91 Laurens DE VREESE Wanty-Groupe Gobert 0:40:34
92 Gregory RAST Trek Factory Racing 0:41:50
93 Frederik VEUCHELEN Wanty-Groupe Gobert 0:43:56
94 Vegard BREEN Lotto-Belisol Team 0:44:05
95 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 0:44:28
96 Mirko SELVAGGI Wanty-Groupe Gobert 0:44:50
97 Thomas LEEZER Belkin Pro Cycling Team 0:45:12
98 Daniele BENNATI Tinkoff-Saxo 0:45:32
99 Matteo TRENTIN Omega Pharma-QuickStep 0:45:52
100 Maarten WYNANTS Belkin Pro Cycling Team 0:46:23
101 Valentin IGLINSKIY Astana Pro Team 0:47:06
102 Heinrich HAUSSLER IAM Cycling 0:49:34
103 Giovanni BERNAUDEAU Team Europcar 0:49:44
104 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:49:59
105 Fabio SABATINI Cannondale 0:50:44
106 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:51:20
107 Mathew HAYMAN Orica GreenEDGE 0:52:02
108 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:52:23
109 Gatis SMUKULIS Katusha Team 0:53:07
110 Alexander PORSEV Katusha Team 0:54:46
111 Alexander KRISTOFF Katusha Team 0:57:30
112 Bryan COQUARD Team Europcar 0:57:42
113 Edward KING Cannondale 0:58:01
114 Matti BRESCHEL Tinkoff-Saxo 0:58:09
115 Maciej PATERSKI CCC Polsat Polkowice 0:58:37
116 Jacobus VENTER MTN – Qhubeka 0:58:42
117 Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing 0:59:42
118 Christophe KERN Team Europcar 1:01:12
119 Michael MORKOV Tinkoff-Saxo 1:02:02
120 Yohann GENÉ Team Europcar 1:03:08
121 Chris Anker SÖRENSEN Tinkoff-Saxo 1:03:54
122 Alex DOWSETT Movistar Team 1:04:09
123 Maximiliano RICHEZE ARIEL Lampre-Merida 1:04:41
124 Sander ARMEE Lotto-Belisol Team 1:06:36
125 Davide APPOLLONIO AG2R La Mondiale 1:06:48
126 Jay Robert THOMSON MTN – Qhubeka 1:08:24
127 Fredrik KESSIAKOFF Astana Pro Team 1:08:36
128 Mateusz TACIAK CCC Polsat Polkowice 1:09:20
129 Vladimir ISAICHEV Katusha Team 1:09:46
130 Jacopo GUARNIERI Astana Pro Team 1:10:27
131 Sam BEWLEY Orica GreenEDGE 1:10:59
132 Luke ROWE Team Sky 1:11:11
133 Jimmy ENGOULVENT Team Europcar 1:11:41
134 Lloyd MONDORY AG2R La Mondiale 1:11:47
135 Geoffrey SOUPE FDJ.fr 1:11:53
136 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team 1:12:22
137 Ramon SINKELDAM Team Giant-Shimano 1:13:19
138 Fabian CANCELLARA Trek Factory Racing 1:13:27
139 Julian KERN AG2R La Mondiale 1:13:43
140 Sébastien TURGOT AG2R La Mondiale 1:15:06
141 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 1:15:12
142 Gert STEEGMANS Omega Pharma-QuickStep 1:16:40
143 Luka MEZGEC Team Giant-Shimano 1:18:27
144 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 1:18:44
145 Jonas VAN GENECHTEN Lotto-Belisol Team 1:18:48
146 Martin VELITS Omega Pharma-QuickStep 1:19:12
147 Marco HALLER Katusha Team 1:19:20
148 Laurent MANGEL FDJ.fr 1:20:20
149 Roger KLUGE IAM Cycling 1:20:48
150 Andrea PALINI Lampre-Merida 1:22:51

 

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska