bongiornoWłoch z ekipy Bardiani-CSF okazał się najlepszy na najtrudniejszym etapie tegorocznej edycji wyścigu. Podium uzupełnili Tiago Machado (NetApp), który został jednocześnie nowym liderem, oraz Ilnur Zakarin (RusVelo). 

Trzeci etap z Rogaka Slatina do Trije Kralji liczył 192 kilometry i był określany jako odcinek górski. Kolarze musieli zmierzyć się z czterema premiami górskimi: dwiema trzeciej kategorii oraz po jednej drugiej i pierwszej. Ostatni podjazd rozpoczynał się na 173,9. kilometrze, a jego koniec oznaczał również koniec etapu. Średnie nachylenie wynosiło 4 %.

Ucieczkę tworzyli: Pavel Brutt (Katusha), Klemen Stimulak (Adria Mobil), Antonio Parrinello (Androni), Andrea Fedi (Neri), Alessandro Malaguti (Vini Fantini), Edward Theuns (Topsport Vlaanderen).

Harcownicy nie dali jednak rady utrzymać się na czele peletonu i o wszystkim zadecydował finałowy podjazd. Pierwszy na linii mety zameldował się Francesco Bongiorno, który pokonał Tiago Machado (NetApp Endura) oraz Yuri Zakarin (RusVelo).

Tiago Machado przystąpi do kolejnego odcinka w koszulce lidera.

Wyniki:

1 Francesco Manuel BONGIORNO ITA BAR 5:09:17
2 Tiago MACHADO POR TNE 1
3 Ilnur ZAKARIN RUS RVL 7
4 Matteo RABOTTINI ITA NRI 29
5 Simon YATES GBR OGE 41
6 Emanuele SELLA ITA AND 41
7 Kristijan KOREN SLO CAN 41
8 Damiano CARUSO ITA CAN 44
9 Angelo PAGANI ITA BAR 44
10 Eliot LIETAER BEL TSV 56
11 Jure GOLCER SLO SLO 56
12 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +1:30
13 Artem OVECHKIN RUS RVL +1:33
14 Enrico BARBIN ITA BAR +1:44
15 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP TNE +1:44
16 Radoslav ROGINA CRO ADR +1:44
17 Christopher HORNER USA LAM +1:44
18 Mauro FINETTO ITA NRI +2:48
19 Sergey LAGUTIN RUS RVL +2:50
20 Simone PETILLI ITA AZT +2:56
21 Primož ROGLIC SLO ADR +4:08
22 Antonio SANTORO ITA MKT +4:32
23 Markus EIBEGGER AUT BCP +4:32
24 Emanuel KISERLOVSKI CRO MKT +4:32
25 José Joao PIMENTA COSTA MENDES POR TNE +4:56
26 Edoardo ZARDINI ITA BAR +5:22
27 Juan Pablo VALENCIA COL COL +5:40
28 Preben VAN HECKE BEL TSV +5:58
29 Alessandro BISOLTI ITA VFN +5:58
30 Simone PONZI ITA NRI +7:25
31 Thomas SPRENGERS BEL TSV +7:25
32 Alessio TALIANI ITA AND +7:25
33 Domen NOVAK SLO ADR +7:29
34 Luka PIBERNIK SLO RAR +7:29
35 Jan POLANC SLO LAM +7:13
36 Christian MEIER CAN OGE +7:13
37 Kristjan FAJT SLO ADR +7:13
38 Paul VOSS GER TNE +8:17
39 Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ COL COL +8:36
40 Diego ULISSI ITA LAM +9:03
41 Jelle WALLAYS BEL TSV +9:28
42 Davide VILLELLA ITA CAN +10:10
43 Fabio TABORRE ITA NRI +10:37
44 Antonio PARRINELLO ITA AND +10:49
45 Andrea FEDI ITA NRI +10:49
46 Klemen STIMULAK SLO ADR +12:02
47 Pavel BRUTT RUS KAT +13:18
48 Matej MUGERLI SLO ADR +14:18
49 Grega BOLE SLO VFN +14:18
50 Viacheslav KUZNETSOV RUS KAT +14:18
51 Jarlinson PANTANO COL COL +14:57
52 Iker CAMANO ORTUZAR ESP TNE +15:10
53 Francesco FAILLI ITA NRI +15:16
54 Manuele MORI ITA LAM +15:16
55 Kim MAGNUSSON SWE VFN +15:16
56 Enrico BATTAGLIN ITA BAR +15:16
57 Andrea PASQUALON ITA AZT +15:16
58 Matteo DI SERAFINO ITA AND +15:16
59 Franco PELLIZOTTI ITA AND +15:16
60 Paolo CIAVATTA ITA AZT +15:16
61 Luca PAOLINI ITA KAT +15:16
62 Luigi MILETTA ITA NRI +15:16
63 Andrei SOLOMENNIKOV RUS RVL +15:16
64 Maxim BELKOV RUS KAT +15:16
65 Cameron WURF AUS CAN +16:03
66 Edward THEUNS BEL TSV +16:03
67 Luka KOVACIC SLO SLO +17:37
68 Andrea MANFREDI ITA BAR +20:21
69 Gianluca LEONARDI ITA AZT +20:21
70 Sonny COLBRELLI ITA BAR +21:35
71 Gregor GAZVODA SLO SLO +21:35
72 Juan Esteban ARANGO CARVAJAL COL COL +21:35
73 Jeffry Johan ROMERO CORREDOR COL COL +21:35
74 Zakkari DEMPSTER AUS TNE +21:35
75 Andreas SCHILLINGER GER TNE +21:35
76 Leigh HOWARD AUS OGE +21:35
77 Gang XU CHN LAM +21:35
78 Fabio CHINELLO ITA AZT +21:35
79 Roman MAIKIN RUS RVL +21:35
80 Matej MOHORIC SLO CAN +21:35
81 Mikhail IGNATYEV RUS KAT +21:35
82 Alexander SEROV RUS RVL +21:35
83 Borut BOZIC SLO SLO +21:35
84 Rok KOROSEC SLO RAR +21:35
85 Michael MATTHEWS AUS OGE +21:35
86 Mitchell DOCKER AUS OGE +21:35
87 Marco tecchio ITA AZT +21:35
88 Stefano TONIN ITA AZT +21:35
89 Tom VAN ASBROECK BEL TSV +21:35
90 Sander HELVEN BEL TSV +21:35
91 Gianfranco ZILIOLI ITA AND +21:35
92 Giorgio CECCHINEL ITA NRI +22:00
93 Connor MCCONVEY IRL BCP +23:09
94 Stefano PIRAZZI ITA BAR +27:31
95 Pier Paolo DE NEGRI ITA VFN +27:22
96 Alessandro MALAGUTI ITA VFN +27:22
97 Samir JABRAYILOV AZE BCP +30:05
98 Mateo FRANKOVIC CRO MKT +30:05
99 Blaz FURDI SLO MKT +30:05
100 Andrej RAJSP SLO RAR +30:05
101 Matic SAFARIC KOLAR SLO RAR +30:05
102 Juraj SAGAN SVK CAN +30:05
103 Gasper KATRASNIK SLO SLO +30:05
104 Matej RAZINGAR SLO SLO +30:05
105 Alessio MARCHETTI ITA RAR +30:05
106 Jan SOKOL AUT BCP +30:05
107 Robert JENKO SLO MKT +30:05
108 Manuel BELLETTI ITA AND +30:05
109 David PER SLO ADR +30:05
110 Oleksandr SURUTKOVYCH UKR BCP +30:05
111 Matthias KRIZEK AUT CAN +30:05
112 Tadej LOGAR SLO SLO +30:05
113 Fabio Andres DUARTE AREVALO COL COL +30:05
114 Sergey FIRSANOV RUS RVL +30:05
115 Igor BOEV RUS RVL +30:05
116 Maxim AVERIN UKR BCP +30:05
117 Riccardo STACCHIOTTI ITA VFN +30:05
118 Tadej HITI SLO RAR +30:05
119 Matt BRAMMEIER IRL BCP +30:05
120 Eduard Michael GROSU ROU VFN +30:05
121 Filippo POZZATO ITA LAM +30:05
122 Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA COL COL +30:05
123 Elia VIVIANI ITA CAN +30:05
124 Blaz JARC SLO TNE +30:05
125 Davide CIMOLAI ITA LAM +30:05
126 Gianluca MENGARDO ITA AZT +30:05
127 Tural ISGANDAROV AZE BCP +30:05
128 Niccolo BONIFAZIO ITA LAM +30:05
129 Marko PAVLIC SLO RAR +30:05
130 Aldo Ino ILESIC SLO SLO +30:05
131 Pieter JACOBS BEL TSV +30:05
DNF Bruno MALTAR CRO ADR
DNF Brett LANCASTER AUS OGE
DNF Anton VOROBYEV RUS KAT
DNF Ziga RUCIGAJ SLO RAR
DNF Davide MUCELLI ITA MKT
DNS Alexander RYBAKOV RUS KAT

Klasyfikacja generalna:
1 Tiago MACHADO Portugal TNE 9:20:43
2 Ilnur ZAKARIN Russia RVL 23
3 Matteo RABOTTINI Italy NRI 33
4 Kristijan KOREN Slovenia CAN 35
5 Francesco Manuel BONGIORNO Italy BAR 37
6 Damiano CARUSO Italy CAN 52
7 Simon YATES Great Britain OGE 55
8 Eliot LIETAER Belgium TSV +1:10
9 Jure GOLCER Slovenia SLO +1:27
10 Artem OVECHKIN Russia RVL +1:37
11 David DE LA CRUZ MELGAREJO Spain TNE +1:54
12 Pavel KOCHETKOV Russia KAT +1:55
13 Enrico BARBIN Italy BAR +2:04
14 Christopher HORNER United States LAM +2:15
15 Radoslav ROGINA Croatia ADR +2:18
16 Mauro FINETTO Italy NRI +2:57
17 Sergey LAGUTIN Russia RVL +3:12
18 Simone PETILLI Italy AZT +3:37
19 Emanuele SELLA Italy AND +5:03
20 Angelo PAGANI Italy BAR +5:21
21 Emanuel KISERLOVSKI Croatia MKT +5:41
22 Edoardo ZARDINI Italy BAR +5:49
23 Alessandro BISOLTI Italy VFN +6:47
24 Alessio TALIANI Italy AND +8:12
25 Paul VOSS Germany TNE +8:26
26 Primož ROGLIC Slovenia ADR +8:31
27 José Joao PIMENTA COSTA MENDES Portugal TNE +9:00
28 Diego ULISSI Italy LAM +9:01
29 Markus EIBEGGER Austria BCP +9:09
30 Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ Colombia COL +9:16
31 Antonio SANTORO Italy MKT +9:40
32 Preben VAN HECKE Belgium TSV +10:19
33 Davide VILLELLA Italy CAN +10:29
34 Jan POLANC Slovenia LAM +10:40
35 Fabio TABORRE Italy NRI +10:48
36 Christian MEIER Canada OGE +11:22
37 Kristjan FAJT Slovenia ADR +11:41
38 Luka PIBERNIK Slovenia RAR +11:55
39 Simone PONZI Italy NRI +12:05
40 Thomas SPRENGERS Belgium TSV +12:07
41 Domen NOVAK Slovenia ADR +12:11
42 Jelle WALLAYS Belgium TSV +13:31
43 Grega BOLE Slovenia VFN +14:31
44 Antonio PARRINELLO Italy AND +15:15
45 Jarlinson PANTANO Colombia COL +15:23
46 Juan Pablo VALENCIA Colombia COL +15:28
47 Manuele MORI Italy LAM +15:48
48 Enrico BATTAGLIN Italy BAR +15:55
49 Klemen STIMULAK Slovenia ADR +16:02
50 Pavel BRUTT Russia KAT +17:12
51 Matej MUGERLI Slovenia ADR +18:44
52 Iker CAMANO ORTUZAR Spain TNE +19:15
53 Andrei SOLOMENNIKOV Russia RVL +19:30
54 Andrea PASQUALON Italy AZT +19:31
55 Franco PELLIZOTTI Italy AND +19:40
56 Paolo CIAVATTA Italy AZT +19:54
57 Andrea FEDI Italy NRI +20:02
58 Cameron WURF Australia CAN +20:26
59 Michael MATTHEWS Australia OGE +21:23
60 Sonny COLBRELLI Italy BAR +21:47
61 Luka KOVACIC Slovenia SLO +22:46
62 Viacheslav KUZNETSOV Russia KAT +23:37
63 Maxim BELKOV Russia KAT +24:36
64 Luigi MILETTA Italy NRI +24:59
65 Francesco FAILLI Italy NRI +25:02
66 Matej MOHORIC Slovenia CAN +25:10
67 Kim MAGNUSSON Sweden VFN +25:14
68 Edward THEUNS Belgium TSV +25:47
69 Roman MAIKIN Russia RVL +26:05
70 Stefano TONIN Italy AZT +26:13
71 Marco tecchio Italy AZT +26:16
72 Gianfranco ZILIOLI Italy AND +26:19
73 Giorgio CECCHINEL Italy NRI +26:33
74 Luca PAOLINI Italy KAT +29:15
75 Gianluca LEONARDI Italy AZT +29:45
76 Matteo DI SERAFINO Italy AND +29:45
77 Sergey FIRSANOV Russia RVL +30:28
78 Fabio Andres DUARTE AREVALO Colombia COL +30:31
79 Alexander SEROV Russia RVL +30:52
80 Mitchell DOCKER Australia OGE +30:53
81 Zakkari DEMPSTER Australia TNE +31:05
82 Gregor GAZVODA Slovenia SLO +31:06
83 Borut BOZIC Slovenia SLO +31:07
84 Juan Esteban ARANGO CARVAJAL Colombia COL +31:09
85 Andreas SCHILLINGER Germany TNE +31:10
86 Rok KOROSEC Slovenia RAR +31:16
87 Gang XU China LAM +31:20
88 Stefano PIRAZZI Italy BAR +31:37
89 Pier Paolo DE NEGRI Italy VFN +31:45
90 Fabio CHINELLO Italy AZT +31:47
91 Filippo POZZATO Italy LAM +34:15
92 Alessio MARCHETTI Italy RAR +34:43
93 Andrea MANFREDI Italy BAR +35:21
94 Mikhail IGNATYEV Russia KAT +35:37
95 Sander HELVEN Belgium TSV +35:50
96 Tom VAN ASBROECK Belgium TSV +36:11
97 Jeffry Johan ROMERO CORREDOR Colombia COL +36:32
98 Connor MCCONVEY Ireland BCP +38:09
99 Niccolo BONIFAZIO Italy LAM +39:27
100 Elia VIVIANI Italy CAN +39:30
101 Matthias KRIZEK Austria CAN +39:39
102 Davide CIMOLAI Italy LAM +39:43
103 Blaz FURDI Slovenia MKT +39:56
104 Tadej HITI Slovenia RAR +40:06
105 Gianluca MENGARDO Italy AZT +40:27
106 Leigh HOWARD Australia OGE +40:40
107 Alessandro MALAGUTI Italy VFN +41:43
108 Pieter JACOBS Belgium TSV +44:13
109 Eduard Michael GROSU Romania VFN +44:16
110 Riccardo STACCHIOTTI Italy VFN +44:17
111 Oleksandr SURUTKOVYCH Ukraine BCP +44:18
112 Igor BOEV Russia RVL +44:30
113 Maxim AVERIN Ukraine BCP +44:32
114 Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA Colombia COL +44:41
115 Gasper KATRASNIK Slovenia SLO +44:51
116 Samir JABRAYILOV Azerbaijan BCP +45:12
117 Mateo FRANKOVIC Croatia MKT +45:39
118 Blaz JARC Slovenia TNE +48:33
119 David PER Slovenia ADR +49:13
120 Matt BRAMMEIER Ireland BCP +49:24
121 Robert JENKO Slovenia MKT +49:28
122 Marko PAVLIC Slovenia RAR +49:38
123 Juraj SAGAN Slovakia CAN +49:39
124 Tadej LOGAR Slovenia SLO +49:41
125 Matej RAZINGAR Slovenia SLO +49:46
126 Aldo Ino ILESIC Slovenia SLO +49:47
127 Manuel BELLETTI Italy AND +49:47
128 Andrej RAJSP Slovenia RAR +49:48
129 Jan SOKOL Austria BCP +49:49
130 Matic SAFARIC KOLAR Slovenia RAR +49:57
131 Tural ISGANDAROV Azerbaijan BCP +50:17

 

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska