martinMistrz świata reprezentujący barwy Omega Pharma-Quick Step po raz drugi w tym wyścigu okazał się najlepszy w samotnej walce z czasem. Drugi był Tom Dumoulin (Giant-Shimano), a trzeci Rui Costa (Lampre-Merida). 

Zanim kolarzom startującym w tym wyścigu, przyjdzie  zmierzyć się z dwoma etapami, które zakończą się na podjazdach, dziś musieli po raz drugi powalczyć z czasem. Dystans wynosił 24,5 km, a na trasie znajdowały się dwa umiarkowanie trudne podjazdy. Wszystko działo się na ulicach miasta Worb.

Długo na tak zwanym “gorącym krześle” siedział jeden z faworytów do zwycięstwa na tym etapie – Fabian Cancellara. Szwajcar uzyskał czas 32’18”. Pierwszym, który go pokonał był aktualny mistrz świata ze startu wspólnego – Rui Costa z czasem o 13 sekund lepszym.

Z kolei od Portugalczyka lepszy okazał się Tom Dumoulin (Giant-Shimano), który uzyskał czas 31’59”.

Ostatecznie, zwycięstwo odniósł niepokonany w tej dyscyplinie Tony Martin, który pokonał Holendra aż o 22 sekundy.

Na pochwałę zasługuje polski kolarz CCC Polsat Polkowice – Mateusz Taciak, który skończył dzisiejszy etap na 17. miejscu.

Wyniki:

1 MARTIN T. OPQ 31:37.230
2 DUMOULIN T. GIA 22
3 FARIA DA . R. LAM 28
4 CANCELLAR. F. TFR 41
5 FRANK M. IAM 45
6 CRADDOCK L. GIA 59
7 CLEMENT S. BEL 1:02
8 IZAGIRRE . I. MOV 1:06
9 PINOT T. FDJ 1:13
10 CATTANEO M. LAM ST
11 EVANS C. BMC 1:16
12 CHERNETSK. S. KAT 1:20
13 FORMOLO D. CAN ST
14 ROY J. FDJ 1:24
15 SAGAN P. CAN 1:26
16 ACEVEDO C. J. GRS 1:29
17 TACIAK M. CCC 1:31
18 DEGAND T. WGG ST
19 KREUZIGER R. TCS 1:36
20 MORABITO S. BMC 1:38
21 MOLLEMA B. BEL ST
22 VAN SUMME. J. GRS 1:44
23 ELMIGER M. IAM 1:46
24 ROUX A. FDJ ST
25 CAPECCHI E. MOV 1:47
26 DOWSETT A. MOV 1:48
27 SLAGTER T. GRS 1:50
28 MORENO BA. J. MOV 1:53
29 KENNAUGH P. SKY 1:55
30 GRETSCH P. ALM 1:58
31 MARCZYNSK. T. CCC 2:00
32 HOLLENSTE. R. IAM ST
33 PARDILLA . S. MTN 2:03
34 KOHLER M. BMC 2:05
35 WYSS M. IAM 2:07
36 RIBLON C. ALM 2:08
37 TEN DAM L. BEL ST
38 DILLIER S. BMC 2:09
39 TEKLEHAIM. D. MTN ST
40 RUTKIEWIC. M. CCC 2:12
41 PREIDLER G. GIA 2:13
42 KING B. GRS 2:14
43 SAMOILAU B. CCC 2:15
44 VALLS FER. R. LAM 2:18
45 KESSIAKOF. F. AST 2:19
46 KRUIJSWIJ. S. BEL 2:20
47 OLIVEIRA N. LAM 2:25
48 MEYER C. OGE 2:26
49 BEWLEY S. OGE 2:28
50 BOARO M. TCS ST
51 MEINTJES L. MTN 2:31
52 MEDEREL M. EUC 2:37
53 SCHURTER N. OGE 2:38
54 SCHLECK A. TFR 2:39
55 KNEES C. SKY 2:40
56 VANMARCKE S. BEL ST
57 PORSEV A. KAT ST
58 DEIGNAN P. SKY 2:41
59 PLAZA MOL. R. MOV ST
60 CHAVES RU. J. OGE ST
61 JEANNESSO. A. FDJ 2:42
62 KERN C. EUC 2:47
63 DE VREESE L. WGG ST
64 LADAGNOUS M. FDJ 2:51
65 TSCHOPP J. IAM 2:54
66 GASPAROTT. E. AST ST
67 STEEGMANS G. OPQ ST
68 VEUCHELEN F. WGG 2:56
69 DE GREEF F. WGG 2:57
70 HAUSSLER H. IAM ST
71 GAVAZZI F. AST 2:58
72 REBELLIN D. CCC 3:02
73 THURAU B. EUC 3:03
74 VAN POPPE. D. TFR 3:05
75 KUCHYNSKI A. KAT 3:08
76 SWIFT B. SKY 3:09
77 WARBASSE L. BMC 3:11
78 DANIELSON T. GRS ST
79 ROJAS GIL J. MOV 3:12
80 SEELDRAYE. K. WGG ST
81 SMUKULIS G. KAT 3:16
82 BARGUIL W. GIA ST
83 SOUPE G. FDJ 3:17
84 VENTER J. MTN 3:18
85 WYSS D. BMC 3:22
86 ALBASINI M. OGE ST
87 KOLOBNEV A. KAT 3:24
88 SERPA SAN. J. LAM 3:25
89 DIDIER L. TFR 3:27
90 HALLER M. KAT 3:30
91 BROWN N. GRS ST
92 DE KORT K. GIA 3:31
93 PATERSKI M. CCC 3:32
94 COQUARD B. EUC 3:33
95 TURGOT S. ALM 3:34
96 VAN DER S. T. LTB 3:36
97 RAST G. TFR 3:37
98 BURGHARDT M. BMC 3:40
99 WYNANTS M. BEL 3:41
100 MINARD S. ALM 3:42
101 PINEAU C. FDJ 3:46
102 RICHEZE A. M. LAM 3:48
103 KERN J. ALM ST
104 CLARKE S. OGE ST
105 DENNIS R. GRS 3:50
106 TRENTIN M. OPQ 3:53
107 SCHÄR M. BMC ST
108 FUMEAUX J. IAM 3:54
109 SELVAGGI M. WGG ST
110 OWSIAN L. CCC 3:56
111 DOMBROWSK. J. SKY 3:59
112 PICHOT A. EUC 4:02
113 ENGOULVEN. J. EUC 4:04
114 SALERNO C. CAN ST
115 HAYMAN M. OGE 4:05
116 BENNATI D. TCS 4:06
117 ISAICHEV V. KAT 4:07
118 GENÉ Y. EUC 4:14
119 BERNAUDEA. G. EUC 4:15
120 ARMEE S. LTB 4:16
121 MODOLO S. LAM 4:21
122 GERDEMANN L. MTN 4:22
123 THOMSON J. MTN 4:25
124 CARDOSO S. A. GRS 4:27
125 ZAUGG O. TCS 4:28
126 GUARNIERI J. AST 4:32
127 TOSATTO M. TCS 4:38
128 KRISTOFF A. KAT 4:39
129 BREEN V. LTB 4:40
130 SINKELDAM R. GIA 4:45
131 MEZGEC L. GIA 4:46
132 LASTRAS G. P. MOV ST
133 LEEZER T. BEL 4:47
134 VELITS M. OPQ ST
135 APPOLLONI. D. ALM 4:49
136 SABATINI F. CAN 4:50
137 ROWE L. SKY 4:55
138 MANGEL L. FDJ ST
139 SÖRENSEN C. TCS 5:00
140 KLUGE R. IAM ST
141 DOCKX G. LTB 5:02
142 MONDORY L. ALM 5:06
143 PALINI A. LAM 5:08
144 CAVENDISH M. OPQ 5:09
145 MORKOV M. TCS 5:17
146 BOIVIN G. CAN 5:22
147 RENSHAW M. OPQ 5:31
148 IGLINSKIY V. AST 5:32
149 KING E. CAN 5:48
150 BRESCHEL M. TCS 5:50
151 VAN GENEC. J. LTB 6:09
152 LOBATO DE. J. MOV 6:43
153 CIOLEK G. MTN 7:31

Klasyfikacja generalna:

1 Tony MARTIN Omega Pharma-QuickStep 23:42:43
2 Tom DUMOULIN Team Giant-Shimano 0:00:28
3 Rui Alberto FARIA DA COSTA Lampre-Merida 0:01:05
4 Mathias FRANK IAM Cycling 0:01:14
5 Ion IZAGIRRE INSAUSTI Movistar Team 0:01:33
6 Peter SAGAN Cannondale 0:01:36
7 Lawson CRADDOCK Team Giant-Shimano 0:01:42
8 Mattia CATTANEO Lampre-Merida 0:01:42
9 Davide FORMOLO Cannondale 0:01:47
10 Thibaut PINOT FDJ.fr 0:01:48
11 Bauke MOLLEMA Belkin Pro Cycling Team 0:01:55
12 Stef CLEMENT Belkin Pro Cycling Team 0:02:02
13 Roman KREUZIGER Tinkoff-Saxo 0:02:04
14 Sergey CHERNETSKI Katusha Team 0:02:06
15 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Garmin-Sharp 0:02:07
16 Cadel EVANS BMC Racing Team 0:02:07
17 Tom Jelte SLAGTER Garmin-Sharp 0:02:13
18 Peter KENNAUGH Team Sky 0:02:24
19 Thomas DEGAND Wanty-Groupe Gobert 0:02:29
20 Eros CAPECCHI Movistar Team 0:02:30
21 Sergio PARDILLA BELLON MTN – Qhubeka 0:02:34
22 Steve MORABITO BMC Racing Team 0:02:42
23 Javier MORENO BAZAN Movistar Team 0:02:46
24 Christophe RIBLON AG2R La Mondiale 0:02:47
25 Georg PREIDLER Team Giant-Shimano 0:02:49
26 Marcel WYSS IAM Cycling 0:02:51
27 Laurens TEN DAM Belkin Pro Cycling Team 0:02:52
28 Tomasz MARCZYNSKI CCC Polsat Polkowice 0:03:02
29 Rafael VALLS FERRI Lampre-Merida 0:03:10
30 Louis MEINTJES MTN – Qhubeka 0:03:26
31 Marek RUTKIEWICZ CCC Polsat Polkowice 0:03:29
32 Davide REBELLIN CCC Polsat Polkowice 0:03:40
33 Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling 0:03:43
34 Arnold JEANNESSON FDJ.fr 0:03:52
35 Johan Esteban CHAVES RUBIO Orica GreenEDGE 0:03:57
36 Enrico GASPAROTTO Astana Pro Team 0:03:58
37 Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team 0:03:59
38 Johann TSCHOPP IAM Cycling 0:04:05
39 Silvan DILLIER BMC Racing Team 0:04:11
40 Francis DE GREEF Wanty-Groupe Gobert 0:04:16
41 Kevin SEELDRAYERS Wanty-Groupe Gobert 0:04:35
42 Warren BARGUIL Team Giant-Shimano 0:04:42
43 Andy SCHLECK Trek Factory Racing 0:04:58
44 Benjamin KING Garmin-Sharp 0:05:19
45 Marcus BURGHARDT BMC Racing Team 0:05:52
46 Nathan BROWN Garmin-Sharp 0:06:16
47 Michael SCHÄR BMC Racing Team 0:06:25
48 Branislau SAMOILAU CCC Polsat Polkowice 0:06:38
49 Nelson OLIVEIRA Lampre-Merida 0:06:43
50 Andre Fernando CARDOSO S. MARTINS Garmin-Sharp 0:06:46
51 Christian KNEES Team Sky 0:07:07
52 Alexandre PICHOT Team Europcar 0:07:12
53 Steven KRUIJSWIJK Belkin Pro Cycling Team 0:07:37
54 Alexandr KOLOBNEV Katusha Team 0:07:40
55 Koen DE KORT Team Giant-Shimano 0:07:57
56 Olivier ZAUGG Tinkoff-Saxo 0:08:30
57 Francesco GAVAZZI Astana Pro Team 0:08:51
58 Lukasz OWSIAN CCC Polsat Polkowice 0:08:55
59 Martin KOHLER BMC Racing Team 0:09:19
60 Ruben PLAZA MOLINA Movistar Team 0:09:21
61 Tom DANIELSON Garmin-Sharp 0:10:21
62 Tosh VAN DER SANDE Lotto-Belisol Team 0:10:47
63 Gert DOCKX Lotto-Belisol Team 0:10:59
64 Patrick GRETSCH AG2R La Mondiale 0:11:03
65 Nino SCHURTER Orica GreenEDGE 0:11:06
66 Jonathan FUMEAUX IAM Cycling 0:11:26
67 Matthieu LADAGNOUS FDJ.fr 0:12:08
68 Laurent DIDIER Trek Factory Racing 0:12:16
69 José SERPA SANTANDER Lampre-Merida 0:12:54
70 Aliaksandr KUCHYNSKI Katusha Team 0:14:37
71 Matteo TOSATTO Tinkoff-Saxo 0:14:41
72 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:15:49
73 Danilo WYSS BMC Racing Team 0:15:51
74 Ben SWIFT Team Sky 0:17:17
75 Simon CLARKE Orica GreenEDGE 0:17:23
76 Sacha MODOLO Lampre-Merida 0:21:06
77 Martin ELMIGER IAM Cycling 0:22:04
78 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 0:22:14
79 Jérémy ROY FDJ.fr 0:23:10
80 Matteo TRENTIN Omega Pharma-QuickStep 0:24:11
81 Bjorn THURAU Team Europcar 0:24:27
82 Gregory RAST Trek Factory Racing 0:24:54
83 Christiano SALERNO Cannondale 0:25:09
84 Cédric PINEAU FDJ.fr 0:25:45
85 Joseph Lloyd DOMBROWSKI Team Sky 0:25:58
86 Anthony ROUX FDJ.fr 0:26:00
87 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – Qhubeka 0:26:16
88 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 0:26:51
89 Lawrence WARBASSE BMC Racing Team 0:26:51
90 Manuele BOARO Tinkoff-Saxo 0:26:53
91 Maxime MEDEREL Team Europcar 0:28:08
92 Daniele BENNATI Tinkoff-Saxo 0:28:36
93 Laurens DE VREESE Wanty-Groupe Gobert 0:29:47
94 Mirko SELVAGGI Wanty-Groupe Gobert 0:29:47
95 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 0:30:10
96 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 0:30:39
97 Frederik VEUCHELEN Wanty-Groupe Gobert 0:30:46
98 Vegard BREEN Lotto-Belisol Team 0:30:46
99 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:30:56
100 Philip DEIGNAN Team Sky 0:31:15
101 Heinrich HAUSSLER IAM Cycling 0:32:18
102 Sep VANMARCKE Belkin Pro Cycling Team 0:32:38
103 Thomas LEEZER Belkin Pro Cycling Team 0:34:13
104 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:34:27
105 Giovanni BERNAUDEAU Team Europcar 0:34:41
106 Alexander PORSEV Katusha Team 0:36:48
107 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:37:12
108 Fabio SABATINI Cannondale 0:37:34
109 Maarten WYNANTS Belkin Pro Cycling Team 0:38:13
110 Valentin IGLINSKIY Astana Pro Team 0:38:20
111 Alexander KRISTOFF Katusha Team 0:38:43
112 Bryan COQUARD Team Europcar 0:38:49
113 Matti BRESCHEL Tinkoff-Saxo 0:39:05
114 Edward KING Cannondale 0:42:58
115 Jacobus VENTER MTN – Qhubeka 0:43:31
116 Maciej PATERSKI CCC Polsat Polkowice 0:43:34
117 Mathew HAYMAN Orica GreenEDGE 0:43:52
118 Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing 0:44:31
119 Gatis SMUKULIS Katusha Team 0:44:40
120 Alex DOWSETT Movistar Team 0:45:05
121 Yohann GENÉ Team Europcar 0:46:08
122 Maximiliano RICHEZE ARIEL Lampre-Merida 0:46:30
123 Michael MORKOV Tinkoff-Saxo 0:46:51
124 Davide APPOLLONIO AG2R La Mondiale 0:48:01
125 Mateusz TACIAK CCC Polsat Polkowice 0:49:09
126 Geoffrey SOUPE FDJ.fr 0:49:58
127 Vladimir ISAICHEV Katusha Team 0:51:48
128 Christophe KERN Team Europcar 0:52:26
129 Jimmy ENGOULVENT Team Europcar 0:52:41
130 Lloyd MONDORY AG2R La Mondiale 0:53:00
131 Jay Robert THOMSON MTN – Qhubeka 0:53:21
132 Fredrik KESSIAKOFF Astana Pro Team 0:53:33
133 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team 0:53:35
134 Chris Anker SÖRENSEN Tinkoff-Saxo 0:54:15
135 Julian KERN AG2R La Mondiale 0:54:56
136 Jacopo GUARNIERI Astana Pro Team 0:55:24
137 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 0:55:44
138 Sam BEWLEY Orica GreenEDGE 0:55:56
139 Ramon SINKELDAM Team Giant-Shimano 0:56:03
140 Luke ROWE Team Sky 0:56:08
141 Luka MEZGEC Team Giant-Shimano 0:56:10
142 Gert STEEGMANS Omega Pharma-QuickStep 0:56:21
143 Fabian CANCELLARA Trek Factory Racing 0:56:31
144 Marco HALLER Katusha Team 0:57:03
145 Gerald CIOLEK MTN – Qhubeka 0:57:04
146 Sébastien TURGOT AG2R La Mondiale 0:57:53
147 Laurent MANGEL FDJ.fr 0:58:25
148 Sander ARMEE Lotto-Belisol Team 0:58:26
149 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 0:59:16
150 Jonas VAN GENECHTEN Lotto-Belisol Team 1:00:01
151 Roger KLUGE IAM Cycling 1:00:02
152 Martin VELITS Omega Pharma-QuickStep 1:00:30
153 Andrea PALINI Lampre-Merida 1:01:10

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska