cavendishMark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step) po finiszu z peletonu wygrał czwarty etap Tour de Suisse. Drugi był Juan Jose Lobato (Movistar), a trzeci Peter Sagan (Cannondale).

Czwarty dzień ścigania w Szwajcarii to najłatwiejszy odcinek w tej imprezie. Kolarze musieli przejechać 160 kilometrów z Heiden do Ossingen w lekko pofałdowanym terenie.

Przez większość dnia na czele utrzymywali się: Daniel Teklehaimanot (MTN-Qhubeka) oraz Laurent De Vreese (Wanty Groupe Gobert). Dwójka uzyskała ponad 4 minuty przewagi nad peletonem kontrolowanym przez Omega Pharma – Quick Step. W jedną z kraks zaplątał się Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice), który na asfalcie znalazł się obok Bradleya Wigginsa (Sky Team).

Zasadnicza grupa skasowała harcowników na ostatnich 10 kilometrach, a koledzy Marka Cavendisha pomogli mu w ograniu Petera Sagana. Brytyjczyk pewnie sięgnął po etapowy triumf w Tour de Suisse. Drugi był  Lobato, a trzeci Sagan.

Liderem pozostał Tony Martin (Omega Pharma – Quick Step)

Wyniki:

1 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 3:35:03
2 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team 0:00:00
3 Peter SAGAN Cannondale 0:00:00
4 Sacha MODOLO Lampre-Merida 0:00:00
5 Alexander KRISTOFF Katusha Team 0:00:00
6 Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing 0:00:00
7 Jonas VAN GENECHTEN Lotto-Belisol Team 0:00:00
8 Davide APPOLLONIO AG2R La Mondiale 0:00:00
9 Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team 0:00:00
10 Matthew Harley GOSS Orica GreenEDGE 0:00:00
11 Jacopo GUARNIERI Astana Pro Team 0:00:00
12 Michael MORKOV Tinkoff-Saxo 0:00:00
13 Silvan DILLIER BMC Racing Team 0:00:00
14 Bryan COQUARD Team Europcar 0:00:00
15 Ben SWIFT Team Sky 0:00:00
16 Matti BRESCHEL Tinkoff-Saxo 0:00:00
17 Gerald CIOLEK MTN – Qhubeka 0:00:00
18 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 0:00:00
19 Sergio Luis HENAO MONTOYA Team Sky 0:00:04
20 Geoffrey SOUPE FDJ.fr 0:00:04
21 Davide FORMOLO Cannondale 0:00:04
22 Tony MARTIN Omega Pharma-QuickStep 0:00:04
23 Nino SCHURTER Orica GreenEDGE 0:00:04
24 Valentin IGLINSKIY Astana Pro Team 0:00:04
25 Cadel EVANS BMC Racing Team 0:00:04
26 Mathew HAYMAN Orica GreenEDGE 0:00:04
27 Sébastien TURGOT AG2R La Mondiale 0:00:04
28 Stef CLEMENT Belkin Pro Cycling Team 0:00:04
29 Andre Fernando CARDOSO S. MARTINS Garmin-Sharp 0:00:04
30 Ion IZAGIRRE INSAUSTI Movistar Team 0:00:04
31 Sergey CHERNETSKI Katusha Team 0:00:04
32 Alex DOWSETT Movistar Team 0:00:04
33 Marco HALLER Katusha Team 0:00:04
34 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:00:04
35 Gregory RAST Trek Factory Racing 0:00:04
36 Michael SCHÄR BMC Racing Team 0:00:04
37 Warren BARGUIL Team Giant-Shimano 0:00:04
38 Mirko SELVAGGI Wanty-Groupe Gobert 0:00:04
39 Simon CLARKE Orica GreenEDGE 0:00:04
40 Christiano SALERNO Cannondale 0:00:04
41 Alexandre PICHOT Team Europcar 0:00:04
42 Tom DUMOULIN Team Giant-Shimano 0:00:04
43 Roman KREUZIGER Tinkoff-Saxo 0:00:04
44 Sergio PARDILLA BELLON MTN – Qhubeka 0:00:04
45 Andy SCHLECK Trek Factory Racing 0:00:04
46 Marek RUTKIEWICZ CCC Polsat Polkowice 0:00:04
47 Mattia CATTANEO Lampre-Merida 0:00:04
48 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Garmin-Sharp 0:00:04
49 Marcel WYSS IAM Cycling 0:00:04
50 Laurens TEN DAM Belkin Pro Cycling Team 0:00:04
51 Mathias FRANK IAM Cycling 0:00:04
52 Javier MORENO BAZAN Movistar Team 0:00:04
53 Maciej PATERSKI CCC Polsat Polkowice 0:00:04
54 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 0:00:04
55 Thomas DEGAND Wanty-Groupe Gobert 0:00:04
56 Thibaut PINOT FDJ.fr 0:00:04
57 Eros CAPECCHI Movistar Team 0:00:04
58 Koen DE KORT Team Giant-Shimano 0:00:04
59 Georg PREIDLER Team Giant-Shimano 0:00:04
60 Sep VANMARCKE Belkin Pro Cycling Team 0:00:04
61 Arnold JEANNESSON FDJ.fr 0:00:04
62 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 0:00:04
63 Frederik VEUCHELEN Wanty-Groupe Gobert 0:00:04
64 Martin ELMIGER IAM Cycling 0:00:04
65 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 0:00:04
66 Gert DOCKX Lotto-Belisol Team 0:00:04
67 Alexandr KOLOBNEV Katusha Team 0:00:04
68 Christophe RIBLON AG2R La Mondiale 0:00:04
69 Tom Jelte SLAGTER Garmin-Sharp 0:00:04
70 Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling 0:00:04
71 Louis MEINTJES MTN – Qhubeka 0:00:04
72 Matthew BUSCHE Trek Factory Racing 0:00:04
73 Christian KNEES Team Sky 0:00:04
74 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:00:04
75 Patrick GRETSCH AG2R La Mondiale 0:00:04
76 Matthieu LADAGNOUS FDJ.fr 0:00:04
77 Rui Alberto FARIA DA COSTA Lampre-Merida 0:00:04
78 Fabio SABATINI Cannondale 0:00:04
79 Bauke MOLLEMA Belkin Pro Cycling Team 0:00:04
80 Maarten WYNANTS Belkin Pro Cycling Team 0:00:04
81 Julian KERN AG2R La Mondiale 0:00:04
82 Davide REBELLIN CCC Polsat Polkowice 0:00:04
83 Tomasz MARCZYNSKI CCC Polsat Polkowice 0:00:04
84 Francis DE GREEF Wanty-Groupe Gobert 0:00:04
85 Heinrich HAUSSLER IAM Cycling 0:00:04
86 Ruben PLAZA MOLINA Movistar Team 0:00:04
87 Steve MORABITO BMC Racing Team 0:00:04
88 Peter KENNAUGH Team Sky 0:00:04
89 Edward KING Cannondale 0:00:04
90 Kevin SEELDRAYERS Wanty-Groupe Gobert 0:00:04
91 Martin KOHLER BMC Racing Team 0:00:04
92 Branislau SAMOILAU CCC Polsat Polkowice 0:00:04
93 Lukasz OWSIAN CCC Polsat Polkowice 0:00:04
94 Laurent DIDIER Trek Factory Racing 0:00:04
95 Nelson OLIVEIRA Lampre-Merida 0:00:04
96 Jay Robert THOMSON MTN – Qhubeka 0:00:04
97 Olivier ZAUGG Tinkoff-Saxo 0:00:04
98 Rafael VALLS FERRI Lampre-Merida 0:00:04
99 Jérémy ROY FDJ.fr 0:00:04
100 Lawrence WARBASSE BMC Racing Team 0:00:04
101 Tosh VAN DER SANDE Lotto-Belisol Team 0:00:04
102 Sander ARMEE Lotto-Belisol Team 0:00:04
103 Gatis SMUKULIS Katusha Team 0:00:04
104 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 0:00:04
105 Maxim IGLINSKIY Astana Pro Team 0:00:04
106 Joseph Lloyd DOMBROWSKI Team Sky 0:00:04
107 Steven KRUIJSWIJK Belkin Pro Cycling Team 0:00:04
108 Marcus BURGHARDT BMC Racing Team 0:00:04
109 Jonathan FUMEAUX IAM Cycling 0:00:04
110 Giovanni BERNAUDEAU Team Europcar 0:00:04
111 Johann TSCHOPP IAM Cycling 0:00:04
112 Lawson CRADDOCK Team Giant-Shimano 0:00:04
113 Enrico GASPAROTTO Astana Pro Team 0:00:04
114 Ruslan TLEUBAYEV Astana Pro Team 0:00:04
115 Laurens DE VREESE Wanty-Groupe Gobert 0:00:04
116 Benjamin KING Garmin-Sharp 0:00:04
117 José SERPA SANTANDER Lampre-Merida 0:00:04
118 Nathan BROWN Garmin-Sharp 0:00:04
119 Sam BEWLEY Orica GreenEDGE 0:00:04
120 Vladimir ISAICHEV Katusha Team 0:00:04
121 Johan Esteban CHAVES RUBIO Orica GreenEDGE 0:00:04
122 Tom DANIELSON Garmin-Sharp 0:00:04
123 Ramon SINKELDAM Team Giant-Shimano 0:00:04
124 Alexander PORSEV Katusha Team 0:00:04
125 John DEGENKOLB Team Giant-Shimano 0:00:04
126 Mateusz TACIAK CCC Polsat Polkowice 0:00:04
127 Danilo WYSS BMC Racing Team 0:00:04
128 Cédric PINEAU FDJ.fr 0:00:04
129 Daniele BENNATI Tinkoff-Saxo 0:00:04
130 Laurent MANGEL FDJ.fr 0:00:04
131 Jacobus VENTER MTN – Qhubeka 0:00:04
132 Gert STEEGMANS Omega Pharma-QuickStep 0:00:29
133 Yohann GENÉ Team Europcar 0:00:33
134 Kenny DE HAES Lotto-Belisol Team 0:00:33
135 Maximiliano RICHEZE ARIEL Lampre-Merida 0:00:37
136 Luke ROWE Team Sky 0:00:37
137 Chris Anker SÖRENSEN Tinkoff-Saxo 0:00:40
138 Anthony ROUX FDJ.fr 0:00:40
139 Roger KLUGE IAM Cycling 0:00:40
140 Thomas LEEZER Belkin Pro Cycling Team 0:00:48
141 Luka MEZGEC Team Giant-Shimano 0:00:52
142 Vegard BREEN Lotto-Belisol Team 0:00:52
143 Moreno MOSER Cannondale 0:00:52
144 Bjorn THURAU Team Europcar 0:00:52
145 Matteo TOSATTO Tinkoff-Saxo 0:00:59
146 Maxime MEDEREL Team Europcar 0:01:01
147 Aliaksandr KUCHYNSKI Katusha Team 0:01:24
148 Tom BOONEN Omega Pharma-QuickStep 0:01:26
149 Matteo TRENTIN Omega Pharma-QuickStep 0:01:26
150 Lloyd MONDORY AG2R La Mondiale 0:01:26
151 Niki TERPSTRA Omega Pharma-QuickStep 0:01:26
152 Jimmy ENGOULVENT Team Europcar 0:01:30
153 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:01:32
154 Fabian CANCELLARA Trek Factory Racing 0:01:34
155 Fredrik KESSIAKOFF Astana Pro Team 0:01:44
156 Christophe KERN Team Europcar 0:02:11
157 Francesco GAVAZZI Astana Pro Team 0:02:17
158 Manuele BOARO Tinkoff-Saxo 0:02:24
159 Martin VELITS Omega Pharma-QuickStep 0:02:24
160 Andrea PALINI Lampre-Merida 0:02:24
161 Philip DEIGNAN Team Sky 0:03:11
162 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:03:11
163 Michel KREDER Wanty-Groupe Gobert 0:04:17
164 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – Qhubeka 0:04:17
165 Bradley WIGGINS Team Sky 0:11:55
166 Jaroslaw MARYCZ CCC Polsat Polkowice 0:15:00
Jérome BAUGNIES Wanty-Groupe Gobert Abandon
Daniele RATTO Cannondale Abandon
Valerio AGNOLI Astana Pro Team Abandon
Jelle VANENDERT Lotto-Belisol Team Abandon

Klasyfikacja generalna:
1 Tony MARTIN Omega Pharma-QuickStep 14:19:41
2 Tom DUMOULIN Team Giant-Shimano 0:00:06
3 Peter SAGAN Cannondale 0:00:10
4 Bauke MOLLEMA Belkin Pro Cycling Team 0:00:17
5 Tom Jelte SLAGTER Garmin-Sharp 0:00:23
6 Davide FORMOLO Cannondale 0:00:27
7 Ion IZAGIRRE INSAUSTI Movistar Team 0:00:27
8 Roman KREUZIGER Tinkoff-Saxo 0:00:28
9 Mathias FRANK IAM Cycling 0:00:29
10 Mattia CATTANEO Lampre-Merida 0:00:29
11 Peter KENNAUGH Team Sky 0:00:29
12 Sergio PARDILLA BELLON MTN – Qhubeka 0:00:31
13 Thibaut PINOT FDJ.fr 0:00:35
14 Georg PREIDLER Team Giant-Shimano 0:00:36
15 Sergio Luis HENAO MONTOYA Team Sky 0:00:36
16 Rui Alberto FARIA DA COSTA Lampre-Merida 0:00:37
17 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Garmin-Sharp 0:00:38
18 Davide REBELLIN CCC Polsat Polkowice 0:00:38
19 Christophe RIBLON AG2R La Mondiale 0:00:39
20 Lawson CRADDOCK Team Giant-Shimano 0:00:43
21 Eros CAPECCHI Movistar Team 0:00:43
22 Marcel WYSS IAM Cycling 0:00:44
23 Laurens TEN DAM Belkin Pro Cycling Team 0:00:44
24 Sergey CHERNETSKI Katusha Team 0:00:46
25 Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team 0:00:47
26 Cadel EVANS BMC Racing Team 0:00:51
27 Rafael VALLS FERRI Lampre-Merida 0:00:52
28 Javier MORENO BAZAN Movistar Team 0:00:53
29 Louis MEINTJES MTN – Qhubeka 0:00:55
30 Thomas DEGAND Wanty-Groupe Gobert 0:00:58
31 Stef CLEMENT Belkin Pro Cycling Team 0:01:00
32 Tomasz MARCZYNSKI CCC Polsat Polkowice 0:01:02
33 Steve MORABITO BMC Racing Team 0:01:04
34 Enrico GASPAROTTO Astana Pro Team 0:01:04
35 Arnold JEANNESSON FDJ.fr 0:01:10
36 Johann TSCHOPP IAM Cycling 0:01:11
37 Johan Esteban CHAVES RUBIO Orica GreenEDGE 0:01:16
38 Marek RUTKIEWICZ CCC Polsat Polkowice 0:01:17
39 Jonathan FUMEAUX IAM Cycling 0:01:17
40 Francis DE GREEF Wanty-Groupe Gobert 0:01:19
41 Kevin SEELDRAYERS Wanty-Groupe Gobert 0:01:23
42 Warren BARGUIL Team Giant-Shimano 0:01:26
43 Alexandr KOLOBNEV Katusha Team 0:01:26
44 Benjamin KING Garmin-Sharp 0:01:36
45 Matthew BUSCHE Trek Factory Racing 0:01:43
46 Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling 0:01:43
47 Silvan DILLIER BMC Racing Team 0:02:02
48 Christian KNEES Team Sky 0:02:07
49 Marcus BURGHARDT BMC Racing Team 0:02:12
50 Andy SCHLECK Trek Factory Racing 0:02:19
51 Andre Fernando CARDOSO S. MARTINS Garmin-Sharp 0:02:19
52 Nelson OLIVEIRA Lampre-Merida 0:02:31
53 Michael SCHÄR BMC Racing Team 0:02:32
54 Nathan BROWN Garmin-Sharp 0:02:46
55 Gert DOCKX Lotto-Belisol Team 0:02:48
56 Branislau SAMOILAU CCC Polsat Polkowice 0:02:54
57 Alexandre PICHOT Team Europcar 0:03:10
58 Lukasz OWSIAN CCC Polsat Polkowice 0:03:12
59 Christiano SALERNO Cannondale 0:03:26
60 Olivier ZAUGG Tinkoff-Saxo 0:04:02
61 Jérémy ROY FDJ.fr 0:04:07
62 Joseph Lloyd DOMBROWSKI Team Sky 0:04:20
63 Koen DE KORT Team Giant-Shimano 0:04:26
64 Ruben PLAZA MOLINA Movistar Team 0:05:11
65 Steven KRUIJSWIJK Belkin Pro Cycling Team 0:05:17
66 Lawrence WARBASSE BMC Racing Team 0:05:22
67 Tom DANIELSON Garmin-Sharp 0:05:23
68 Francesco GAVAZZI Astana Pro Team 0:05:53
69 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:05:58
70 Manuele BOARO Tinkoff-Saxo 0:06:07
71 Tosh VAN DER SANDE Lotto-Belisol Team 0:07:11
72 Martin KOHLER BMC Racing Team 0:07:14
73 Patrick GRETSCH AG2R La Mondiale 0:07:21
74 Matthieu LADAGNOUS FDJ.fr 0:07:30
75 Mirko SELVAGGI Wanty-Groupe Gobert 0:07:35
76 José SERPA SANTANDER Lampre-Merida 0:07:45
77 Vegard BREEN Lotto-Belisol Team 0:07:48
78 Matteo TOSATTO Tinkoff-Saxo 0:08:16
79 Nino SCHURTER Orica GreenEDGE 0:08:28
80 Laurens DE VREESE Wanty-Groupe Gobert 0:08:42
81 Laurent DIDIER Trek Factory Racing 0:08:49
82 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 0:09:38
83 Aliaksandr KUCHYNSKI Katusha Team 0:09:45
84 Martin ELMIGER IAM Cycling 0:10:38
85 Danilo WYSS BMC Racing Team 0:10:42
86 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:10:47
87 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:11:27
88 Matti BRESCHEL Tinkoff-Saxo 0:11:33
89 Gregory RAST Trek Factory Racing 0:11:37
90 Heinrich HAUSSLER IAM Cycling 0:11:42
91 Thomas LEEZER Belkin Pro Cycling Team 0:11:47
92 Giovanni BERNAUDEAU Team Europcar 0:12:08
93 Matteo TRENTIN Omega Pharma-QuickStep 0:12:25
94 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 0:12:25
95 Maxim IGLINSKIY Astana Pro Team 0:13:16
96 Simon CLARKE Orica GreenEDGE 0:13:35
97 Ben SWIFT Team Sky 0:14:08
98 John DEGENKOLB Team Giant-Shimano 0:14:30
99 Bradley WIGGINS Team Sky 0:14:43
100 Fabio SABATINI Cannondale 0:15:05
101 Valentin IGLINSKIY Astana Pro Team 0:15:09
102 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:16:28
103 Sacha MODOLO Lampre-Merida 0:16:45
104 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 0:18:46
105 Edward KING Cannondale 0:18:52
106 Philip DEIGNAN Team Sky 0:18:54
107 Cédric PINEAU FDJ.fr 0:20:12
108 Sep VANMARCKE Belkin Pro Cycling Team 0:20:18
109 Bjorn THURAU Team Europcar 0:21:24
110 Frederik VEUCHELEN Wanty-Groupe Gobert 0:22:14
111 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – Qhubeka 0:22:20
112 Maciej PATERSKI CCC Polsat Polkowice 0:22:23
113 Jacobus VENTER MTN – Qhubeka 0:22:34
114 Gatis SMUKULIS Katusha Team 0:22:51
115 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 0:23:19
116 Danny VAN POPPEL Trek Factory Racing 0:23:47
117 Michael MORKOV Tinkoff-Saxo 0:23:55
118 Maxime MEDEREL Team Europcar 0:24:02
119 Anthony ROUX FDJ.fr 0:24:14
120 Alexander KRISTOFF Katusha Team 0:24:24
121 Alexander PORSEV Katusha Team 0:24:28
122 Daniele BENNATI Tinkoff-Saxo 0:24:30
123 Maximiliano RICHEZE ARIEL Lampre-Merida 0:25:03
124 Davide APPOLLONIO AG2R La Mondiale 0:25:33
125 Alex DOWSETT Movistar Team 0:25:38
126 Niki TERPSTRA Omega Pharma-QuickStep 0:27:00
127 Jimmy ENGOULVENT Team Europcar 0:27:22
128 Michel KREDER Wanty-Groupe Gobert 0:28:18
129 Geoffrey SOUPE FDJ.fr 0:28:23
130 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team 0:28:34
131 Mateusz TACIAK CCC Polsat Polkowice 0:29:20
132 Vladimir ISAICHEV Katusha Team 0:30:02
133 Mathew HAYMAN Orica GreenEDGE 0:30:07
134 Lloyd MONDORY AG2R La Mondiale 0:30:15
135 Matthew Harley GOSS Orica GreenEDGE 0:30:34
136 Chris Anker SÖRENSEN Tinkoff-Saxo 0:30:57
137 Gerald CIOLEK MTN – Qhubeka 0:31:15
138 Jay Robert THOMSON MTN – Qhubeka 0:31:17
139 Christophe KERN Team Europcar 0:32:00
140 Sander ARMEE Lotto-Belisol Team 0:32:20
141 Marco HALLER Katusha Team 0:32:42
142 Maarten WYNANTS Belkin Pro Cycling Team 0:32:45
143 Julian KERN AG2R La Mondiale 0:32:50
144 Luke ROWE Team Sky 0:32:55
145 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 0:32:56
146 Ramon SINKELDAM Team Giant-Shimano 0:33:00
147 Jacopo GUARNIERI Astana Pro Team 0:33:13
148 Fredrik KESSIAKOFF Astana Pro Team 0:33:35
149 Luka MEZGEC Team Giant-Shimano 0:33:45
150 Laurent MANGEL FDJ.fr 0:35:12
151 Bryan COQUARD Team Europcar 0:35:16
152 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 0:35:27
153 Moreno MOSER Cannondale 0:35:30
154 Jonas VAN GENECHTEN Lotto-Belisol Team 0:35:34
155 Fabian CANCELLARA Trek Factory Racing 0:35:42
156 Gert STEEGMANS Omega Pharma-QuickStep 0:35:48
157 Ruslan TLEUBAYEV Astana Pro Team 0:35:49
158 Sam BEWLEY Orica GreenEDGE 0:35:49
159 Jaroslaw MARYCZ CCC Polsat Polkowice 0:36:23
160 Kenny DE HAES Lotto-Belisol Team 0:36:25
161 Sébastien TURGOT AG2R La Mondiale 0:36:40
162 Roger KLUGE IAM Cycling 0:36:44
163 Tom BOONEN Omega Pharma-QuickStep 0:36:53
164 Martin VELITS Omega Pharma-QuickStep 0:37:25
165 Andrea PALINI Lampre-Merida 0:37:44
166 Yohann GENÉ Team Europcar 0:40:07

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa