kristoffAlexander Kristoff z Katiuszy wygrał czwarty etap Tour des Fjords. Tuż za Norwegiem finiszował Duńczyk Magnus Cort z Cult Energy, który utrzymał koszulkę lidera. W głównej grupie dojechali Arkadiusz Owsian i Emanuel Piaskowy, który jest najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem ActiveJet Team. 

W przeciwieństwie do poprzednich etapów, tym razem już od startu pojechał odjazd sześciu zawodników. Kontrować próbował Paweł Brylowski wraz z innymi zawodnikami, ale peleton już tego nie puścił.

Przewaga szybko rosła a do pracy zabrała się grupa lidera. Spokoju jednak długo nie było, gdyż na górskiej premii rozbić peleton próbowali kolarze Wanty – Groupe. Sztuka tam im się nie udało. Podobną próbę podjęli zawodnicy Katiuszy, kilkadziesiąt kilometrów dalej. Wykorzystując silny wiatr od morza, rozerwali peleton. Niestety ich lider Kristoff w tym momencie złapał gumę i wszystko się połączyło.

Najciekawsze wydarzenia miały miejsce na rundach w mieście, gdzie usytuowany był krótki, ale bardzo sztywny podjazd. Z peletonu non stop atakowali kolarze, próbując dojechać do czołówki, której przewaga stopniała niemal do zera.

Na dwie rundy do końca atakował Paweł Brylowski, do którego chwilę później dojechali kolejni zawodnicy. Współpraca nie układała się i peleton ich skasował. Po wjeździe na ostatnią rundę swojej szansy szukał Paweł Franczak, ale i tym razem peleton nie odpuścił.

Na ostatnim podjeździe na czele znalazło się 15 kolarzy. Przewaga była niewielka, jednak zjazd do mety nie był zbyt dobrym terenem do pogoni. Ostatecznie ubiegli oni peleton, przyjeżdżając 12 sekund przed nim. Wygrał Kristoff, ale czujny był Cort, który do ostatniego etapu przystąpi z niewielką przewagą nad rywalami.

Wyniki 4 etapu (TOP 10):

1 Kristoff AlexanderTeam Katusha 16204:27:20
2 Cort Nielsen MagnusCult Energy Vital Water1112,,
3 Enger Sondre HolstTeam Sparebanken Sřr67,,
4 Valgren Andersen MichaelTinkoff-Saxo55,,
5 Baugnies JeromeWanty – Groupe Gobert44,,
6 de Maar MarcUnitedHealthcare 23,,
7 Marcato MarcoCannondale 2,,
8 Bystrřm Sven ErikTeam Oster Hus – Ridley1,,
9 Kreder MichelWanty – Groupe Gobert,,
10 Declercq TimTopsport Vlaanderen – Baloise
Klasyfikacja generalna:
1(1) Cort Nielsen MagnusCult Energy Vital Water817:32:05
2(2) Baugnies JeromeWanty – Groupe Gobert0:08
3(4) Kristoff AlexanderTeam Katusha 0:09
4(3) Valgren Andersen MichaelTinkoff-Saxo0:16
5(7) Enger Sondre HolstTeam Sparebanken Sřr0:20
6(5) Marcato MarcoCannondale 0:22
7(6) de Maar MarcUnitedHealthcare ,,
8(8) Oomen SamRabobank Development Team0:25
9(17) De Marchi AlessandroCannondale 0:31
10(22) Formolo DavideCannondale 0:32

Informacja prasowa ActiveJet Team