Szymon Gruchalski / Tour des Fjords

Szwajcar wygrał po sprincie ze zredukowanego peletonu drugi etap norweskiej etapówki. Liderem pozostał Fabio Jakobsen (Quick – Step Floors).

Drugiego dnia rywalizacji ponownie o triumf mieli walczyć sprinterzy, niestety już bez kontuzjowanego Alana Banaszka (CCC Sprandi Polkowice). W sumie do pokonania było 189.6km z Risor do Kristiansand, a w końcówce czekały trzy rundy z krótkim podjazdem.

Niedługo po starcie od peletonu odjechała trzyosobowa ucieczka w składzie Michael Gogl (Trek-Segafredo), Floris Gerts (Roompot Oranje Peloton) i Aksel Aasheim (Joker Icopal). Trio dość ładnie współpracowało i dogadywało się przy lotnych premiach. Co ciekawe 70km przed finiszem Gogl, po zdobyciu kilku sekund bonifikat, wrócił do peletonu zostawiając na czele Gertsa z Aasheimem. Niestety zasadnicza grupa była za mocna i złapała duet 17km przed “kreską”.

Na przedostatnim okrążeniu zaatakował jeden z zawodników Lotto-Soudal, do którego dołączył Krister Hagen (Coop Sykkel). Norweg po chwili zostawił swojego rywala i samotnie pojechał w kierunku mety, ale i on został złapany na krótkim podjeździe. Tam z kolei na skok zdecydował się Amund Grondahl Jansen (LottoNL-Jumbo), za którym pojechała niewielka, 10-osobowa grupka.

Na finałowych 5km czołówka powoli rosła, więc o wygranej zdecydował sprint. Najszybszy był Michael Albasini (Mitchelton-Scott), który wyprzedził Pima Ligtharta (Roompot) i trzech Norwegów – Kristoffera Halvorsena (Team Sky), Edvalda Boasson Hagena (Dimension Data) i Jansena. Liderem wyścigu pozostał Fabio Jakobsen (Quick – Step Floors).

Wyniki drugiego etapu:

1 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 4:33:02
2 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:00
3 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:00:00
4 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:00:00
5 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
6 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
7 Fabio Jakobsen (Ned) Quick Step Floors 0:00:00
8 Davide Martinelli (Ita) Quick Step Floors 0:00:00
9 Herman Dahl (Nor) Joker – Icopal 0:00:00
10 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:00:00
11 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
12 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:00:00
13 Paweł Bernas (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
14 Michael Gogl (AUT) Trek – Segafredo 0:00:00
15 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
16 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:00
17 Jonas Koch (GER) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
18 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
19 Maxime Monfort (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
20 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
21 Rúben Guerreiro (Por) Trek – Segafredo 0:00:00
22 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:00
23 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
24 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 0:00:00
25 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:00
26 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:00:00
27 Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
28 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop 0:00:00
29 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport 0:00:00
30 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:00
31 Nicola Bagioli (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:00:00
32 Michał Gołaś (Pol) Team Sky 0:00:00
33 Alex Aranburu Deba (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
34 Philip Deignan (Irl) Team Sky 0:00:00
35 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
36 Andreas Vangstad (Nor) Joker – Icopal 0:00:00
37 Jon Irisarri Rincon (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
38 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:00:00
39 Robbert De Greef (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:00
40 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky 0:00:00
41 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
42 Gustav Höög (Swe) Team Coop 0:00:00
43 Mikkel Frølich Honoré (Den) Team Virtu Cycling 0:00:00
44 James Knox (GBr) Quick Step Floors 0:00:00
45 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
46 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport 0:00:00
47 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
48 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
49 Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:00
50 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:00:00
51 Alexander Kamp (Den) Team Virtu Cycling 0:00:00
52 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:12
53 Rob Power (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:12
54 Carlos Verona (Esp) Mitchelton – Scott 0:00:12
55 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:12
56 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Team Dimension Data 0:00:12
57 Simon Geschke (GER) Team Sunweb 0:00:12
58 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:12
59 Merhawi Kudus (Eri) Team Dimension Data 0:00:19
60 Matti Breschel (Den) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
61 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:01:22
62 Krister Hagen (Nor) Team Coop 0:01:22
63 Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:22
64 Moreno Hofland (Ned) Lotto – Soudal 0:01:47
65 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:01:47
66 Eduard Michael Grosu (Rou) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:01:47
67 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:26
68 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:26
69 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:03:26
70 Enzo Wouters (Bel) Lotto – Soudal 0:03:31
71 Floris Gerts (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:31
72 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:03:31
73 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:31
74 Romain Combaud (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:03:31
75 Kim Magnusson (Swe) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:03:31
76 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:03:31
77 Gregory Daniel (USA) Trek – Segafredo 0:03:31
78 Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:03:31
79 James Shaw (GBr) Lotto – Soudal 0:03:31
80 Anders Skaarseth (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:03:31
81 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy 0:04:20
82 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:04:20
83 Jon-Anders Bekken (Nor) Team Coop 0:04:20
84 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:05:04
85 Julian Cardona Tabares (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:05:32
86 Anton Tunset (Nor) Team Coop 0:05:32
87 Henrik Evensen (Nor) Joker – Icopal 0:05:32
88 Erlend Jordbrekk Blikra (Nor) Team Coop 0:05:32
89 Ole Forfang (Nor) Joker – Icopal 0:05:32
90 Alan Marangoni (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:05:32
91 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:05:32
92 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:05:32
93 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Virtu Cycling 0:05:32
94 Rasmus Guldhammer (Den) Team Virtu Cycling 0:05:32
95 Justin Oien (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:05:32
96 Tim Declercq (Bel) Quick Step Floors 0:05:32
97 Lawrence Naesen (Bel) Lotto – Soudal 0:05:32
98 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 0:05:32
99 Johann Van Zyl (RSA) Team Dimension Data 0:05:32
100 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:05:32
101 Stefan Denifl (AUT) Aqua Blue Sport 0:05:32
102 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:05:32
103 Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:05:32
104 Audun Brekke Fløtten (Nor) Team Virtu Cycling 0:05:43
105 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Floors 0:05:44
106 Brenton Jones (Aus) Delko – Marseille Provence KTM 0:08:16
107 Phil Bauhaus (GER) Team Sunweb 0:08:16
108 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 0:08:16
109 Gatis Smukulis (Lat) Delko – Marseille Provence KTM 0:08:16
110 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:08:16
111 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 0:09:06
112 Aksel Fischer Aasheim (Nor) Joker – Icopal 0:09:44
113 Fridtjof Røinås (Nor) Joker – Icopal 0:09:44
114 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko – Marseille Provence KTM 0:09:56
115 Christopher Lawless (GBr) Team Sky 0:10:04
116 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Team Virtu Cycling 0:13:31
DNF Sep Vanmarcke (Bel) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale
DNF Sondre Kristiansen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team
DNF Lars Saugstad (Nor) Uno-X Norwegian Development Team
DNS Alan Banaszek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

1 Fabio Jakobsen (Ned) Quick Step Floors 8:55:24
2 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:00:00
3 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:04
4 Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:05
5 Michael Gogl (AUT) Trek – Segafredo 0:00:05
6 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:06
7 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:00:06
8 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:00:10
9 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team LottoNL – Jumbo 0:00:10
10 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:00:10
11 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:10
12 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:10
13 Herman Dahl (Nor) Joker – Icopal 0:00:10
14 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
15 Rúben Guerreiro (Por) Trek – Segafredo 0:00:10
16 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto – Soudal 0:00:10
17 Jonas Koch (GER) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:10
18 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
19 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:10
20 Gustav Höög (Swe) Team Coop 0:00:10
21 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:10
22 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:10
23 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:00:10
24 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:10
25 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 0:00:10
26 Maxime Monfort (Bel) Lotto – Soudal 0:00:10
27 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:10
28 Paweł Bernas (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:10
29 Jon Irisarri Rincon (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
30 Nicola Bagioli (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:00:10
31 Mikkel Frølich Honoré (Den) Team Virtu Cycling 0:00:10
32 Robbert De Greef (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:10
33 Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:10
34 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:00:10
35 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport 0:00:10
36 Alex Aranburu Deba (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
37 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:10
38 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
39 Andreas Vangstad (Nor) Joker – Icopal 0:00:10
40 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:10
41 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:10
42 Davide Martinelli (Ita) Quick Step Floors 0:00:10
43 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport 0:00:10
44 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:00:10
45 Alexander Kamp (Den) Team Virtu Cycling 0:00:10
46 James Knox (GBr) Quick Step Floors 0:00:10
47 Matti Breschel (Den) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:10
48 Michał Gołaś (Pol) Team Sky 0:00:10
49 Philip Deignan (Irl) Team Sky 0:00:10
50 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Team Dimension Data 0:00:22
51 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:22
52 Simon Geschke (GER) Team Sunweb 0:00:22
53 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:22
54 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:22
55 Rob Power (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:22
56 Carlos Verona (Esp) Mitchelton – Scott 0:00:22
57 Krister Hagen (Nor) Team Coop 0:01:32
58 Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:32
59 Moreno Hofland (Ned) Lotto – Soudal 0:01:51
60 Eduard Michael Grosu (Rou) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:01:57
61 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:01:57
62 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:02:32
63 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:36
64 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:36
65 Floris Gerts (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:37
66 Enzo Wouters (Bel) Lotto – Soudal 0:03:41
67 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:03:41
68 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:41
69 Anders Skaarseth (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:03:41
70 Romain Combaud (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:03:41
71 Kim Magnusson (Swe) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:03:41
72 Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:03:41
73 James Shaw (GBr) Lotto – Soudal 0:03:41
74 Gregory Daniel (USA) Trek – Segafredo 0:03:41
75 Jon-Anders Bekken (Nor) Team Coop 0:04:30
76 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy 0:04:30
77 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:04:30
78 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:05:19
79 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky 0:05:36
80 Henrik Evensen (Nor) Joker – Icopal 0:05:37
81 Erlend Jordbrekk Blikra (Nor) Team Coop 0:05:42
82 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Virtu Cycling 0:05:42
83 Lawrence Naesen (Bel) Lotto – Soudal 0:05:42
84 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:05:42
85 Anton Tunset (Nor) Team Coop 0:05:42
86 Ole Forfang (Nor) Joker – Icopal 0:05:42
87 Rasmus Guldhammer (Den) Team Virtu Cycling 0:05:42
88 Alan Marangoni (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:05:42
89 Julian Cardona Tabares (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:05:42
90 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:05:42
91 Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:05:42
92 Justin Oien (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:05:42
93 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:05:42
94 Stefan Denifl (AUT) Aqua Blue Sport 0:05:42
95 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:05:42
96 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 0:05:42
97 Audun Brekke Fløtten (Nor) Team Virtu Cycling 0:05:53
98 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Floors 0:05:54
99 Merhawi Kudus (Eri) Team Dimension Data 0:05:55
100 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:06:34
101 Johann Van Zyl (RSA) Team Dimension Data 0:07:20
102 Phil Bauhaus (GER) Team Sunweb 0:08:26
103 Gatis Smukulis (Lat) Delko – Marseille Provence KTM 0:08:26
104 Brenton Jones (Aus) Delko – Marseille Provence KTM 0:08:26
105 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:08:26
106 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 0:08:26
107 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 0:09:16
108 Aksel Fischer Aasheim (Nor) Joker – Icopal 0:09:49
109 Fridtjof Røinås (Nor) Joker – Icopal 0:09:54
110 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko – Marseille Provence KTM 0:10:06
111 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:10:17
112 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:10:41
113 Tim Declercq (Bel) Quick Step Floors 0:11:08
114 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Team Virtu Cycling 0:13:41
115 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop 0:14:51
116 Christopher Lawless (GBr) Team Sky 0:15:40