Szymon Gruchalski / Tour des Fjords

Dwie norweskie imprezy etapowe stworzą jeden, większy wyścig.

Tour of Norway i Tour des Fjords to odpowiednio pięcio- i trzyetapowe wyścigi. Organizatorzy obu zawodów uznali, że korzystniejsze będzie jednak stworzenie jednej, nieco dłuższej (dokładnie sześciodniowej) rywalizacji łączącej wschodnią i zachodnią część Norwegii. Nieznana jest na razie oficjalna nazwa, ale UCI zatwierdziła zmiany i przypisała nawet termin.

Bardzo się cieszymy, że udało się zrobić wspólny krok w dobrą stronę i stworzyć nowy, dłuższy wyścig w Norwegii. Organizowanie tego wydarzenia będzie też ważne ze względu na dalszy rozwój dyscypliny w naszym kraju

– mówi Birger Hungerholdt, szef firmy Interspons, jednego z głównych sponsorów.

Projekt został wsparty m.in. przez Velon, który przedłużył umowę na organizowanie Hammer Series w Stavenger. Drużynowe ściganie zostanie rozegrane w dniach 24-26 maja, a nowy wyścig to przełom miesięcy – 28.05 – 2.06. To oznacza, że norweskie ściganie odbędzie się równolegle do ostatniego tygodnia Giro d’Italia. Według informacji spaziociclismo z takiego rozwoju spraw cieszy się m.in. mistrz Europy Alexander Kristoff, dla którego przyniesie to sportowe zjednoczenie kraju.