mapa 14Czternasty etap Giro d`Italia to prawdziwie górski odcinek z  Aglie do Sanktuarium w Oropie.

Kolarze w sumie do przejechania mają 164 kilometry i w dalszym ciągu będą ścigali się w Piemoncie. Pierwsza trudność podczas tego dnia znajduje się na 30 kilometrze. Jest to premia górska 3. kategorii pod La Serrę. Po zjeździe i dłuższym odcinku płaskiego, cała stawka rozpocznie wspinaczkę pod Alpe Noveis, które oznaczone jest 1. kategorią. Zaraz po zjeździe, czeka kolejna góra. Jest to bardzo długi podjazd pod Bielmonte, oznaczony 2. kategorią. Na deser przygotowano podjazd pod Sanktuarium w Oropie, który liczy blisko 12 kilometrów ze średnim nachyleniem 6,2 %.

Profil:

profil 14

Ostatni podjazd:

T14_Oropa

Kto powalczy?

Czternasty odcinek tegorocznego Giro d`Italia, to jeden z etapów, który rozstrzygnie o losach klasyfikacji generalnej. Wątpliwe jest, że kolarze z czołówki, będą w sobotę atakowali przed finałowym podjazdem. Wszystko powinno rozstrzygnąć się na ostatnim wzniesieniu.

Takie etapy, będą także decydowały o zwycięstwie w klasyfikacji górskiej. Premia górska 1. kategorii w środkowej fazie odcinka, to wielka gratka dla harcowników. W ucieczce z pewnością pojawi się jadący w niebieskiej koszulce – Julian Arredondo (Trek Factory Racing).

Faworyci według naszosie.pl:

1. Rigoberto Uran (Omega Pharma – Quick Step)
2. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo)
3. Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale)

Relacja w Eurosporcie od 12:45

mapki: RCS Sport

Andrzej Gucwa