16 mapaSzesnasty etap tegorocznego Giro d`Italia to jeden z najtrudniejszych odcinków w tegorocznej edycji. We wtorek kolarze muszą pokonać trzy niezwykle ciężkie podjazdy.

Rozpoczyna się wielce wyczekiwany przez Rafała Majkę trzeci tydzień Giro d`Italia. Szesnasty etap startuje z  Ponte di Legno, a po 139 kilometrach kończy w Val Martello na podjeździe pod Martelltal. Niech nie zwiedzie Państwa krótki dystans tego odcinka. Organizatorzy postarali się, żeby na tej trasie działo się bardzo wiele. Kolarze będą musieli wspinać się pod dwa legendarne podjazdy znane z Rosa Corsa, czyli Passo Gavia i “dach wyścigu”, czyli Passo dello Stelvio.

Kilka kilometrów po starcie, zawodnicy  rozpoczną ponad 16 kilometrową wspinaczkę pod Gavię (1. kategoria) i na szczycie wjadą na wysokość blisko 2600 metrów. Po długim zjeździe rozpocznie się przedostatni podjazd – Passo dello Stelvio. Legendarne wzniesienie oznaczone jest specjalną kategorią Cima Coppi, która przyznawana jest dla najwyższej góry na trasie Giro. Kolarze będą wspinać się od teoretyczne łatwiejszej strony, czyli od Bormio. Po 21 kilometrach wjadą na wysokość ponad 2758 metrów.

Po blisko 30 kilometrowych zjazdach i krótkim odcinku płaskiego, na deser na zawodników czeka podjazd pod Martelltal (1. kategoria), który charakteryzuje się bardzo ciężką końcówką.

Profil:

16 p

 

Podjazdy:

T16_S01_Gavia T10_Montasio T10_Montasio

Kto powalczy?

Piekielnie ciężki dzień przed zawodnikami jadącymi w barwnym peletonie tegorocznej odsłony Giro d`Italia. Bez wątpienia ten odcinek jest jednym z tych, na którym można najwięcej zyskać oraz stracić. Zobaczymy jaką taktykę zastosują kolarze z czołówki generalnej. Ci którzy pokazali, że w wysokich górach czują się bardzo dobrze (Domenico Pozzovivo, Nairo Quintana, Rafał Majka), będą chcieli, by ich ekipy dyktowały mocne tempo już na przedostatnim, lub jeszcze pierwszym podjeździe. To będzie wielki test dla Cadela Evansa, który znany jest z okazywania swoich słabości w trzecim tygodniu Wielkiego Touru.

Drugi wyścig będzie toczył się na końcu stawki. Sprinterzy i ich pomocnicy tworzący grupetto, będą musieli sporo napracować się, by w takich warunkach zmieścić się w limicie czasu.

Faworyci według naszosie.pl:

1. Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale)
2. Nairo Quintana (Movistar)
3. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo)

Relacja w Eurosporcie od 14:30

mapki: RCS Sport

Andrzej Gucwa