tony martinSzósty i jednocześnie ostatni etap Wyścigu Dookoła Kraju Basków wygrał Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step). Mistrz świata w jeździe indywidualnej czas po raz kolejny stoczył zwycięską walkę z zegarem uzyskując czas 38’33”. Znakomity występ zaliczył “Kwiato” zajmując po raz kolejny trzecie miejsce.

Zmagania w 54. edycji Vuelta Cyclista al Pais Vasco zakończył etap jazdy indywidualnej na czas. Odbył się on wokół miejscowości Markina-Xemein i liczył 26 kilometrów. Na trasie zaplanowano dwa podjazdy: średnie nachylenie pierwszego wynosiło 6%, a drugiego prawie 7%.

Swoistą niespodziankę sprawił kolarz Katushy Simon Spilak. 27-letni Słoweniec zajął wysokie czwarte miejsce.

Znakomicie pojechał Michał Kwiatkowski, który stracił do Tony Martina tylko 15 sekund i ostatecznie zajął trzecie miejsce, a także awansował w klasyfikacji generalnej na drugie miejsce!

Ogromną klasę pokazał także Alberto Contador (Tinkoff-Saxo), który nie stracił koszulki lidera, a do zwycięskiego Martina stracił tylko 7 sekund.

Wyniki etapu:

1 151 MARTIN, Tony OPQ 38′ 33″
2 21 CONTADOR, Alberto TCS 38′ 40″ + 00′ 07″
3 154 KWIATKOWSKI, Michal OPQ 38′ 48″ + 00′ 15″
4 121 SPILAK, Simon KAT 38′ 49″ + 00′ 16″
5 12 PERAUD, Jean-Christophe ALM 39′ 08″ + 00′ 35″
6 162 DUMOULIN, Tom GIA 39′ 11″ + 00′ 38″
7 5 IZAGIRRE, Ion MOV 39′ 14″ + 00′ 41″
8 1 VALVERDE, Alejandro MOV 39′ 35″ + 01′ 02″
9 57 VAN GARDEREN, Tejay BMC 39′ 38″ + 01′ 05″
10 71 PINOT, Thibaut FDJ 39′ 58″ + 01′ 25″
11 51 EVANS, Cadel BMC 40′ 00″ + 01′ 27″
12 3 INTXAUSTI, Beñat MOV 40′ 04″ + 01′ 31″
13 88 JUNGELS, Bob TFR 40′ 06″ + 01′ 33″
14 155 POELS, Wouter OPQ 40′ 11″ + 01′ 38″
15 128 TROFIMOV, Yury KAT 40′ 17″ + 01′ 44″
16 2 HERRADA, Jose MOV 40′ 20″ + 01′ 47″
17 48 YATES, Simon OGE 40′ 20″ + 01′ 47″
18 76 ROY, Jeremy FDJ 40′ 24″ + 01′ 51″
19 112 CLEMENT, Stef BEL 40′ 29″ + 01′ 56″
20 32 CUNEGO, Damiano LAM 40′ 30″ + 01′ 57″
21 22 KREUZIGER, Roman TCS 40′ 31″ + 01′ 58″
22 148 WELLENS, Tim LTB 40′ 33″ + 02′ 00″
23 31 COSTA, Rui LAM 40′ 42″ + 02′ 09″
24 58 VELITS, Peter BMC 40′ 47″ + 02′ 14″
25 52 GILBERT, Philippe BMC 40′ 48″ + 02′ 15″
26 141 VAN DEN BROECK, Jurgen LTB 40′ 49″ + 02′ 16″
27 186 FRAILE, Omar CJR 40′ 53″ + 02′ 20″
28 181 SANCHEZ, Luis Leon CJR 40′ 54″ + 02′ 21″
29 118 BOBRIDGE, Jack BEL 40′ 57″ + 02′ 24″
30 156 SERRY, Pieter OPQ 40′ 57″ + 02′ 24″
31 142 MONFORT, Maxime LTB 40′ 57″ + 02′ 24″
32 84 KISERLOVSKI, Robert TFR 40′ 59″ + 02′ 26″
33 137 SICARD, Romain EUC 41′ 02″ + 02′ 29″
34 17 RIBLON, Christophe ALM 41′ 11″ + 02′ 38″
35 66 PATE, Danny SKY 41′ 12″ + 02′ 39″
36 174 KOCH, Michel CAN 41′ 14″ + 02′ 41″
37 166 OLIVIER, Daan GIA 41′ 16″ + 02′ 43″
38 97 SLAGTER, Tom Jelte GRS 41′ 16″ + 02′ 43″
39 62 HENAO, Sebastian SKY 41′ 16″ + 02′ 43″
40 182 TXURRUKA, Amets CJR 41′ 21″ + 02′ 48″
41 101 LANDA, Mikel AST 41′ 22″ + 02′ 49″
42 14 GASTAUER, Ben ALM 41′ 25″ + 02′ 52″
43 124 CHERNETSKIY, Sergei KAT 41′ 29″ + 02′ 56″
44 53 SANCHEZ, Samuel BMC 41′ 31″ + 02′ 58″
45 15 MONTAGUTI, Matteo ALM 41′ 31″ + 02′ 58″
46 157 VERMOTE, Julien OPQ 41′ 32″ + 02′ 59″
47 104 BRAJKOVIC, Janez AST 41′ 32″ + 02′ 59″
48 74 JEANNESSON, Arnold FDJ 41′ 36″ + 03′ 03″
49 61 NIEVE, Mikel SKY 41′ 39″ + 03′ 06″
50 133 GAUTIER, Cyril EUC 41′ 41″ + 03′ 08″
51 4 IZAGIRRE, Gorka MOV 41′ 44″ + 03′ 11″
52 165 GESCHKE, Simon GIA 41′ 46″ + 03′ 13″
53 108 KESSIAKOFF, Fredrik AST 42′ 03″ + 03′ 30″
54 136 MEDEREL, Maxime EUC 42′ 04″ + 03′ 31″
55 47 YATES, Adam OGE 42′ 06″ + 03′ 33″
56 172 CARUSO, Damiano CAN 42′ 07″ + 03′ 34″
57 114 HIVERT, Jonathan BEL 42′ 07″ + 03′ 34″
58 91 HESJEDAL, Ryder GRS 42′ 08″ + 03′ 35″
59 153 GOLAS, Michal OPQ 42′ 09″ + 03′ 36″
60 8 GADRET, John MOV 42′ 11″ + 03′ 38″
61 38 VALLS, Rafael LAM 42′ 11″ + 03′ 38″
62 161 BARGUIL, Warren GIA 42′ 22″ + 03′ 49″
63 55 MOINARD, Amaël BMC 42′ 25″ + 03′ 52″
64 123 BRUTT, Pavel KAT 42′ 26″ + 03′ 53″
65 81 SCHLECK, Andy TFR 42′ 34″ + 04′ 01″
66 77 VAUGRENARD, Benoit FDJ 42′ 35″ + 04′ 02″
67 46 WEENING, Pieter OGE 42′ 41″ + 04′ 08″
68 36 OLIVEIRA, Nelson LAM 42′ 43″ + 04′ 10″
69 185 FERRARI, Fabricio CJR 42′ 45″ + 04′ 12″
70 143 ARMéE, Sander LTB 42′ 47″ + 04′ 14″
71 132 BERHANE, Natnael EUC 42′ 49″ + 04′ 16″
72 78 VEIKKANEN, Jussi FDJ 42′ 55″ + 04′ 22″
73 63 EDMONDSON, Josh SKY 42′ 56″ + 04′ 23″
74 41 ALBASINI, Michael OGE 43′ 00″ + 04′ 27″
75 68 ZANDIO, Xabier SKY 43′ 05″ + 04′ 32″
76 13 DUPONT, Hubert ALM 43′ 05″ + 04′ 32″
77 171 VILLELLA, Davide CAN 43′ 14″ + 04′ 41″
78 116 NORDHAUG, Lars Petter BEL 43′ 17″ + 04′ 44″
79 134 ROLLAND, Pierre EUC 43′ 21″ + 04′ 48″
80 37 SERPA, Jose LAM 43′ 25″ + 04′ 52″
81 85 BUSCHE, Matthew TFR 43′ 28″ + 04′ 55″
82 111 MOLLEMA, Bauke BEL 43′ 30″ + 04′ 57″
83 96 FDEZ. DE LARREA, Koldo GRS 43′ 34″ + 05′ 01″
84 184 FERNANDEZ, Ruben CJR 43′ 34″ + 05′ 01″
85 164 FRöHLINGER, Johannes GIA 43′ 35″ + 05′ 02″
86 82 ZUBELDIA, Haimar TFR 43′ 43″ + 05′ 10″
87 34 DURASEK, Kristijan LAM 43′ 45″ + 05′ 12″
88 115 MARTENS, Paul BEL 43′ 49″ + 05′ 16″
89 92 KING, Benjamin GRS 43′ 51″ + 05′ 18″
90 167 PETERSON, Thomas GIA 43′ 52″ + 05′ 19″
91 103 GASPAROTTO, Enrico AST 43′ 59″ + 05′ 26″
92 73 FEDRIGO, Pierrick FDJ 44′ 02″ + 05′ 29″
93 145 VAN DER SANDE, Tosh LTB 44′ 04″ + 05′ 31″
94 163 DAMUSEAU, Thomas GIA 44′ 04″ + 05′ 31″
95 122 KOLOBNEV, Alexandr KAT 44′ 05″ + 05′ 32″
96 75 ELISSONDE, Kenny FDJ 44′ 15″ + 05′ 42″
97 93 CARDOSO, André GRS 44′ 23″ + 05′ 50″
98 176 RATTO, Daniele CAN 44′ 26″ + 05′ 53″
99 188 PIEDRA, Antonio CJR 44′ 27″ + 05′ 54″
100 45 MEIER, Christian OGE 44′ 31″ + 05′ 58″
101 131 ARASHIRO, Yukiya EUC 44′ 36″ + 06′ 03″
102 178 SALERNO, Cristiano CAN 44′ 47″ + 06′ 14″
103 33 XU, Gang LAM 44′ 49″ + 06′ 16″
104 67 SWIFT, Ben SKY 44′ 51″ + 06′ 18″
105 95 FAIRLY, Caleb GRS 44′ 52″ + 06′ 19″
106 135 MALACARNE, Davide EUC 45′ 02″ + 06′ 29″
107 175 MARINO, Jean Marc CAN 45′ 08″ + 06′ 35″
108 87 VOIGT, Jens TFR 45′ 43″ + 07′ 10″
109 146 VANENDERT, Dennis LTB 45′ 44″ + 07′ 11″
110 98 WEGMANN, Fabian GRS 45′ 48″ + 07′ 15″
111 126 KOZONTCHUK, Dmitry KAT 45′ 48″ + 07′ 15″
112 28 SUTHERLAND, Rory TCS 45′ 58″ + 07′ 25″
113 183 ARROYO, David CJR 46′ 09″ + 07′ 36″
114 7 PLAZA, Ruben MOV 46′ 37″ + 08′ 04″
115 43 CHAVES, Esteban OGE 46′ 38″ + 08′ 05″
116 117 TANNER, David BEL 51′ 20″ + 12′ 47″

Klasyfikacja generalna:

1 21 CONTADOR, Alberto TCS 21h 09′ 11″
2 154 KWIATKOWSKI, Michal OPQ 21h 10′ 00″ + 00′ 49″
3 12 PERAUD, Jean-Christophe ALM 21h 10′ 15″ + 01′ 04″
4 121 SPILAK, Simon KAT 21h 10′ 18″ + 01′ 07″
5 1 VALVERDE, Alejandro MOV 21h 10′ 18″ + 01′ 07″
6 57 VAN GARDEREN, Tejay BMC 21h 11′ 07″ + 01′ 56″
7 51 EVANS, Cadel BMC 21h 11′ 07″ + 01′ 56″
8 128 TROFIMOV, Yury KAT 21h 11′ 24″ + 02′ 13″
9 71 PINOT, Thibaut FDJ 21h 11′ 25″ + 02′ 14″
10 155 POELS, Wouter OPQ 21h 11′ 37″ + 02′ 26″
11 32 CUNEGO, Damiano LAM 21h 11′ 37″ + 02′ 26″
12 48 YATES, Simon OGE 21h 12′ 28″ + 03′ 17″
13 97 SLAGTER, Tom Jelte GRS 21h 12′ 43″ + 03′ 32″
14 101 LANDA, Mikel AST 21h 12′ 47″ + 03′ 36″
15 53 SANCHEZ, Samuel BMC 21h 12′ 58″ + 03′ 47″
16 84 KISERLOVSKI, Robert TFR 21h 13′ 16″ + 04′ 05″
17 22 KREUZIGER, Roman TCS 21h 15′ 15″ + 06′ 04″
18 74 JEANNESSON, Arnold FDJ 21h 18′ 06″ + 08′ 55″
19 133 GAUTIER, Cyril EUC 21h 18′ 54″ + 09′ 43″
20 161 BARGUIL, Warren GIA 21h 19′ 31″ + 10′ 20″
21 166 OLIVIER, Daan GIA 21h 20′ 08″ + 10′ 57″
22 142 MONFORT, Maxime LTB 21h 20′ 35″ + 11′ 24″
23 8 GADRET, John MOV 21h 21′ 38″ + 12′ 27″
24 61 NIEVE, Mikel SKY 21h 21′ 59″ + 12′ 48″
25 52 GILBERT, Philippe BMC 21h 22′ 04″ + 12′ 53″
26 134 ROLLAND, Pierre EUC 21h 25′ 41″ + 16′ 30″
27 141 VAN DEN BROECK, Jurgen LTB 21h 25′ 45″ + 16′ 34″
28 111 MOLLEMA, Bauke BEL 21h 26′ 12″ + 17′ 01″
29 4 IZAGIRRE, Gorka MOV 21h 27′ 02″ + 17′ 51″
30 151 MARTIN, Tony OPQ 21h 28′ 23″ + 19′ 12″
31 131 ARASHIRO, Yukiya EUC 21h 29′ 55″ + 20′ 44″
32 46 WEENING, Pieter OGE 21h 31′ 10″ + 21′ 59″
33 124 CHERNETSKIY, Sergei KAT 21h 31′ 12″ + 22′ 01″
34 136 MEDEREL, Maxime EUC 21h 32′ 27″ + 23′ 16″
35 172 CARUSO, Damiano CAN 21h 32′ 42″ + 23′ 31″
36 91 HESJEDAL, Ryder GRS 21h 33′ 29″ + 24′ 18″
37 181 SANCHEZ, Luis Leon CJR 21h 33′ 32″ + 24′ 21″
38 93 CARDOSO, André GRS 21h 35′ 26″ + 26′ 15″
39 62 HENAO, Sebastian SKY 21h 35′ 30″ + 26′ 19″
40 162 DUMOULIN, Tom GIA 21h 36′ 33″ + 27′ 22″
41 76 ROY, Jeremy FDJ 21h 36′ 50″ + 27′ 39″
42 13 DUPONT, Hubert ALM 21h 38′ 57″ + 29′ 46″
43 137 SICARD, Romain EUC 21h 40′ 12″ + 31′ 01″
44 156 SERRY, Pieter OPQ 21h 40′ 55″ + 31′ 44″
45 104 BRAJKOVIC, Janez AST 21h 42′ 39″ + 33′ 28″
46 58 VELITS, Peter BMC 21h 43′ 11″ + 34′ 00″
47 153 GOLAS, Michal OPQ 21h 44′ 07″ + 34′ 56″
48 3 INTXAUSTI, Beñat MOV 21h 45′ 05″ + 35′ 54″
49 2 HERRADA, Jose MOV 21h 45′ 07″ + 35′ 56″
50 14 GASTAUER, Ben ALM 21h 45′ 07″ + 35′ 56″
51 31 COSTA, Rui LAM 21h 46′ 14″ + 37′ 03″
52 75 ELISSONDE, Kenny FDJ 21h 46′ 44″ + 37′ 33″
53 41 ALBASINI, Michael OGE 21h 47′ 03″ + 37′ 52″
54 182 TXURRUKA, Amets CJR 21h 47′ 07″ + 37′ 56″
55 5 IZAGIRRE, Ion MOV 21h 47′ 24″ + 38′ 13″
56 34 DURASEK, Kristijan LAM 21h 48′ 18″ + 39′ 07″
57 88 JUNGELS, Bob TFR 21h 49′ 44″ + 40′ 33″
58 67 SWIFT, Ben SKY 21h 50′ 12″ + 41′ 01″
59 135 MALACARNE, Davide EUC 21h 50′ 18″ + 41′ 07″
60 116 NORDHAUG, Lars Petter BEL 21h 50′ 25″ + 41′ 14″
61 95 FAIRLY, Caleb GRS 21h 50′ 42″ + 41′ 31″
62 112 CLEMENT, Stef BEL 21h 51′ 04″ + 41′ 53″
63 15 MONTAGUTI, Matteo ALM 21h 51′ 15″ + 42′ 04″
64 165 GESCHKE, Simon GIA 21h 51′ 55″ + 42′ 44″
65 183 ARROYO, David CJR 21h 52′ 05″ + 42′ 54″
66 81 SCHLECK, Andy TFR 21h 53′ 16″ + 44′ 05″
67 28 SUTHERLAND, Rory TCS 21h 53′ 48″ + 44′ 37″
68 85 BUSCHE, Matthew TFR 21h 53′ 54″ + 44′ 43″
69 38 VALLS, Rafael LAM 21h 54′ 33″ + 45′ 22″
70 96 FDEZ. DE LARREA, Koldo GRS 21h 55′ 17″ + 46′ 06″
71 68 ZANDIO, Xabier SKY 21h 56′ 22″ + 47′ 11″
72 122 KOLOBNEV, Alexandr KAT 21h 57′ 30″ + 48′ 19″
73 82 ZUBELDIA, Haimar TFR 21h 57′ 58″ + 48′ 47″
74 55 MOINARD, Amaël BMC 21h 58′ 07″ + 48′ 56″
75 123 BRUTT, Pavel KAT 21h 58′ 17″ + 49′ 06″
76 47 YATES, Adam OGE 21h 58′ 41″ + 49′ 30″
77 73 FEDRIGO, Pierrick FDJ 21h 59′ 12″ + 50′ 01″
78 66 PATE, Danny SKY 22h 01′ 36″ + 52′ 25″
79 188 PIEDRA, Antonio CJR 22h 01′ 59″ + 52′ 48″
80 148 WELLENS, Tim LTB 22h 02′ 18″ + 53′ 07″
81 143 ARMéE, Sander LTB 22h 02′ 27″ + 53′ 16″
82 37 SERPA, Jose LAM 22h 03′ 31″ + 54′ 20″
83 36 OLIVEIRA, Nelson LAM 22h 04′ 43″ + 55′ 32″
84 115 MARTENS, Paul BEL 22h 05′ 29″ + 56′ 18″
85 77 VAUGRENARD, Benoit FDJ 22h 06′ 20″ + 57′ 09″
86 114 HIVERT, Jonathan BEL 22h 07′ 47″ + 58′ 36″
87 184 FERNANDEZ, Ruben CJR 22h 08′ 43″ + 59′ 32″
88 186 FRAILE, Omar CJR 22h 09′ 46″ + 01h 00′ 35″
89 7 PLAZA, Ruben MOV 22h 10′ 08″ + 01h 00′ 57″
90 157 VERMOTE, Julien OPQ 22h 10′ 38″ + 01h 01′ 27″
91 185 FERRARI, Fabricio CJR 22h 10′ 40″ + 01h 01′ 29″
92 98 WEGMANN, Fabian GRS 22h 12′ 05″ + 01h 02′ 54″
93 164 FRöHLINGER, Johannes GIA 22h 12′ 39″ + 01h 03′ 28″
94 78 VEIKKANEN, Jussi FDJ 22h 13′ 21″ + 01h 04′ 10″
95 178 SALERNO, Cristiano CAN 22h 13′ 41″ + 01h 04′ 30″
96 176 RATTO, Daniele CAN 22h 14′ 17″ + 01h 05′ 06″
97 175 MARINO, Jean Marc CAN 22h 14′ 25″ + 01h 05′ 14″
98 45 MEIER, Christian OGE 22h 15′ 27″ + 01h 06′ 16″
99 103 GASPAROTTO, Enrico AST 22h 16′ 22″ + 01h 07′ 11″
100 145 VAN DER SANDE, Tosh LTB 22h 16′ 27″ + 01h 07′ 16″
101 43 CHAVES, Esteban OGE 22h 17′ 37″ + 01h 08′ 26″
102 163 DAMUSEAU, Thomas GIA 22h 17′ 39″ + 01h 08′ 28″
103 171 VILLELLA, Davide CAN 22h 19′ 15″ + 01h 10′ 04″
104 146 VANENDERT, Dennis LTB 22h 20′ 00″ + 01h 10′ 49″
105 132 BERHANE, Natnael EUC 22h 20′ 22″ + 01h 11′ 11″
106 92 KING, Benjamin GRS 22h 20′ 35″ + 01h 11′ 24″
107 108 KESSIAKOFF, Fredrik AST 22h 20′ 43″ + 01h 11′ 32″
108 126 KOZONTCHUK, Dmitry KAT 22h 22′ 00″ + 01h 12′ 49″
109 174 KOCH, Michel CAN 22h 22′ 42″ + 01h 13′ 31″
110 33 XU, Gang LAM 22h 23′ 29″ + 01h 14′ 18″
111 63 EDMONDSON, Josh SKY 22h 26′ 34″ + 01h 17′ 23″
112 167 PETERSON, Thomas GIA 22h 29′ 48″ + 01h 20′ 37″
113 17 RIBLON, Christophe ALM 22h 29′ 50″ + 01h 20′ 39″
114 87 VOIGT, Jens TFR 22h 30′ 35″ + 01h 21′ 24″
115 118 BOBRIDGE, Jack BEL 22h 32′ 40″ + 01h 23′ 29″

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska @mwisniewska20