Muntaner_Kosmala

Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i Londynie, Hiszpan Davide Muntaner przez najbliższe dwa lata będzie jeździł w zespole ActiveJet Team. 30-latek jest członkiem hiszpańskiej kadry torowców, w tym roku zdobył srebrny medal mistrzostw świata w Madisonie, ale od przyszłego sezonu chce spróbować swoich sił na szosie.

Muntaner to jeden z najlepszych kolarzy torowych w Hiszpanii. W tym roku zdobył trzy złote medale w mistrzostwach Hiszpanii na torze triumfując: w drużynie, Madisonie oraz wyścigu punktowym. Rok wcześniej wywalczył cztery złote krążki: w drużynie, scratchu, Madisonie i wyścigiem indywidualnym na 4 kilometry. Startował w barwach Hiszpanii w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie oraz Londynie w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Jego największym sukcesem jest tegoroczny srebrny medal w Madisonie, wywalczony podczas Torowych Mistrzostw Świata w Mińsku

– Angaż Muntanera jest dla wielu dużym zaskoczeniem. Również dla mnie. Założenia były nieco inne, ale kilka czynników przyczyniło się do tego, że podpisaliśmy z nim kontrakt. Poznałem go osobiście na Majorce i wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Do skompletowania składu brakowało nam zawodnika, który dobrze jeździ na czas i będzie wzmocnieniem na finiszowych końcówkach. Jego nazwisko jest dobrze znane w Hiszpanii, co dodatkowo uchyli nam drzwi do kilku wyścigów, jak choćby Challenge Mallorca. W kolarstwie coraz częściej obserwujemy udaną migrację z toru na szosę i mam nadzieję, że Davide to potwierdzi. Zawodnik tej klasy z pewnością wniesie wiele pozytywnego do naszego zespołu – powiedział Piotr Kosmala.

Muntaner z wielkim optymizmem patrzy na swoją przyszłość w barwach ActiveJet Team: – To będzie dla mnie nowe doświadczenie, ale jestem gotowy na to wyzwanie. Chcę spróbować swoich sił na szosie, a po przedstawieniu wizji prowadzenia zespołu przez Piotra Kosmalę długo się nie wahałem. Jestem gotowy pomóc ekipie w osiąganiu jak najlepszych wyników. Sam liczę na swoją dobrą postawę w wyścigach klasycznych oraz w jeździe indywidualnej na czas. Chciałbym być również wsparciem w sprinterskich końcówkach dla moich kolegów z zespołu. W przeszłości byłem mistrzem kraju na czas juniorów, ale później postanowiłem przenieść się na tor. Chcę wrócić na szosę. W tym roku zdobyłem wicemistrzostwo Hiszpanii na czas wśród kolarzy bez zawodowego kontraktu. Mam nadzieję, już pod szyldem ActiveJet, sięgnąć po kolejne sukcesy. 

Muntaner to bardzo ciekawy zawodnik z ogromnym doświadczeniem. Jestem pewien, że dla młodych kolarzy będzie wzorem sumienności, pracy i przyczyni się do ich rozwoju. Jest kolarzem elokwentnym, a przy jego boku zawodnicy będą mogli podszkolić język hiszpański i angielski. Bardzo mi zależy nie tylko na rozwoju sportowym, ale i intelektualnym naszych kolarzy. Nie wyobrażam sobie, aby na przykład nie potrafi udzielić wywiadu w języku angielskim – dodał menedżer zespołu, Piotr Bieliński.

Nasza informacja z 14.10.2013:

Jak podaje hiszpański serwis biciciclismo.com – David Muntaner od przyszłego sezonu wzmocni nową siłę w polskim peletonie – ekipę ActiveJet kierowaną przez Piotra Kosmalę.

David Muntaner to 30-letni doświadczony torowiec. Hiszpan startował m.in na olimpiadzie w Pekinie i Londynie. Nie zdołał tam wywalczyć żadnego medalu, jednak na swoim koncie ma m.in srebrny medal z tegorocznych, torowych mistrzostw świata w Mińsku. Wywalczył go w wyścigu Amerykańskim wraz z Albertem Torresem.

W swoim dorobku Muntaner uzbierał łącznie kilkadziesiąt medali mistrzostw Hiszpanii zarówno na torze jak i na szosie, które zdobywał w kategoriach juniorskich. Był m.in mistrzem swojego kraju juniorów w jeździe indywidualnej na czas.

Od kilku sezonów próbuje przestawić się na szosową odmianę dyscypliny. W tym sezonie wygrał etap i klasyfikację generalną wyścigu Tour of Gila w Stanach Zjednoczonych oraz wygrał kilka amatorskich imprez w Hiszpanii. Startował w mistrzostwach swojego kraju elity. W czasówce zajął 14. miejsce ze stratą 4 minut i 34 sekund do triumfatora – Jonatana Castroviejo (Movistar).

Muntaner podpisał dwuletni kontrakt z ekipą kierowaną przez Piotra Kosmalę oraz Jakuba Pieniążka. Jak podają Hiszpanie, będzie on jedynym obcokrajowcem w nowym projekcie. Swój debiut w nowych barwach zaliczy na początku lutego w Mallorca Challange.

 

Andrzej