taciakMateusza Taciak (CCC Polsat Polkowice) został zwycięzcą prestiżowego cyklu BGŻ ProLiga 2013, a jego klubowy kolega, Mateusz Nowak zwyciężył w kategorii U-23.

W sezonie kolarskim 2013 kolarze kolejny już rok rywalizowali o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu najważniejszych wyścigów kolarskich w Polsce.  W ramach BGŻ ProLigi, która  skupiła w sobie 19 największych wyścigów rozgrywanych w naszym kraju, kolarze zdobywali punkty, które decydowały o kolejności w rankingu. W skład cyklu wchodziły zarówno wyścigi etapowe i jednodniowe, a także wyścigi rozgrywane w ramach mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym. Zdobywanie punktów kolarze rozpoczęli podczas otwarcia sezonu kolarskiego w Polsce na wyścigu „Ślężański Mnich” rozegranego w Sobótce a zakończyli w Sokółce na Memoriale S. Kirpszy.

Pierwszym liderem klasyfikacji generalnej cyklu został Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), który zwyciężył w wyścigu „Ślężański Mnich”. Przez cały sezon kolarski, żółta koszulka lidera cyklu była w posiadaniu kolarzy ekipy „pomarańczowych”. Od mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym, podczas których Mateusz Taciak wywalczył brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas, koszulka lidera BGŻ ProLigi przeszła w jego ręce i pozostała aż końca rywalizacji.

Zwycięzca BGŻ ProLigi 2013 na przestrzeni całego sezonu zdobył 243 punkty i wyprzedził Łukasza Bodnara z Banku BGŻ (192 pkt) i Kamila Zielińskiego z Las Vegas Power Energy Drink (171 pkt). Zdobywał punkty na ośmiu wyścigach, wygrywając m.in. wyścig Bałtyk Karkonosze Tour.

Należy dodać, że kolarze CCC Polsat Polkowice zdominowali rywalizacje w tegorocznym cyklu, wygrywając aż 8., spośród 19. wyścigów całego cyklu. Zwycięstwa odnieśli w wyścigach: „Ślężański Mnich” (M.Rutkiewicz), Szlakiem Bursztynowym (J.Marycz), GP Częstochowy (J.Cerny), „Bałtyk-Karkonosze Tour”(M.Taciak), Puchar Uzdrowisk Karpackich (A.Honkisz), Puchar MON (B.Matysiak), Tour de Rybnik (G.Stepniak) i Memoriał S.Kirpszy (M.Nowak).

W klasyfikacji generalnej cyklu, w pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięciu kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice. Grzegorz Stępniak zajął 5. miejsce, Adrian Honkisz 6. m, Bartek Matysiak 8 m. a Jarosław Marycz  zakończył rywalizację na 9. miejscu.

W bieżącym sezonie, w ramach BGŻ ProLigi  prowadzona była również punktacja kolarzy kat. U 23. Najlepszym młodzieżowcem okazał się również kolarz ekipy CCC Polsat Polkowice, Mateusz Nowak. Zwycięstwo zapewnił sobie wygrywając ostatni z wyścigów cyklu, Memoriał S. Kirpszy w Sokółce. Pokonał Kacpra Gronkiewicza (BDC MarcPol) i Przemysława Kasperkiewicza (De Jonge Renner).

Klasyfikacja końcowa BGŻ ProLigi 2013:  

1. Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice 243

2. Łukasz Bodnar Bank BGŻ 192

3. Kamil Zieliński Las Vegas Power Energy Drink 171

4. Kamil Gradek BDC MarcPol Team 164

5. Grzegorz Stępniak CCC Polsat Polkowice 147

6. Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice 136

7. Paweł Cieślik Bank BGŻ 133

8. Bartłomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice 116

9. Jarosław Marycz CCC Polsat Polkowice 113

10. Michał Kwiatkowski Omega Pharma – Quick Step 110

11. Łukasz Owsian CCC Polsat Polkowice 109

12. Robert Radosz BDC MarcPol Team 99

13. Jacek Morajko CCC Polsat Polkowice 88

14. Mateusz Komar BDC MarcPol Team 83

15. Marcin Sapa BDC MarcPol Team 81

16. Błażej Janiaczyk Bank BGŻ 81

17. Konrad Dąbkowski BDC MarcPol Team 80

18. Tomasz Smoleń Bank BGŻ 74

19. Adrian Kurek CCC Polsat Polkowice 69

20. Tomasz Kiendyś CCC Polsat Polkowice 69

 

23. Mateusz Nowak CCC Polsat Polkowice 57

31. Piotr Gawroński CCC Polsat Polkowice 33

 

Klasyfikacja BGŻ ProLigi w kat. U-23:

1. Mateusz Nowak (CCC Polsat Polkowice) 57

2. Kacper Gronkiewicz (BDC MarcPol) 50

3. Przemysław Kasperkiewicz (De Jonge Renner) 30

Uroczystą galę podsumowującą rywalizację BGŻ ProLigi w sezonie kolarskim 2013 zaplanowano na dzień 12.10.br, podczas trwania mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym na torze w Pruszkowie. Niestety,w tym terminie zwycięzca BGŻ ProLigi, Mateusz Taciak będzie poza granicami Polski, uczestnicząc w wyścigu kolarskim we Włoszech. Usprawiedliwiając nieobecność zawodnika na uroczystym zakończeniu cyklu, kierownictwo ekipy CCC Polsat Polkowice wystosowało do organizatora BGZ ProLigi, Prezesa SSZGKol, p. Tomasza Jarońskiego oświadczenie poniższej treści:

Kierownictwo zawodowej ekipy kolarskiej CCC Polsat Polkowice informuje, że zawodnik ekipy, zwycięzca tegorocznej edycji BGŻ ProLigi, Mateusz Taciak, nie będzie mógł uczestniczyć w uroczystym zakończeniu i wręczeniu nagród organizowanym w dniu 12.10.br. na torze BGŻ Arena w Pruszkowie.Dla ekipy CCC Polsat Polkowice ostatni wyścigu cyklu ProLigi rozegrany w Sokółce nie zakończył sezonu kolarskiego 2013. Ekipa realizuje zaplanowany kalendarz startów w którym znalazło się jeszcze kilka wyścigów rozgrywanych m.in. we Francji, Włoszech i Chinach. Właśnie w dniu 12.10.br. kiedy ma odbyć się uroczyste zakończenie cyklu, większość zawodników ekipy CCC Polsat Polkowice będzie przebywała poza granicami Polski. Ekipa w której znalazł się m.in. Mateusz Taciak wystartuje we Włoszech, w wyścigu Giro dell Emilia (kat. UCI 1HC).  Jest to wyścig zakontraktowany przez kierownictwo ekipy wiele miesięcy wcześniej  i z punktu widzenia włoskiego sponsora ekipy (f-my Guerciotti), to bardzo ważny start dla  ekipy CCC Polsat Polkowice.Mimo podjęcia wszelkich prób dokonania zmian w składach ekip, niestety nie udało się tak zorganizować startów by Mateusz Taciak mógł wziąć udział w gali zakończenia BGŻ ProLigi. Jest nam niezmiernie przykro z tego powodu a jedynie możemy zagwarantować, że w zakończenie weźmie udział zwycięzca BGŻ ProLigi w kat. U-23 – Mateusz Nowak a Mateusza Taciaka będzie reprezentował dyrektor sportowy ekipy Piotr Wadecki.

Źródło: CCC Polsat

Foto: naszosie.pl