Thor HushovdThor Hushovd (BMC Racing) wygrał pierwszy etap Tour of Beijing i został pierwszym liderem imprezy! Drugie miejsce wywalczył Luka Mezgec (Argos – Shimano), a trzeci był Nikolas Maes (Omega Pharma – Quick Step).

Pierwszy etap ostatniego wyścigu cyklu World Tour w 2013 roku rozpoczął się w Shunyi. Kolarze po przejechaniu 190,5 km mieli finiszować w Huairou Studio City. Na trasie była jedna premia górska i trzy lotne premie, na których można było uzyskać cenne sekundy.

W ucieczkę dnia zabrali się: Davide Vigano (Lampre – Merida), Sander Cordeel (Lotto Belisol Team), Willem Wauters (Vacansoleil – DCM) i Ryota Nishizono (Champion System Pro Cycling Team). Wypracowali oni sobie prawie 9 minut przewagi nad peletonem, ale w miarę zbliżania się do mety, dystans między grupkami szybko malał. Harcownicy rozdzielali między sobą punkty na premiach, a 45 km przed metą mieli oni ponad 2 minuty przewagi. Z grupki odpadł Vigano, więc na czele mieliśmy trzech zawodników.

Najdłużej na czele utrzymał się Cordeel, którego akcję skasował peleton około 6 kilometrów przed metą. Ostatnie metry to wspaniały pojedynek Thora Hushovda (BMC Racing) i Luki Mezgeca (Argos – Shimano). Minimalnie lepszy okazał się mistrz Norwegii. Trzecie miejsce wywalczył Nikolas Maes (Omega Pharma – Quick Step). Jedyny Polak w wyścigu, Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step) przyjechał w głównej grupie i zajął 110. miejsce.

Wyniki :

1 HUSHOVD Thor BMC Racing Team 6 50 4:20:34

2 MEZGEC Luka Team Argos – Shimano 4 30 ,,

3 MAES Nikolas Omega Pharma – Quick-Step 2 18 ,,

4 PETACCHI Alessandro Omega Pharma – Quick-Step 1 13 ,,

5 MATTHEWS Michael Orica GreenEDGE 1 10 ,,

6 SANZ UNZUE Enrique Movistar Team 7 ,,

7 SELIG Rüdiger Katusha Team 4 ,,

8 BOUHANNI Nacer Equipe Cycliste FDJ.fr 3 ,,

9 VANGENECHTEN Jonas Lotto Belisol Team 2 ,,

10 FERRARI Roberto Lampre – Merida 1 ,,

11 TSATEVITCH Alexey Katusha Team ,,

12 VON HOFF Steele Garmin – Sharp ,,

13 HUTAROVICH Yauheni AG2R La Mondiale ,,

14 VAN HUMMEL Kenny Vacansoleil – DCM ,,

15 MOL Wouter Vacansoleil – DCM ,,

16 JANG Chan Jae Champion System Pro Cycling Team ,,

17 VIVIANI Elia Cannondale Pro Cycling Team ,,

18 HALLER Marco Katusha Team ,,

19 BRESCHEL Matti Team Saxo-Tinkoff ,,

20 LOBATO DEL VALLE Juan Jose Euskaltel – Euskadi ,,

21 BRAVO OIARBIDE Garikoitz Euskaltel – Euskadi ,,

22 ROLLIN Dominique Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

23 NERZ Dominik BMC Racing Team ,,

24 COURTEILLE Arnaud Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

25 AHLSTRAND Jonas Team Argos – Shimano ,,

26 HOFLAND Moreno Belkin Pro Cycling Team ,,

27 HERRADA LOPEZ Jesús Movistar Team ,,

28 VAN WINDEN Dennis Belkin Pro Cycling Team ,,

29 JIAO Pengda Champion System Pro Cycling Team ,,

30 FLECHA Juan Antonio Vacansoleil – DCM ,,

31 HAYMAN Mathew Sky Procycling ,,

32 HONDO Danilo RadioShack – Leopard ,,

33 BENNETT George RadioShack – Leopard ,,

34 BEYER Chad Champion System Pro Cycling Team ,,

35 GUSEV Vladimir Katusha Team ,,

36 ROGERS Michael Team Saxo-Tinkoff ,,

37 OLIVEIRA Nelson RadioShack – Leopard ,,

38 BARDET Romain AG2R La Mondiale ,,

39 DOCKER Mitchell Orica GreenEDGE ,,

40 POLANC Jan Lampre – Merida ,,

41 MARTIN Daniel Garmin – Sharp ,,

42 GUTIERREZ PALACIOS Jose Iván Movistar Team ,,

43 MARTIN Tony Omega Pharma – Quick-Step ,,

44 BAKELANTS Jan RadioShack – Leopard ,,

45 ROUX Anthony Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

46 LIGTHART Pim Vacansoleil – DCM ,,

47 TLEUBAYEV Ruslan Astana Pro Team ,,

48 SUTHERLAND Rory Team Saxo-Tinkoff ,,

49 LOPEZ GARCIA David Sky Procycling ,,

50 CARUSO Damiano Cannondale Pro Cycling Team ,,

51 WEGMANN Fabian Garmin – Sharp ,,

52 AGNOLI Valerio Astana Pro Team ,,

53 JI Cheng Team Argos – Shimano ,,

54 NEYENS Maarten Lotto Belisol Team ,,

55 LANDA MEANA Mikel Euskaltel – Euskadi ,,

56 DE GENDT Thomas Vacansoleil – DCM ,,

57 KOHLER Martin BMC Racing Team ,,

58 LAMMERTINK Maurits Vacansoleil – DCM ,,

59 RIBLON Christophe AG2R La Mondiale ,,

60 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale ,,

61 MEIER Christian Orica GreenEDGE ,,

62 PETROV Evgeni Team Saxo-Tinkoff ,,

63 GOOS Marc Belkin Pro Cycling Team ,,

64 BUSCHE Matthew RadioShack – Leopard ,,

65 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto AG2R La Mondiale ,,

66 KAISEN Olivier Lotto Belisol Team ,,

67 KAMYSHEV Arman Astana Pro Team ,,

68 BURGHARDT Marcus BMC Racing Team ,,

69 OROZ UGALDE Juan José Euskaltel – Euskadi ,,

70 XING Yan Dong Team Argos – Shimano ,,

71 VAN EMDEN Jos Belkin Pro Cycling Team ,,

72 BRAJKOVIč Janez Astana Pro Team ,,

73 BUTLER Chris Champion System Pro Cycling Team ,,

74 GESINK Robert Belkin Pro Cycling Team ,,

75 HANSEN Adam Lotto Belisol Team ,,

76 GAVAZZI Francesco Astana Pro Team ,,

77 KRIZEK Matthias Cannondale Pro Cycling Team ,,

78 EISEL Bernhard Sky Procycling ,,

79 NOCENTINI Rinaldo AG2R La Mondiale ,,

80 VERONA QUINTANILLA Carlos Omega Pharma – Quick-Step ,,

81 JUNGELS Bob RadioShack – Leopard ,,

82 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey Movistar Team ,,

83 VERMOTE Julien Omega Pharma – Quick-Step ,,

84 PORTE Richie Sky Procycling ,,

85 FRANK Mathias BMC Racing Team ,,

86 COSTA Rui Movistar Team ,,

87 WAUTERS Willem Vacansoleil – DCM ,,

88 KELDERMAN Wilco Belkin Pro Cycling Team ,,

89 KOZONTCHUK Dmitry Katusha Team ,,

90 BASSO Ivan Cannondale Pro Cycling Team ,,

91 NUYENS Nick Garmin – Sharp ,,

92 WARBASSE Lawrence BMC Racing Team ,,

93 KOCH Michel Cannondale Pro Cycling Team ,,

94 XU Gang Champion System Pro Cycling Team ,,

95 PINOTTI Marco BMC Racing Team ,,

96 VEELERS Tom Team Argos – Shimano ,,

97 BOUET Maxime AG2R La Mondiale ,,

98 INTXAUSTI Benat Movistar Team ,,

99 DALL’ANTONIA Tiziano Cannondale Pro Cycling Team ,,

100 STYBAR Zdenek Omega Pharma – Quick-Step ,,

101 HUFFMAN Evan Astana Pro Team ,,

102 DURBRIDGE Luke Orica GreenEDGE ,,

103 MARTENS Paul Belkin Pro Cycling Team ,,

104 BAUER Jack Garmin – Sharp ,,

105 IGNATENKO Petr Katusha Team ,,

106 LEEZER Tom Belkin Pro Cycling Team ,,

107 DOMBROWSKI Joe Sky Procycling ,,

108 SULZBERGER Wesley Orica GreenEDGE ,,

109 HAAS Nathan Garmin – Sharp ,,

110 GOLAS Michal Omega Pharma – Quick-Step ,,

111 ROULSTON Hayden RadioShack – Leopard ,,

112 VERDUGO MARCOTEGUI Gorka Euskaltel – Euskadi ,,

113 RATTO Daniele Cannondale Pro Cycling Team ,,

114 URTASUN PEREZ Pablo Euskaltel – Euskadi ,,

115 WURF Cameron Cannondale Pro Cycling Team ,,

116 ASTARLOZA CHAURREAU Mikel Euskaltel – Euskadi ,,

117 VEIKKANEN Jussi Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

118 BOARO Manuele Team Saxo-Tinkoff ,,

119 VAN DER SANDE Tosh Lotto Belisol Team ,,

120 MEYER Cameron Orica GreenEDGE ,,

121 IGNATYEV Mikhail Katusha Team ,,

122 BRAMMEIER Matthew Champion System Pro Cycling Team ,,

123 PINEAU Cédric Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

124 LIU Biao Champion System Pro Cycling Team ,,

125 PETERSON Tom Team Argos – Shimano ,,

126 VISCONTI Giovanni Movistar Team ,,

127 GARCIA AMBROA Ricardo Euskaltel – Euskadi ,,

128 EDMONDSON Joshua Sky Procycling ,,

129 LE BON Johan Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

130 VANDENBERGH Stijn Omega Pharma – Quick-Step ,,

131 LUDVIGSSON Tobias Team Argos – Shimano ,,

132 ROY Jérémy Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

133 NISHIZONO Ryota Champion System Pro Cycling Team ,,

134 MCCARTHY Jay Team Saxo-Tinkoff ,,

135 BOSWELL Ian Sky Procycling ,,

136 DOWSETT Alex Movistar Team ,,

137 PONZI Simone Astana Pro Team ,,

138 CUMMINGS Stephen BMC Racing Team ,,

139 KADRI Blel AG2R La Mondiale ,,

140 HEPBURN Michael Orica GreenEDGE ,,

141 GRAZIATO Massimo Lampre – Merida ,,

142 BONO Matteo Lampre – Merida ,,

143 TIMMER Albert Team Argos – Shimano ,,

144 MOURIS Jens Orica GreenEDGE 0:43

145 WACKERMANN Luca Lampre – Merida 0:46

146 MIYAZAWA Takashi Team Saxo-Tinkoff 0:52

147 RATHE Jacob Garmin – Sharp ,,

148 MARKUS Barry Vacansoleil – DCM ,,

149 PALINI Andrea Lampre – Merida 1:58

150 CIMOLAI Davide Lampre – Merida 3:22

151 BOZIC Borut Astana Pro Team ,,

152 CORDEEL Sander Lotto Belisol Team 4:20

153 VIGANO Davide Lampre – Merida 10:54

 

 

Foto:Artur Machnik

Arek Waluga