Peter SaganPeter Sagan (Cannondale) po solowej akcji na ostatnich kilometrach, został triumfatorem Grand Prix Cycliste de Montréal. Drugi był Simone Ponzi (Astana), a trzeci Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp).

Kanadyjski wyścig World Tour liczył 205 kilometrów i składał się z 12 rund.

W ucieczkę dnia, już na pierwszym okrążeniu, zabrało się siedmiu śmiałków: Danilo Hondo (RadioShack), Valerio Agnoli (Astana), Ruben Perez (Euskaltel – Euskadi), Zach Bell (Rep. Kanady), Sergio Paulinho (Saxo-Tinkoff), William Clarke (Argos-Shimano) oraz Adriano Malori (Lampre-Merida). Po pokonaniu dwóch rund czołówka miała prawie pięć minut przewagi nad peletonem.

Taka sytuacja utrzymywała się kolejnych okrązeniach, z tym że z każdym kilometrem różnica sukcesywnie była niwelowana przez grupę zasadniczą. Ostatecznie na 50 kilometrów przed metą po ucieczce nie było śladu.

Wcześniej w peletonie miała miejsce kraksa, w której ucierpiał m.in. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step). „Kwiatek” wycofał się w rywalizacji, ale jak informuje Michał na swoim profilu na Facebooku, skończyło się na szlifach i obitym biodrze.

Na kolejnych kilometrach następowały liczne ataki, w odjeździe byli m.in. Alberto Contador (Saxo – Tinkoff), Damiano Cunego (Lampre) czy Aleksandr Kolobniev (Katusha). Jednak 15 kilometrów przed kreską cała grupa jechała razem.

Na ostatniej rundzie na atak zdecydował się Tim Wellens (Lotto Belisol), Robert Gesink (Belkin) oaz Arthur Vichot (FDJ). Z peletonu nastąpiły kontry, do trzech uciekinierów dojechali m.in. Peter Sagan, Cadel Evans (BMC), Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) , Filippo Pozzato (Lampre-Merida) i Chris Froome (Sky).

Sześć kilometrów przed metą zaatakował Hesjedal, jednak jak się potem okazało skutecznie „poprawił” Sagan, który samotnie pomknął do mety i to Słowak po raz kolejny w tym sezonie uniósł ręce w geście triumfu.

Cztery sekundy po Saganie przyjechał Simone Ponzi (Astana), najniższy stopień podium dla Hesjedala.

Wyniki Grand Prix Cycliste de Montréal 2013:

1 SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team 80 225 5:20:07
2 PONZI Simone Astana Pro Team 60 150 0:04
3 HESJEDAL Ryder Garmin – Sharp 50 110 ,,
4 VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 40 90 0:07
5 POZZATO Filippo Lampre – Merida 30 80 ,,
6 COSTA Rui Movistar Team 22 70 ,,
7 GASPAROTTO Enrico Astana Pro Team 14 60 ,,
8 NORDHAUG Lars Petter Belkin Pro Cycling Team 10 50 0:09
9 IZAGIRRE INSAUSTI Ion Euskaltel – Euskadi 6 46 ,,
10 BAKELANTS Jan RadioShack – Leopard 2 42 ,,
11 VICHOT Arthur Equipe Cycliste FDJ.fr 38 ,,
12 GESINK Robert Belkin Pro Cycling Team 34 0:26
13 BRESCHEL Matti Team Saxo-Tinkoff 30 ,,
14 ROELANDTS Jurgen Lotto Belisol Team 26 ,,
15 SLAGTER Tom-Jelte Belkin Pro Cycling Team 22 ,,
16 BARDET Romain AG2R La Mondiale 20 ,,
17 TRENTIN Matteo Omega Pharma – Quick-Step 18 ,,
18 EVANS Cadel BMC Racing Team 17 ,,
19 GESCHKE Simon Argos – Shimano 16 ,,
20 WELLENS Tim Lotto Belisol Team 15 ,,
21 HERRADA LOPEZ Jesús Movistar Team 14 ,,
22 WEGMANN Fabian Garmin – Sharp 13 ,,
23 MARTENS Paul Belkin Pro Cycling Team 12 ,,
24 GAUTIER Cyril Team Europcar 11 ,,
25 MACHADO Tiago RadioShack – Leopard 10 ,,
26 LEUKEMANS Bjorn Vacansoleil – DCM 9 ,,
27 CASTROVIEJO Jonathan Movistar Team 8 ,,
28 FROOME Christopher Sky Procycling 7 ,,
29 MARCATO Marco Vacansoleil – DCM 6 ,,
30 KOLOBNEV Alexandr Katusha Team 5 ,,
31 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 5 ,,
32 WEENING Pieter Orica GreenEDGE 5 ,,
33 VORGANOV Eduard Katusha Team 5 ,,
34 OFFREDO Yoann Equipe Cycliste FDJ.fr 5 ,,
35 MONFORT Maxime RadioShack – Leopard 5 ,,
36 MINGUEZ Miguel Euskaltel – Euskadi 5 ,,
37 KOREN Kristjan Cannondale Pro Cycling Team 5 ,,
38 BILBAO LOPEZ DE ARMIENTA Pello Euskaltel – Euskadi 5 ,,
39 CUNEGO Damiano Lampre – Merida 5 ,,
40 POLANC Jan Lampre – Merida 5 ,,
41 BENNETT George RadioShack – Leopard 5 ,,
42 MORABITO Steve BMC Racing Team 5 ,,
43 SICARD Romain Euskaltel – Euskadi 5 ,,
44 BOOKWALTER Brent BMC Racing Team 5 ,,
45 CONTADOR VELASCO Alberto Team Saxo-Tinkoff 5 ,,
46 KESSIAKOFF Fredrik Astana Pro Team 5 ,,
47 GALLOPIN Tony RadioShack – Leopard 5 ,,
48 FEDRIGO Pierrick Equipe Cycliste FDJ.fr 5 ,,
49 SPILAK Simon Katusha Team 5 ,,
50 RIBLON Christophe AG2R La Mondiale 5 ,,
51 VAUGRENARD Benoit Equipe Cycliste FDJ.fr 5 0:43
52 DURASEK Kristijan Lampre – Merida 5 0:45
53 DEVENYNS Dries Omega Pharma – Quick-Step 5 1:15
54 CHAVANEL Sylvain Omega Pharma – Quick-Step 5 ,,
55 VELITS Peter Omega Pharma – Quick-Step 5 1:33
56 LANGEVELD Sebastian Orica GreenEDGE 5 1:53
57 TERPSTRA Niki Omega Pharma – Quick-Step 5 2:42
58 GAVAZZI Francesco Astana Pro Team 5 4:25
59 PIETROPOLLI Daniele Lampre – Merida 5 ,,
60 DUPONT Hubert AG2R La Mondiale 5 ,,
61 KRUIJSWIJK Steven Belkin Pro Cycling Team 5 ,,
62 MOINARD Amaël BMC Racing Team 5 ,,
63 SAEZ DE ARREGI Adrian Euskaltel – Euskadi 5 ,,
64 PLAZA MOLINA Ruben Movistar Team 5 ,,
65 STETINA Peter Garmin – Sharp 5 ,,
66 LAGUTIN Sergey Vacansoleil – DCM 5 ,,
67 COQUARD Bryan Team Europcar 5 ,,
68 CHERNETSKIY Sergey Katusha Team 5 ,,
69 LUTSENKO Aleksey Astana Pro Team 5 ,,
70 FAVILLI Elia Lampre – Merida 5 ,,
71 ARU Fabio Astana Pro Team 5 ,,
72 ALBASINI Michael Orica GreenEDGE 5 5:28
73 PICHON Laurent Equipe Cycliste FDJ.fr 5 6:25
74 DAMUSEAU Thomas Argos – Shimano 5 ,,
75 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka Euskaltel – Euskadi 5 ,,
76 TALANSKY Andrew Garmin – Sharp 5 7:31
77 REZA Kevin Team Europcar 5 ,,
78 LUDVIGSSON Tobias Argos – Shimano 5 7:52
79 ROTH Ryan Canada 5 ,,
80 TSATEVITCH Alexey Katusha Team 5 ,,
81 VANDBORG Brian Cannondale Pro Cycling Team 5 ,,
82 VANDENBERGH Stijn Omega Pharma – Quick-Step 5 ,,
83 SUTHERLAND Rory Team Saxo-Tinkoff 5 ,,
84 DE MARCHI Alessandro Cannondale Pro Cycling Team 5 ,,
85 BURGHARDT Marcus BMC Racing Team 5 ,,
86 CIMOLAI Davide Lampre – Merida 5 ,,
87 KROON Karsten Team Saxo-Tinkoff 5 ,,
88 BOZIC Borut Astana Pro Team 5 7:56
89 MANUEL SILVA PIRES Bruno Team Saxo-Tinkoff 5 9:35
90 THURAU Bjorn Team Europcar 5 ,,
91 ANDERSON Ryan Canada 5 ,,
92 KREDER Wesley Vacansoleil – DCM 5 ,,
93 BELLEMAKERS Dirk Lotto Belisol Team 5 13:35
94 DUCHESNE Antoine Canada 5 ,,
95 HAMILTON Nic Canada 5 ,,
96 PARISIEN Francois Argos – Shimano 5 13:38
DNF COOPER Marsh Canada
DNF VAITKUS Tomas Orica GreenEDGE
DNF SCHLECK Andy RadioShack – Leopard
DNF AGNOLI Valerio Astana Pro Team
DNF PINEAU Jérome Omega Pharma – Quick-Step
DNF KWIATKOWSKI Michal Omega Pharma – Quick-Step
DNF SELIG Rüdiger Katusha Team
DNF BELL Zach Canada
DNF BRITTON Rob Canada
DNF TULIK Angelo Team Europcar
DNF LANGLOIS Bruno Canada
DNF VEILLEUX David Team Europcar
DNF HUREL Tony Team Europcar
DNF ARASHIRO Yukiya Team Europcar
DNF VAN POPPEL Danny Vacansoleil – DCM
DNF MALORI Adriano Lampre – Merida
DNF SELVAGGI Mirko Vacansoleil – DCM
DNF LAMMERTINK Maurits Vacansoleil – DCM
DNF LINDEMAN Bert-Jan Vacansoleil – DCM
DNF DOCKX Gert Lotto Belisol Team
DNF NEYENS Maarten Lotto Belisol Team
DNF DEBUSSCHERE Jens Lotto Belisol Team
DNF CORDEEL Sander Lotto Belisol Team
DNF KAISEN Olivier Lotto Belisol Team
DNF ROLLIN Dominique Equipe Cycliste FDJ.fr
DNF JEANNESSON Arnold Equipe Cycliste FDJ.fr
DNF MEZGEC Luka Argos – Shimano
DNF DELAGE Mickaël Equipe Cycliste FDJ.fr
DNF GRETSCH Patrick Argos – Shimano
DNF DEGENKOLB John Argos – Shimano
DNF CLARKE William Argos – Shimano
DNF GARCIA QUINTANA Ricardo
DNF PEREZ MORENO Ruben Euskaltel – Euskadi
DNF KUZNETSOV Viacheslav Katusha Team
DNF MEYER Cameron Orica GreenEDGE
DNF GOSS Matthew Orica GreenEDGE
DNF BEPPU Fumiyuki Orica GreenEDGE
DNF OSS Daniel BMC Racing Team
DNF MINARD Sébastien AG2R La Mondiale
DNF KERN Julian AG2R La Mondiale
DNF HOULE Hugo AG2R La Mondiale
DNF KADRI Blel AG2R La Mondiale
DNF HOFLAND Moreno Belkin Pro Cycling Team
DNF PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale
DNF BOBRIDGE Jack Belkin Pro Cycling Team
DNF GOOS Marc Belkin Pro Cycling Team
DNF NIZZOLO Giacomo RadioShack – Leopard
DNF HONDO Danilo RadioShack – Leopard
DNF VENTOSO ALBERDI Francisco José Movistar Team
DNF IGNATENKO Petr Katusha Team
DNF TERUEL ROVIRA Eloy Movistar Team
DNF COBO ACEBO Juan Jose Movistar Team
DNF MOREIRA PAULINHO Sérgio Miguel Team Saxo-Tinkoff
DNF DUGGAN Timothy Team Saxo-Tinkoff
DNF HERNáNDEZ BLAZQUEZ Jesús Team Saxo-Tinkoff
DNF VANDE VELDE Christian Garmin – Sharp
DNF KOCH Michel Cannondale Pro Cycling Team
DNF BOIVIN Guillaume Cannondale Pro Cycling Team
DNF DANIELSON Thomas Garmin – Sharp
DNF KING Edward Cannondale Pro Cycling Team
DNF CARUSO Damiano Cannondale Pro Cycling Team
DNF TIERNAN-LOCKE Jonathan Sky Procycling
DNF THOMAS Geraint Sky Procycling
DNF PORTE Richie Sky Procycling
DNF PATE Danny Sky Procycling
DNF RASCH Gabriel Sky Procycling
DNF DOMBROWSKI Joe Sky Procycling
DNF BOSWELL Ian Sky Procycling

 

 

 

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Bo
Bo

Pięknie poprawił, w idealnym momencie 🙂

yorg
yorg

Był o klasę lepszy od pozostałych rywali.