Alexandre Geniez (FDJ) po pięknym ataku, został triumfatorem 15 etapu Vuelta a Espana. Prowadzenie w wyścigu utrzymał Vincenzo Nibali (Astana). Aktywnie jechali Polacy.
Piętnasty etap hiszpańskiej etapówki rozegrano w samym sercu Pirenejów. To był najdłuższy odcinek Vuelty – 232,5 km, do tego najeżony czterema premiami górskimi pierwszej kategorii.
Od początku etapu aktywni byli Polacy, na pierwszych kilometrach w ucieczkę zabrał się Rafał Majka (Saxo – Tinkoff), jednak peleton prowadzony przez kolarzy Vacansoleil-DCM nie dał odjechać grupce uciekinierów.
Na 23 kilometrze na atak zdecydował się Bartosz Huzarski, sześć kilometrów dalej do Polaka doskoczyło 27 kolarzy wśród których jechali m.in. Rafał Majka, Maciej Paterski (Cannondale), Sergio Heano, Dario Cataldo (obaj Sky), Michele Scarponi (Lampre-Merida), Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM). Na pierwszej premii górskiej (Canto) najszybciej zameldował się Nicolas Edet (Cofidis). Peleton w tym momencie tracił 2:04.
Na kolejnych kilometrach grupa zasadnicza trzymała ucieczkę na około dwie minuty. Z czołówki odjechało sześciu kolarzy: Mikael Charel, Warren Barguil (obaj AG2R), Andre Cardoso (Caja Rural), Nicolas Edet, Alexandre Geniez (FDJ), Francis De Greef (Lotto-Belisol). Na 140 kilometrze prowadząca szóstka miała 2:42 nad 19 zawodnikami, w której jechała trójka Polaków, grupa zasadnicza w tym momencie traciła 5:12.
Niska temperatura, około 10 stopni i trudy etapu sprawiały, że z każdym kilometrem z wyścigu wycofywali się kolejni kolarze: m.in. Tony Martin, Graeme Brown, Luke Rowe.
Gdy kolarze mieli 170 kilometrów w nogach, różnica pomiędzy prowadzącymi grupami wynosiła 3:20, peleton zaś tracił prawie pięć minut.
W końcówce z czołowej grupki zaatakowali Cardoso i Geniez, z tyłu z goniącej grupki odpadali kolejni kolarze, długo trzymał się Rafał Majka. Odpadli Huzarski i Paterski.
Na zjazdach Geniez zostawił z tyłu Cardoso, z tyłu jechała grupka z składzie: Majka, Scarponi, Caruso, Arroyo, Herrada, Garete.
Finałowa wspinaczka to ataki liderów, próbował odjechać Alejadro Valverde (Movistar), Joaquim Rodriguez (Katusha), ale czujny był lider Vincenzo Nibali i nie dał się zostawić w tyle najgroźniejszym rywalom.
Ostatecznie jako pierwszy na szczycie Peyragudes zameldował się Geniez, który o ponad trzy minuty wyprzedził Scarponiego, trzeci był Nicolas Roche (Saxo). Rafał Majka przyjechał na 15 pozycji.
Liderem pozostał Nibali, Majka przesunął się na 22 pozycję.
Wyniki 15 etapu:
1 | GENIEZ Alexandre | Equipe Cycliste FDJ.fr | 16 | 80 | 6:20:12 |
2 | SCARPONI Michele | Lampre – Merida | 8 | 50 | 3:03 |
3 | ROCHE Nicolas | Team Saxo-Tinkoff | 4 | 35 | 3:07 |
4 | NIBALI Vincenzo | Astana Pro Team | 2 | 25 | 3:20 |
5 | VALVERDE BELMONTE Alejandro | Movistar Team | 1 | 18 | ,, |
6 | HORNER Chris | RadioShack – Leopard | 15 | ,, | |
7 | RODRIGUEZ OLIVER Joaquim | Katusha Team | 12 | ,, | |
8 | POZZOVIVO Domenico | AG2R La Mondiale | 10 | ,, | |
9 | HERRADA LOPEZ Jose | Movistar Team | 8 | 3:23 | |
10 | ARROYO DURAN David | Caja Rural-Seguros RGA | 6 | ,, | |
11 | PINOT Thibaut | Equipe Cycliste FDJ.fr | 5 | 3:45 | |
12 | SANCHEZ GONZALEZ Samuel | Euskaltel – Euskadi | 4 | 3:56 | |
13 | KONIG Leopold | Team NetApp Endura | 3 | ,, | |
14 | URAN Rigoberto | Sky Procycling | 2 | ,, | |
15 | MAJKA Rafal | Team Saxo-Tinkoff | 1 | 4:55 | |
16 | KISERLOVSKI Robert | RadioShack – Leopard | 5:08 | ||
17 | ANTON HERNANDEZ Igor | Euskaltel – Euskadi | 5:24 | ||
18 | KANGERT Tanel | Astana Pro Team | 5:46 | ||
19 | MORENO FERNáNDEZ Daniel | Katusha Team | 6:13 | ||
20 | TXURRUKA Amets | Caja Rural-Seguros RGA | 6:35 | ||
21 | CAPECCHI Eros | Movistar Team | 6:39 | ||
22 | CARDOSO André | Caja Rural-Seguros RGA | 7:00 | ||
23 | SORENSEN Chris Anker | Team Saxo-Tinkoff | 7:15 | ||
24 | LANDA MEANA Mikel | Euskaltel – Euskadi | 7:24 | ||
25 | BAGOT Yoann | Cofidis Solutions Crédits | 8:13 | ||
26 | ROUX Anthony | Equipe Cycliste FDJ.fr | 8:17 | ||
27 | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 8:28 | ||
28 | CHEREL Mikael | AG2R La Mondiale | 8:32 | ||
29 | DE GREEF Francis | Lotto Belisol Team | 8:55 | ||
30 | NERZ Dominik | BMC Racing Team | 9:14 | ||
31 | INTXAUSTI Benat | Movistar Team | 10:59 | ||
32 | GARCIA FERNANDEZ Marcos | Caja Rural-Seguros RGA | ,, | ||
33 | PIMENTA COSTA MENDES José Joăo | Team NetApp Endura | 11:58 | ||
34 | PREIDLER Georg | Team Argos – Shimano | 12:16 | ||
35 | HENAO MONTOYA Sergio Luis | Sky Procycling | 12:51 | ||
36 | MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi | Euskaltel – Euskadi | 13:06 | ||
37 | PATERSKI Maciej | Cannondale Pro Cycling Team | 14:18 | ||
38 | SIJMENS Nico | Cofidis Solutions Crédits | 15:07 | ||
39 | GARATE Juan Manuel | Belkin Pro Cycling Team | ,, | ||
40 | ULISSI Diego | Lampre – Merida | ,, | ||
41 | SZMYD Sylwester | Movistar Team | 15:16 | ||
42 | FROHLINGER Johannes | Team Argos – Shimano | ,, | ||
43 | ZAUGG Oliver | Team Saxo-Tinkoff | ,, | ||
44 | FAIRLY Caleb | Garmin – Sharp | ,, | ||
45 | ANACONA GOMEZ Winner | Lampre – Merida | ,, | ||
46 | SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano | Cannondale Pro Cycling Team | ,, | ||
47 | VALLS FERRI Rafael | Vacansoleil – DCM | ,, | ||
48 | CARUSO Giampaolo | Katusha Team | 15:20 | ||
49 | CANCELLARA Fabian | RadioShack – Leopard | 15:49 | ||
50 | OROZ UGALDE Juan José | Euskaltel – Euskadi | 16:23 |
Klasyfikacja generalna:
1 | (1) | NIBALI Vincenzo | Astana Pro Team | 60:20:21 |
2 | (2) | HORNER Chris | RadioShack – Leopard | 0:50 |
3 | (3) | VALVERDE BELMONTE Alejandro | Movistar Team | 1:42 |
4 | (4) | RODRIGUEZ OLIVER Joaquim | Katusha Team | 2:57 |
5 | (5) | POZZOVIVO Domenico | AG2R La Mondiale | 3:43 |
6 | (6) | ROCHE Nicolas | Team Saxo-Tinkoff | 3:49 |
7 | (7) | PINOT Thibaut | Equipe Cycliste FDJ.fr | 4:59 |
8 | (8) | KONIG Leopold | Team NetApp Endura | 6:18 |
9 | (11) | SANCHEZ GONZALEZ Samuel | Euskaltel – Euskadi | 7:46 |
10 | (10) | KANGERT Tanel | Astana Pro Team | 9:11 |
11 | (9) | MORENO FERNáNDEZ Daniel | Katusha Team | 9:21 |
12 | (12) | ARROYO DURAN David | Caja Rural-Seguros RGA | 11:17 |
13 | (15) | SCARPONI Michele | Lampre – Merida | 12:03 |
14 | (18) | HERRADA LOPEZ Jose | Movistar Team | 13:31 |
15 | (17) | ANTON HERNANDEZ Igor | Euskaltel – Euskadi | 14:49 |
16 | (16) | CAPECCHI Eros | Movistar Team | 15:56 |
17 | (13) | NERZ Dominik | BMC Racing Team | 17:34 |
18 | (20) | KISERLOVSKI Robert | RadioShack – Leopard | 18:03 |
19 | (21) | CARDOSO André | Caja Rural-Seguros RGA | 21:27 |
20 | (22) | SORENSEN Chris Anker | Team Saxo-Tinkoff | 22:17 |
to co robi Horner w tym wyscigu jest nieprawdopodobne…42 lata na karku I taka forma, jak to mozliwe? odpowiedzcie sami…