cykologdynia_6_of_88 września o godzinie 10:00 w słonecznej Gdyni wystartowała pierwsza edycja wyścigu klasycznego Cyklo Gdynia. Trasa wyścigu liczyła 130 kilometrów. Na starcie imprezy stanęło 68 zawodników z trzynastu grup, w tym Michał Gołaś i Michał Kwiatkowski z Omega Pharma – Quick Step, którzy byli głównymi aktorami tego widowiska.

Po rundzie honorowej, w której wziął udział Prezydent Miasta Gdynia – Wojciech Szczurek, nastąpił start ostry, a już po przejechaniu 1,6 kilometra kolarze walczyli na pierwszej premii lotnej INTEL. Triumfował Michał Kwiatkowski, drugi był Adam Wadecki z Las Vegas Power Energy Drink, a trzeci Jarosław Marycz z CCC Polsat Polkowice. Po przejechaniu kolejnej rundy kolarze znów zbierali punkty na premii INTEL (3,2 km). Tym razem najlepszy okazał się Paweł Kister z KS „Pogoń” Mostostal Puławy, drugie miejsce zajął Wojciech Skarżyński z Las Vegas Power Energy Drink, a trzeci kolega z drużyny Skarżyńskiego – Piotr Wojciechowski.

Na ostatniej premii (4,8 km) najlepszy okazał się drugi z kolarzy Omega Pharma – Quick Step – Michał Gołaś. Wyprzedził on dwójkę z CCC: Tomasza Kiendysia i Jarosława Marycza. W związku z tym, że każdą z premii wygrywał inny kolarz (każdy z nich zdobył po trzy punkty), o tym kto otrzyma koszulkę najaktywniejszego miała zadecydować pozycja na mecie.

Pierwszą premię górską na siódmym kilometrze wygrał Jacek Morajko z CCC, drugi był Kamil Zieliński z Las Vegas Power Energy Drink, a trzeci Adrian Kurek, także z CCC. Na dwunastym kilometrze na drugiej premii górskiej ponownie triumfował Morajko.

Już od pierwszych kilometrów obserwowaliśmy ostre ściganie. Na czele formowały się różne grupy, ale ostatecznie po licznych atakach z przodu pozostała grupa składająca się z dziewięciu zawodników: Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step), Adrian Kurek i Jacek Morajko (CCC Polsat Polkowice), Robert Radosz i Adam Pierzga (BDC MarcPol), Sławomir Chrzanowski (Ślęża Sobótka), Kamil Zieliński (Las Vegas Power Energy Drink) oraz Adam Stachowiak (Bank BGŻ). Ta dziewiątka po przejechaniu 35 kilometrów miała 25 sekund przewagi nad trzynastką zawodników, a peleton tracił już dwie minuty. Premię górską na 33 kilometrze wygrał Adam Pierzga.

W okolicach 40 kilometra problemy miał Sławomir Chrzanowski, ale udało mu się dojechać do ucieczki. Na 45 kilometrze przewaga dziewiątki nad goniącą ich grupą wynosiła już 50 sekund. Po przejechaniu kolejnych 5 kilometrów na atak zdecydowali się Michał Gołaś i Robert Radosz, którzy szybko zyskali kilkanaście sekund przewagi.

Do prowadzącej dwójki przeskoczył następnie Michał Kwiatkowski. Prowadzące trio po przejechaniu 70 kilometrów miała 30 sekund przewagi nad sześcioosobową grupką (Kurek, Morajko, Pierzga, Chrzanowski, Zieliński, Stachowiak). Czwartą premię górską na 71 kilometrze wygrał Kwiatkowski, drugi był Gołaś, a trzeci Radosz.

W okolicach 80 kilometra prowadząca trójka miała już 2 minuty i 20 sekund przewagi nad sporą grupą, która powstała w wyniku połączenia dwóch goniących grupek. Następnie przewaga cały czas rosła.

Premię górską na 105 kilometrze wygrał Kwiatkowski, drugi był Radosz, a trzeci Gołaś. Przewaga nad goniącą grupą wynosiła już 3:30, więc jasne stało się to, że właśnie ta trójka zawodników powalczy o zwycięstwo.

Im bliżej mety, tym w prowadzącej trójce robiło się ciekawiej. Próbował oderwać się Kwiatkowski, a następnie Gołaś, który szybko zyskał 200 metrów i pewnie zmierzał po zwycięstwo.

Kolarz Omega Pharma – Quick Step dowiózł przewagę do mety. W walce o drugie miejsce o błysk szprychy lepszy okazał się Radosz, pokonując Kwiatkowskiego. Finisz z grupy o czwarte miejsce wygrał Bartłomiej Matysiak z CCC Polsat Polkowice.

Po zwycięstwie Gołaś krótko skomentował sytuację na trasie: – Atakowaliśmy z Michałem Kwiatkowskim od samego początku, dzięki czemu zrobiliśmy wstępny przesiew. Część kolarzy nie chciała współpracować, więc ponowiliśmy atak, dzięki czemu znaleźliśmy się w trójce z Robertem Radoszem. W końcówce najpierw zaatakował „Kwiatek”, a ja poprawiłem i udało się odskoczyć. Nie ukrywam, że w  dużej mierze zawdzięczam zwycięstwo Michałowi Kwiatkowskiemu. Uważam, że impreza ma potencjał, jest poprowadzona w świetnym terenie i ma aspiracje do bycia jednym z najważniejszych wyścigów.

Zadowolenia z organizacji wyścigu nie krył odpowiedzialny za start elity mężczyzn Piotr Kosmala: – Dzisiaj w Gdyni mięliśmy kolarskie święto. Cieszy mnie liczny udział polskich grup zawodowych oraz pozytywny odzew Michała Kwiatkowskiego i Michała Gołasia na zaproszenie do wzięcia udziału w Cyklo Gdynia. Oprawa wyścigu, liczba kibiców i opinie samych zawodników, utwierdzają mnie w przekonaniu, że był to jeden z najlepiej zorganizowanych wyścigów w Polsce i nie odbiegał organizacyjnie od najlepszych klasyków na świecie.

Informacja prasowa

Poprzedni artykułTour of Alberta: Zwycięski Cadel Evans!
Następny artykułTomasz Marczyński nie jedzie już w hiszpańskiej Vuelcie
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments