Już 15 sierpnia od kryterium w Wałbrzychu rozpocznie się kolejna edycja Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego. Impreza od lat jest jedną z najbardziej prestiżowych w Polsce etapówek dla kobiet i juniorów młodszych.

Brzeźna Niewiadoma Gorycka

Organizatorem wyścigu jest Ludowy Kolarski Klub Sportowy „Górnik Wałbrzych”. Wyścig trwa trzy dni i składa się z czterech etapów. Pierwszego dnia rywalizacji kolarze i kolarki rywalizować będą w 21. Nocnym Kryterium Ulicznym „O Złotą Spinkę Prezydenta Miasta Wałbrzycha”. Organizatorzy wytyczając trasę znów postawili na „agrafkę” na Alei Podwale na osiedlu Podzamcze. Każde okrążenie liczy 1600 metrów.

Dzień później na uczestników czekają dwa odcinki w dużo cięższym terenie. Rano cała stawka pokona krótką, lecz prowadzącą lekko pod górę czasówkę na nowo wybudowanej obwodnicy w Szczawnie Zdroju. Jej dystans wynosi 3600 metrów. Po południu czeka jeszcze wyścig ze startu wspólnego. Organizatorzy powrócili do formuły sprzed około 10. lat i wyścig ponownie zagości w Dobromierzu. Zawodniczki oraz zawodnicy pokonywać będą pętlę wokół zalewu i wspinać się pod krótki, lecz stromy podjazd w Cieszowie. Również końcówka jest bardzo trudna. Ten odcinek będzie równocześnie memoriałem Janusza Wilczewskiego – byłego działacza wałbrzyskiego Górnika.

Paweł Sosik

Z kolei w sobotę, 17. sierpnia barwny peleton przeniesie się do Świebodzic, gdzie na płaskiej lecz wietrznej trasie zostanie rozegrany Memoriał Pawła Sosika. Sosik to były znakomicie zapowiadający się kolarz z tego miasta i wychowanek klubu Merkury Świebodzice, podopieczny trenera Zygfryda Kowalika. Niestety zmarł tragicznie w wypadku samochodowym w 19. kwietnia 1999 roku niedaleko Opola, podróżując wtedy m.in ze swoim dyrektorem sportowym ekipy Servisco – Zbigniewem Szczepkowskim. Na szczęście, obecny kierownik drużyny Bank BGŻ Team doznał wtedy dużo mniejszych obrażeń i przeżył wypadek. Sosik miał wtedy 23 lata, był mistrzem Polski orlików, reprezentantem kraju. Gdy miał zaledwie 19. lat, zajął 2. miejsce klasyfikacji młodzieżowej Tour de Pologne! Na swoim koncie miał także klasyfikację młodzieżową Bałtyk-Karkonosze Tour i Wyścig Solidarności i Olimpijczyków.

plakat memoriał

W ubiegłym sezonie w GWWK triumfowali: Nikol Płosaj (UKS Jedynka Limaro Kórnik), Paweł Przewięda (LKKS Górnik Wałbrzych) oraz Katarzyna Niewiadoma (WLKS Krakus)

Mapy:

Pierwszy etap:

mapa spinka

profil spinka

Drugi etap:

mapa 2. etap

profil 2. etap

Trzeci etap:

mapa 3. etap

profil 3. etap

Czwarty etap:

mapa memoriał

profil memoriał

Program:

I Etap 5.08.2013. – XXI nocne kryterium uliczne „O Złotą Spinkę Prezydenta Miasta Wałbrzycha” – jedna runda 1600 m

godz. 18:15 – juniorki młodsze – 10 rund ( 16 km )

godz. 19:00 – junior młodszy – 20 rund ( 32 km )

godz. 20:15 – kobiety open – 20 rund ( 32 km )

 

II Etap 16.08.2013. – indywidualna jazda na czas – Szczawno Zdrój – dystans 3600 m

godz. 09:00 – juniorki młodsze, juniorzy młodsi, kobiety open

 

III Etap 16.08.2013. – I Wyścig o Puchar Wójta Gminy Dobromierz – start wspólny runda 23,0 km

Dobromierz – Chwaliszów – Cieszów – Świebodzice – Dobromierz

godz. 16:00 – junior młodszy – 3 rundy ( 69,0 km )

godz. 16:05 – kobiety open – 3 rundy ( 69,0 km ) – juniorki młodsze – 2 rundy ( 46,0 km )

 

IV Etap 17.08.2013. – XIV Memoriał Pawła Sosika start wspólny runda 18,1 km Świebodzice – Siodłkowice – Modlęcin – Olszany – Świebodzice

godz. 10:00 – junior młodszy – 5 rund ( 90,5 km )

godz. 10:05 – juniorki młodsze – 2 rundy ( 36,2 km ) – kobiety open – 5 rund ( 90,5 km )

 

Regulamin wyścigu tutaj

 

Źródło: własne+GWWK

Mapki: GWWK

Andrzej

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
ryszard
ryszard

jestem ojcem pawla i serdecznie dziekuje wszystkim organizatorom wyscigu a szczegolni panu Wladyslawowi Gorze za organizowanie kolejnego memorialu i mam nadzieje ze pomimo trudnosci odbedzie sie 15 jubileuszowy wyscig zapraszam wszystkich milosnikow kolarstwa i nie tylko kolegow kolezanki znajomych sasiadow na wyscig co bedzie satysfakcja dla calej mojej rodziny za co serdecznie jeszcze raz dziekuje