kolobnevAlexandr Kolobnev (Katusha) po zwycięstwie na pierwszym etapie został liderem Tour de Wallonie. Kolejne miejsca zajęli Francuzi: Anthony Geslin (FDJ.fr) i Julien Berard (AG2R La Mondiale).

Pierwszy etap Tour de Wallonie to istna przeprawa przez mękę. Na 183,6 km trasy z Ans do Eupen na kolarzy czekało aż sześć premii górskich pierwszej kategorii. Profil skłaniał do ucieczek i taki scenariusz mieliśmy praktycznie przez cały etap.

Po kilku przetasowaniach na czele kręciła piątka zawodników: Laurent Mangel (FDJ), Boris Dron (Wallonie Bruxelles), Tiago Machado (Radioshack – Leopard), Ben Gastauer (Ag2r) i Tim Wellens (Lotto Belisol). 35 km przed metą na Col de la Haute Levée utworzyła się 25 osobowa grupka pościgowa, która wkrótce dogoniła wspomnianą piątkę.

17 km przed metą z tej trzydziestki zaatakowało pięciu kolarzy: Stijn Devolder (RadioShack – Leopard), Alexandr Kolobnev (Katusha), Anthony Geslin (FDJ.fr), Julien Berard (AG2R La Mondiale) i Bjorn Thurau (Europcar).

Najmocniejszy z tej piątki okazał się Kolobnev, dla którego to pierwsze zwycięstwo od 2010 roku. Tuż za nim na metę wpadli Francuzi: Geslin i Berard.

Wyniki:

1 KOLOBNEV Alexandr Katusha Team 20 30 5:04:21

2 GESLIN Anthony Equipe Cycliste FDJ.fr 14 18 0:01

3 BERARD Julien AG2R La Mondiale 8 12 0:03

4 DEVOLDER Stijn RadioShack – Leopard 7 7 0:07

5 THURAU Bjorn Team Europcar 6 4 0:17

6 MARTENS Paul Belkin Pro Cycling Team 5 3 0:24

7 OSS Daniel BMC Racing Team 4 2 ,,

8 VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 2 1 ,,

9 MARCATO Marco Vacansoleil – DCM ,,

10 ROUX Anthony Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

11 DRUCKER Jean-Pierre Accent.jobs – Wanty ,,

12 SIJMENS Nico Cofidis Solutions Crédits ,,

13 GHYSELINCK Jan Cofidis Solutions Crédits ,,

14 DE VREESE Laurens Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

15 EVRARD Laurent Wallonie – Bruxelles ,,

16 DEVENYNS Dries Omega Pharma – Quick-Step ,,

17 VANENDERT Jelle Lotto Belisol Team 0:32

18 DOCKX Gert Lotto Belisol Team ,,

19 DEGAND Thomas Accent.jobs – Wanty 0:35

20 VAUGRENARD Benoit Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

21 HABEAUX Gregory Accent.jobs – Wanty ,,

22 CHEVALIER Olivier Wallonie – Bruxelles 0:38

23 WELLENS Tim Lotto Belisol Team ,,

24 MANGEL Laurent Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

25 MACHADO Tiago RadioShack – Leopard ,,

26 SLAGTER Tom-Jelte Belkin Pro Cycling Team ,,

27 WALLAYS Jelle Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

28 HERMANS Ben RadioShack – Leopard ,,

29 SERRY Pieter Omega Pharma – Quick-Step 0:44

30 FAIRLY Caleb Garmin – Sharp 0:47

31 DECLERCQ Tim Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

32 VANTOMME Maxime Crelan-Euphony 0:51

33 SYS Klaas Crelan-Euphony ,,

34 GASTAUER Ben AG2R La Mondiale 0:56

35 VALENTIN Tristan Cofidis Solutions Crédits ,,

36 VOGONDY Nicolas Accent.jobs – Wanty 1:02

37 JUNGELS Bob RadioShack – Leopard 1:15

38 VANDEWALLE Jurgen Lotto Belisol Team ,,

39 BOONEN Tom Omega Pharma – Quick-Step 1:18

40 VANDEWALLE Kristof Omega Pharma – Quick-Step 1:35

41 MAES Nikolas Omega Pharma – Quick-Step 1:37

42 PAOLINI Luca Katusha Team 0:24

43 KREDER Michel Garmin – Sharp 8:46

44 CARUSO Giampaolo Katusha Team ,,

45 DRON Boris Wallonie – Bruxelles ,,

46 BERTHOLET Quentin Wallonie – Bruxelles 12:20

47 PICHOT Alexandre Team Europcar ,,

48 GILBERT Jérôme Accent.jobs – Wanty ,,

49 HUREL Tony Team Europcar ,,

50 DE WINTER Ludwig Color Code – Biowanze 12:23

51 VANGENECHTEN Jonas Lotto Belisol Team ,,

52 DELFOSSE Sebastien Crelan-Euphony ,,

53 VANDENBERGH Stijn Omega Pharma – Quick-Step ,,

54 HONIG Reinier Crelan-Euphony ,,

55 DEVILLERS Gilles Crelan-Euphony ,,

56 VAN ASBROECK Tom Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

57 VAN MELSEN Kevin Accent.jobs – Wanty ,,

58 JEROME Vincent Team Europcar ,,

59 TULIK Angelo Team Europcar ,,

60 LIGTHART Pim Vacansoleil – DCM ,,

61 ZINGLE Romain Cofidis Solutions Crédits ,,

62 OFFREDO Yoann Equipe Cycliste FDJ.fr 12:28

63 LANDER Sebastian BMC Racing Team ,,

64 KREDER Raymond Garmin – Sharp ,,

65 BOBRIDGE Jack Belkin Pro Cycling Team ,,

66 FARRAR Tyler Garmin – Sharp ,,

67 RABON Frantisek Omega Pharma – Quick-Step ,,

68 VANSPEYBROUCK Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

69 VAN STAEYEN Michael Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

70 GARATE Juan Manuel Belkin Pro Cycling Team ,,

71 GOOS Marc Belkin Pro Cycling Team ,,

72 VEUCHELEN Frederik Vacansoleil – DCM ,,

73 BARLE Florent Cofidis Solutions Crédits ,,

74 NUYENS Nick Garmin – Sharp ,,

75 PREMONT Christophe Crelan-Euphony ,,

76 IGLINSKIY Valentin AG2R La Mondiale 12:35

77 HONDO Danilo RadioShack – Leopard ,,

78 HUNTER Robert Garmin – Sharp ,,

79 PICHON Laurent Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

80 NOCENTINI Rinaldo AG2R La Mondiale ,,

81 NIZZOLO Giacomo RadioShack – Leopard ,,

82 PHINNEY Taylor BMC Racing Team ,,

83 RAST Gregory RadioShack – Leopard ,,

84 WERTZ Thomas Color Code – Biowanze ,,

85 IGNATYEV Mikhail Katusha Team ,,

86 BALLAN Alessandro BMC Racing Team ,,

87 EIJSSEN Yannick BMC Racing Team ,,

88 SELIG Rüdiger Katusha Team ,,

89 BOUYER Franck Team Europcar ,,

90 KERN Julian AG2R La Mondiale ,,

91 STEELS Stijn Crelan-Euphony ,,

92 JőEääR Gert Cofidis Solutions Crédits ,,

93 BELKOV Maxim Katusha Team ,,

94 ANCIAUX Maxime Wallonie – Bruxelles ,,

95 PORSEV Alexander Katusha Team ,,

96 DEMARE Arnaud Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

97 DEMOITIE Antoine Wallonie – Bruxelles ,,

98 DEWORTELAER Serge Color Code – Biowanze ,,

99 DERNIES Tom Wallonie – Bruxelles ,,

100 FEILLU Romain Vacansoleil – DCM 18:39

101 NAPOLITANO Danilo Accent.jobs – Wanty ,,

102 LODEWYCK Klaas BMC Racing Team ,,

103 KREDER Wesley Vacansoleil – DCM ,,

104 VAN HUMMEL Kenny Vacansoleil – DCM ,,

105 RASMUSSEN Alex Garmin – Sharp ,,

106 CAMMAERTS Edwig Cofidis Solutions Crédits ,,

107 KERF Jerome Color Code – Biowanze ,,

108 VALLEE Boris Color Code – Biowanze ,,

109 VAN WINDEN Dennis Belkin Pro Cycling Team ,,

110 BOL Jetse Belkin Pro Cycling Team ,,

111 WAUTERS Willem Vacansoleil – DCM ,,

112 PESTIAUX Loďc Color Code – Biowanze ,,

113 COQUARD Bryan Team Europcar ,,

114 MONDORY Lloyd AG2R La Mondiale ,,

115 MOTTET Florent Color Code – Biowanze ,,

116 APPOLLONIO Davide AG2R La Mondiale ,,

117 DEHAES Kenny Lotto Belisol Team ,,

118 DEBUSSCHERE Jens Lotto Belisol Team ,,

DNQ ARMEE Sander Topsport Vlaanderen – Baloise 5:04:21

Klasyfikacja generalna:

1 KOLOBNEV Alexandr Katusha Team 10 5:04:11

2 GESLIN Anthony Equipe Cycliste FDJ.fr 0:05

3 BERARD Julien AG2R La Mondiale 0:08

4 DEVOLDER Stijn RadioShack – Leopard 0:17

5 THURAU Bjorn Team Europcar 0:27

6 VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 0:31

7 MARCATO Marco Vacansoleil – DCM 0:32

8 MARTENS Paul Belkin Pro Cycling Team 0:34

9 OSS Daniel BMC Racing Team ,,

10 ROUX Anthony Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

11 DRUCKER Jean-Pierre Accent.jobs – Wanty ,,

12 SIJMENS Nico Cofidis Solutions Crédits ,,

13 GHYSELINCK Jan Cofidis Solutions Crédits ,,

14 DE VREESE Laurens Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

15 EVRARD Laurent Wallonie – Bruxelles ,,

16 DEVENYNS Dries Omega Pharma – Quick-Step ,,

17 PAOLINI Luca Katusha Team ,,

18 VANENDERT Jelle Lotto Belisol Team 0:42

19 DOCKX Gert Lotto Belisol Team ,,

20 MANGEL Laurent Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

21 WELLENS Tim Lotto Belisol Team 0:44

22 DEGAND Thomas Accent.jobs – Wanty 0:45

23 VAUGRENARD Benoit Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

24 HABEAUX Gregory Accent.jobs – Wanty ,,

25 MACHADO Tiago RadioShack – Leopard 0:46

26 CHEVALIER Olivier Wallonie – Bruxelles 0:48

27 SLAGTER Tom-Jelte Belkin Pro Cycling Team ,,

28 WALLAYS Jelle Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

29 HERMANS Ben RadioShack – Leopard ,,

30 SERRY Pieter Omega Pharma – Quick-Step 0:54

31 FAIRLY Caleb Garmin – Sharp 0:57

32 DECLERCQ Tim Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

33 VANTOMME Maxime Crelan-Euphony 1:01

34 SYS Klaas Crelan-Euphony ,,

35 GASTAUER Ben AG2R La Mondiale 1:06

36 VALENTIN Tristan Cofidis Solutions Crédits ,,

37 VOGONDY Nicolas Accent.jobs – Wanty 1:12

38 JUNGELS Bob RadioShack – Leopard 1:25

39 VANDEWALLE Jurgen Lotto Belisol Team ,,

40 BOONEN Tom Omega Pharma – Quick-Step 1:28

41 VANDEWALLE Kristof Omega Pharma – Quick-Step 1:45

42 MAES Nikolas Omega Pharma – Quick-Step 1:47

43 KREDER Michel Garmin – Sharp 8:56

44 CARUSO Giampaolo Katusha Team ,,

45 DRON Boris Wallonie – Bruxelles ,,

46 BERTHOLET Quentin Wallonie – Bruxelles 12:30

47 PICHOT Alexandre Team Europcar ,,

48 GILBERT Jérôme Accent.jobs – Wanty ,,

49 HUREL Tony Team Europcar ,,

50 DE WINTER Ludwig Color Code – Biowanze 12:33

51 VANGENECHTEN Jonas Lotto Belisol Team ,,

52 DELFOSSE Sebastien Crelan-Euphony ,,

53 VANDENBERGH Stijn Omega Pharma – Quick-Step ,,

54 HONIG Reinier Crelan-Euphony ,,

55 DEVILLERS Gilles Crelan-Euphony ,,

56 VAN ASBROECK Tom Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

57 VAN MELSEN Kevin Accent.jobs – Wanty ,,

58 JEROME Vincent Team Europcar ,,

59 TULIK Angelo Team Europcar ,,

60 LIGTHART Pim Vacansoleil – DCM ,,

61 ZINGLE Romain Cofidis Solutions Crédits ,,

62 OFFREDO Yoann Equipe Cycliste FDJ.fr 12:38

63 LANDER Sebastian BMC Racing Team ,,

64 KREDER Raymond Garmin – Sharp ,,

65 BOBRIDGE Jack Belkin Pro Cycling Team ,,

66 FARRAR Tyler Garmin – Sharp ,,

67 RABON Frantisek Omega Pharma – Quick-Step ,,

68 VANSPEYBROUCK Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

69 VAN STAEYEN Michael Topsport Vlaanderen – Baloise ,,

70 GARATE Juan Manuel Belkin Pro Cycling Team ,,

71 GOOS Marc Belkin Pro Cycling Team ,,

72 VEUCHELEN Frederik Vacansoleil – DCM ,,

73 BARLE Florent Cofidis Solutions Crédits ,,

74 NUYENS Nick Garmin – Sharp ,,

75 PREMONT Christophe Crelan-Euphony ,,

76 IGLINSKIY Valentin AG2R La Mondiale 12:45

77 HONDO Danilo RadioShack – Leopard ,,

78 HUNTER Robert Garmin – Sharp ,,

79 PICHON Laurent Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

80 NOCENTINI Rinaldo AG2R La Mondiale ,,

81 NIZZOLO Giacomo RadioShack – Leopard ,,

82 PHINNEY Taylor BMC Racing Team ,,

83 RAST Gregory RadioShack – Leopard ,,

84 WERTZ Thomas Color Code – Biowanze ,,

85 IGNATYEV Mikhail Katusha Team ,,

86 BALLAN Alessandro BMC Racing Team ,,

87 EIJSSEN Yannick BMC Racing Team ,,

88 SELIG Rüdiger Katusha Team ,,

89 BOUYER Franck Team Europcar ,,

90 KERN Julian AG2R La Mondiale ,,

91 STEELS Stijn Crelan-Euphony ,,

92 JőEääR Gert Cofidis Solutions Crédits ,,

93 BELKOV Maxim Katusha Team ,,

94 ANCIAUX Maxime Wallonie – Bruxelles ,,

95 PORSEV Alexander Katusha Team ,,

96 DEMARE Arnaud Equipe Cycliste FDJ.fr ,,

97 DEMOITIE Antoine Wallonie – Bruxelles ,,

98 DEWORTELAER Serge Color Code – Biowanze ,,

99 DERNIES Tom Wallonie – Bruxelles ,,

100 FEILLU Romain Vacansoleil – DCM 18:49

101 NAPOLITANO Danilo Accent.jobs – Wanty ,,

102 LODEWYCK Klaas BMC Racing Team ,,

103 KREDER Wesley Vacansoleil – DCM ,,

104 VAN HUMMEL Kenny Vacansoleil – DCM ,,

105 RASMUSSEN Alex Garmin – Sharp ,,

106 CAMMAERTS Edwig Cofidis Solutions Crédits ,,

107 KERF Jerome Color Code – Biowanze ,,

108 VALLEE Boris Color Code – Biowanze ,,

109 VAN WINDEN Dennis Belkin Pro Cycling Team ,,

110 BOL Jetse Belkin Pro Cycling Team ,,

111 WAUTERS Willem Vacansoleil – DCM ,,

112 PESTIAUX Loďc Color Code – Biowanze ,,

113 COQUARD Bryan Team Europcar ,,

114 MONDORY Lloyd AG2R La Mondiale ,,

115 MOTTET Florent Color Code – Biowanze ,,

116 APPOLLONIO Davide AG2R La Mondiale ,,

117 DEHAES Kenny Lotto Belisol Team ,,

118 DEBUSSCHERE Jens Lotto Belisol Team ,,

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga