Prezentacja wyścigu Lotto Mazovia Tour 2013Ponad 120 kolarzy z ośmiu polskich i siedmiu zagranicznych ekip wystartuje w 56. Wyścigu Dookoła Mazowsza – Lotto Mazovia Tour (2.2), rozpoczynającym się w poniedziałek 22 lipca kryterium na terenie Toru Wyścigów Konnych na Służewcu.

W gronie startujących zabraknie zawodników, którzy wystąpią w Tour de Pologne, bowiem terminy obu imprez zachodzą na siebie. W drużynie CCC zabraknie w związku z tym zwycięzcy sprzed roku Mateusza Taciaka, lidera rankingu polskich kolarzy zawodowych – BGŻ ProLigi.

Pozostałe polskie ekipy wystąpią w bardzo mocnych składach, a wśród zagranicznych rywali na szczególną uwagę zasługują triumfator niedawnego wyścigu Dookoła Austrii Ricardo Zoidl (Gourmentfein Simplon) oraz startujący w barwach reprezentacji Białorusi Bronislau Samoilau, były zawodnik czołowych grup ProTouru – Quick Step i Movistar.

Na trasie zobaczymy zwycięzców tego wyścigu z poprzednich lat: Tomasza Kiendysia (CCC Polsat Polkowice, 2006), Marcina Sapę (BDC MarcPol, 2008), Adama Wadeckiego (Las Vegas Power Energy Drink, 2004) oraz Roberta Radosza (BDC MarcPol, 2011)

– To najdłuższy wyścig od chwili reaktywacji imprezy w 1991 roku. Zawodnicy rywalizować będą od poniedziałku do soboty na szosach Mazowsza i Podlasia. Nawiązując do dawnych tradycji wprowadziliśmy etap jazdy drużynowej oraz postanowiliśmy uhonorować liderów drużynowych. Będą oni wyróżniać się w peletonie dzięki żółtym numerom startowym – poinformował Marcin Wasiołek, organizator i dyrektor wyścigu.

Trasy etapów są w większości niemal zupełnie płaskie, co sprzyja zawodnikom specjalizującym się w finiszowych końcówkach. Impreza słynie jednak z tego, że na odkrytych terenach bardzo często boczne wiatry sprzyjają akcjom, ucieczkom i powodują dzielenie się peletonu. Bardzo wysokie są także przeciętne prędkości na etapach. W sumie kolarze pokonają ponad 800 kilometrów.

Rozpoczynające wyścig kryterium na terenie Toru Wyścigów Konnych na Służewcu – Memoriał Marka Cichosza – nie jest zaliczane do klasyfikacji generalnej, ale zadecyduje o podziale koszulek liderów poszczególnych klasyfikacji.

Wyścig, organizowany po raz drugi, upamiętnia przedwcześnie zmarłego w ubiegłym roku kolarza warszawskiej Legii, dwukrotnego mistrza Polski w przełajach.

Kolejną nowością jest sposób wyłaniania pierwszego lidera. Zostanie nim nie zwycięzca kryterium, lecz zawodnik, który najszybciej pokona jedno z 18. okrążeń trasy. Istotne znaczenie dla losów końcowej klasyfikacji będzie miała prawdopodobnie piątkowa jazda drużynowa na czas. W ostatnich edycjach o zwycięstwie często decydowały sekundy i bonifikaty za wysokie miejsca na metach etapów. „Drużynówka”, na dystansie 26 kilometrów, może być szansą dla ekip nie mających w swych szeregach wybitnych sprinterów.

„Legia Warszawa za czasów kiedy szefem klubu był Pan Marcin Wasiołek była potentatem jeśli chodzi o drużynową jazdę na czas. Naszym trenerem był wówczas nieżyjący już Andrzej Trochanowski. Wspólnie w dyrektorem wyścigu pomyśleliśmy, że fajnie by było wrócić do jazdy drużynowej na czas. Tak jak lekkoatletyka jest królową sportu, tak drużynowa jazda na czas jest królową kolarstwa” – powiedział główny sponsor i dyrektor sportowy BDC MarcPol, Dariusz Banaszek.

Kolarski wyścig szosami Mazowsza, pod różnymi nazwami, organizowany jest od 1951 roku, a na jego trasach pojawiali się najlepsi polscy kolarze ze Stanisławem Królakiem, Ryszardem Szurkowskim, Czesławem Langiem, Zenonem Jaskułą, a także znani zawodnicy zagraniczni, jak choćby Olaf Ludwig.

Zwycięzcą ubiegłorocznej edycji był Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice), aktualny lider rankingu polskich kolarzy zawodowych – cyklu BGŻ ProLigi.

Koszulkę lidera sponsoruje BDC Bike, młodzieżową Lotto, najbardziej aktywnego Mazovia Team, zaś górala firma Danielo.

Patronami medialnymi wyścigu są: SportKlub, TVP Warszawa i portal naszosie.pl.

Z prologu oraz etapów w Nowym Dworze Mazowiecki przeprowadzimy tekstowe relacje na żywo. Już dziś zapraszamy!

Program 56. Wyścigu Dookoła Mazowsza – Lotto Mazovia Tour 2013:

22 lipca – Kryterium – Memoriał Marka Cichosza, Warszawa Służewiec 45 km
23 lipca – 1. etap Kozienice – Kozienice (162 km)
24 lipca – 2. etap Warszawa-Wesoła – Wysokie Mazowieckie (184 km)
25 lipca – 3. etap Wysokie Mazowieckie – Łomża (160 km)
26 lipca – 4. etap Nowy Dwór Mazowiecki – drużynowo na czas (26 km)
26 lipca – 5. etap Nowy Dwór Mazowiecki (113 km)
27 lipca – 6 etap Nowy Dwór Maz. – Wieliszew – Nowy Dwór Maz. (160 km)

Galeria zdjęć z prezentacji > tutaj

Źródło: PAP + własne

Foto: naszosie.pl

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments