Kolarz CCC Polkowice, Mateusz Taciak został końcowym triumfatorem 55 Wyścigu “Dookoła Mazowsza”. Ostatni etap, indywidualną jazdę na czas w Szydłowcu wygrał Vitaliy Popkow (ISD Lampre Continental).

Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) wygrał w sobotę w Szydłowcu 55. kolarski wyścig Dookoła Mazowsza (kat. 2.2. UCI) zajmując trzecie miejsce na ostatnim etapie – jeździe na czas na dystansie 24 kilometrów. W końcowej klasyfikacji kolarz ekipy w Polkowic wyprzedził o 8 sekund Mateusza Nowaka (młodzieżowa reprezentacja Polski).

Pozycję lidera cyklu BGŻ ProLigi obronił Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), choć w Dookoła Mazowsza nie zdołał poprawić swego dorobku punktowego. Niewiele zyskał także jego najgroźniejszy rywal – Mariusz Witecki z ekipy Banku BGŻ, który miał szansę objąć prowadzenie w BGŻ ProLidze pod warunkiem wygrania ostatniej wieloetapowej imprezy zaliczanej do tego prestiżowego cyklu. Na trzecie miejsce w klasyfikacji najlepszych polskich kolarzy zawodowych awansował Mateusz Taciak.

Decydującą czasówkę w Szydłowcu wygrał Ukrainiec Witalij Popkow z ekipy Lampre Continental przed  jadącym w barwach młodzieżowej kadry Polski Nowakiem. Trzeci czas na trasie sobotniego etapu uzyskał Mateusz Taciak, zapewniając sobie w ten sposób końcowy triumf. Jadący przez trzy etapy w koszulce lidera Adam Wadecki (BDC MarcPol), który jest typowym sprinterem i nie czuje się najlepiej w samotnych próbach, zajął dalsze miejsce i wypadł z czołowej dziesiątki.

Walka o zwycięstwo w całym wyścigu rozegrała się pomiędzy „20” kolarzy, którzy uczestniczyli w udanej ucieczce na pierwszym etapie, kiedy to uzyskali ponad 11 minut przewagi nad resztą stawki. Dwa kolejne etapy nie przyniosły większych zmian i o losach zwycięstwa  decydowała 24-kilometrowa czasówka w Szydłowcu. Odbyła się ona na dość nietypowej trasie, bowiem do półmetka kolarze jechali cały czas pod górę, a do mety pędzili po zjazdach z ogromną prędkością. W efekcie zwycięzca etapu Witalij Popkow uzyskał na trasie imponującą przeciętną ponad 57 km/godz.

Doskonałą formę potwierdził w sobotę Mateusz Nowak, zawodnik KTK Kalisz, który był rewelacją mistrzostw Polski na torze, wygrywając między innym zdecydowanie konkurencję omnium. Na szosie spisuje się nie gorzej, a w sobotę znakomicie pojechał na czas, pokonując wyraźnie wszystkich krajowych rywali. Mocno zmobilizowany przystąpił do czasówki Taciak, przegrywając tylko z Popkowem i Nowakiem, odpowiednio o 9 i 4 sekundy.

Sobotnia trasa nie odpowiadała chyba kolarzom Banku BGŻ, bowiem dobrze jeżdżący na czas Łukasz Bodnar był dopiero szósty, a jeszcze dalsze miejsce zajął Mariusz Witecki, uważany za najgroźniejszego rywala Taciaka do końcowego zwycięstwa. Słabo pojechał również Słowak Roman Bronis, trzeci kolarz wyścigu po trzech etapach, który spadł aż na 10 miejsce.

Dookoła Mazowsza był ostatnim wyścigiem wieloetapowym zaliczanym do punktacji BGŻ ProLigi, cyklu największych polskich imprez kolarskich, wyłaniającego na koniec sezonu najlepszego polskiego zawodowca. W kalendarzu pozostało jeszcze pięć imprez jednodniowych. Najbliższą z nich będzie Memoriał Henryka Łasaka w Suchej Beskidzkiej (11 sierpnia), a rywalizację zakończy 6 października Memoriał Stanisława Kirpszy w Sokółce.

Wyniki czwartego etapu wyścigu Dookoła Mazowsza (Szydłowiec, 24 km na czas):

 1. Witalij Popkow (Ukraina – Lampre Continental)   – 25.10
 2. Mateusz Nowak (reprezentacja Polski)   – strata 5 s
 3. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) – 9 s
 4. Nikołaj Michajłow (Bułgaria – CCC Polsat Polkowice) -14 s
 5. Siergiej Łagkuti (Ukraina)   – 14 s
 6. Łukasz Bodnar (Bank BGŻ) – 15 s

Końcowa klasyfikacja 55. Wyścigu Dookoła Mazowsza:

 1. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)  – 12:47.54
 2. Mateusz Nowak (reprezentacja Polski)  – strata 8 s
 3. Nikołaj Michajłow (Bułgaria – CCC Polsat Polkowice) – 23 s
 4. Siergiej Łagkuti (Ukraina) – 23 s
 5. Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice)  – 32 s
 6. Josef Cerny (Czechy – Wibatech Ziemia Brzeska) – 39 s
 7. Jarosław Rębiewski (KTK Kalisz)  – 42 s
 8. Mariusz Witecki (Bank BGŻ) – 56 s
 9. Robert Radosz (BDC MarcPol) – 1.02

10.  Roman Bronis (Słowacja – Dukla Trenczyn) – 1.14

Informacja prasowa

Foto: Andrzej Dyszyński