demare TdSArnaud Demare (FDJ) po finiszu z peletonu wygrał czwarty etap Tour de Suisse. Drugie miejsce dla Matthew Gossa (Orica – GreenEDGE), a trzecie dla Tylera Farrara (Garmin – Sharp). Liderem pozostał Mathias Frank (BMC).

Czwarty dzień zmagań wyścigu Tour de Suisse to etap z Meiringen/Brienz do Buochs. Kolarze mieli do przejechania 174,4 km po dość płaskiej trasie. Czterdzieści kilometrów przed metą czekała na nich premia górska drugiej kategorii, ale można było dziś liczyć raczej na finisz z dużej grupy.

Inny scenariusz etapu postanowili napisać trzej zawodnicy: Robert Vrecer (Euskaltel – Euskadi), Olivier Kaisen (Lotto – Belisol) oraz jeden z najbardziej wytrwałych kolarzy ze światowego peletonu, Jens Voigt (RadioShack – Leopard). Ta trójka zgodnie współpracowała i 50 km przed metą miała ponad 2 minuty przewagi nad peletonem. Na czele dużej grupy jechali kolarze z ekip, które miały dziś chęć na etapowe zwycięstwo podczas sprinterskiego finiszu.

Podczas wspinaczki na premię drugiej kategorii Vrecer i Voigt odjechali Kaisenowi, a na kontrę zdecydował się Marcel Wyss (IAM Cycling). Najdłużej na czele ucieczki jechał Voigt, który nie dawał za wygraną i na 5 km przed metą miał 19 sekund przewagi. Niestety tego wspaniałego zawodnika peleton dogonił na 2 km przed metą.

Finiszowa rozgrywka to popis Arnaud Demare (FDJ), który wykazał się odwagą i w odpowiedni sposób wypracował sobie przewagę podczas wchodzenia w ostatni zakręt. Drugie miejsce dla Matthew Gossa (Orica – GreenEDGE), a trzecie dla Tylera Farrara (Garmin – Sharp). Liderem pozostał Mathias Frank (BMC).

Wyniki:

1 DEMARE Arnaud Equipe Cycliste FDJ 6 50 4:08:23

2 GOSS Matthew Orica GreenEDGE 4 30 ,,

3 FARRAR Tyler Garmin – Sharp 2 18 ,,

4 DEGENKOLB John Team Argos – Shimano 1 13 ,,

5 KRISTOFF Alexander Katusha Team 1 10 ,,

6 HAUSSLER Heinrich IAM Cycling 7 ,,

7 SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team 4 ,,

8 DEBUSSCHERE Jens Lotto Belisol Team 3 ,,

9 CIMOLAI Davide Lampre – Merida 2 ,,

10 GUARNIERI Jacopo Astana Pro Team 1 ,,

11 MONDORY Lloyd AG2R La Mondiale ,,

12 ROWE Luke Sky Procycling ,,

13 LEMOINE Cyril Sojasun ,,

14 RAST Gregory RadioShack – Leopard ,,

15 VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM ,,

16 ROJAS GIL Jose Joaquin Movistar Team ,,

17 SIMON Julien Sojasun ,,

18 FEILLU Romain Vacansoleil – DCM ,,

19 BOLE Grega Vacansoleil – DCM ,,

20 SAEZ DE ARREGI Adrian Euskaltel – Euskadi ,,

21 SCHAR Michael BMC Racing Team ,,

22 BOONEN Tom Omega Pharma – Quick-Step ,,

23 FRANK Mathias BMC Racing Team ,,

24 TERPSTRA Niki Omega Pharma – Quick-Step ,,

25 GILBERT Philippe BMC Racing Team ,,

26 DUMOULIN Tom Team Argos – Shimano ,,

27 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team ,,

28 MILLAR David Garmin – Sharp ,,

29 VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp ,,

30 KREUZIGER Roman Team Saxo-Tinkoff ,,

31 MOLLEMA Bauke Blanco Pro Cycling Team ,,

32 IMPEY Daryl Orica GreenEDGE ,,

33 VELITS Peter Omega Pharma – Quick-Step ,,

34 ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff ,,

35 BRAJKOVIč Janez Astana Pro Team ,,

36 OFFREDO Yoann Equipe Cycliste FDJ ,,

37 ISAYCHEV Vladimir Katusha Team ,,

38 DELAPLACE Anthony Sojasun ,,

39 TALABARDON Yannick Sojasun ,,

40 MARINO Jean Marc Sojasun ,,

41 VIGANO Davide Lampre – Merida ,,

42 VANMARCKE Sep Blanco Pro Cycling Team ,,

43 MONFORT Maxime RadioShack – Leopard ,,

44 FARIA DA COSTA Rui Alberto Movistar Team ,,

45 ULISSI Diego Lampre – Merida ,,

46 GUSEV Vladimir Katusha Team ,,

47 BENNATI Daniele Team Saxo-Tinkoff ,,

48 DYACHENKO Alexandr Astana Pro Team ,,

49 VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team ,,

50 LEEZER Tom Blanco Pro Cycling Team ,,

51 GESCHKE Simon Team Argos – Shimano ,,

52 BURGHARDT Marcus BMC Racing Team ,,

53 HAYMAN Mathew Sky Procycling ,,

54 SCARPONI Michele Lampre – Merida ,,

55 ELMIGER Martin IAM Cycling ,,

56 WYSS Marcel IAM Cycling ,,

57 HERRADA LOPEZ Jesús Movistar Team ,,

58 ANTON HERNANDEZ Igor Euskaltel – Euskadi ,,

59 TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff ,,

60 PREIDLER Georg Team Argos – Shimano ,,

61 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale ,,

62 ROCHE Nicolas Team Saxo-Tinkoff ,,

63 BOUET Maxime AG2R La Mondiale ,,

64 KRUOPIS Aidis Orica GreenEDGE ,,

65 POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale ,,

66 GUTIERREZ PALACIOS Jose Iván Movistar Team ,,

67 VISCONTI Giovanni Movistar Team ,,

68 MEYER Cameron Orica GreenEDGE ,,

69 CHEREL Mikael AG2R La Mondiale ,,

70 BONNET William Equipe Cycliste FDJ ,,

71 KANGERT Tanel Astana Pro Team ,,

72 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey Movistar Team ,,

73 MEDEREL Maxime Sojasun ,,

74 PINOT Thibaut Equipe Cycliste FDJ ,,

75 CARUSO Damiano Cannondale Pro Cycling Team ,,

76 NEYENS Maarten Lotto Belisol Team ,,

77 JEANNESSON Arnold Equipe Cycliste FDJ ,,

78 REICHENBACH Sebastien IAM Cycling ,,

79 ROULSTON Hayden RadioShack – Leopard ,,

80 VAN DER SANDE Tosh Lotto Belisol Team ,,

81 KOHLER Martin BMC Racing Team ,,

82 MARTIN Daniel Garmin – Sharp ,,

83 SPILAK Simon Katusha Team ,,

84 ALBASINI Michael Orica GreenEDGE ,,

85 VERDUGO MARCOTEGUI Gorka Euskaltel – Euskadi ,,

86 OROZ UGALDE Juan José Euskaltel – Euskadi ,,

87 FROHLINGER Johannes Team Argos – Shimano ,,

88 KELDERMAN Wilco Blanco Pro Cycling Team ,,

89 SANCHEZ GIL Luis Leon Blanco Pro Cycling Team ,,

90 MINARD Sébastien AG2R La Mondiale ,,

91 PETERSON Tom Team Argos – Shimano ,,

92 PAURIOL Rémi Sojasun ,,

93 MORI Manuele Lampre – Merida ,,

94 KING Edward Cannondale Pro Cycling Team ,,

95 MONTAGUTI Matteo AG2R La Mondiale ,,

96 KRUIJSWIJK Steven Blanco Pro Cycling Team ,,

97 VEUCHELEN Frederik Vacansoleil – DCM ,,

98 DE GREEF Francis Lotto Belisol Team ,,

99 ADELBO SOTO PERERA Jorge ,,

100 KREDER Wesley Vacansoleil – DCM ,,

101 SCHLECK Andy RadioShack – Leopard ,,

102 MOSER Moreno Cannondale Pro Cycling Team ,,

103 KOLOBNEV Alexandr Katusha Team ,,

104 BRESCHEL Matti Team Saxo-Tinkoff ,,

105 VORGANOV Eduard Katusha Team ,,

106 GASPAROTTO Enrico Astana Pro Team ,,

107 HOLLENSTEIN Reto IAM Cycling ,,

108 KASHECHKIN Andrey Astana Pro Team ,,

109 COOKE Baden Orica GreenEDGE ,,

110 AHLSTRAND Jonas Team Argos – Shimano ,,

111 AGOSTINI Stefano Cannondale Pro Cycling Team ,,

112 KUSCHYNSKI Aleksandr Katusha Team ,,

113 GRABSCH Bert Omega Pharma – Quick-Step ,,

114 TSCHOPP Johann IAM Cycling ,,

115 RIBLON Christophe AG2R La Mondiale ,,

116 LöFKVIST Thomas IAM Cycling ,,

117 GRETSCH Patrick Team Argos – Shimano ,,

118 IZAGIRRE INSAUSTI Ion Euskaltel – Euskadi ,,

119 PAUWELS Serge Omega Pharma – Quick-Step ,,

120 HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team ,,

121 DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step ,,

122 NORDHAUG Lars Petter Blanco Pro Cycling Team ,,

123 PETROV Evgeni Team Saxo-Tinkoff ,,

124 RASCH Gabriel Sky Procycling ,,

125 SANZ UNZUE Enrique Movistar Team ,,

126 ROY Jérémy Equipe Cycliste FDJ ,,

127 TIERNAN-LOCKE Jonathan Sky Procycling ,,

128 VAUGRENARD Benoit Equipe Cycliste FDJ ,,

129 SMUKULIS Gatis Katusha Team ,,

130 DEVOLDER Stijn RadioShack – Leopard ,,

131 KLöDEN Andréas RadioShack – Leopard ,,

132 RASMUSSEN Alex Garmin – Sharp ,,

133 MESTRE Ricardo Euskaltel – Euskadi ,,

134 DENIFL Stefan IAM Cycling ,,

135 BEWLEY Sam Orica GreenEDGE ,,

136 KAMYSHEV Arman Astana Pro Team ,,

137 KOCH Michel Cannondale Pro Cycling Team ,,

138 EDMONDSON Joshua Sky Procycling ,,

139 PONZI Simone Astana Pro Team ,,

140 KARPETS Vladimir Movistar Team ,,

141 MOINARD Amaël BMC Racing Team ,,

142 STORTONI Simone Lampre – Merida ,,

143 MARCZYNSKI Tomasz Vacansoleil – DCM ,,

144 BULGAC Brian Lotto Belisol Team ,,

145 WACKERMANN Luca Lampre – Merida ,,

146 VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step ,,

147 MřRKřV Michael Team Saxo-Tinkoff ,,

148 LONGHO BORGHINI Paolo Cannondale Pro Cycling Team ,,

149 FEILLU Brice Sojasun ,,

150 SELVAGGI Mirko Vacansoleil – DCM 0:43

151 DEHAES Kenny Lotto Belisol Team 0:46

152 EISEL Bernhard Sky Procycling 0:51

153 VRECER Robert Euskaltel – Euskadi 1:46

154 VOIGT Jens RadioShack – Leopard ,,

DNS WEGMANN Fabian Garmin – Sharp –

 

Klasyfikacja generalna:

1 (1) FRANK Mathias BMC Racing Team 11:48:01

2 (2) KREUZIGER Roman Team Saxo-Tinkoff 0:23

3 (3) FARIA DA COSTA Rui Alberto Movistar Team 0:35

4 (4) VISCONTI Giovanni Movistar Team 0:53

5 (5) PINOT Thibaut Equipe Cycliste FDJ 0:57

6 (6) MOLLEMA Bauke Blanco Pro Cycling Team 1:08

7 (7) MARTIN Daniel Garmin – Sharp 1:23

8 (8) KANGERT Tanel Astana Pro Team 1:26

9 (9) PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 1:28

10 (10) VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 1:39

11 (11) MEYER Cameron Orica GreenEDGE 1:42

12 (12) SPILAK Simon Katusha Team 1:50

13 (13) DYACHENKO Alexandr Astana Pro Team 1:59

14 (14) BRAJKOVIč Janez Astana Pro Team 2:24

15 (15) ULISSI Diego Lampre – Merida 2:25

16 (16) POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale 2:29

17 (17) TSCHOPP Johann IAM Cycling 2:38

18 (18) BOUET Maxime AG2R La Mondiale 2:40

19 (19) REICHENBACH Sebastien IAM Cycling 2:41

20 (20) ROCHE Nicolas Team Saxo-Tinkoff 2:44

21 (21) MONFORT Maxime RadioShack – Leopard 3:00

22 (22) ANTON HERNANDEZ Igor Euskaltel – Euskadi 3:04

23 (23) KELDERMAN Wilco Blanco Pro Cycling Team 4:45

24 (24) VELITS Peter Omega Pharma – Quick-Step 4:50

25 (25) AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey Movistar Team 4:54

26 (26) VERDUGO MARCOTEGUI Gorka Euskaltel – Euskadi 4:56

27 (27) LöFKVIST Thomas IAM Cycling 4:58

28 (29) NORDHAUG Lars Petter Blanco Pro Cycling Team 5:38

29 (30) GUSEV Vladimir Katusha Team 5:40

30 (31) MOINARD Amaël BMC Racing Team 6:08

31 (32) SANCHEZ GIL Luis Leon Blanco Pro Cycling Team 6:29

32 (33) ALBASINI Michael Orica GreenEDGE 6:32

33 (34) MOSER Moreno Cannondale Pro Cycling Team 7:10

34 (35) SCARPONI Michele Lampre – Merida 7:24

35 (36) CHEREL Mikael AG2R La Mondiale 7:50

36 (37) WYSS Marcel IAM Cycling 7:54

37 (38) DE GREEF Francis Lotto Belisol Team 8:31

38 (39) EDMONDSON Joshua Sky Procycling 8:55

39 (40) FEILLU Brice Sojasun 8:57

40 (41) VORGANOV Eduard Katusha Team 9:06

41 (42) ZAUGG Oliver Team Saxo-Tinkoff 10:46

42 (43) MEDEREL Maxime Sojasun 10:48

43 (44) SAGAN Peter Cannondale Pro Cycling Team 10:55

44 (45) PREIDLER Georg Team Argos – Shimano 10:59

45 (46) SIMON Julien Sojasun 11:01

46 (47) BOLE Grega Vacansoleil – DCM 11:04

47 (48) GILBERT Philippe BMC Racing Team 11:19

48 (49) IZAGIRRE INSAUSTI Ion Euskaltel – Euskadi 11:25

49 (50) GESCHKE Simon Team Argos – Shimano 11:35

50 (51) BRESCHEL Matti Team Saxo-Tinkoff 11:47

51 (52) DE WEERT Kevin Omega Pharma – Quick-Step 11:51

52 (53) KASHECHKIN Andrey Astana Pro Team 11:57

53 (54) ROY Jérémy Equipe Cycliste FDJ 13:38

54 (55) AGOSTINI Stefano Cannondale Pro Cycling Team 13:52

55 (56) FROHLINGER Johannes Team Argos – Shimano 14:13

56 (57) KRUIJSWIJK Steven Blanco Pro Cycling Team 14:21

57 (58) VANSUMMEREN Johan Garmin – Sharp 14:50

58 (28) DOMBROWSKI Joe Sky Procycling 15:28

59 (59) KOCH Michel Cannondale Pro Cycling Team 15:50

60 (60) HAUSSLER Heinrich IAM Cycling 16:20

61 (61) OROZ UGALDE Juan José Euskaltel – Euskadi 16:46

62 (62) IMPEY Daryl Orica GreenEDGE 17:02

63 (63) RIBLON Christophe AG2R La Mondiale 17:10

64 (64) JEANNESSON Arnold Equipe Cycliste FDJ 18:04

65 (66) PETERSON Tom Team Argos – Shimano 19:03

66 (67) TOSATTO Matteo Team Saxo-Tinkoff 19:21

67 (68) STORTONI Simone Lampre – Merida 19:32

68 (69) BURGHARDT Marcus BMC Racing Team 19:34

69 (70) MONTAGUTI Matteo AG2R La Mondiale 19:53

70 (71) DUMOULIN Tom Team Argos – Shimano 20:22

71 (72) MINARD Sébastien AG2R La Mondiale 20:37

72 (65) VANDEWALLE Kristof Omega Pharma – Quick-Step 20:40

73 (74) PAURIOL Rémi Sojasun 20:44

74 (75) BULGAC Brian Lotto Belisol Team 20:56

75 (76) MARCZYNSKI Tomasz Vacansoleil – DCM 20:59

76 (77) ELMIGER Martin IAM Cycling 21:11

77 (78) SCHLECK Andy RadioShack – Leopard 21:14

78 (80) AZANZA SOTO Jorge Euskaltel – Euskadi 21:27

79 (79) SELVAGGI Mirko Vacansoleil – DCM 22:06

80 (81) GRETSCH Patrick Team Argos – Shimano 22:08

81 (82) RASCH Gabriel Sky Procycling 22:13

82 (73) VOIGT Jens RadioShack – Leopard 22:25

83 (83) CARUSO Damiano Cannondale Pro Cycling Team 22:27

84 (84) ROULSTON Hayden RadioShack – Leopard 22:29

85 (85) KOHLER Martin BMC Racing Team 22:39

86 (86) MORI Manuele Lampre – Merida 22:57

87 (87) ROJAS GIL Jose Joaquin Movistar Team 23:34

88 (88) VEUCHELEN Frederik Vacansoleil – DCM 23:36

89 (89) SMUKULIS Gatis Katusha Team 24:37

90 (90) DEVOLDER Stijn RadioShack – Leopard 24:40

91 (91) PETROV Evgeni Team Saxo-Tinkoff 24:55

92 (92) RAST Gregory RadioShack – Leopard 25:32

93 (93) HERRADA LOPEZ Jesús Movistar Team 25:51

94 (94) BOONEN Tom Omega Pharma – Quick-Step 25:54

95 (95) PAUWELS Serge Omega Pharma – Quick-Step 26:35

96 (96) DENIFL Stefan IAM Cycling 26:42

97 (97) KLöDEN Andréas RadioShack – Leopard 26:46

98 (98) TERPSTRA Niki Omega Pharma – Quick-Step 27:08

99 (99) KOLOBNEV Alexandr Katusha Team 27:25

100 (101) HOLLENSTEIN Reto IAM Cycling 27:44

101 (102) GUTIERREZ PALACIOS Jose Iván Movistar Team 27:46

102 (103) LONGHO BORGHINI Paolo Cannondale Pro Cycling Team 28:08

103 (104) MESTRE Ricardo Euskaltel – Euskadi 28:14

104 (105) KUSCHYNSKI Aleksandr Katusha Team 28:20

105 (106) SCHAR Michael BMC Racing Team 28:22

106 (107) GASPAROTTO Enrico Astana Pro Team 28:24

107 (108) OFFREDO Yoann Equipe Cycliste FDJ 28:26

108 (109) KING Edward Cannondale Pro Cycling Team 28:31

109 (110) MARINO Jean Marc Sojasun 28:36

110 (111) GRABSCH Bert Omega Pharma – Quick-Step 28:50

111 (112) MřRKřV Michael Team Saxo-Tinkoff 28:51

112 (113) HAYMAN Mathew Sky Procycling 28:53

113 (114) VAUGRENARD Benoit Equipe Cycliste FDJ 29:18

114 (115) VAN KEIRSBULCK Guillaume Omega Pharma – Quick-Step ,,

115 (100) VRECER Robert Euskaltel – Euskadi 29:28

116 (116) MONDORY Lloyd AG2R La Mondiale 29:29

117 (117) BONNET William Equipe Cycliste FDJ 30:16

118 (118) SAEZ DE ARREGI Adrian Euskaltel – Euskadi 30:29

119 (119) DEGENKOLB John Team Argos – Shimano 30:38

120 (120) TALABARDON Yannick Sojasun 30:41

121 (122) NEYENS Maarten Lotto Belisol Team 30:56

122 (123) TIERNAN-LOCKE Jonathan Sky Procycling 30:57

123 (124) VAN POPPEL Boy Vacansoleil – DCM 30:59

124 (125) LEMOINE Cyril Sojasun 31:21

125 (127) VAN DER SANDE Tosh Lotto Belisol Team 31:22

126 (128) HAEDO Lucas Sebastian Cannondale Pro Cycling Team 31:37

127 (129) DEBUSSCHERE Jens Lotto Belisol Team 31:40

128 (130) ISAYCHEV Vladimir Katusha Team 31:42

129 (132) ROWE Luke Sky Procycling 32:01

130 (133) VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 32:09

131 (134) KREDER Wesley Vacansoleil – DCM 32:11

132 (135) DELAPLACE Anthony Sojasun 32:17

133 (136) KARPETS Vladimir Movistar Team 32:32

134 (121) MORTON Lachlan Garmin – Sharp 32:46

135 (126) CANCELLARA Fabian RadioShack – Leopard 33:17

136 (137) DEMARE Arnaud Equipe Cycliste FDJ 33:44

137 (138) KRISTOFF Alexander Katusha Team 33:47

138 (139) VANMARCKE Sep Blanco Pro Cycling Team 33:50

139 (131) PINEAU Cédric Equipe Cycliste FDJ 33:52

140 (140) AHLSTRAND Jonas Team Argos – Shimano 33:57

141 (141) FARRAR Tyler Garmin – Sharp 34:03

142 (142) VIGANO Davide Lampre – Merida 34:04

143 (143) BENNATI Daniele Team Saxo-Tinkoff ,,

144 (145) LEEZER Tom Blanco Pro Cycling Team 34:12

145 (146) CIMOLAI Davide Lampre – Merida 34:14

146 (148) MILLAR David Garmin – Sharp 34:24

147 (149) PONZI Simone Astana Pro Team 34:29

148 (150) GOSS Matthew Orica GreenEDGE 34:32

149 (144) DEHAES Kenny Lotto Belisol Team 34:57

150 (147) EISEL Bernhard Sky Procycling 35:15

151 (153) RASMUSSEN Alex Garmin – Sharp 36:54

152 (154) GUARNIERI Jacopo Astana Pro Team 37:12

153 (156) COOKE Baden Orica GreenEDGE 37:21

154 (157) SANZ UNZUE Enrique Movistar Team 37:23

155 (158) KRUOPIS Aidis Orica GreenEDGE 37:24

156 (159) WACKERMANN Luca Lampre – Merida 37:30

157 (160) BEWLEY Sam Orica GreenEDGE 37:31

158 (161) KAMYSHEV Arman Astana Pro Team 37:34

159 (162) FEILLU Romain Vacansoleil – DCM 37:38

160 (155) O’GRADY Stuart Orica GreenEDGE 39:00

161 (163) RENSHAW Mark Blanco Pro Cycling Team 39:40

162 (152) KAISEN Olivier Lotto Belisol Team 40:57

163 (151) SWIFT Ben Sky Procycling 44:53

 

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga