voigtJens Voigt (RadioShack – Leopard) wygrał piąty etap Amgen Tour of California. Niemiecki kolarz był najlepszy z 17. osobowej grupy, która uciekła 54 km przed metą.  Za Voigtem finiszowali Tyler Farrar (Garmin – Sharp) i Thor Hushovd (BMC). Nowym liderem został Tejay van Garderen (BMC).

Piąty etap Amgen Tour of California to kolejny odcinek, na którym mogliśmy oczekiwać sprinterskiego pojedynku na finiszu. Kolarze rozpoczęli dzień w Santa Barbara by po 185,7 km zawitać na mecie w  Avila Beach. Na początkowych kilometrach czekała na nich premia górska drugiej kategorii, ale nie powinna ona w żaden sposób wpłynąć na rywalizację. Dziś na atak zdecydowała się trójka w składzie: Chung Kai Feng (Champion System), Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM) i lider klasyfikacji górskiej, Carter Jones (Bissel).

Peleton prowadziły ekipy Jamis i Cannondale, nie pozwalając harcownikom uzyskać więcej niż 7 minut i 40 sekund. 54 km przed metą na skutek mocno wiejącego wiatru duża grupa porwała się na kilka części. Na czele mieliśmy 18 zawodników, dwóch z ucieczki Chung Kai Feng i Thomas De Gendt oraz Jens Voigt, Matthew Busche (RadioShack Leopard), Laurent Didier (RadioShack Leopard), Tyler Farrar (Garmin-Sharp), Tejay van Garderen, Thor Hushovd i Michael Schar (BMC), Baden Cooke, Mitchell Docker, Michael Matthews i Cameron Meyers (Orica-GreenEdge), Peter Sagan (Cannondale), Michael Rogers, Jonas Jorgensen i Jay McCarthy (Saxo-Tinkoff), Alex Candelario (Optum). Nie było w tej grupce lidera, Janiera Alexisa Acevedo (Jamis – Hagens Berman).

Grupkę goniła przede wszystkim ekipa Bartosza Huzarskiego – Team NetApp – Endura, ale na 15 km przed metą mieliśmy minutę różnicę między peletonem, a grupką z faworytami. Okazało się, że dość zaskakująca akcja okazała się decydująca. Na 4 km przed metą ,na małej hopce zaatakował niezniszczalny Jens Voigt (RadioShack – Leopard). Akcja sympatycznego Niemca była skuteczna i przejechał on linię mety kilka sekund przed kolegami z ucieczki. Drugi był  Tyler Farrar (Garmin – Sharp), a trzeci  Thor Hushovd (BMC). Nowym liderem został Tejay van Garderen (BMC). Czapki z głów przed 42 letnim kolarzem urodzonym w Grevesmühlen!

Polacy przyjechali w drugiej grupie, tracąc do zwycięzcy ponad minutę.

Wyniki:

1 Jens VOIGT Radioshack Leopard 4:41:16

2 Tyler FARRAR Garmin-Sharp 0:00:06

3 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 0:00:06

4 Peter SAGAN Cannondale 0:00:06

5 Michael MATTHEWS Orica GreenEDGE 0:00:06

6 Jay MCCARTHY Team Saxo -Tinkoff 0:00:06

7 Alex CANDELARIO Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:06

8 Michael ROGERS Team Saxo -Tinkoff 0:00:06

9 Markel IRIZAR ARRANBURU Radioshack Leopard 0:00:06

10 Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team 0:00:06

11 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:00:06

12 Thomas DE GENDT Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:06

13 Jonas JORGENSEN Team Saxo -Tinkoff 0:00:06

14 Matthew BUSCHE Radioshack Leopard 0:00:06

15 Michael SCHAR BMC Racing Team 0:00:14

16 Baden COOKE Orica GreenEDGE 0:00:14

17 Jacob KEOUGH Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:01:04

18 Matt BRAMMEIER Champion System Pro Cycling Team 0:01:04

19 Francisco MANCEBO PEREZ 5 Hour Energy 0:01:07

20 Kris BOECKMANS Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:01:07

21 Chad HAGA Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:01:07

22 Mathias FRANK BMC Racing Team 0:01:07

23 Jasper STUYVEN Bontrager Cycling Team 0:01:07

24 Sylvain CHAVANEL Omega Pharma-QuickStep 0:01:07

25 Laurent DIDIER Radioshack Leopard 0:01:07

26 Philip DEIGNAN Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:01:07

27 Brian VANDBORG Cannondale 0:01:07

28 Lieuwe WESTRA Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:01:07

29 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Jamis – Hagens Berman 0:01:07

30 Chad BEYER Champion System Pro Cycling Team 0:01:07

31 Ken HANSON Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:01:07

32 Olivier ZAUGG Team Saxo -Tinkoff 0:01:07

33 Lucas Sebastian HAEDO Cannondale 0:01:07

34 Nathaniel ENGLISH 5 Hour Energy 0:01:07

35 Luis ROMERO AMARAN Jamis – Hagens Berman 0:01:07

36 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:01:07

37 Paul VOSS Team NetApp-Endura 0:01:07

38 Antoine DUCHESNE Bontrager Cycling Team 0:01:07

39 David DE LA CRUZ MELGAREJO Team NetApp-Endura 0:01:07

40 Lawson CRADDOCK Bontrager Cycling Team 0:01:07

41 Edward KING Cannondale 0:01:07

42 John MURPHY Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:01:07

43 Wesley KREDER Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:01:07

44 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:01:07

45 Bob JUNGELS Radioshack Leopard 0:01:07

46 Bobbie TRAKSEL Champion System Pro Cycling Team 0:01:07

47 Leopold KÖNIG Team NetApp-Endura 0:01:07

48 Boy VAN POPPEL Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:01:07

49 Marco PINOTTI BMC Racing Team 0:01:07

50 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Radioshack Leopard 0:01:07

51 Andy SCHLECK Radioshack Leopard 0:01:07

52 Amael MOINARD BMC Racing Team 0:01:07

53 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:01:07

54 Jacob RATHE Garmin-Sharp 0:01:07

55 Matteo TOSATTO Team Saxo -Tinkoff 0:01:07

56 Michael MORKOV Team Saxo -Tinkoff 0:01:07

57 Alex HOWES Garmin-Sharp 0:01:07

58 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp 0:01:07

59 Lucas EUSER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:01:07

60 Juan Antonio FLECHA GIANNONI Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:01:07

61 Ryan EASTMAN Bontrager Cycling Team 0:01:07

62 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team 0:01:07

63 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:01:07

64 Wesley SULZBERGER Orica GreenEDGE 0:01:07

65 Kristijan KOREN Cannondale 0:01:07

66 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:01:07

67 Bert-jan LINDEMAN Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:01:07

68 Tanner PUTT Bontrager Cycling Team 0:01:07

69 David WILLIAMS 5 Hour Energy 0:01:07

70 Maciej BODNAR Cannondale 0:01:07

71 José Joao MENDES Team NetApp-Endura 0:01:07

72 Bartosz HUZARSKI Team NetApp-Endura 0:01:07

73 Guillaume VAN KEIRSBULCK Omega Pharma-QuickStep 0:01:07

74 Gavin MANNION Bontrager Cycling Team 0:01:07

75 Robert SWEETING 5 Hour Energy 0:01:07

76 Jeremy VENNELL Bissell Pro Cycling 0:01:07

77 Ryan ROTH Champion System Pro Cycling Team 0:01:07

78 Nathan BROWN Bontrager Cycling Team 0:01:07

79 Daniel SCHORN Team NetApp-Endura 0:01:07

80 Chun Kai FENG Champion System Pro Cycling Team 0:01:48

81 Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE 0:01:56

82 Travis MEYER Orica GreenEDGE 0:01:56

83 Zakkari DEMPSTER Team NetApp-Endura 0:01:56

84 Ben JACQUES-MAYNES Jamis – Hagens Berman 0:02:06

85 Christopher JONES Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:02:08

86 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:02:42

87 Shawn MILNE 5 Hour Energy 0:15:16

88 Frank PIPP Bissell Pro Cycling 0:15:16

89 James STEMPER 5 Hour Energy 0:15:16

90 Thomas SOLADAY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:15:16

91 Max JENKINS 5 Hour Energy 0:15:16

92 Carter JONES Bissell Pro Cycling 0:15:16

93 James ORAM Bontrager Cycling Team 0:15:16

94 Tyler WREN Jamis – Hagens Berman 0:15:16

95 Michael TORCKLER Bissell Pro Cycling 0:15:16

96 Jonathan Patrick MCCARTY Bissell Pro Cycling 0:15:16

97 Scott ZWIZANSKI Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:15:16

98 Marsh COOPER Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:15:16

99 Gregor GAZVODA Champion System Pro Cycling Team 0:15:16

100 Cesare BENEDETTI Team NetApp-Endura 0:15:16

101 James DRISCOLL Jamis – Hagens Berman 0:15:16

102 David ZABRISKIE Garmin-Sharp 0:15:16

103 Jeffry LOUDER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:15:16

104 Kin San WU Champion System Pro Cycling Team 0:15:16

105 Christopher BALDWIN Bissell Pro Cycling 0:15:16

106 Christopher BUTLER Champion System Pro Cycling Team 0:18:33

107 Jason MCCARTNEY Bissell Pro Cycling 0:18:33

108 Carson MILLER Jamis – Hagens Berman 0:18:33

109 Carlos VERONA QUINTANILLA Omega Pharma-QuickStep 0:18:33

110 Jesse ANTHONY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:18:33

111 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 0:18:33

112 Timothy DUGGAN Team Saxo -Tinkoff 0:18:37

113 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp 0:18:37

Jonathan CANTWELL Team Saxo -Tinkoff Abandon

 

Klasyfikacja generalna:

1 Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team 21:55:32

2 Michael ROGERS Team Saxo -Tinkoff 0:00:42

3 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Jamis – Hagens Berman 0:00:50

4 Matthew BUSCHE Radioshack Leopard 0:01:04

5 Philip DEIGNAN Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:01:17

6 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:01:29

7 Mathias FRANK BMC Racing Team 0:01:35

8 Francisco MANCEBO PEREZ 5 Hour Energy 0:01:53

9 Chad HAGA Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:02:03

10 Lawson CRADDOCK Bontrager Cycling Team 0:02:22

11 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:02:46

12 Lucas EUSER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:03:17

13 Nathaniel ENGLISH 5 Hour Energy 0:03:26

14 Leopold KÖNIG Team NetApp-Endura 0:04:32

15 Laurent DIDIER Radioshack Leopard 0:04:52

16 Edward KING Cannondale 0:05:07

17 David DE LA CRUZ MELGAREJO Team NetApp-Endura 0:05:23

18 Brian VANDBORG Cannondale 0:05:57

19 Tanner PUTT Bontrager Cycling Team 0:06:38

20 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Radioshack Leopard 0:06:56

21 Chad BEYER Champion System Pro Cycling Team 0:07:22

22 Bartosz HUZARSKI Team NetApp-Endura 0:08:37

23 Lieuwe WESTRA Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:10:09

24 Andy SCHLECK Radioshack Leopard 0:10:11

25 Michael SCHAR BMC Racing Team 0:11:20

26 Alex CANDELARIO Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:11:25

27 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team 0:11:44

28 Jeremy VENNELL Bissell Pro Cycling 0:13:17

29 Jacob RATHE Garmin-Sharp 0:13:18

30 Gavin MANNION Bontrager Cycling Team 0:13:34

31 Juan Antonio FLECHA GIANNONI Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:13:40

32 Amael MOINARD BMC Racing Team 0:13:46

33 Jens VOIGT Radioshack Leopard 0:14:37

34 Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE 0:14:56

35 Paul VOSS Team NetApp-Endura 0:16:06

36 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:16:14

37 Luis ROMERO AMARAN Jamis – Hagens Berman 0:16:34

38 Jasper STUYVEN Bontrager Cycling Team 0:17:26

39 Max JENKINS 5 Hour Energy 0:17:26

40 Ryan ROTH Champion System Pro Cycling Team 0:18:00

41 Christopher BALDWIN Bissell Pro Cycling 0:18:14

42 Baden COOKE Orica GreenEDGE 0:18:57

43 Peter SAGAN Cannondale 0:19:23

44 Nathan BROWN Bontrager Cycling Team 0:20:00

45 Olivier ZAUGG Team Saxo -Tinkoff 0:20:11

46 José Joao MENDES Team NetApp-Endura 0:20:18

47 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp 0:21:39

48 Markel IRIZAR ARRANBURU Radioshack Leopard 0:21:45

49 Tyler FARRAR Garmin-Sharp 0:22:08

50 Michael TORCKLER Bissell Pro Cycling 0:22:12

51 Christopher BUTLER Champion System Pro Cycling Team 0:22:25

52 Sylvain CHAVANEL Omega Pharma-QuickStep 0:22:44

53 Wesley SULZBERGER Orica GreenEDGE 0:22:48

54 Jay MCCARTHY Team Saxo -Tinkoff 0:22:51

55 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp 0:23:26

56 Michael MORKOV Team Saxo -Tinkoff 0:23:29

57 Bob JUNGELS Radioshack Leopard 0:23:45

58 Carter JONES Bissell Pro Cycling 0:25:06

59 Ben JACQUES-MAYNES Jamis – Hagens Berman 0:25:06

60 David ZABRISKIE Garmin-Sharp 0:25:13

61 Michael MATTHEWS Orica GreenEDGE 0:25:19

62 Alex HOWES Garmin-Sharp 0:25:27

63 Boy VAN POPPEL Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:25:58

64 Antoine DUCHESNE Bontrager Cycling Team 0:26:24

65 Ken HANSON Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:26:30

66 Marco PINOTTI BMC Racing Team 0:26:44

67 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:26:45

68 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:27:13

69 James STEMPER 5 Hour Energy 0:27:22

70 Jonas JORGENSEN Team Saxo -Tinkoff 0:27:59

71 Guillaume VAN KEIRSBULCK Omega Pharma-QuickStep 0:28:49

72 Chun Kai FENG Champion System Pro Cycling Team 0:29:06

73 Matt BRAMMEIER Champion System Pro Cycling Team 0:29:08

74 Daniel SCHORN Team NetApp-Endura 0:29:23

75 Kristijan KOREN Cannondale 0:29:43

76 Ryan EASTMAN Bontrager Cycling Team 0:29:46

77 Jeffry LOUDER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:30:19

78 Thomas DE GENDT Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:30:30

79 Lucas Sebastian HAEDO Cannondale 0:30:50

80 Jonathan Patrick MCCARTY Bissell Pro Cycling 0:32:24

81 Matteo TOSATTO Team Saxo -Tinkoff 0:32:30

82 Maciej BODNAR Cannondale 0:33:18

83 David WILLIAMS 5 Hour Energy 0:33:20

84 Robert SWEETING 5 Hour Energy 0:33:39

85 Christopher JONES Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:33:59

86 Bert-jan LINDEMAN Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:34:04

87 Travis MEYER Orica GreenEDGE 0:35:12

88 Zakkari DEMPSTER Team NetApp-Endura 0:38:08

89 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:39:12

90 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 0:39:45

91 Timothy DUGGAN Team Saxo -Tinkoff 0:39:49

92 Carlos VERONA QUINTANILLA Omega Pharma-QuickStep 0:40:41

93 Jesse ANTHONY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:41:27

94 Tyler WREN Jamis – Hagens Berman 0:42:00

95 Shawn MILNE 5 Hour Energy 0:42:34

96 Jacob KEOUGH Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:42:42

97 John MURPHY Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:42:45

98 Cesare BENEDETTI Team NetApp-Endura 0:43:55

99 Frank PIPP Bissell Pro Cycling 0:44:02

100 Kin San WU Champion System Pro Cycling Team 0:45:41

101 Thomas SOLADAY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:46:22

102 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:46:56

103 Scott ZWIZANSKI Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:47:18

104 Marsh COOPER Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:50:03

105 Gregor GAZVODA Champion System Pro Cycling Team 0:55:16

106 James ORAM Bontrager Cycling Team 0:55:35

107 James DRISCOLL Jamis – Hagens Berman 0:56:04

108 Kris BOECKMANS Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:56:47

109 Jason MCCARTNEY Bissell Pro Cycling 0:58:48

110 Wesley KREDER Vacansoleil – DCM Procycling Team 1:00:24

111 Bobbie TRAKSEL Champion System Pro Cycling Team 1:00:48

112 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 1:00:59

113 Carson MILLER Jamis – Hagens Berman 1:05:43

 

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga