BGŻ ProligaJuż w najbliższą niedzielę, 30 kilometrowym prologiem na ulicach Kołobrzegu rusza XXI edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Bałtyk – Karkonosze Tour 2013, którego organizatorem jest Towarzystwo Kolarskie Karkonosze Tour w Jeleniej Górze.

Tegoroczny wyścig został objęty Patronatem Związku Gmin Karkonoskich oraz został ujęty w prestiżowym cyklu wyścigów kolarskich BGŻ ProLiga, który skupia najważniejsze imprezy kolarskie w Polsce.

XXI Międzynarodowy Wyścig Kolarski Bałtyk – Karkonosze Tour składa się z ośmiu etapów, których łączna długość wynosi 851,3 km. Najdłuższy I etap prowadzący z Kołobrzegu do Czaplinka liczy 194,1 km.

Pierwsze dni wyścigu będą polem do popisu dla sprinterów. Nowością w tegorocznej edycji wyścigu jest „płaska” jazda indywidualna na czas na III etapie Nowogard – Nowogard, która powinna „przetasować” peleton przed dojechaniem do Karkonoszy gdzie dwa ostatnie etapy które powinny zadecydować o Klasyfikacji Generalnej to tradycyjna czasówka Kowary – Przełęcz Okraj na dystansie 11,6 km, ze średnim nachyleniem 5,1% i maksymalnym                12 % oraz VIII królewski etap Piechowice – Karpacz, na którym rozegranych zostanie 4 Górskich Premii m.in. w Michałowicach, Borowicach i na Przełęczy Kowarskiej.

Poszczególne etapy Bałtyk – Karkonosze Tour 2013:
19.05.2013    PROLOG KOŁOBRZEG (kryterium)      30,0 km
20.05.2013    I ETAP KOŁOBRZEG – CZAPLINEK    194,1 km
21.05.2013    II ETAP ŚWIDWIN – ŚWIDWIN    105,6 km
22.05.2013    III ETAP NOWOGARD – NOWOGARD (jazda na czas)      28,0 km
22.05.2013    IV ETAP NOWOGARD – NOWOGARD    106,0 km
23.05.2013    V ETAP ZBĄSZYNEK – ZBĄSZYNEK     144,5 km
24.06.2013    VI ETAP KOŻUCHÓW – LEŚNA    172,1 km
25.05.2013    VII ETAP KOWARY – PRZEŁĘCZ OKRAJ (jazda na czas)      11,6 km
25.05.2013    VIII ETAP PIECHOWICE – KARPACZ      89,4 km

Krótka charakterystyka poszczególnych etapów:

PROLOG:

Trasa prologu w Kołobrzegu przebiegać będzie ulicami: Łopuskiego, Armii Krajowej, Sybiraków, Dworcowa, Łopuskiego.
Szybka techniczna runda 1000 m dla sprinterów.
Prolog rozgrywane będzie wzorem ubiegłego roku systemem eliminacyjnym, po którym w finale wystartują najlepsi zawodnicy w swoich grupach.
Start Kołobrzeg ul Łopuskiego godz. 18:30
Meta Kołobrzeg ul Łopuskiego godz. 19:40

I ETAP KOŁOBRZEG – CZAPLINEK

Wyjazd z Kołobrzegu poprzedzony sześcioma rundami, które były na prologu następnie wyścig kieruje się wybrzeżem w kierunku Karlina, gdzie będzie rozgrywana Lotna Premia. Na tym etapie rozegrane zostaną również Lotna Premie w Tychowie, Połczynie Zdroju, Barwicach, Bornem Sulinowie oraz na rundach w Czaplinku.
Etap dla sprinterów.
Strat Kołobrzeg ul. Łopuskiego godz. 12:00
Meta Czaplinek ul Wałecka godz. 16:20

wykres1-2013

II ETAP  ŚWIDWIN – ŚWIDWIN

II etap wyścigu o dystansie 106,5 km ze startem i metą w Świdwinie przy Placu Konstytucji 3 Maja prowadzić będzie drogami powiatu świdwińskiego oraz łobeskiego, gdzie na trasie rozegrane zostaną Lotne Premie: Łobzie, Brzeżnie, Słonowicach i Świdwinie.
Trasa wyścigu składa się 3 pętli o różnych dystansach.
Jedna duże pętla Świdwin – Łobez – Brzeżno – Świdwin
Dwie średnie pętle Świdwin – Pałac Słonowice – Brzeżno – Świdwin
Trzy małe rundy ulicami Plac Konstytucji 3 Maja, Szczecińska, Krótka, Sportowa, Żeromskiego, Drawska, Rondo, Połczyńska, Plac Konstytucji 3 Maja.
Etap dla zawodników lubiących „klasyki”
Start Świdwin Plac Konstytucji 3 Maja godz. 16:00
Meta Świdwin Plac Konstytucji 3 Maja godz. 18:20

wykres2-2013

III ETAP NOWOGARD – NOWOGARD jazda indywidualna na czas

III etap wyścigu, jazda indywidualna na czas w Nowogardzie rozegrany zostanie jako Memoriał Pawła Zugaja, V-ce Mistrza Europy i wielokrotnego Mistrza Polski w kolarstwie, który zginał w 2009 roku                         w wypadku samochodowym.
Klasyczna „płaska” czasówka na trasie z Nowogard – Dobra – Nowogard
Etap dla czasowców.
Start Nowogard ul Bohaterów Warszawy godz. 9:00
Przyjazd ostatniego zawodnika do Nowogardu 12:10

wykres3-2013

IV ETAP NOWOGARD – NOWOGARD

Zawodnicy z Nowogardu kierują się na Maszewo, Goleniów, Maszewo gdzie rozegrane będą Lotne Premie Następnie wyścig jedzie do Nowogardu gdzie metę etapu poprzedzą siedmioma okrążeniami 2300 m ulicami Nowogardu. Etap dla sprinterów.
Start Nowogard ul. 15 lutego godz.  16:00
Meta Nowogard ul. 15 lutego godz. 18:50

wykres4-2013

V ETAP ZBĄSZYNEK – ZBĄSZYNEK

Wyjazd ze Zbąszynka poprzedzony trzema rundami 4700m, następnie wyścig kieruje się na Zbąszyń, Nowy Tomyśl, Trzciel, Babimost gdzie będą rozgrywane Lotne Premie.
Następnie wyścig wraca na rundy, które były w Zbąszynku na starcie. Po przejechaniu pięciu okrążeń meta etapu. W 2011 r w Zbąszynku wygrał Krzysztof Jeżowski Bank BGŻ, a w roku 2012 Grzegorz Stępniak z CCC Polsat Polkowice. Na tym etapie będzie prowadzona również klasyfikacja Regionu Kozła gdzie najlepszy zawodnik na Lotnych Premiach w: Zbąszynku, Zbąszyniu, Trzcielu i Babimoście otrzyma Puchar od Starosty Regionu Kozła.
Etap dla sprinterów.
Start Zbąszynek ul. Wojska Polskiego godz. 16:00
Meta Zbąszynek ul Wojska Polskiego godz. 19:10

 wykres5-2013

VI ETAP KOŻUCHÓW – LEŚNA

Wyjazd w kierunku Leśnej poprzedzony sześcioma okrążeniami po ulicach Kożuchowa 1100m każda. Następnie wyścig jedzie do Leśnej mając na trasie Lotne Premie w: Szprotawie, Małomicach, Osiecznicy, Nowogrodźcu, Trójcy.
Meta etapu w Leśnej zostanie poprzedzona trzema rundami na ternie Gminy Leśna. W 2012 r w Leśnej wygrał Mateusz Komar z BDC Marc Pol.
Etap dla zawodników lubiących „klasyki”
Start Kożuchów ul Rynek godz. 12:00
Meta Leśna ul Rynek godz. 15:40

wykres6-2013

VII ETAP KOWARY – PRZEŁĘCZ OKRAJ

Tradycyjna czasówka Kowary – Przełęcz Okraj na dystansie 11,6km, ze średnim nachyleniem 5,1% i maksymalnym 12 %. Etap ten już od kilku lat rozstrzyga o kolejności zawodników w Klasyfikacji Generalnej. W 2012 roku ten etap wygrał Paweł Cieślik z Bank BGŻ Team. Etap dla górali.
Start Kowary ul. 1 Maja godz. 9:00
Przyjazd ostatniego zawodnika na Przełęcz Okraj 11:30

wykres7-2013

VIII ETAP PIECHOWICE –  KARPACZ

Królewski etap tegorocznego wyścigu. Wyjazd z Piechowic poprzedzony trzema okrążeniami po ulicach Piechowic 2000m każde. Po małych rundach w Piechowicach zawodnicy jadą na dwie rundy Piechowice – Michałowice – Piechowice gdzie w Michałowicach będą rozgrywane Premie Górskie jak również w Piechowicach Lotne Premie. Z Piechowic wyścig jedzie na Lotną Premię w Podgórzynie by potem skierować się na Premię Górską w Borowicach. Następnie z Borowic wyścig jedzie na Lotną Premie do Kowar i dalej trasą czasówki dojeżdża do Premii Gorskiej na Przełęczy Kowarskiej z której główna drogą przez Kowary dojedzie na metę w Karpaczu. Meta w Karpaczu w tym roku zlokalizowana jest na nowo otwartym deptaku przy Kościele na ul Konstytucji 3 maja
Etap dla górali.
Start Piechowice ul 1 Maja godz. 15:00
Meta Karpacz ul Konstytucji 3 Maja godz. 17:10

wykres8-2013

Na linii startu stanie 12 ekip z: Polski, Niemiec i Austrii jak również zawodnicy zgłoszeni indywidualnie.  Tegoroczny wyścig jest jedną z 4 eliminacji do wyłonienia Reprezentacji Polski na Tour de Pologne, dlatego więc większość polskich dużych startować będzie w pełnych składach.

Regulamin wyścigu > tutaj

Głównym Sponsorem wyścigu jest Bank BGŻ S.A. Warszawa który już ponad 15 lat wspiera wyścig Bałtyk – Karkonosze Tour.

Oficjalnymi Sponsorami są: Hotel Duet Goleniów, CCC Polkowice oraz Związek Gmin Karkonoskich i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Sponsorami wyścigu są: QUEST Jelenia Góra, Firma Szymczak Maszewo, Hotel Las Piechowice, Szpital MSW Jelenia Góra, Pałac Słonowice i Region Kozła.

Kolarze powalczą o następujące koszulki:
ŻÓŁTA Bank BGŻ – Klasyfikacja Generalna
ZIELONA CCC– Klasyfikacja Górska
NIEBIESKA Hotel DUET Goleniów– Klasyfikacja Sprinterska

Producentem koszulek dla liderów poszczególnych klasyfikacji jest firma QUEST Jelenia Góra.

Partnerem medialnym jest portal naszosie.pl

Więcej informacji na www.baltyk-karkonosze.com

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
strażak sam.
strażak sam.

Klasyczna płaska czasówka,ale się uśmiałem. Nowogard-Dobra,niezły kawał,trasa góra dół, ciężko,odkryty teren ,będą bardzo duże różnice czasowe.Stawiam na Marycza.