48. edycja wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich (2.1 UCI) rozpocznie się już w najbliższy czwartek. Po raz kolejny na początku maja, Dolny Śląsk stanie się areną dla najlepszych kolarzy z Polski i nie tylko. Rok temu triumfował tam Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)

Trasa:

plakat grody

W czwartek 2. maja od wieczornego kryterium po ulicach Legnicy, zawodnicy tradycyjnie zainaugurują zmagania w Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Start i meta jak zawsze zlokalizowana będzie przy placu zamkowym, na ulicy Nowej. Kolarze pokonają tego dnia 32 kilometry, i na różnych premiach walczyć będą o koszulki poszczególnych klasyfikacji, jak i o lukratywne premie finansowe…

prolog Grody

W piątek 3. maja , już na 1. etapie na kolarzy czeka królewski, 167 kilometrowy etap ze Świdnicy do Dzierżoniowa. Rok temu kolarze ścigali się na odwrotnej trasie, a teraz organizatorzy powrócili do konfiguracji z 2011 roku. Dodatkowo zawsze ten odcinek znajdował się na końcu wyścigu, tym razem już na początku ustawi w klasyfikację generalną.

Punkty w klasyfikacji górskiej będą do rozdania na pięciu premiach 1. kategorii oraz na czterech 2. Pierwsze 16 kilometrów, na „dzień dobry” prowadzi pod górę, a szczyt zlokalizowany jest na wzniesieniu Palczyk, który oznaczony jest 2. kategorią. Zaraz po zjeździe, kolejny podjazd 2. kategorii, czyli krótka choć sztywna Niedzwiedzica. Dalej czeka już prawie 10 kilometrowy podjazd pod Przełęcz Walimską, która po części pokryta jest kostką brukową. Na zjeździe czeka premia lotna w Pieszycach, a następnie zawodnicy pierwszy raz przejadą przez linię mety w Dzierżoniowie i wjadą na rundy na której znajdują się podjazdy pod Przełęcz Jugowską (1), Przełęcz Sokola (2) oraz Przełęcz Walimska (1). To okrążenie peleton pokona dwa razy, by finiszować w Dzierżoniowie.

mapa 1. etap Grody

profil 1. etap Grody

Sobota 4. maja to ważny dzień dla zawodników CCC Polsat Polkowice. Aż dwa etapy odbędą się w Polkowicach, czyli siedzibie ich sponsora. Rano cała stawka będzie musiała pokonać bardzo długą jak na polskie realia jazdę indywidualną na czas. Podobnie jak we wcześniejszych latach, kolarze będą nawracali w Tarnówku, po czym wrócą tam skąd wystartowali, czyli do Polkowic. Trasa liczy 30,2 km. Każdy zawodnik cztery razy będzie musiał przejechać przez przejazd kolejowy, co może być uciążliwe gdy jedzie się na „kozie” i czasowych kołach.

mapa 2. etap Grody

profil 2. etap Grody

Popołudniowy, trzeci etap to pagórkowate rundy wokół Polkowic. Kolarze w sumie pokonają trzy okrążenia po 25,9 km każde. Finisz znajduje się na wzniesieniu pokrytym brukiem. Tradycyjnie powinni walczyć tam sprinterzy.

mapa 3. etap Grody

profil 3. etap Grody

Niedziela 5. maja to tradycyjny etap w Górach Kaczawskich, który przeważnie rozgrywany był jako pierwszy. Meta na rynku w Złotoryi zawsze dostarcza sporo emocji, także podczas MP w 2011 roku. Wcześniej kolumna wyścigu wystartuje z Jawora na 161,7 km trasę. W połowie etapu na kolarzy czekają cztery premie górskiej 1. kategorii. Raz kolarze pokonają podjazd pod Kapelę. Ten podjazd na Dolnym Śląsku jest bardzo znany z tego, że lubi przeszkadzać tam wiatr. Następnie, aż 3. razy zawodnicy pokonają premię górską Podgórki. Ten podjazd z kolei może nie jest bardzo długi, jednak nachylenie w niektórych momentach sięga 20%.

mapa 4. etap Grody

profil 4. etap Grody

Drużyny:

Organizatorzy przedstawili także listę ekip, które wystartują w jednej z najbardziej prestiżowych imprez w naszej części Europy. Na starcie staną dwie ekipy z „drugiej dywizji” czyli CCC Polsat Polkowice i NetApp Endura Bartosza Huzarskiego. Do Polski zawita także zaplecze Omega Pharma – Quick Step, czyli drużyna Etixx-Ihned Łukasza Wiśniowskiego.

ProContinental:

CCC Polsat Polkowice
NetApp Endura

Continental:

Bank BGŻ Team
BDC MarcPol Team
Las Vegas Power Energy Drink
TC Chrobry Lasocki Głogów
Wibatech Brzeg
Christina Watches – Onefone
Team NSP-Ghost
Sava
ASC Dukla Praha
Bauknecht Author
Tirol Cycling Team
Etixx Ihned

Reprezentacje:

Reprezentacja Polski

 

 

mapki: grody.com.pl

Andrzej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments