Razumov MaksimMaksim Razumov (Itera – Katusha) po finiszu z ucieczki został triumfatorem drugiego etapu Grand Prix Sochi. Najlepszy z Polaków – Marcin Sapa (BDC MarcPol) zajął 18 miejsce.

Drugi etap wyścigu Grand Prix Sochi rozegrany został na trasie liczącej 128 kilometrów. Zawodnicy wystartowali z Anapy w kierunku gór, gdzie rozegrane zostały 3 górskie premie. Następnie wrócili aby finiszować w tym nadmorskim mieście.

Jadąc przez 100 kilometrów – pomimo prób odjazdów – żadnemu z kolarzy nie udało się odskoczyć od peletonu na więcej niż pół minuty. Na setnym kilometrze doszło do kraksy, w której uczestniczyła spora ilość zawodników w tym dwójka Polaków: Adrian Banaszek i Konrad Dąbkowski (BDC). Wczoraj również ci dwaj kolarze uczestniczyli w kraksie. Mocno poobdzierani i poturbowani zostali za peletonem. Kilometr po kraksie doszło do decydującej akcji. Odskoczyło 41 kolarzy, wśród nich znalazło się czterech kolarzy BDC MarcPol Team : Marcin Sapa, Robert Radosz, Kamil Gradek i Paweł Bernas.

Uzyskali przewagę 1,5 minuty, którą bezpiecznie dowieźli do mety. Wspaniałą walkę na ostatnich metrach stoczyli : Maksim Razumov (TIK), który wygrał etap,  drugi – Vitaliy Buts (KLS)  a trzecim był Bouglas Georgios (SPT ).

Miejsca zawodników BDC :  18.Marcin SAPA,  24.Kamil GRADEK, 25.Robert RADOSZ, 29.Paweł BERNAS. Poturbowani, Adrian BANASZEK 92 miejsce ze stratą 6,14 a Konrad Dąbkowski 97 miejsce ze stratą ponad 16 minut.

Adrian i Konrad mają pecha. Wczoraj w kraksie, dzisiaj w kraksie. Na mecie zobaczyłem jak liczne są obrażenia u tej dwójki. Na etapie lekarze ich opatrywali. Ale obaj ani myślą o wycofaniu, są twardzi. Limit kraks – mam nadzieję – się skończył. Ciężko by  było jechać zespołowi  w czteroosobowym składzie, w tak mocno obsadzonym wyścigu, który dopiero się zaczął.”– powiedział na mecie dyrektor sportowy Dariusz Banaszek

Klasyfikacja 5 etapu Anapa-Anapa : TOP 5

1.Maksim RAZUMOV    RUS       TIK

2.Vitaliy BUTS                   UKR        KLS

3.Georgios BOUGLAS    GRE       SPT

4.Reinis ANDRIJANOVS                LAT        ALB

5.Andriy KULYK                              UKR         KLS

Klasyfikacja Generalna po 2 etapach: 

1.Vitaliy POPKOV            Ukraine                             ISD  7:06:37

2.Vitaliy BUTS                   Ukraine                KLS   +6

3.Maksim RAZUMOV    Russia                  TIK   +11

4.Reinis ANDRIJANOVS                Latvia                  ALB   +14

5.Denys KARNULIN        Ukraine               ISD   +21

25.Marcin SAPA             Polska                  BDC   +4:46

29.Robert RADOSZ       Polska                   BDC   +4:51

30.Kamil GRADEK         Polska                   BDC   +4:51

31.Pawel BERNAS          Polska                 BDC    +4:51

81. Adrian BANASZAK  Polska                 BDC   +13:27

99. Konrad Dąbkowski Polska                 BDC   +23:25                        

Foto: Itera Katusha