Kamil Gradek - Lider ProLigi 2014Kamil Gradek wygrał kolarską ProLigę 2014. Kolarz zespołu BDC MarcPol dobył najwięcej punktów w cyklu 19 najważniejszych polskich wyścigów szosowych. Gradek wyprzedził o 32 punkty mistrza Polski Bartłomieja Matysiaka (CCC Polsat Polkowice). Trzecie miejsce zajął Paweł Franczak (ActiveJet) ze stratą 60 punktów. W cyklu ProLigi Kamil Gradek prowadził prawie przez cały sezon wygrywając cztery imprezy, etap i klasyfikację końcową Szlakiem Bursztynowym – Hellena Tour, Memoriał Andrzeja Trochanowskiego oraz etap wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. W sumie 24-letni zawodnik pochodzący z okolic Częstochowy punktował w ośmiu wyścigach.

Ostatni start, Memoriał Stanisława Kirpszy w Sokółce, wygrany przez Adriana Banaszka (BDC MarcPol) niewiele zmienił w klasyfikacji. W sumie punktowało 74 kolarzy, w pierwszej „10” uplasowało się aż pięciu zawodników BDC MarcPol, trzech z CCC Polsat Polkowice i po jednym z ActiveJet i Mexllera. Najlepszym zawodnikiem z młodych kolarzy (do 23 lat) okazał się Eryk Latoń, również podopieczny Dariusza Banaszka z BDC MarcPol. Była to już 10. edycja ProLigi, wyłaniająca najlepszego i najrówniej jeżdżącego polskiego kolarza w krajowych wyścigach. Co ciekawe w historii ProLigi żadnemu kolarzowi nie udało się wygrać dwa razy.

PS. W klasyfikacji końcowej dokonano czterech korekt w liczbie punktów zdobytych podczas MP na czas. Cała klasyfikacja na stronie www.proliga.com.pl.

Klasyfikacja ProLigi 2014 (po 19 wyścigach)