Alexey TsatevitchAlexei Tsatevitch (Katusha) został zwycięzcą 45 edycji Le Samyn. Rosyjski kolarz w sprinterskim pojedynku pokonał Krisa Boeckmansa (Vacansoleil – DCM) i Adriena Petit (Cofidis). Dwaj ostatni kolarze w poprzedniej edycji także zanotowali takie same miejsca na podium.

Belgijski klasyk Le Samyn to 206 km ścigania między Frameries i Dour. Trasa jak co roku była dość pagórkowata, a finisz prowadzi lekko pod górę. Dziś przez większą część wyścigu na czele mieliśmy trzech kolarzy. Byli to: Luke Rowe (Sky), Thomas Sprengers (Topsport Vlaanderen – Baloise) i Elias Van Breussegem (Doltcini Flanders). Młodzi zawodnicy zgodnie współpracowali i sukcesywnie powiększali swoją przewagę.

60 km przed metą na czele mieliśmy Rowe i Sprengersa z 4 minutową przewagą nad peletonem. Duża grupa była prowadzona przede wszystkim przez Vacansoleil – DCM, mających w swoim składzie drugiego zawodnika poprzedniej edycji wyścigu, Krisa Boeckmansa. Z kilometra na kilometr dystans między peletonem a uciekinierami malał i zanosiło się na finisz z peletonu. Licząca na to ekipa FDJ (Arnaud Demare) starała się panować nad sytuacją i kontrolować tempo pogoni. 20 km później tempa młodego Brytyjczyka nie wytrzymał Sprengers i tylko Rowe zachował minimalne szanse na końcowy triumf. Ambitna jazda kolarza Sky nie zakończyła się jednak sukcesem. Jego akcja została skasowana na 12 km przed metą, a kontrolę nad wyścigiem przejęła ekipa Cofidis.

Na 7 km przed metą zaatakowała czwórka w składzie: Geraint Thomas i Ian Stannard (Sky), Ignatas Konovalovas (Team MTN Qhubeka) i Bert – Jan Lindeman (Vacansoleil – DCM). Szybko z tego kwartetu na czoło wysunął się Thomas, który już podobnym atakiem wygrał w tym roku etap na Santos Tour Down Under. Peleton jednak nie dał za wygraną i samotna akcja skończyła się 2 km przed metą, a o wygranej w 45 edycji wyścigu zadecydował końcowy finisz.

Dość nieoczekiwanie wygrał Alexei Tsatevitch (Katusha), dla którego to największy sukces w dotychczasowej karierze. Drugi był, podobnie jak przed rokiem, Kris Boeckmans (Vacansoleil – DCM), a trzeci finiszował Adrien Petit (Cofidis). To już trzecie zwycięstwo dla Katushy, po etapie w Tour of Oman („Purito” Rodriguez) i pięknym sukcesie Paoliniego podczas Omloop Het Nieuwsblad.

Top 5:
1. Alexei Tsatevitch (Katusha)
2. Kris Boeckmans (Vacansoleil-DCM)
3. Adrien Petit (Cofidis)
4. Kenny Dehaes (Lotto-Belisol)
5. Alessandro Bazzana (UnitedHealthcare)

 

Foto: bettiniphoto.net

Arek Waluga

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments