BDCReprezentanci Maroka zdominowali rywalizację w Grand Prix Oued Eddaha (1.2 UCI). Klasyk wygrał Adil Jelloul, czwarte miejsce zajął Konrad Dąbkowski (BDC MarcPol).

Drugi klasyk Les Challenges de la Marche Verte – GP Oued Eddahab MAR kat. UCI 1.2 rozgrywany w Maroku prowadził z miejscowości Laayone do Tafaya o długości 100 km.

Podobny scenariusz wyścigu do wczorajszego. Mocne boczne wiatry, które umożliwiły szybki i skuteczny atak 8 zawodnikom. Nie mogło zabraknąć w tej ucieczce zawodników BDC MarcPol Team, Piotra Kirpszy i Kamila Gradka.

W ucieczce mocno pracowali reprezentanci narodowej kadry Maroka. Natomiast naszych zawodników postanowiła zmienić nieco taktykę wychodząc rzadko na zmiany. Mocne tempo ucieczki oraz pasywna jazda peletonu spowodowała różnicę czasową wynoszącą 2 minuty. Niestety, Piotr Kirpsza odpadł z czołowej grupki, pozostawiając samego Kamila. Marokańczycy ( czterech z Kadry A), aby zmęczyć
a najlepiej zgubić Polaka, zastosowali ten sam manewr co wczoraj. Cały czas atakując i próbując odjechać. To nie przyniosło wymiernych efektów, a wręcz przeciwnie. Dwójka Marokańczyków szybko odpadła z ucieczki.

Kiedy wydawało się wszystkim, że finisz rozegrany zostanie pomiędzy piątką kolarzy na 10 kilometrów przed metą, doszło do kolizji pomiędzy Gradkiem, a zawodnikiem z Maroka. Obaj znaleźli się w rowie. Za nim się pozbierali, trójki zawodników nie było już widać.

Widząc taki rozwój wypadków, Grzegorz Gronkiewicz szybko wydał polecenie, aby kolarze BDC MarcPol Team jadący w peletonie, zabrali się mocno do pracy i skasowali trzy osobową ucieczkę.

„Dużo nie zabrakło, ponieważ przyprowadzili grupę 19. sekund za zwycięzcą. Odrabiając na ostatnich 10 kilometrach prawie dwie minuty i to sami. Nikt nam nie pomagał. Co więcej, najszybciej finiszował Konrad Dąbkowski, który ostatecznie zajął 4 miejsce. Czyli pierwsze poza wspomnianą trójką uciekinierów”, powiedział na mecie Gronkiewicz.

„Nie ma co się usprawiedliwiać, ale jak się w 6. jedzie przeciwko kilkudziesięciu Marokańczykom, to ciężko walczyć o pierwsze miejsce – Jak to mówi przysłowie – I Herkules d…a, kiedy ludzi kupa” – kończąc wypowiedź.

Dzisiejsze zmagania ukończyło tylko 18. zawodników.

Wyniki:

1 JELLOUL Adil Maroc MAR les 100 km en 02h33’45” (moy. 39.02 km/h)