Thomas LofkvistJurgen Roelandts (Lotto – Belisol) wygrał ostatni etap wyścigu Tour Méditerranéen. To już jedenasty triumf w sezonie dla belgijskiej drużyny. Na drugim miejscu finiszował Francesco Reda (Androni – Venezuela) , a trzeci był Mikel Nieve (Euskaltel). Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Thomas Lofkvist (IAM Cycling), który udanie bardzo udanie zadebiutował w swojej nowej drużynie.

Po wczorajszej wspinaczce na Mont Faron kolarze mieli dziś do pokonania dystans 192 km z Bandol do Grasse. Profil etapu był dość pofałdowany i sprzyjał do ataków już od samego początku. Mieliśmy kilka akcji od  startu ostrego, ale ostatecznie „ucieczką dnia” była grupa aż 17 kolarzy: Jérôme, Kern (Europcar), Kadri (AG2R La Mondiale), Roy, Pinot (FDJ), Zingle (Cofidis), Wyss (BMC), Jungels (RadioShack – Leopard), Greipel (Lotto), Petrov (Saxo – Tinkoff), Izaguirre (Euskatel), Keizer (Vacansoleil), Marino (Sojasun), Perichon (Bretagne Séché), Vimpère (BigMat Auber 93), Sella, Facchini (Androni). Najwyżej w generalce plasował się Jeremy Roy (FDJ), który do prowadzącego Maxime Monforta (RadioShack – Leopard) tracił 1 minutę i 30 sekund.

Uciekająca grupa bardzo zgodnie pracowała i starała się z całych sił, aby dojechać w takim składzie do Grasse.. 90 km przed metą (premia górska 1 kategorii) przewaga nad dużą grupę wynosiła ona trzy i pół minuty. Na Côte des Tullières punkty w kolejności zdobywali: Théo Vimpère, Jérémy Roy, Thibaut Pinot, Pierre-Luc Perichon i Blel Kadri. Młody Vimpere zapewnił sobie tym samym zwycięstwo w klasyfikacji górskiej wyścigu. W miarę zbliżania się do mety peleton prowadzony przez RadioShack starał się zmniejszać dystans do harcowników. 43 km przed metą była usytuowana premia górska 2 kategorii (Col du Tanneron). Najszybszy na szczycie był Thibaut Pinot, pozostałe punkty zdobyli Blel Kadri i Vincent Jérôme. W tym momencie uciekająca grupa, uszczuplona do 12 zawodników, miała 2 minuty i 20 sekund przewagi nad peletonem.

Dziesięć kilometrów przed metą na czele mieliśmy 4 kolarzy: Roy i Pinot (FDJ), Kadri (AG2R La Mondiale) oraz Izaguirre (Euskaltel). Mieli oni tylko minutę przewagi nad dużą grupą. Wirtualnym liderem był w tym momencie Jérémy Roy. Po czterech kilometrach dojechali do nich Keizer (Vacansoleil) i Petrov (Saxo – Tinkoff), ale przewaga stopniała do 36 sekund. Niestety ambitni kolarze, którzy uczestniczyli w akcji dnia, nie zdołali dojechać do mety przed peletonem. Ostatecznie wygrał Jurgen Roelandts, przed Francesco Reda i Mikele Nieve. Francesco Reda dzięki dobrej postawie na Mont Faron (także 2 miejsce) uplasował się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej, tuż za wczorajszym triumfatorem Jean-Christophe Peraud (AG2R La Mondiale). Zwycięzcą został Szwed, Thomas Lofkvist (IAM Cycling), dla którego był to debiut w nowej ekipie. Lepszego wymarzyć sobie nie mógł.

Jedynymi zawodnikami CCC Polsat Polkowice, którzy ukończyli wyścig byli Davide Rebellin i Adrian Honkisz. Zajęli oni odpowiednio 24 i 84. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wyniki:

1 ROELANDTS Jurgen LTB les 197.4 km en 4h54’49” (moy. 40.174 km/h)
2 REDA Francesco AND à 0’04”
3 NIEVE ITURALDE Mikel EUS à 0’13”
4 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL ”
5 MALACARNE Davide EUC à 0’15”
6 MOLLEMA Bauke BLA ”
7 LÖFKVIST Thomas IAM à 0’17”
8 CHIARINI Riccardo AND ”
9 LARSSON Gustav IAM ”
10 VICHOT Arthur FDJ ”
11 PERAUD Jean-Christophe ALM ”
12 SANTAROMITA Ivan BMC ”
13 ROCHE Nicolas TST ”
14 SIMON Julien SOJ ”
15 * ROSA Diego AND à 0’31”
16 GENIEZ Alexandre FDJ ”
17 MONFORT Maxime RLT à 0’35”
18 DENIFL Stefan IAM ”
19 * MOLARD Rudy COF ”
20 MOINARD Amaël BMC ”
21 ROLLAND Pierre EUC ”
22 VOECKLER Thomas EUC ”
23 QUINTERO Carlos Julian COL ”
24 REBELLIN Davide CCC à 0’41”
25 PAURIOL Rémi SOJ ”
26 VEILLEUX David EUC à 0’44”
27 * CHAVES RUBIO Johan Esteban COL ”
28 PICHOT Alexandre EUC à 0’48”
29 TEN DAM Laurens BLA à 0’49”
30 MONTAGUTI Matteo ALM à 1’08”
31 BONNAFOND Guillaume ALM à 1’31”
32 KADRI Blel ALM à 1’59”
33 PETROV Evgeny TST à 2’04”
34 ROGERS Michael TST à 3’11”
35 CHEREL Mikaël ALM à 3’27”
36 LEMARCHAND Romain COF à 3’37”
37 ANTOMARCHI Julien LPM à 4’10”
38 LODEWYCK Klaas BMC à 4’19”
39 ROY Jérémy FDJ à 4’37”
40 * JUUL JENSEN Christopher TST à 4’38”
41 * KORETZKY Clément BSE à 5’39”
42 KEIZER Martijn VCD ”
43 AZANZA SOTO Jorge EUS à 5’42”
44 * KING Benjamin RLT ”
45 DRUJON Mathieu BIG ”
46 DEGAND Thomas AJW ”
47 ROHREGGER Thomas RLT à 5’45”
48 LIGTHART Pim VCD ”
49 GASTAUER Ben ALM ”
50 PEREZ MORENO Ruben EUS à 5’48”
51 * BRANDLE Matthias IAM ”
52 GERARD Arnaud BSE ”
53 VALLS FERRI Rafael VCD ”
54 JEANDESBOZ Fabrice SOJ ”
55 HUSHOVD Thor BMC ”
56 ROSSETTO Stéphane BIG ”
57 PELLIZOTTI Franco AND ”
58 FEILLU Brice SOJ ”
59 SELLA Emanuele AND ”
60 VOGONDY Nicolas AJW ”
61 * FELLINE Fabio AND ”
62 * PINOT Thibaut FDJ ”
63 VEIKKANEN Jussi FDJ à 5’56”
64 BOOM Lars BLA à 5’58”
65 * IZAGUIRRE INSAUSTI Jon EUS ”
66 OSS Daniel BMC à 6’03”
67 * WAUTERS Willem VCD à 14’22”
68 JEROME Vincent EUC ”
69 WILLEMS Frederik LTB à 14’28”
70 GREIPEL André LTB ”
71 WYSS Danilo BMC à 14’29”
72 BOLE Grega VCD ”
73 * JUNGELS Bob RLT à 14’33”
74 LE MEVEL Christophe COF ”
75 MARINO Jean Marc SOJ à 14’35”
76 KERN Christophe EUC ”
77 * VIMPERE Théo BIG à 15’47”
78 FEILLU Romain VCD ”
79 * DEBUSSCHERE Jens LTB ”
80 KAISEN Olivier LTB ”
81 DOCKX Gert LTB ”
82 * BACON Romain BIG ”
83 * NOVIKOV Nikita VCD ”
84 HONKISZ Adrian CCC ”
85 BULGAC Brian LTB ”
86 SIEBERG Marcel LTB ”
87 FACCHINI Patrick AND ”
88 DURET Sébastien BSE ”
89 BELLETTI Manuel ALM ”
90 * LAMMERTINK Maurits VCD ”
91 GUILLOU Florian BSE ”
92 * TARRIDE Grégoire LPM ”
93 * PELUCCHI Matteo IAM ”
94 KLEMME Dominic IAM ”
95 FLENS Rick BLA ”
96 SUTHERLAND Rory TST ”
97 ROUTLEY Will AJW ”
98 DUARTE Fabio COL ”
99 SARAMOTINS Aleksejs IAM ”
100 TRONET Steven BIG ”

Non-partants :
BAGOT Yoann COF
MORABITO Steve BMC
ZAUGG Oliver TST
* HOFLAND Moreno BLA
* OWSIAN Lukasz CCC
* LAVIEU Antoine LPM
* PAILLOT Yoann LPM
FAUCON Guillaume BIG

Abandons :
TURGOT Sébastien EUC
* KERN Julian ALM
FEDRIGO Pierrick FDJ
PICHON Laurent FDJ
ROUX Anthony FDJ
EDET Nicolas COF
ZINGLE Romain COF
HONDO Danilo RLT
* NIZZOLO Giacomo RLT
PIRES Bruno TST
BROWN Graeme BLA
CLEMENT Stef BLA
* BOL Jetse BLA
SICARD Romain EUS
* BRAVO OIARBIDE Garikoitz EUS
URTASUN PEREZ Pablo EUS
LOBATO DEL VALLE Juan Jose EUS
CHARUCKI Pawel CCC
* GAWRONSKI Piotr CCC
KIENDYS Tomasz CCC
* DANIEL Maxime SOJ
NAPOLITANO Danilo AJW
CAETHOVEN Steven AJW
VAN GOOLEN Jurgen AJW
ROSTOLLAN Thomas LPM
* GONÇALVES José LPM
* VAUBOURZEIX Thomas LPM
ARANGO CARVAJAL Juan Esteban COL
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo COL
LEQUATRE Geoffroy BSE
PERICHON Pierre-Luc BSE
GAVAZZI Mattia AND

Klasyfikacja generalna :
1 LÖFKVIST Thomas IAM les 513.2 km en 12h’27’24” (moy. 41.199 km/h)
2 PERAUD Jean-Christophe ALM à 0”
3 REDA Francesco AND à 11”
4 MONFORT Maxime RLT à 16”
5 ROCHE Nicolas TST à 20”
6 MOLLEMA Bauke BLA à 30”
7 ROELANDTS Jurgen LTB à 41”
8 LARSSON Gustav IAM à 50”
9 GENIEZ Alexandre FDJ ”
10 VICHOT Arthur FDJ à 01’06”
11 DENIFL Stefan IAM à 01’21”
12 PAURIOL Rémi SOJ à 01’37”
13 SANTAROMITA Ivan BMC à 01’40”
14 TEN DAM Laurens BLA à 01’50”
15 * ROSA Diego AND à 02’04”
16 MONTAGUTI Matteo ALM à 02’06”
17 MOINARD Amaël BMC à 02’17”
18 REBELLIN Davide CCC ”
19 VOECKLER Thomas EUC à 02’22”
20 MALACARNE Davide EUC à 02’51”
21 * MOLARD Rudy COF ”
22 CHIARINI Riccardo AND à 02’59”
23 SIMON Julien SOJ à 03’44”
24 QUINTERO Carlos Julian COL à 03’53”
25 BONNAFOND Guillaume ALM ”
26 NIEVE ITURALDE Mikel EUS à 04’12”
27 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL à 04’34”
28 BOOM Lars BLA à 05’40”
29 ROY Jérémy FDJ à 05’48”
30 VEILLEUX David EUC à 06’32”
31 LEMARCHAND Romain COF à 06’47”
32 ROHREGGER Thomas RLT à 06’52”
33 * IZAGUIRRE INSAUSTI Jon EUS à 07’26”
34 VALLS FERRI Rafael VCD à 07’32”
35 JEANDESBOZ Fabrice SOJ à 08’16”
36 PICHOT Alexandre EUC à 08’18”
37 * KING Benjamin RLT à 08’22”
38 * PINOT Thibaut FDJ à 08’28”
39 ANTOMARCHI Julien LPM à 08’34”
40 GASTAUER Ben ALM à 08’40”
41 KADRI Blel ALM à 09’04”
42 * BRANDLE Matthias IAM à 09’08”
43 ROLLAND Pierre EUC à 09’14”
44 CHEREL Mikaël ALM à 09’20”
45 LODEWYCK Klaas BMC à 09’26”
46 PELLIZOTTI Franco AND à 09’41”
47 SELLA Emanuele AND à 10’22”
48 KEIZER Martijn VCD à 10’39”
49 GERARD Arnaud BSE à 10’43”
50 ROSSETTO Stéphane BIG à 10’46”
51 VEIKKANEN Jussi FDJ à 10’57”
52 AZANZA SOTO Jorge EUS à 11’00”
53 DRUJON Mathieu BIG à 11’16”
54 PEREZ MORENO Ruben EUS à 11’56”
55 * FELLINE Fabio AND à 12’55”
56 PETROV Evgeny TST à 13’00”
57 ROGERS Michael TST à 13’35”
58 LIGTHART Pim VCD à 14’27”
59 * CHAVES RUBIO Johan Esteban COL à 14’53”
60 * KORETZKY Clément BSE à 14’56”
61 * JUUL JENSEN Christopher TST à 15’26”
62 HUSHOVD Thor BMC à 16’05”
63 * JUNGELS Bob RLT à 16’40”
64 DEGAND Thomas AJW à 17’47”
65 FEILLU Brice SOJ à 18’19”
66 FACCHINI Patrick AND à 18’29”
67 * WAUTERS Willem VCD à 18’41”
68 JEROME Vincent EUC à 19’10”
69 LE MEVEL Christophe COF à 19’40”
70 MARINO Jean Marc SOJ à 20’18”
71 BULGAC Brian LTB à 20’36”
72 * TARRIDE Grégoire LPM à 20’41”
73 OSS Daniel BMC à 20’48”
74 BOLE Grega VCD à 20’52”
75 * BACON Romain BIG à 21’03”
76 * NOVIKOV Nikita VCD à 21’23”
77 DUARTE Fabio COL à 21’42”
78 * VIMPERE Théo BIG à 23’18”
79 SARAMOTINS Aleksejs IAM à 23’21”
80 SUTHERLAND Rory TST à 23’41”
81 GUILLOU Florian BSE à 24’31”
82 WILLEMS Frederik LTB à 24’54”
83 WYSS Danilo BMC à 25’16”
84 GREIPEL André LTB à 25’32”
85 * LAMMERTINK Maurits VCD à 27’26”
86 FEILLU Romain VCD à 27’29”
87 KLEMME Dominic IAM à 27’38”
88 SIEBERG Marcel LTB à 27’45”
89 DOCKX Gert LTB à 28’00”
90 VOGONDY Nicolas AJW à 28’44”
91 DURET Sébastien BSE à 29’09”
92 FLENS Rick BLA à 29’13”
93 * DEBUSSCHERE Jens LTB à 29’28”
94 BELLETTI Manuel ALM à 32’23”
95 KAISEN Olivier LTB à 33’11”
96 ROUTLEY Will AJW ”
97 * PELUCCHI Matteo IAM à 34’08”
98 HONKISZ Adrian CCC ”
99 TRONET Steven BIG à 34’55”
100 KERN Christophe EUC à 38’50”

 

Foto: bettiniphoto.net

Arek Waluga