Jean Christophe Peraud Jean-Christophe Péraud (AG2R La Mondiale) wygrał królewski etap Tour Méditerranéen kończący się na wzniesieniu Mont Faron. Drugie miejsce zajął Francesco Reda (Androni – Venezuela), a trzeci był Bauke Mollema (Blanco). Bardzo wysokie, ósme miejsce zajął zawodnik CCC Polsat Polkowice, Davide Rebellin. Etap odbył się w cieniu małego skandalu, gdyż w nocy drużynie Garmin zostały skradzione rowery i kolarze tej ekipy nie wystartowali dziś do rywalizacji.

Po odwołaniu z powodów bezpieczeństwa wczorajszego etapu, dziś kolarze stanęli na starcie w Rousset. Niestety do wyścigu nie przystąpili zawodnicy Garmin, którym w nocy skradziono 16 rowerów szosowych. Oprócz pechowców z amerykańskiej ekipy do zawodów nie przystąpili: Pinotti (BMC), Kiserlovski (RadioShack), El Farès (Sojasun), Giraud (La Pomme Marseille), Jarrier i Malacarne (Bretagne-Séché Environnement), Bacquet (BigMat-Auber 93) oraz Polak, Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice). W trakcie wyścigu wycofało się kilku zawodników, wśród nich był między innymi kolejny kolarz CCC, Nikolay Mihaylov.

Kolarze mieli dziś do pokonania trasę 145 km z Rousset do Toulon (Mont Faron). Metę etapu poprzedzała 5,5 km wspinaczka, której średnie nachylenie wynosiło prawie 9 %. Na początku rywalizacji na atak zdecydowało się ośmiu kolarzy: Julian Kern (AG2R-La Mondiale), Pablo Urtasun (Euskaltel-Euskadi), Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM), Brice Feillu (Sojasun), Juan Arango (Colombia), Geoffroy Lequatre (Bretagne-Séché Environnement), Daniel Oss (BMC) i Aleksejs Saramotins (IAM Cycling). Najwyżej w klasyfikacji generalnej plasował się Oss, który tracił do Larsa Booma (Blanco) 2 minuty i 4 sekundy. Ich maksymalna przewaga wyniosła około trzy i pół minuty. Peleton prowadzony prze ekipę lidera sukcesywnie zmniejszał stratę do harcowników.

Na 27 km przed metą wyścig zakończył się dla Romana Kreuzigera (Saxo – Tinkoff). Najdłużej na czele ucieczki utrzymali się Urtasun i Feillu, którzy w dwójkę zdobyli Col de Garde (premia górska drugiej kategorii), wzniesienie znajdujące się 13 przed metą. Zostali oni wchłonięci przez dużą grupę przed Mont Faron (5,5 km długości; nachylenie 9%). Tuż przed początkiem wspinaczki zaatakował Matteo Montaguti (AG2R La Mondiale), a tuż za nim podążyli Jurgen Roelandts (Lotto – Belisol) i Jean-Christophe Péraud (AG2R La Mondiale). Dwa kilometry przed metą Péraud mocniej nacisnął i odjechał swoim współtowarzyszom. Dzięki tej pięknej akcji Francuz wygrał etap i awansował na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. To pierwsze zwycięstwo byłego specjalisty od MTB od 2009 roku, gdy został mistrzem swojego kraju w jeździe indywidualnej na czas. Koszulkę lidera na ostatnim etapie założy Maxime Monfort (RadioShack – Leopard), który ma tylko sekundę przewagi nad Larsem Boomem.

Wyniki:

1 PERAUD Jean-Christophe ALM les 145 km en 3h33’12” (moy. 40,807 km/h)
2 REDA Francesco AND à 0’19”
3 MOLLEMA Bauke BLA à 0’24”
4 GENIEZ Alexandre FDJ à 0’27”
5 MONTAGUTI Matteo ALM à 0’31”
6 LÖFKVIST Thomas IAM à 0’35”
7 SANTAROMITA Ivan BMC à 0’39”
8 REBELLIN Davide CCC à 0’41”
9 ROCHE Nicolas TST à 0’44”
10 * IZAGUIRRE INSAUSTI Jon EUS  ”
11 * PINOT Thibaut FDJ à 0’45”
12 VOECKLER Thomas EUC  ”
13 MOINARD Amaël BMC à 0’54”
14 VICHOT Arthur FDJ  ”
15 * CHAVES RUBIO Johan Esteban COL  ”
16 PAURIOL Rémi SOJ  ”
17 MONFORT Maxime RLT  ”
18 DENIFL Stefan IAM  ”
19 BONNAFOND Guillaume ALM  ”
20 * ROSA Diego AND à 0’58”
21 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL à 1’05”
22 JEANDESBOZ Fabrice SOJ à 1’09”
23 CHEREL Mikaël ALM à 1’11”
24 LARSSON Gustav IAM  ”
25 ROHREGGER Thomas RLT à 1’14”
26 TEN DAM Laurens BLA à 1’17”
27 BOOM Lars BLA  ”
28 ROELANDTS Jurgen LTB à 1’22”
29 CHIARINI Riccardo AND à 1’25”
30 * MOLARD Rudy COF  ”
31 VALLS FERRI Rafael VCD à 1’28”
32 FACCHINI Patrick AND  ”
33 NIEVE ITURALDE Mikel EUS à 1’31”
34 QUINTERO Carlos Julian COL à 1’33”
35 LEMARCHAND Romain COF à 1’56”
36 GASTAUER Ben ALM  ”
37 SELLA Emanuele AND à 1’59”
38 ROY Jérémy FDJ  ”
39 MALACARNE Davide EUC à 2’06”
40 PELLIZOTTI Franco AND à 2’10”
41 JEROME Vincent EUC à 2’16”
42 SICARD Romain EUS à 2’22”
43 * BRANDLE Matthias IAM à 2’24”
44 LE MEVEL Christophe COF à 2’27”
45 ROUX Anthony FDJ à 2’30”
46 PERICHON Pierre-Luc BSE à 2’33”
47 * WAUTERS Willem VCD à 2’37”
48 ROSSETTO Stéphane BIG à 2’39”
49 * VIMPERE Théo BIG  ”
50 DEGAND Thomas AJW  ”
51 SIMON Julien SOJ  ”
52 * JUNGELS Bob RLT à 2’51”
53 * KING Benjamin RLT  ”
54 ANTOMARCHI Julien LPM  ”
55 * TARRIDE Grégoire LPM à 2’56”
56 * VAUBOURZEIX Thomas LPM à 3’15”
57 * BACON Romain BIG  ”
58 ZINGLE Romain COF  ”
59 BULGAC Brian LTB à 3’24”
60 GERARD Arnaud BSE à 3’32”
61 FEDRIGO Pierrick FDJ  ”
62 VEILLEUX David EUC  ”
63 VEIKKANEN Jussi FDJ  ”
64 DUARTE Fabio COL à 3’54”
65 KEIZER Martijn VCD  ”
66 AZANZA SOTO Jorge EUS  ”
67 CHARUCKI Pawel CCC à 4’10”
68 CLEMENT Stef BLA à 4’13”
69 BAGOT Yoann COF à 4’23”
70 LODEWYCK Klaas BMC à 4’28”
71 DRUJON Mathieu BIG à 4’31”
72 HONKISZ Adrian CCC à 4’34”
73 BOLE Grega VCD  ”
74 * NOVIKOV Nikita VCD à 4’37”
75 MARINO Jean Marc SOJ à 4’43”
76 GUILLOU Florian BSE  ”
77 LIGTHART Pim VCD à 4’57”
78 PEREZ MORENO Ruben EUS  ”
79 KADRI Blel ALM à 5’42”
80 PICHON Laurent FDJ  ”
81 TRONET Steven BIG à 5’47”
82 PICHOT Alexandre EUC à 6’00”
83 ROLLAND Pierre EUC à 6’00”
84 * FELLINE Fabio AND  ”
85 TURGOT Sébastien EUC à 6’20”
86 SARAMOTINS Aleksejs IAM à 7’02”
87 * KORETZKY Clément BSE à 7’12”
88 DOCKX Gert LTB à 7’18”
89 SUTHERLAND Rory TST à 7’46”
90 WILLEMS Frederik LTB à 8’03”
91 PIRES Bruno TST à 8’49”
92 URTASUN PEREZ Pablo EUS  ”
93 PETROV Evgeny TST à 9’41”
94 HONDO Danilo RLT  ”
95 ROGERS Michael TST  ”
96 SIEBERG Marcel LTB  ”
97 FEILLU Romain VCD  ”
98 * KERN Julian ALM  ”
99 HUSHOVD Thor BMC  ”
100 KLEMME Dominic IAM  ”
101 GREIPEL André LTB  ”
102 * PAILLOT Yoann LPM  ”
103 ROSTOLLAN Thomas LPM  ”
104 DURET Sébastien BSE  ”
105 KIENDYS Tomasz CCC  ” 
106 VAN GOOLEN Jurgen AJW  ”
107 * LAMMERTINK Maurits VCD  ”
108 LEQUATRE Geoffroy BSE  ”
109 MORABITO Steve BMC  ”
110 WYSS Danilo BMC  ”
111 * DANIEL Maxime SOJ  ”
112 VOGONDY Nicolas AJW  ”
113 * GAWRONSKI Piotr CCC  ” 
114 * JUUL JENSEN Christopher TST  ”
115 SUAREZ SUAREZ Juan Pablo COL  ”
116 FEILLU Brice SOJ  ”
117 KERN Christophe EUC à 9’49”
118 ARANGO CARVAJAL Juan Esteban COL à 11’14”
119 LOBATO DEL VALLE Juan Jose EUS à 11’55”
120 * BRAVO OIARBIDE Garikoitz EUS  ”
121 * OWSIAN Lukasz CCC  ” 
122 * GONÇALVES José LPM à 12’23”
123 KAISEN Olivier LTB à 12’31”
124 * DEBUSSCHERE Jens LTB  ”
125 * BOL Jetse BLA  ”
126 FLENS Rick BLA  ”
127 FAUCON Guillaume BIG  ”
128 * LAVIEU Antoine LPM  ”
129 ROUTLEY Will AJW  ”
130 GAVAZZI Mattia AND à 13’11”
131 BELLETTI Manuel ALM à 14’16”
132 OSS Daniel BMC  ”
133 * NIZZOLO Giacomo RLT à 14’31”
134 * PELUCCHI Matteo IAM  ”
135 NAPOLITANO Danilo AJW  ”
136 ZAUGG Oliver TST à 14’44”
137 CAETHOVEN Steven AJW à 14’48”
138 EDET Nicolas COF à 16’49”
139 BROWN Graeme BLA à 17’13”
140 * HOFLAND Moreno BLA  ”

Non-partants :   
PINOTTI Marco BMC
KISERLOVSKI Robert RLT
DEKKER Thomas GRS
KREDER Michel GRS
* KREDER Raymond GRS
MARTIN Daniel GRS
FERNANDEZ Koldo GRS
NAVARDAUSKAS Ramunas GRS
* RATHE Jacob GRS
TALANSKY Andrew GRS
TACIAK Mateusz CCC 
EL FARES Julien SOJ
GIRAUD Benjamin LPM
* JARRIER Benoit BSE
MALACARNE Gael BSE
BACQUET Fabien BIG

Abandons :   
LE LAY David SOJ
GHYSELINCK Jan COF
GILBERT Jérôme AJW
* CAMACHO BERNAL Julio Alexis COL
* LE BOULCH Dimitri BIG
KREUZIGER Roman TST
MIHAYLOV Nikolay CCC 

Klasyfikacja generalna:

1 MONFORT Maxime RLT les 315,8 km en 7h32’16” (moy. 41,896 km/h)
2 BOOM Lars BLA à 01”
3 LÖFKVIST Thomas IAM à 02”
4 PERAUD Jean-Christophe ALM ”
5 ROCHE Nicolas TST à 22”
6 REDA Francesco AND à 26”
7 MOLLEMA Bauke BLA à 34”
8 GENIEZ Alexandre FDJ à 38”
9 LARSSON Gustav IAM à 52”
10 ROELANDTS Jurgen LTB à 01’00”
11 DENIFL Stefan IAM à 01’05”
12 VICHOT Arthur FDJ à 01’08”
13 PAURIOL Rémi SOJ à 01’15”
14 MONTAGUTI Matteo ALM à 01’17”
15 TEN DAM Laurens BLA à 01’20”
16 ROHREGGER Thomas RLT à 01’26”
17 ROY Jérémy FDJ à 01’30”
18 SANTAROMITA Ivan BMC à 01’42”
19 * IZAGUIRRE INSAUSTI Jon EUS à 01’47”
20 ROUX Anthony FDJ à 01’50”
21 * ROSA Diego AND à 01’52”
22 REBELLIN Davide CCC à 01’55”
23 MOINARD Amaël BMC à 02’01”
24 VALLS FERRI Rafael VCD à 02’03”
25 VOECKLER Thomas EUC à 02’06”
26 * JUNGELS Bob RLT à 02’26”
27 * MOLARD Rudy COF à 02’35”
28 BONNAFOND Guillaume ALM à 02’41”
29 JEANDESBOZ Fabrice SOJ à 02’47”
30 MALACARNE Davide EUC à 02’55”
31 * PINOT Thibaut FDJ à 02’59”
32 * KING Benjamin RLT ”
33 FACCHINI Patrick AND à 03’01”
34 CHIARINI Riccardo AND ”
35 GASTAUER Ben ALM à 03’14”
36 LEMARCHAND Romain COF à 03’29”
37 SICARD Romain EUS à 03’34”
38 QUINTERO Carlos Julian COL à 03’37”
39 * BRANDLE Matthias IAM à 03’39”
40 SIMON Julien SOJ à 03’46”
41 PELLIZOTTI Franco AND à 04’12”
42 NIEVE ITURALDE Mikel EUS à 04’18”
43 CLEMENT Stef BLA à 04’28”
44 ZINGLE Romain COF à 04’30”
45 * WAUTERS Willem VCD à 04’38”
46 FEDRIGO Pierrick FDJ ”
47 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL à 04’40”
48 PERICHON Pierre-Luc BSE à 04’41”
49 ANTOMARCHI Julien LPM à 04’43”
50 SELLA Emanuele AND à 04’53”
51 BAGOT Yoann COF à 04’58”
52 JEROME Vincent EUC à 05’07”
53 BULGAC Brian LTB à 05’08”
54 * TARRIDE Grégoire LPM à 05’13”
55 GERARD Arnaud BSE à 05’14”
56 ROSSETTO Stéphane BIG à 05’17”
57 KEIZER Martijn VCD à 05’19”
58 VEIKKANEN Jussi FDJ à 05’20”
59 LODEWYCK Klaas BMC à 05’26”
60 LE MEVEL Christophe COF ”
61 * BACON Romain BIG à 05’35”
62 AZANZA SOTO Jorge EUS à 05’37”
63 DRUJON Mathieu BIG à 05’53”
64 * NOVIKOV Nikita VCD à 05’55”
65 MARINO Jean Marc SOJ à 06’02”
66 VEILLEUX David EUC à 06’07”
67 CHEREL Mikaël ALM à 06’12”
68 DUARTE Fabio COL à 06’14”
69 * VAUBOURZEIX Thomas LPM à 06’15”
70 PEREZ MORENO Ruben EUS à 06’27”
71 PICHON Laurent FDJ à 06’28”
72 TURGOT Sébastien EUC à 06’31”
73 BOLE Grega VCD à 06’42”
74 CHARUCKI Pawel CCC à 07’07”
75 KADRI Blel ALM à 07’24”
76 * FELLINE Fabio AND à 07’26”
77 PICHOT Alexandre EUC à 07’49”
78 * VIMPERE Théo BIG à 07’50”
79 SARAMOTINS Aleksejs IAM à 07’53”
80 SUTHERLAND Rory TST à 08’13”
81 ROLLAND Pierre EUC à 08’58”
82 LIGTHART Pim VCD à 09’01”
83 GUILLOU Florian BSE à 09’03”
84 * KORETZKY Clément BSE à 09’36”
85 * PAILLOT Yoann LPM à 09’51”
86 URTASUN PEREZ Pablo EUS à 10’15”
87 HONDO Danilo RLT à 10’33”
88 HUSHOVD Thor BMC à 10’36”
89 ROGERS Michael TST à 10’43”
90 WILLEMS Frederik LTB à 10’45”
91 * DANIEL Maxime SOJ à 10’57”
92 WYSS Danilo BMC à 11’06”
93 * JUUL JENSEN Christopher TST à 11’07”
94 PETROV Evgeny TST à 11’15”
95 PIRES Bruno TST à 11’20”
96 GREIPEL André LTB à 11’23”
97 * LAMMERTINK Maurits VCD à 11’58”
98 * GONÇALVES José LPM à 11’59”
99 FEILLU Romain VCD à 12’01”
100 KLEMME Dominic IAM à 12’10”
101 SIEBERG Marcel LTB à 12’17”
102 ROSTOLLAN Thomas LPM à 12’21”
103 DEGAND Thomas AJW à 12’24”
104 DOCKX Gert LTB à 12’32”
105 KIENDYS Tomasz CCC à 12’48”
106 FEILLU Brice SOJ à 12’50”
107 LEQUATRE Geoffroy BSE à 12’53”
108 * KERN Julian ALM à 12’54”
109 VAN GOOLEN Jurgen AJW à 13’24”
110 DURET Sébastien BSE à 13’41”
111 FLENS Rick BLA à 13’45”
112 MORABITO Steve BMC à 13’57”
113 * DEBUSSCHERE Jens LTB à 14’00”
114 * BOL Jetse BLA à 14’03”
115 LOBATO DEL VALLE Juan Jose EUS à 14’13”
116 * OWSIAN Lukasz CCC à 14’15”
117 * CHAVES RUBIO Johan Esteban COL à 14’28”
118 SUAREZ SUAREZ Juan Pablo COL à 14’51”
119 * NIZZOLO Giacomo RLT à 14’55”
120 OSS Daniel BMC à 15’04”
121 * LAVIEU Antoine LPM à 15’29”
122 * BRAVO OIARBIDE Garikoitz EUS à 15’37”
123 FAUCON Guillaume BIG à 15’38”
124 ZAUGG Oliver TST à 16’38”
125 BELLETTI Manuel ALM à 16’55”
126 CAETHOVEN Steven AJW à 17’23”
127 * HOFLAND Moreno BLA à 17’38”
128 KAISEN Olivier LTB à 17’43”
129 ROUTLEY Will AJW ”
130 * PELUCCHI Matteo IAM à 18’40”
131 HONKISZ Adrian CCC ”   
132 EDET Nicolas COF à 19’02”
133 NAPOLITANO Danilo AJW à 19’05”
134 TRONET Steven BIG à 19’27”
135 * GAWRONSKI Piotr CCC à 21’22”
136 BROWN Graeme BLA à 22’11”
137 VOGONDY Nicolas AJW à 23’15”
138 KERN Christophe EUC à 24’34”
139 ARANGO CARVAJAL Juan Esteban COL à 26’53”
140 GAVAZZI Mattia AND à 28’29”

 

Foto: bettiniphoto.net

Arek Waluga