Jan Ulrich Viatcheslav Ekimov Lance ArmstrongLance Armstrong został pozbawiony brązowego medalu Igrzysk Olimpijskich, który wywalczył w 2000 roku na igrzyskach w Sydney. Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował Armstronga o tej decyzji w środę wieczorem.

Amerykanin pod koniec zeszłego roku został dożywotnio zdyskwalifikowany i pozbawiony wszystkich wyników od sierpnia 1998. Wszystko jest związane z opublikowaniem raportu Amerykańskiej Agencji Antydopingowe, która prowadziła dochodzenie ws. stosowania dopingu w drużynie US Postal Service.

Na grudniowym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego MKOl, organizacja postanowiła odebrać Armstrongowi krążek. Czekano jednak z ostateczną decyzją na działania UCI, gdyż “Silnoręki” mógł  odwołać się właśnie do tej instytucji po ujawnieniu sensacji USADA. Tego jednak nie zrobił.

MKOl zażądał od zawodnika zwrotu medalu i certyfikatu od Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego. Nie wiadomo jeszcze, czy brąz otrzyma teraz Abraham Olano, który w 2000 roku na igrzyskach zajął 4. miejsce w czasówce.

 

Foto: corvospro.com

Andrzej