W organizmie Sylwestra Janiszewskiego (CCC Polsat Polkowice) w ubiegłym sezonie wykryto niedozwolone substancje. “Fifek” został ukarany jedynie grzywną…

Dziś na stronie Pzkol ukazał się komunikat Komisji Dyscyplinarnej. Wyjaśnił on nam znakomitą dyspozycję Janiszewskiego podczas sierpniowych klasyków. Komisja podała, że podczas wygranego przez niego Memoriału Henryka Łasaka (1.2 UCI) – 11 sierpnia, wykryto w jego organizmie Androstatrienedione i jego metabolit.

24-latek obejdzie się jednak bez większych konsekwencji. Musi on zapłacić grzywnę 2500 CHF, pozbawiono go zwycięstwa w wyścigu oraz upomniano… bez zakazu startów…!

W tym wypadku nowym zwycięzcą tego wyścigu został Słoweniec Luka Mezgec (Sava).

Dla porównania Szymon Białas (LKK LUKS Sławno) za to, że pojechał w jednym z wyścigów w nie swojej kategorii wiekowej, został zawieszony w prawach zawodnika na dwa miesiące… Wyciągnijcie Państwo wnioski sami… Takie cuda tylko w Polsce…

Postępowania dyscyplinarne toczyły się również w innych przypadkach, które odnajdujemy w pełnym komunikacie:

Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Kolarskiego informuje, że w dniu 15 listopada 2012 rozpatrywała pięć spraw. Poniżej przedstawiamy decyzje KD PZkol w stosunku do każdej z nich.

1. Zawodnik Sz. Białas (LKK LUKS Sławno) – wykroczenie podczas wyścigu w Pińczycach o Puchar Śląska w kat. junior – 17.06.2012.
Sankcje nałożone przez Komisję Dyscyplinarną:
– kara zawieszenia w prawach zawodnika na okres od 15.11.2012-15.01.2013
– kara upomnienia

2. Zawodniczka P. Lewandowska (WLKS Krakus) – naruszenie przepisów antydopingowych podczas zawodów Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim w dniu 27.05.2012.
– wynik pozytywny stwierdzający obecność substancji niedozwolonej – Budesonid.
Sankcje nałożone przez Komisję Dyscyplinarną:
– dyskwalifikacja z zawodów
– kara upomnienia bez zakazu startów w przyszłych zawodach

3. Zawodnik S. Janiszewski (CCC Polsat Polkowice) – naruszenie przepisów antydopingowych podczas zawodów “Memoriał Henryka Łasaka” w dniu 11.08.2012. Wynik pozytywny stwierdzający obecność substancji niedozwolonej – Androstatrienedione i jego metabolit.
Sankcje nałożone przez Komisję Dyscyplinarną:
– dyskwalifikacja z zawodów
– kara upomnienia bez zakazu startów w przyszłych zawodach
– kara finansowa 2500 CHF – wpłacana na konto UCI – tytułem kosztów postępowania dyscyplinarnego UCI

4. Trener LKS “Baszta” Golczewo Jacek Kołba – wykroczenia podczas wyścigów Górskich Mistrzostw Polski 2011 i MP Par i Drużyn w 2011 r.
Sprawa w trakcie postępowania wyjaśniającego.

5. Zawodnik Karol Michalski – sprawa rozliczenia się i zakończenia współpracy z GS MTB SUPERIOR MTB ENERGY TEAM w Środzie Wlkp.
Sprawa w trakcie postępowania wyjaśniającego.

 

Foto: Artur Machnik

Źródło: własne+Pzkol