Danilo Napolitano (Acqua e Sapone) na ostatnim etapie Tour de Wallonie skompletował hat-trick! W klasyfikacji generalnej wiele się nie zmieniło, a końcowy triumf odniósł dotychczasowy lider – Giacomo Nizzolo (RadioShack-Nissan-Trek).

Ostatni etap Tour de Wallonie prowadził z miejscowości Welkenraedt do Perwez. Trasa tego odcinku liczyła 179,2 kilometra. Zawodnikom widocznie bardzo spieszyło się na metę wyścigu, gdyż od samego startu przemierzali kolejne kilometry w zawrotnym tempie i z masą ataków. Ucieczka na dobre wykrystalizowała się dopiero po 100 km rywalizacji.

Szczęśliwcami okazali się: Maxime Anciaux (Idemasport-Biowanze), Julien Bérard (AG2R La Mondiale) oraz Pieter Jacobs (Topsport Vlaanderen-Mercator). Trójka długo razem nie kręciła, bo około 25 km przed kreską na prowadzeniu znajdował się już samotny Bérard. Pozostali harcownicy zostali skasowani.

Francuz miał minutę przewagi i z peletonu przeskoczyli do niego Boris Dron i Christophe Prémont (obaj Wallonie-Bruxelles * Crédit Agricole). Niestety scenariusz był taki sam jak podczas pozostałych etapów i kilka kilometrów przed końcem wszystkie odjazdy zostały zniwelowane.

W sprinterskim pojedynku na mecie, po raz trzeci w tym wyścigu okazał się Danilo Napolitano. Tym razem, Włoch pokonał Gianni`ego Merssmana (Lotto-Belisol) oraz trzeciego Davide Appollonio (Sky Team).

W końcowej klasyfikacji generalnej, prowadzenie do końca utrzymał inny z Włochów – Giacomo Nizzolo (RadioShack-Nissan-Trek).

Wyniki:

1. NAPOLITANO Danilo ITA ACQUA & SAPONE 4:19:08
2. MEERSMAN Gianni BEL LOTTO BELISOL TEAM
3. APPOLLONIO Davide * ITA SKY PROCYCLING
4. FERNANDEZ Koldo ESP GARMIN – SHARP
5. ROWE Luke * GBR SKY PROCYCLING
6. NIZZOLO Giacomo * ITA RADIOSHACK-NISSAN
7. GODDAERT Kristof BEL AG2R LA MONDIALE
8. PETIT Adrien * FRA COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE
9. ISTA Kevin BEL ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S
10. LODEWYCK Klaas * BEL BMC RACING TEAM
11. VAN ASBROECK Tom * BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR
12. PORSEV Alexander RUS KATUSHA TEAM
13. REDA Francesco ITA ACQUA & SAPONE
14. MAES Nikolas BEL OMEGA PHARMA-QUICKSTEP
15. TURGOT Sébastien FRA TEAM EUROPCAR
16. FEILLU Romain FRA VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM
17. IGNATYEV Mikhail RUS KATUSHA TEAM
18. JUODVALKIS Egidijus * LTU LANDBOUWKREDIET – EUPHONY
19. LIGTHART Pim * NED VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM
20. SERRY Pieter * BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR
21. DE VREESE Laurens * BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR
22. COMMEYNE Davy BEL LANDBOUWKREDIET – EUPHONY
23. DE WAELE Bert BEL LANDBOUWKREDIET – EUPHONY
24. STASSEN Julien * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE
25. MONDORY Lloyd FRA AG2R LA MONDIALE
26. BONNAFOND Guillaume FRA AG2R LA MONDIALE
27. VANTHOURENHOUT Sven BEL LANDBOUWKREDIET – EUPHONY
28. LEUKEMANS Björn BEL VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM
29. SIJMENS Nico BEL COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE
30. HAAS Nathan * AUS GARMIN – SHARP
31. JACOBS Pieter BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR
32. MORABITO Steve SUI BMC RACING TEAM
33. VAN GOOLEN Jurgen BEL ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S
34. DONATI Alessandro ITA ACQUA & SAPONE
35. CORIONI Claudio ITA ACQUA & SAPONE
36. SOUPE Geoffrey * FRA FDJ-BIG MAT
37. HERMANS Ben BEL RADIOSHACK-NISSAN
38. VERMOTE Julien * BEL OMEGA PHARMA-QUICKSTEP
39. PAURIOL Rémi FRA FDJ-BIG MAT
40. GARCIA ECHEGUIBEL Egoitz ESP COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE
41. STYBAR Zdenek CZE OMEGA PHARMA-QUICKSTEP
42. WALLAYS Jelle * BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR
43. BOUCHER David FRA FDJ-BIG MAT
44. VALENTIN Tristan FRA COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE
45. JEANNESSON Arnold FRA FDJ-BIG MAT
46. CHAVANEL Sébastien FRA TEAM EUROPCAR
47. GASTAUER Ben LUX AG2R LA MONDIALE
48. HUNT Jeremy GBR SKY PROCYCLING
49. HUREL Tony FRA TEAM EUROPCAR
50. LABBE Arnaud FRA COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE
51. PUCCIO Salvatore * ITA SKY PROCYCLING
52. EIJSSEN Yannick * BEL BMC RACING TEAM
53. DEBUSSCHERE Jens * BEL LOTTO BELISOL TEAM
54. ARMEE Sander BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR
55. EVRARD Laurent * BEL WALLONIE BRUXELLES – CREDIT AGRICOLE
56. LAMMERTINK Maurits * NED VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM
57. KAISEN Olivier BEL LOTTO BELISOL TEAM
58. GERARD Arnaud FRA FDJ-BIG MAT
59. HONIG Reinier NED LANDBOUWKREDIET – EUPHONY
60. DEKKER Thomas NED GARMIN – SHARP
61. QUEMENEUR Perrig FRA TEAM EUROPCAR
62. VANHEUVERSWIJN Quentin * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE
63. BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto * COL ACQUA & SAPONE
64. DEGAND Thomas BEL ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S
65. BELKOV Maxim RUS KATUSHA TEAM
66. WELLENS Tim * BEL LOTTO BELISOL TEAM
67. BUSCHE Matthew USA RADIOSHACK-NISSAN 0:00:29
68. FUGLSANG Jakob DEN RADIOSHACK-NISSAN 0:00:31
69. MONTAGUTI Matteo ITA AG2R LA MONDIALE 0:00:34
70. DE WORTELAER Serge * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE 0:00:37
71. MAASKANT Martijn NED GARMIN – SHARP 0:00:41
72. ROSSELER Sébastien BEL GARMIN – SHARP 0:00:49
73. CHICCHI Francesco ITA OMEGA PHARMA-QUICKSTEP 0:01:03
74. LAGUTIN Sergey UZB VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM
75. DEVOLDER Stijn BEL VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM
76. KLIER Andreas GER GARMIN – SHARP 0:01:18
77. WILLEMS Frederik BEL LOTTO BELISOL TEAM
78. SUTTON Christopher AUS SKY PROCYCLING
79. DRON Boris * BEL WALLONIE BRUXELLES – CREDIT AGRICOLE 0:01:20
80. PREMONT Christophe * BEL WALLONIE BRUXELLES – CREDIT AGRICOLE 0:02:00
81. OLIVEIRA Nelson * POR RADIOSHACK-NISSAN
82. HALLER Marco * AUT KATUSHA TEAM 0:02:08
83. THURAU Bjorn * GER TEAM EUROPCAR
84. VAN HECKE Preben BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR
85. DELFOSSE Sébastien BEL LANDBOUWKREDIET – EUPHONY
86. BERTHOLET Quentin BEL WALLONIE BRUXELLES – CREDIT AGRICOLE
87. LEGRAND Philippe BEL WALLONIE BRUXELLES – CREDIT AGRICOLE
88. CAETHOVEN Steven BEL ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S
89. AMORISON Frédéric BEL LANDBOUWKREDIET – EUPHONY
90. TSCHOPP Johann SUI BMC RACING TEAM
91. DEMOITIE Antoine * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE
92. VALLEE Boris * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE 0:02:35
93. BERARD Julien FRA AG2R LA MONDIALE 0:03:00
94. GARZELLI Stefano ITA ACQUA & SAPONE 0:00:00
95. DIDIER Laurent LUX RADIOSHACK-NISSAN 0:03:41
96. STEEGMANS Gert BEL OMEGA PHARMA-QUICKSTEP
97. DRUCKER Jean-Pierre LUX ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S
98. ANCIAUX Maxime * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE 0:05:31
99. VOGONDY Nicolas FRA COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE
100. HABEAUX Gregory BEL ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0:05:42
101. VAN MELSEN Kevin BEL ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S
DNF NOVIKOV Nikita * RUS VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM
DNF DI LUCA Danilo ITA ACQUA & SAPONE
DNF DEHAES Kenny BEL LOTTO BELISOL TEAM
DNF BLYTHE Adam * GBR BMC RACING TEAM
DNF VAUGRENARD Benoît FRA FDJ-BIG MAT
DNF PESTIAUX Loic * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE
DNF DERNIES Tom * BEL WALLONIE BRUXELLES – CREDIT AGRICOLE
DNF CHEVALIER Olivier * BEL WALLONIE BRUXELLES – CREDIT AGRICOLE
DNS VAN LEIJEN Joost NED LOTTO BELISOL TEAM
DNS TERPSTRA Niki NED OMEGA PHARMA-QUICKSTEP

Klasyfikacja generalna:
1. NIZZOLO Giacomo * ITA RADIOSHACK-NISSAN 23:28:43
2. MEERSMAN Gianni BEL LOTTO BELISOL TEAM 0:00:01
3. LIGTHART Pim * NED VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0:00:02
4. IGNATYEV Mikhail RUS KATUSHA TEAM 0:00:03
5. MONDORY Lloyd FRA AG2R LA MONDIALE 0:00:11
6. COMMEYNE Davy BEL LANDBOUWKREDIET – EUPHONY 0:00:13
7. JACOBS Pieter BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR
8. ISTA Kevin BEL ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0:00:14
9. WALLAYS Jelle * BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR
10.PAURIOL Rémi FRA FDJ-BIG MAT
11. JUODVALKIS Egidijus * LTU LANDBOUWKREDIET – EUPHONY 0:00:16
12. JEANNESSON Arnold FRA FDJ-BIG MAT
13.HERMANS Ben BEL RADIOSHACK-NISSAN
14.DEBUSSCHERE Jens * BEL LOTTO BELISOL TEAM
15.DE WAELE Bert BEL LANDBOUWKREDIET – EUPHONY
16. BONNAFOND Guillaume FRA AG2R LA MONDIALE
17. REDA Francesco ITA ACQUA & SAPONE
18. SERRY Pieter * BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR
19. GARCIA ECHEGUIBEL Egoitz ESP COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE
20. LEUKEMANS Björn BEL VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM
21. STYBAR Zdenek CZE OMEGA PHARMA-QUICKSTEP
22. DONATI Alessandro ITA ACQUA & SAPONE
23. DEGAND Thomas BEL ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S
24. VAN GOOLEN Jurgen BEL ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S
25. SIJMENS Nico BEL COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE
26. PUCCIO Salvatore * ITA SKY PROCYCLING
27. HAAS Nathan * AUS GARMIN – SHARP
28. EIJSSEN Yannick * BEL BMC RACING TEAM
29.  MORABITO Steve SUI BMC RACING TEAM
30. BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto * COL ACQUA & SAPONE
31. VERMOTE Julien * BEL OMEGA PHARMA-QUICKSTEP 0:00:44
32. QUEMENEUR Perrig FRA TEAM EUROPCAR 0:00:58
33. DE VREESE Laurens * BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR 0:00:59
34. GERARD Arnaud FRA FDJ-BIG MAT 0:01:01
35. FUGLSANG Jakob DEN RADIOSHACK-NISSAN 0:01:07
36. BUSCHE Matthew USA RADIOSHACK-NISSAN 0:01:08
37. GODDAERT Kristof BEL AG2R LA MONDIALE 0:02:31
38. LABBE Arnaud FRA COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE
39. DE WORTELAER Serge * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE 0:02:42
40. GASTAUER Ben LUX AG2R LA MONDIALE 0:02:53
41. EVRARD Laurent * BEL WALLONIE BRUXELLES – CREDIT AGRICOLE
42. LAGUTIN Sergey UZB VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0:03:34
43. THURAU Bjorn * GER TEAM EUROPCAR 0:04:39
44. TSCHOPP Johann SUI BMC RACING TEAM
45. LAMMERTINK Maurits * NED VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0:04:58
46. SOUPE Geoffrey * FRA FDJ-BIG MAT 0:06:23
47. WELLENS Tim * BEL LOTTO BELISOL TEAM
48. HABEAUX Gregory BEL ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0:06:29
49. MONTAGUTI Matteo ITA AG2R LA MONDIALE 0:06:38
50. DEVOLDER Stijn BEL VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0:09:01
51. WILLEMS Frederik BEL LOTTO BELISOL TEAM 0:09:26
52. TURGOT Sébastien FRA TEAM EUROPCAR 0:09:54
53. PREMONT Christophe * BEL WALLONIE BRUXELLES – CREDIT AGRICOLE 0:11:54
54. VAN ASBROECK Tom * BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR 0:12:46
55. STASSEN Julien * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE
56. MAES Nikolas BEL OMEGA PHARMA-QUICKSTEP
57. ARMEE Sander BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR
58. BELKOV Maxim RUS KATUSHA TEAM
59. DEKKER Thomas NED GARMIN – SHARP
60. GARZELLI Stefano ITA ACQUA & SAPONE
61. DIDIER Laurent LUX RADIOSHACK-NISSAN 0:13:33
62. HALLER Marco * AUT KATUSHA TEAM 0:14:50
63. DEMOITIE Antoine * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE 0:14:54
64. VAN MELSEN Kevin BEL ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0:15:23
65. BOUCHER David FRA FDJ-BIG MAT 0:16:16
66. VALLEE Boris * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE 0:16:35
67. OLIVEIRA Nelson * POR RADIOSHACK-NISSAN 0:17:08
68. STEEGMANS Gert BEL OMEGA PHARMA-QUICKSTEP 0:17:11
69. ANCIAUX Maxime * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE 0:18:15
70. CORIONI Claudio ITA ACQUA & SAPONE 0:24:34
71. DELFOSSE Sébastien BEL LANDBOUWKREDIET – EUPHONY 0:26:42
72. NAPOLITANO Danilo ITA ACQUA & SAPONE 0:27:07
73. APPOLLONIO Davide * ITA SKY PROCYCLING 0:27:21
74. ROWE Luke * GBR SKY PROCYCLING 0:27:29
75. LODEWYCK Klaas * BEL BMC RACING TEAM 0:27:32
76. PORSEV Alexander RUS KATUSHA TEAM 0:27:33
77. PETIT Adrien * FRA COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE 0:27:36
78. FERNANDEZ Koldo ESP GARMIN – SHARP 0:27:37
79. CHAVANEL Sébastien FRA TEAM EUROPCAR
80. VANTHOURENHOUT Sven BEL LANDBOUWKREDIET – EUPHONY
81.  HONIG Reinier NED LANDBOUWKREDIET – EUPHONY
82. KAISEN Olivier BEL LOTTO BELISOL TEAM
83. VANHEUVERSWIJN Quentin * BEL IDEMASPORT – BIOWANZE
84. HUREL Tony FRA TEAM EUROPCAR
85. VALENTIN Tristan FRA COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE
86. CHICCHI Francesco ITA OMEGA PHARMA-QUICKSTEP 0:28:40
87. ROSSELER Sébastien BEL GARMIN – SHARP 0:28:48
88. MAASKANT Martijn NED GARMIN – SHARP 0:28:55
89. DRON Boris * BEL WALLONIE BRUXELLES – CREDIT AGRICOLE 0:28:57
90. LEGRAND Philippe BEL WALLONIE BRUXELLES – CREDIT AGRICOLE 0:29:45
91. CAETHOVEN Steven BEL ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S
92. BERTHOLET Quentin BEL WALLONIE BRUXELLES – CREDIT AGRICOLE
93. AMORISON Frédéric BEL LANDBOUWKREDIET – EUPHONY
94. VAN HECKE Preben BEL TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR 0:30:00
95. BERARD Julien FRA AG2R LA MONDIALE 0:30:36
96. DRUCKER Jean-Pierre LUX ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0:31:18
97. FEILLU Romain FRA VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0:32:41
98. HUNT Jeremy GBR SKY PROCYCLING 0:33:01
99. KLIER Andreas GER GARMIN – SHARP 0:34:03
100. SUTTON Christopher AUS SKY PROCYCLING
101. VOGONDY Nicolas FRA COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE 1:05:46

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej