Najmłodszy kolarz 99. edycji Tour de France – Thibaut Pinot (FDJ-BigMat), został równocześnie jednym z największych odkryć tegorocznej odsłony Wielkiej Pętli. Francuz wygrał jeden z etapów oraz bez kompleksów walczył z najlepszymi w górach.

22-latek pokazał swój nieprzeciętny talent, mimo iż jego udział w Grand Boucle nie był pewny jeszcze na kilkanaście dni przed startem. Bał się o niego szef francuskiej ekipy – Marc Madiot. Pinot szybko jednak potwierdził swoją wartość w tak młodym wieku i wygrał 10. etap z metą w Porrentruy. Następnie dołożył do tego 2. miejsce na etapie do La Toussuire oraz 10. lokatę w klasyfikacji generalnej.

„Zupełnie nie spodziewałem się takiego występu! Gdyby ktoś przed startem zaproponował mi takie miejsca, brał bym w ciemno! Dla mnie dziesiąte miejsce w Tour de France to ogromna satysfakcja. Zwłaszcza w tak trudnym wyścigu z dużą ilością jazdy na czas, która nie jest moją najlepszą stroną”, powiedział.

„Najbardziej z tego wyścigu zapamiętam zwycięstwo w Porrentruy. To najwspanialszy moment w mojej karierze. Na następnych odcinkach, przy trasie stali kibice krzyczący moje imię. To coś niesamowitego, że w ciągu jednego wyścigu zyskałem setki fanów. Gdybym zakończył w top 10 każdy inny wyścig na świecie, pewnie nikt by tego nie zauważył”, dodał zawodnik FDJ-BigMat.

W trakcie wyścigu miałem wzloty i upadki, przecież jestem jeszcze młodym zawodnikiem i pierwszy raz jechałem trzytygodniową imprezę. Bardzo ciężka była ostatnia czasówka, gdzie naprawdę cierpiałem, ale wygrałem walkę z samym sobą. Najbardziej męczące było to, że opuszczaliśmy hotel o 9 rano, a wracaliśmy o 22 i tak przez dwadzieścia dni”, zakończył.

Thibaut Pinot weźmie teraz udział w kilku pokazowych kryteriach z udziałem gwiazd Tour de France. Następnie w jego kalendarzu znalazły się Tour de l’Ain oraz Tour du Doubs. Celem na jesień jest Giro di Lombardia.

Poprzedni artykułJuż wkrótce ruszą zapisy na 5. BDC Tour de Rybnik!
Następny artykułBradley Wiggins ląduje na szczycie rankingu UCI WorldTour!