Przed rozpoczęciem „sezonu na wielkie toury”, czeka nas ostatni z monumentalnych klasyków w tej częściej roku. Wyścig Liège-Bastogne-Liège zakończy kampanię północnych oraz ardeńskich klasyków. Czy Philippe Gilbert przełamie się, a może „Purito” powtórzy sukces w „Walońskiej Strzały”? W wyścigu zobaczymy trzech Polaków: Tomasza Marczyńskiego, Michała Kwiatkowskiego i Macieja Paterskiego.
Trasa:
Startujący z belgijskiego Liège, 257.5 kilometrowy klasyk będzie zmierzał na południe, w stronę Bastogne pod granicę z Luksemburgiem. Następnie wykona zwrot, by kolarze mogli finiszować z powrotem w Liège, a dokładniej w Ans.
Trasa obejmuje 11 ., oznaczonych podjazdów. Pierwszy z dziesięciu, zlokalizowany na 70 kilometrze Côte de Saint-Roch – en Ardenne ma długość 2,8 kilometra. Kolejny Côte de Saint-Roch jest krótki, ponieważ liczy sobie tylko 1 km, jednak 11% nachylenie spowoduje, że kolarze przestraszą się tego, co czeka ich dalej. Reszta podjazdów umieszczona jest na ostatnich 100 kilometrach. Pierwszym z nich jest Côte de Wanne (2.7 km; 7,3%; na 157.5 km), następnie Côte de Stockeu (1 km; 12,2%). Drogowcy w porę zakończyli remont drogi na jednym z dłuższych podjazdów, Côte de la Haute-tama (3,6 km; 5,6%), który na 170 km będzie poprzedzał najdłuższy odcinek, Col du Rosier (4,4 km; 5,9%). Dalej, zawodnicy będę mieli chwilę „odpoczynku”, czyli: Col du Maquisard (2,5 km; 5%) oraz Mont-Theux (2.6 km; 5,9%) na 206 kilometrze.
Wtedy zacznie się ostateczna rozgrywka. Oficjalnie, do mety pozostają już tylko trzy podjazdy. W rzeczywistości, finałowa prosta również unosi się pod górę. Jednak po kolei.
Na Côte de la Redoute (2.0km; 8.8%), który zlokalizowany jest na 223 km, z pewnością dojdzie do pierwszych, większych przetasowań w zasadniczej grupie. 20 kilometrów przed kreską, na zawodników czeka Côte de la Roche aux Faucons (1.5 km; 9.5%). Na 5 kilometrów przed finiszem, oznaczony jest Côte de Saint-Nicolas (1.2km; 8.3%), jednak w rzeczywistości droga, aż do samej mety pnie się pod górę.
Lista podjazdów:
- Km 70.0 – Côte de La Roche-en-Ardenne – 2.8 km – 6.2 %
- Km 116.5 – Côte de Saint-Roch – 1.0 km – 11 %
- Km 160.0 – Côte de Wanne – 2.7 km – 7.3 %
- Km 166.5 – Côte de Stockeu (Stèle Eddy Merckx) – 1.0 km – 12.2 %
- Km 172.0 – Côte de la Haute-Levée – 3.6 km – 5.7 %
- Km 185.0 – Col du Rosier – 4.4 km – 5.9 %
- Km 198.0 – Côte du Maquisard – 2.5 km – 5 %
- Km 208.0 – Mont-Theux – 2.7 km – 5.9 %
- Km 223.0 – Côte de La Redoute – 2.0 km- 8.8 %
- Km 238.0 – Côte de La Roche aux Faucons – 1.5 km – 9.3 %
- Km 252.0 – Côte de Saint-Nicolas – 1.2 km – 8.6 %
Mapa Liège-Bastogne-Liège 2012:
Profil Liège-Bastogne-Liège 2012:
Faworyci:
Trudno wskazać jednoznacznie faworyta tegorocznej edycji. W poprzednim roku mieliśmy ułatwione zadanie, faworyt był jeden Philippe Gilbert. W tym roku Belg jeszcze nic nie wygrał, jednak wysokie miejsca na Amstel Gold Race (szóste) i w „Walońskiej Strzale” (trzecie) sprawiają że może się liczyć o końcowy triumf. Na pewno plany będzie chciał mu pokrzyżować Joaquin Rodriguez, który w pięknym stylu w środę wygrał Fleche Wallone.
O zwycięstwo powalczy także Damiano Cunego, który pokazał podczas zakończonego wczoraj Giro del Trentino, że jest w wysokiej formie. Według nas o końcowy triumf powalczą jeszcze: Samuel Sanchez, Enrico Gasparotto, Alejandro Valverde, Simon Gerrans.
Kolarze na starcie staną punktualnie o 10:40, zaś na mecie zameldują się pomiędzy 16:48 a 17:26.
Transmisję z wyścigu przeprowadzi Eurosport. Od 14:15 zapraszamy do oglądania relacji na żywo.
Lista startowa Liège-Bastogne-Liège 2012:
-
BMC Racing Team
- 1 Philippe Gilbert (Bel)
- 2 Brent Bookwalter (USA)
- 3 Martin Kohler (Swi)
- 4 Klaas Lodewyck (Bel)
- 5 Amaël Moinard (Fra)
- 6 Mauro Santambrogio (Ita)
- 7 Greg Van Avermaet (Bel)
- 8 Tejay Van Garderen (USA)
- 9 Yannick Eijssen (Bel)
- 10 Michael Schär (Swi)
-
RadioShack-Nissan
- 11 Fränk Schleck (Lux)
- 12 Jan Bakelants (Bel)
- 13 Laurent Didier (Lux)
- 14 Ben Hermans (Bel)
- 15 Christopher Horner (USA)
- 16 Maxime Monfort (Bel)
- 17 Andy Schleck (Lux)
- 18 Jens Voigt (Ger)
- 19 Joost Posthuma (Ned)
- 20 Oliver Zaugg (Swi)
-
Pro Team Astana
- 21 Enrico Gasparotto (Ita)
- 22 Dmitriy Fofonov (Kaz)
- 23 Francesco Gavazzi (Ita)
- 24 Andriy Grivko (Ukr)
- 25 Maxim Iglinskiy (Kaz)
- 26 Robert Kiserlovski (Cro)
- 27 Evgeni Petrov (Rus)
- 28 Simone Ponzi (Ita)
- 29 Tanel Kangert (Est)
- 30 Roman Kreuziger (Cze)
-
Omega Pharma – QuickStep
- 31 Sylvain Chavanel (Fra)
- 32 Matt Brammeier (Irl)
- 33 Dario Cataldo (Ita)
- 34 Kevin De Weert (Bel)
- 35 Dries Devenyns (Bel)
- 36 Michał Kwiatkowski (Pol)
- 37 Serge Pauwels (Bel)
- 38 Jérôme Pineau (Fra)
- 39 Martin Velits (Svk)
- 40 Julien Vermote (Bel)
-
Katusha Team
- 41 Joaquím Rodríguez Oliver (Spa)
- 42 Xavier Florencio Cabre (Spa)
- 43 Oscar Freire Gomez (Spa)
- 44 Alberto Losada Alguacil (Spa)
- 45 Daniel Moreno Fernandez (Spa)
- 46 Yury Trofimov (Rus)
- 47 Angel Vicioso Arcos (Spa)
- 48 Eduard Vorganov (Rus)
- 49 Pavel Brutt (Rus)
- 50 Giampaolo Caruso (Ita)
-
Liquigas-Cannondale
- 51 Vincenzo Nibali (Ita)
- 52 Stefano Agostini (Ita)
- 53 Federico Canuti (Ita)
- 54 Damiano Caruso (Ita)
- 55 Moreno Moser (Ita)
- 56 Dominique Nerz (Ger)
- 57 Maciej Paterski (Pol)
- 58 Daniele Ratto (Ita)
- 59 Valerio Agnoli (Ita)
- 60 Eros Capecchi (Ita)
-
Sky Procycling
- 61 Rigoberto Uran (Col)
- 62 Davide Appollonio (Ita)
- 63 Sergio Henao Montoya (Col)
- 64 Thomas Lövkvist (Swe)
- 65 Lars Petter Nordhaug (Nor)
- 66 Salvatore Puccio (Ita)
- 67 Luke Rowe (GBr)
- 68 Xabier Zandio Echaide (Spa)
- 69 Peter Kennaugh (GBr)
- 70 Ben Swift (GBr)
-
GreenEdge Cycling Team
- 71 Simon Gerrans (Aus)
- 72 Michael Albasini (Swi)
- 73 Fumiyuki Beppu (Jpn)
- 74 Simon Clarke (Aus)
- 75 Daryl Impey (RSA)
- 76 Christian Meier (Can)
- 77 Travis Meyer (Aus)
- 78 Wesley Sulzberger (Aus)
- 79 Jens Keukeleire (Bel)
- 80 Jens Mouris (Ned)
-
Euskaltel-Euskadi
- 81 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa)
- 82 Igor Anton Hernandez (Spa)
- 83 Jorge Azanza Soto (Spa)
- 84 Gorka Izagirre Insausti (Spa)
- 85 Egoi Martinez De Esteban (Spa)
- 86 Mikel Nieve Ituralde (Spa)
- 87 Ruben Perez Moreno (Spa)
- 88 Romain Sicard (Fra)
- 89 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa)
- 90 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa)
-
Movistar Team
- 91 Alejandro Valverde Belmonte (Spa)
- 92 Rui Alberto Faria da Costa (Por)
- 93 Imanol Erviti Ollo (Spa)
- 94 Vasili Kiryienka (Blr)
- 95 Pablo Lastras Garcia (Spa)
- 96 Angel Madrazo Ruiz (Spa)
- 97 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa)
- 98 Giovanni Visconti (Ita)
-
Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
- 101 Marco Marcato (Ita)
- 102 Matteo Carrara (Ita)
- 103 Stijn Devolder (Bel)
- 104 Johnny Hoogerland (Ned)
- 105 Sergey Lagutin (Uzb)
- 106 Tomasz Marczyński (Pol)
- 107 Wout Poels (Ned)
- 108 Lieuwe Westra (Ned)
- 109 Pim Ligthart (Ned)
- 110 Rob Ruijgh (Ned)
-
Saur – Sojasun
- 111 Julien Simon (Fra)
- 112 Anthony Delaplace (Fra)
- 113 Brice Feillu (Fra)
- 114 Fabrice Jeandesboz (Fra)
- 115 David Lelay (Fra)
- 116 Laurent Mangel (Fra)
- 117 Jean-Marc Marino (Fra)
- 118 Yannick Talabardon (Fra)
- 119 Jeremie Galland (Fra)
- 120 Maxime Méderel (Fra)
-
Rabobank Cycling Team
- 121 Robert Gesink (Ned)
- 122 Lars Boom (Ned)
- 123 Stef Clement (Ned)
- 124 Steven Kruijswijk (Ned)
- 125 Paul Martens (Ger)
- 126 Bauke Mollema (Ned)
- 127 Luis León Sánchez Gil (Spa)
- 128 Laurens ten Dam (Ned)
- 129 Matti Breschel (Den)
- 130 Tom Slagter (Ned)
-
Team Europcar
- 131 Thomas Voeckler (Fra)
- 132 Franck Bouyer (Fra)
- 133 Anthony Charteau (Fra)
- 134 Cyril Gautier (Fra)
- 135 Vincent Jérôme (Fra)
- 136 Davide Malacarne (Ita)
- 137 Kevin Reza (Fra)
- 138 Pierre Rolland (Fra)
- 139 Perrig Quemeneur (Fra)
-
Lampre – ISD
- 141 Damiano Cunego (Ita)
- 142 Leonardo Bertagnolli (Ita)
- 143 Manuele Mori (Ita)
- 144 Daniele Pietropolli (Ita)
- 145 Michele Scarponi (Ita)
- 146 Alessandro Spezialetti (Ita)
- 147 Simone Stortoni (Ita)
- 148 Diego Ulissi (Ita)
- 149 Dmytro Krivtsov (Ukr)
- 150 Marco Marzano (Ita)
-
Topsport Vlaanderen – Mercator
- 151 Sander Armee (Bel)
- 152 Laurens De Vreese (Bel)
- 153 Pieter Jacobs (Bel)
- 154 Eliot Lietaer (Bel)
- 155 Pieter Serry (Bel)
- 156 Preben Van Hecke (Bel)
- 157 Arthur Van Overberghe (Bel)
- 158 Jelle Wallays (Bel)
- 159 Tim Declercq (Bel)
- 160 Pieter Vanspeybrouck (Bel)
-
AG2R La Mondiale
- 161 Rinaldo Nocentini (Ita)
- 162 Maxime Bouet (Fra)
- 163 Mickaël Chérel (Fra)
- 164 Hubert Dupont (Fra)
- 165 Ben Gastauer (Lux)
- 166 Sébastien Minard (Fra)
- 167 Christophe Riblon (Fra)
- 168 Nicolas Roche (Irl)
- 169 Guillaume Bonnafond (Fra)
- 170 Jean-Christophe Peraud (Fra)
-
Argos-Shimano
- 171 Alexandre Geniez (Fra)
- 172 Thomas Damuseau (Fra)
- 173 Yukihiro Doi (Jpn)
- 174 Tom Dumoulin (Ned)
- 175 Johannes Fröhlinger (Ger)
- 176 Simon Geschke (Ger)
- 177 Yann Huguet (Fra)
- 178 Matthieu Sprick (Fra)
- 179 Koen de Kort (Ned)
- 180 Patrick Gretsch (Ger)
-
Garmin-Barracuda
- 181 Ryder Hesjedal (Can)
- 182 Thomas Dekker (Ned)
- 183 Alex Howes (USA)
- 184 Michel Kreder (Ned)
- 185 Christophe Le Mevel (Fra)
- 186 Daniel Martin (Irl)
- 187 Peter Stetina (USA)
- 188 Fabian Wegmann (Ger)
- 189 Ramunas Navardauskas (Ltu)
- 190 Andrew Talansky (USA)
-
Landbouwkrediet-Euphony
- 191 Bert De Waele (Bel)
- 192 Koen Barbe (Bel)
- 193 Dirk Bellemakers (Ned)
- 194 Stefan Cohnen (Ned)
- 195 Davy Commeyne (Bel)
- 196 Sébastien Delfosse (Bel)
- 197 Gilles Devillers (Bel)
- 198 Reinier Honig (Ned)
- 199 Frédéric Amorison (Bel)
- 200 Kurt Hovelynck (Bel)
-
FDJ-Big Mat
- 201 Pierrick Fédrigo (Fra)
- 202 Sandy Casar (Fra)
- 203 Kenny Elissonde (Fra)
- 204 Rémi Pauriol (Fra)
- 205 Anthony Roux (Fra)
- 206 Jérémy Roy (Fra)
- 207 Benoït Vaugrenard (Fra)
- 208 Arthur Vichot (Fra)
- 209 Arnaud Courteille (Fra)
- 210 Cédric Pineau (Fra)
-
Lotto Belisol Team
- 211 Jelle Vanendert (Bel)
- 212 Gaetan Bille (Bel)
- 213 BULGAC Brian (Ned)
- 214 Bart De Clercq (Bel)
- 215 Francis De Greef (Bel)
- 216 Gert Dockx (Bel)
- 217 Jurgen Van Den Broeck (Bel)
- 218 Dennis Vanendert (Bel)
- 219 Maarten Neyens (Bel)
- 220 Jurgen Van De Walle (Bel)
-
Accent Jobs – Willems Veranda’s
- 221 Staf Scheirlinckx (Bel)
- 222 Oleg Chuzhda (Ukr)
- 223 Sjef De Wilde (Bel)
- 224 Gregory Habeaux (Bel)
- 225 Kevin Ista (Bel)
- 226 Arnoud van Groen (Ned)
- 227 Kevin Van Melsen (Bel)
- 228 Evert Verbist (Bel)
- 229 Steven Caethoven (Bel)
-
Team Saxo Bank
- 231 Chris Anker Sørensen (Den)
- 232 Mads Christensen (Den)
- 233 Karsten Kroon (Ned)
- 234 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por)
- 235 Bruno Pires (Por)
- 236 Nicki Sørensen (Den)
- 237 David Tanner (Aus)
- 238 Troels Ronning Vinther (Den)
- 239 Volodymir Gustov (Ukr)
- 240 Daniel Navarro Garcia (Spa)
-
Team Type 1 – Sanofi
- 241 Julien El Farès (Fra)
- 242 Julien Antomarchi (Fra)
- 243 Alessandro Bazzana (Ita)
- 244 Rubens Bertogliati (Swi)
- 245 Rémi Cusin (Fra)
- 246 Vegard Stake Laengen (Nor)
- 247 Javier Mejías Leal (Spa)
- 248 Georg Preidler (Aut)
- 249 Daniele Callegarin (Ita)
- 250 William Dugan (USA)
Poprzedni zwycięzcy:
2011 | Philippe Gilbert (Bel) | ||
2010 | Alexandre Vinokourov (Kaz) | ||
2009 | Andy Schleck (Lux) | ||
2008 | Alejandro Valverde (Spa) | ||
2007 | Danilo Di Luca (Ita) | ||
2006 | Alejandro Valverde (Spa) | ||
2005 | Alexandre Vinokourov (Kaz) | ||
2004 | Davide Rebellin (Ita) | ||
2003 | Tyler Hamilton (USA) | ||
2002 | Paolo Bettini (Ita) | ||
2001 | Oscar Camenzind (Swi) | ||
2000 | Paolo Bettini (Ita) | ||
1999 | Frank Vandenbroucke (Bel) | ||
1998 | Michele Bartoli (Ita) | ||
1997 | Michele Bartoli (Ita) | ||
1996 | Pascal Richard (Swi) | ||
1995 | Mauro Gianetti (Swi) | ||
1994 | Evgeni Berzin (Rus) | ||
1993 | Rolf Sörensen (Den) | ||
1992 | Dirk De Wolf (Bel) | ||
1991 | Moreno Argentin (Ita) | ||
1990 | Eric Van Lancker (Bel) | ||
1989 | Sean Kelly (Ire) | ||
1988 | Adrie Van der Poel (Ned) | ||
1987 | Moreno Argentin (Ita) | ||
1986 | Moreno Argentin (Ita) | ||
1985 | Moreno Argentin (Ita) | ||
1984 | Sean Kelly (Ire) | ||
1983 | Steven Rooks (Ned) | ||
1982 | Silvano Contini (Ita) | ||
1981 | Josef Fuchs (Swi) | ||
1980 | Bernard Hinault (Fra) | ||
1979 | Dietrich Thurau (Ger) | ||
1978 | Joseph Bruyere (Bel) | ||
1977 | Bernard Hinault (Fra) | ||
1976 | Joseph Bruyere (Bel) | ||
1975 | Eddy Merckx (Bel) | ||
1974 | Georges Pintens (Bel) | ||
1973 | Eddy Merckx (Bel) | ||
1972 | Eddy Merckx (Bel) | ||
1971 | Eddy Merckx (Bel) | ||
1970 | Roger De Vlaeminck (Bel) | ||
1969 | Eddy Merckx (Bel) | ||
1968 | Valeer Van Sweevelt (Bel) | ||
1967 | Walter Godefroot (Bel) | ||
1966 | Jacques Anquetil (Fra) | ||
1965 | Carmine Preziosi (Ita) | ||
1964 | Willy Bocklandt (Bel) | ||
1963 | Frans Melckenbeeck (Bel) | ||
1962 | Jos Planckaert (Bel) | ||
1961 | Rik Van Looy (Bel) | ||
1960 | Abe Geldermans (Ned) | ||
1959 | Alfred De Bruyne (Bel) | ||
1958 | Alfred De Bruyne (Bel) | ||
1957 | Frans Schoubben (Bel) | ||
1956 | Alfred De Bruyne (Bel) | ||
1955 | Stan Ockers (Bel) | ||
1954 | Marcel Ernzer (Lux) | ||
1953 | Alois De Hertog (Bel) | ||
1952 | Ferdi Kubler (Swi) | ||
1951 | Ferdi Kubler (Swi) | ||
1950 | Prosper Depredomme (Bel) | ||
1949 | Camille Danguillaume (Fra) | ||
1948 | Maurice Mollin (Bel) | ||
1947 | Richard Depoorter (Bel) | ||
1946 | Prosper Depredomme (Bel) | ||
1945 | Jean Engels (Bel) | ||
1943 | Richard Depoorter (Bel) | ||
1939 | Albert Ritserveldt (Bel) | ||
1938 | Alfons Deloor (Bel) | ||
1937 | Eloi Meulenbergh (Bel) | ||
1936 | Albert Beckaert (Bel) | ||
1935 | Alfons Schepers (Bel) | ||
1934 | Theo Heckenrath (Bel) | ||
1933 | Francois Gardier (Bel) | ||
1932 | Marcel Hoyoux (Bel) | ||
1931 | Alfons Schepers (Bel) | ||
1930 | Herman Buse (Ger) | ||
1929 | Alfons Schepers (Bel) | ||
1928 | Ernest Mottard (Bel) | ||
1927 | M. Raes (Bel) | ||
1926 | D. Smets (Bel) | ||
1925 | Georges Ronsse (Bel) | ||
1924 | René Vermandel (Bel) | ||
1923 | René Vermandel (Bel) | ||
1922 | Louis Mottiat (Bel) | ||
1921 | Louis Mottiat (Bel) | ||
1920 | Léon Scieur (Bel) | ||
1919 | Léon Devos (Bel) | ||
1913 | M. Moritz (Bel) | ||
1912 | Omer Verschoore (Bel) | ||
1911 | Joseph Van Daele (Bel) | ||
1909 | Victor Fastre (Bel) | ||
1908 | A. Trousselier (Fra) | ||
1894 | Léon Houa (Bel) | ||
1893 | Léon Houa (Bel) | ||
1892 | Léon Houa (Bel) |