Stephane Rossetto (CC Nogent sur Oise) wygrał ostatni, 4. etap wyścigu Circuit des Ardennes. W klasyfikacji generalnej, do końca prowadzenie utrzymał Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)!

Ostatni etap francuskiej imprezy to 116 kilometrów  w pagórkowatym terenie z czterema górskimi premiami, które znajdowały się pomiędzy miejscowościami Charleville-Mézières, a Sedan. Rutkiewicz przystąpił do ostatniego odcinka w koszulce lidera z przewagą 8 sekund nad drugim, Russellem Downingiem (Endura Racing).

Zaraz po starcie doszło do wielu ataków, jednak kolarze CCC Polsat Polkowice dyktowali tempo na czele peletonu i starali się kasować kolarzy, którzy zagrażali Rutkiewiczowi w generalce.

“Pomarańczowi” jak każda inna drużyna, cyborgami nie są, więc wkrótce musieli odpuścić jakąś akcję. Padło na dziesiątkę zawodników:  Renaud Dion (Bretagne-Schuller), Flavien Dassonville (Auber 93), Benoit Daeninck, Stéphane Rossetto (CC Nogent s/ Oise), Benjamin Le Roscouet (CC Etupes), Sebastien Harbonnier (Armée de Terre), Yohan Michaud (Chambery CF), Julien Rabaud (Champagne Charlott’), Paul Voss (Endura Racing) oraz Josh Berry (Chipotle FSD).

Kolarze CCC Polsat Polkowice wspomagani momentami przez Lotto-Belisol U-23 nie mogli pozwolić, by przewaga urosła do ponad dwóch minut ponieważ z przodu znajdował się Paul Voss, który w klasyfikacji generalnej tracił 1 minutę i 53 sekundy do “Rutka”. Podopieczni Piotra Wadeckiego i Roberta Krajewskiego nie dali wydrzeć sobie z rąk zwycięstwa i starannie zmniejszali różnicę do czołówki.

Gdy przewaga wynosiła już około 1 minuty, z przodu zaatakował Rossetto. Były zawodnik Vacansoleil-DCM zdecydował się na samotny atak i jak później się okazało, była to słuszna decyzja. Jego współtowarzyszy ucieczki dogoniono, a 25-letni zawodnik cieszył się z etapowego zwycięstwa.

Nota bene dla Polaka było to na rękę, ponieważ peleton przyprowadził wicelider Russel Downing. Brytyjczyk zgarnął za 2. miejsce cztery sekundy bonifikaty, a gdyby nie Rossetto, miał by już 8 sekund w kieszeni, co dało by mu zwycięstwo w generalce nad Rutkiewiczem. 31-latek z Olsztyna obronił więc koszulkę lidera i odniósł tym samym drugie zwycięstwo w sezonie, pierwsze w wyścigu UCI!

Top 10:

1-Stéphane Rossetto (CC Nogent s/ Oise)
2-Russel Downing (Endura Racing)
3-Tim Wellens (Lotto-Belisol U23)
4-Henry Frusto (Team Nippo)
5-Eric Berthou (Bretagne-Schuller)
6-Kevin Thome (Wallonie-Bruxelles CA)
7-Marek Rutkiewicz (CCC Polkowice)
8-Sébastien Harbonnier (Armée de Terre)
9-Daan Olivier (Rabobank CT)
10-Josh Berry (Chipotle FSD)

Foto: naszosie.pl

Andrzej