Julien Simon (Saur-Sojasun) wygrał ostatni etap Volta a Catalunya. Dla Francuza to już drugi triumf etapowy w tegorocznej odsłonie wyścigu, która padła łupem Michaela Albasiniego (GreenEdge). Sylwester Szmyd (Liquigas-Cannondale) był 14.

Ostatni dzień rywalizacji w hiszpańskiej etapówce to odcinek pomiędzyBadaloną a Barceloną, trasa liczyła niespełna 120 kilometrów. W ucieczce znaleźli się Alexsandr Dyachenko (Astana), Gatis Smukulis (Katusha), Petr Ignatenko (Katusha), Morris Possoni (Lampre), Stef Clement (Rabobank), Javier Ramírez (Andalucía), David De la Fuente (Caja Rural), David de la Cruz (Caja Rural) oraz Nicolas Edet (Cofidis), jednak współpraca w czołówce nie układała się najlepiej.

Akcja zakończyła się na przedostatnim podjeździe dzisiejszego etapu. Później kontrować próbowali jeszcze m.in: Thomas Danielson (Garmin-Barracuda) oraz Luis Leon Sanchez (Euskaltel-Euskadi), jednak i doświadczony duet nie potrafił odjechać od peletonu.

O wszystkim zdecydował sprint z kilkudziesięcioosobowej grupki. Najlepszy, po raz drugi w tym wyścigu okazał się Francuz Simon. Tym razem pokonał Francesco Gavazziego (Astana) oraz Damiano Cunego (Lampre-ISD). Na 14. pozycji znalazł się Sylwester Szmyd.

W całym wyścigu triumfował Albasini, który prowadził od początku do końca w tegorocznej odsłonie wyścigu dookoła Katalonii. Szmyd skończył rywalizację na bardzo dobrym 13. miejscu! Tomasz Marczyński (Vacansoleil-DCM) został najaktywniejszym kolarzem wyścigu!

Wyniki:

1º 226 SIMON, Julien FRA SAUR-SOJASUN 2:47:02
2º 16 GAVAZZI, Francesco ITA ASTANA PRO TEAM mt.
3º 81 CUNEGO, Damiano ITA LAMPRE-ISD mt.
4º 157 URAN, Rigoberto COL SKY PROCYCLING mt.
5º 14 KISERLOVSKI, Robert CRO ASTANA PRO TEAM mt.
6º 101 V.DEN BROECK, Jurgen BEL LOTTO-BELISOL mt.
7º 133 KRUIJSWIJK, Steven NED RABOBANK mt.
8º 3 BARDET, Romain FRA AG2R LA MONDIALE mt.
9º 96 PATERSKI, Maciej POL LIQUIGAS-CANNONDALE mt.
10º 71 MENCHOV, Denis RUS KATUSHA TEAM mt.
11º 171 CARRARA, Matteo ITA VACANSOLEIL-DCM mt.
12º 51 MARTIN, Daniel IRL TEAM GARMIN-BARRACUD mt.
13º 124 CATALDO, Dario ITA OMEGA Pharma-QUICK S mt.
14º 98 SZMYD, Sylvester POL LIQUIGAS-CANNONDALE mt.
15º 65 IMPEY, Daryl RSA GREENEDGE CYCLING TE mt.
16º 31 SANCHEZ, Samuel ESP EUSKALTEL-EUSKADI mt.
17º 23 KOHLER, Martin SUI BMC RACING TEAM mt.
18º 115 PARDILLA, Sergio ESP MOVISTAR mt.
19º 198 GARCIA, Marcos ESP CAJA RURAL mt.
20º 223 FEILLU, Brice FRA SAUR-SOJASUN mt.
21º 33 MINGUEZ, Miguel ESP EUSKALTEL-EUSKADI mt.
22º 76 LOSADA, Alberto ESP KATUSHA TEAM mt.
23º 114 ARROYO, David ESP MOVISTAR mt.
24º 116 QUINTANA, Nairo COL MOVISTAR mt.
25º 58 STETINA, Peter USA TEAM GARMIN-BARRACUD mt.
26º 123 DE WEERT, Kevin BEL OMEGA Pharma-QUICK S mt.
27º 122 GOLAS, Michal POL OMEGA Pharma-QUICK S mt.
28º 217 DOI, Yukihiro JPN PROJECT 1t4i mt.
29º 224 JEANDESBOZ, Fabrice FRA SAUR-SOJASUN mt.
30º 56 DANIELSON, Tom USA TEAM GARMIN-BARRACUD mt.
31º 11 BRAJKOVIC, Janez SLO ASTANA PRO TEAM mt.
32º 62 ALBASINI, Michael SUI GREENEDGE CYCLING TE mt.
33º 148 ZAUGG, Oliver SUI RADIOSHACK-NISSAN mt.
34º 186 PALOMARES, Adrian ESP ANDALUCIA mt.
35º 77 TROFIMOV, Yuriy RUS KATUSHA TEAM mt.
36º 113 KARPETS, Vladimir RUS MOVISTAR mt.
37º 184 TORIBIO, Jose Vte. ESP ANDALUCIA mt.
38º 165 PIRES, Bruno POR SAXO BANK mt.
39º 15 SILIN, Egor RUS ASTANA PRO TEAM mt.
40º 158 ZANDIO, Xabier ESP SKY PROCYCLING mt.
41º 48 VEIKKANEN, Jussi FIN FDJ -BIG MAT a 14
42º 67 MEIER, Christian CAN GREENEDGE CYCLING TE a 14
43º 25 FRANK, Mathias SUI BMC RACING TEAM a 14
44º 206 BAGOT, Yohan FRA COFIDIS Le credit en a 14
45º 4 GASTAUER, Ben LUX AG2R LA MONDIALE a 14
46º 205 MATE, Luis Angel ESP COFIDIS Le credit en a 20
47º 182 SIMON, Jordi ESP ANDALUCIA a 20
48º 5 CHEREL, Mikael FRA AG2R LA MONDIALE a 20
49º 194 PIEDRA, Antonio ESP CAJA RURAL a 20
50º 45 PINEAU, Cedric FRA FDJ -BIG MAT a 20
51º 174 DENIFL, Stefan AUT VACANSOLEIL-DCM a 20
52º 85 MORI, Manuele ITA LAMPRE-ISD a 20
53º 131 GESINK, Robert NED RABOBANK a 20
54º 155 APPOLONNIO, Davide ITA SKY PROCYCLING a 20
55º 164 SOERENSEN, Chris Anker DEN SAXO BANK a 20
56º 93 SABATINI, Fabio ITA LIQUIGAS-CANNONDALE a 20
57º 24 MORABITO, Steve SUI BMC RACING TEAM a 20
58º 125 PAUWELS, Serge BEL OMEGA Pharma-QUICK S a 20
59º 37 VELASCO, Ivan ESP EUSKALTEL-EUSKADI a 25
60º 26 SANTAMBROGIO, Mauro ITA BMC RACING TEAM a 30
61º 213 FRÖHLINGER, Johannes GER PROJECT 1t4i a 38
62º 43 MOUREY, Fracis FRA FDJ -BIG MAT a 40
63º 74 IGNATENKO, Petr RUS KATUSHA TEAM a 51
64º 145 DIDIER, Laurent LUX RADIOSHACK-NISSAN a 54
65º 204 DI GREGORIO, Remy FRA COFIDIS Le credit en a 56
66º 144 ROHREGGER, Thomas AUT RADIOSHACK-NISSAN a 56
67º 102 DE GREEF, Francis BEL LOTTO-BELISOL a 01:10
68º 201 MONCOUTIE, David FRA COFIDIS Le credit en a 01:41
69º 86 MARZANO, Marco ITA LAMPRE-ISD a 01:56
70º 225 MEDEREL, Maxime FRA SAUR-SOJASUN a 01:56
71º 27 SANTAROMITA, Ivan ITA BMC RACING TEAM a 02:15
72º 137 TEN DAM, Laurens NED RABOBANK a 02:23
73º 127 VANDEWALLE, Kristof BEL OMEGA Pharma-QUICK S a 02:23
74º 53 VANDEVELDE, Christian USA TEAM GARMIN-BARRACUD a 02:28
75º 84 KOSTYUK, Denys UKR LAMPRE-ISD a 02:28
76º 121 LEIPHEIMER, Levi USA OMEGA Pharma-QUICK S a 02:28
77º 17 DYACHENKO, Alexandr KAZ ASTANA PRO TEAM a 02:28
78º 83 BONO, Matteo ITA LAMPRE-ISD a 02:41
79º 118 BRUSEGHIN, Marzio ITA MOVISTAR a 02:41
80º 95 VANOTTI, Alessandro ITA LIQUIGAS-CANNONDALE a 03:28
81º 175 MARCZYNSKI, Tomasz POL VACANSOLEIL-DCM a 03:28
82º 227 MARINO, Jean Marc FRA SAUR-SOJASUN a 05:19
83º 146 BUSCHE, Matthew USA RADIOSHACK-NISSAN mt.
84º 61 DAVIS, Allan AUS GREENEDGE CYCLING TE a 06:24
85º 196 CARDOSO, Andre POR CAJA RURAL a 06:24
86º 132 SANCHEZ, Luis Leon ESP RABOBANK a 06:44
87º 211 HUGUET, Yann FRA PROJECT 1t4i a 06:44
88º 117 SAMOLAU, Branislau BLR MOVISTAR a 07:36
89º 73 SMUKULIS, Gatis LAT KATUSHA TEAM a 07:36
90º 28 TSCHOPP, Johann SUI BMC RACING TEAM a 07:36
91º 185 CARRASCO, Sergio ESP ANDALUCIA a 07:36
92º 82 BERTAGNOLLI, Leonardo ITA LAMPRE-ISD a 07:36
93º 181 CESAR, Gustavo ESP ANDALUCIA a 08:34
94º 187 ROSENDO, Jesus ESP ANDALUCIA a 08:34
95º 138 CLEMENT, Stef NED RABOBANK a 08:34
96º 207 ZINGLE, Romain BEL COFIDIS Le credit en a 08:34
97º 92 LONGO, Paolo ITA LIQUIGAS-CANNONDALE a 08:34
98º 167 ROBERTS, Luke AUS SAXO BANK a 08:34
99º 193 SANCHEZ, Julian ESP CAJA RURAL a 08:34
100º 13 KASHECHKIN, Andrey KAZ ASTANA PRO TEAM a 08:34
101º 128 BANDIERA, Marco ITA OMEGA Pharma-QUICK S a 08:34
102º 183 CANO, Jose Luis ESP ANDALUCIA a 08:34
103º 192 DE LA CRUZ, David ESP CAJA RURAL a 08:34
104º 63 BEPPU, Fumiyuki JPN GREENEDGE CYCLING TE a 08:34
105º 34 AZANZA, Jorge ESP EUSKALTEL-EUSKADI a 08:34
106º 202 EDET, Nicolas FRA COFIDIS Le credit en a 08:34
107º 54 HESJEDAL, Ryder CAN TEAM GARMIN-BARRACUD a 09:08
108º 52 HOWES, Alex USA TEAM GARMIN-BARRACUD a 12:29
109º 66 LANCASTER, Brett AUS GREENEDGE CYCLING TE a 12:29
110º 107 VANENDERT, Dennis BEL LOTTO-BELISOL a 12:41
111º 177 KEIZER, Martijn NED VACANSOLEIL-DCM a 12:41
112º 188 RAMIREZ, Javier ESP ANDALUCIA a 12:41
113º 35 CABEDO, Victor ESP EUSKALTEL-EUSKADI a 12:41
114º 212 SPRICK, Matthieu FRA PROJECT 1t4i a 12:41
115º 162 NOVAL, Benjamin ESP SAXO BANK a 12:41
116º 41 CASAR, Sandy FRA FDJ -BIG MAT a 12:41
117º 197 GALDOS, Aitor ESP CAJA RURAL a 12:41
118º 191 DE LA FUENTE, David ESP CAJA RURAL a 12:41
119º 163 HAEDO, Juan Jose ARG SAXO BANK a 12:41
120º 88 POSSONI, Morris ITA LAMPRE-ISD a 12:41
121º 78 BELKOV, Maxim RUS KATUSHA TEAM a 12:41
122º 216 HUPOND, Thierry FRA PROJECT 1t4i a 12:41
123º 18 RENEV, Sergey KAZ ASTANA PRO TEAM a 12:41

General:
1º 62 ALBASINI, Michael SUI GREENEDGE CYCLING TE 24:15:45
2º 31 SANCHEZ, Samuel ESP EUSKALTEL-EUSKADI a 01:30
3º 101 V.DEN BROECK, Jurgen BEL LOTTO-BELISOL a 01:32
4º 51 MARTIN, Daniel IRL TEAM GARMIN-BARRACUD a 01:32
5º 157 URAN, Rigoberto COL SKY PROCYCLING a 01:32
6º 81 CUNEGO, Damiano ITA LAMPRE-ISD a 01:32
7º 14 KISERLOVSKI, Robert CRO ASTANA PRO TEAM a 01:32
8º 171 CARRARA, Matteo ITA VACANSOLEIL-DCM a 01:32
9º 124 CATALDO, Dario ITA OMEGA Pharma-QUICK S a 01:32
10º 115 PARDILLA, Sergio ESP MOVISTAR a 01:32
11º 71 MENCHOV, Denis RUS KATUSHA TEAM a 01:32
12º 56 DANIELSON, Tom USA TEAM GARMIN-BARRACUD a 01:32
13º 98 SZMYD, Sylvester POL LIQUIGAS-CANNONDALE a 01:32
14º 133 KRUIJSWIJK, Steven NED RABOBANK a 01:32
15º 58 STETINA, Peter USA TEAM GARMIN-BARRACUD a 01:32
16º 76 LOSADA, Alberto ESP KATUSHA TEAM a 02:16
17º 186 PALOMARES, Adrian ESP ANDALUCIA a 02:23
18º 223 FEILLU, Brice FRA SAUR-SOJASUN a 02:23
19º 131 GESINK, Robert NED RABOBANK a 02:36
20º 77 TROFIMOV, Yuriy RUS KATUSHA TEAM a 03:07
21º 164 SOERENSEN, Chris Anker DEN SAXO BANK a 03:41
22º 25 FRANK, Mathias SUI BMC RACING TEAM a 03:55
23º 121 LEIPHEIMER, Levi USA OMEGA Pharma-QUICK S a 04:24
24º 198 GARCIA, Marcos ESP CAJA RURAL a 04:25
25º 224 JEANDESBOZ, Fabrice FRA SAUR-SOJASUN a 04:29
26º 116 QUINTANA, Nairo COL MOVISTAR a 05:32
27º 24 MORABITO, Steve SUI BMC RACING TEAM a 07:57
28º 33 MINGUEZ, Miguel ESP EUSKALTEL-EUSKADI a 08:06
29º 204 DI GREGORIO, Remy FRA COFIDIS Le credit en a 08:11
30º 226 SIMON, Julien FRA SAUR-SOJASUN a 08:23
31º 114 ARROYO, David ESP MOVISTAR a 08:40
32º 165 PIRES, Bruno POR SAXO BANK a 08:41
33º 65 IMPEY, Daryl RSA GREENEDGE CYCLING TE a 09:18
34º 148 ZAUGG, Oliver SUI RADIOSHACK-NISSAN a 10:16
35º 74 IGNATENKO, Petr RUS KATUSHA TEAM a 10:23
36º 144 ROHREGGER, Thomas AUT RADIOSHACK-NISSAN a 10:28
37º 184 TORIBIO, Jose Vte. ESP ANDALUCIA a 10:36
38º 217 DOI, Yukihiro JPN PROJECT 1t4i a 10:36
39º 67 MEIER, Christian CAN GREENEDGE CYCLING TE a 10:50
40º 3 BARDET, Romain FRA AG2R LA MONDIALE a 10:51
41º 125 PAUWELS, Serge BEL OMEGA Pharma-QUICK S a 10:56
42º 205 MATE, Luis Angel ESP COFIDIS Le credit en a 10:56
43º 17 DYACHENKO, Alexandr KAZ ASTANA PRO TEAM a 11:09
44º 11 BRAJKOVIC, Janez SLO ASTANA PRO TEAM a 12:47
45º 37 VELASCO, Ivan ESP EUSKALTEL-EUSKADI a 13:26
46º 202 EDET, Nicolas FRA COFIDIS Le credit en a 14:07
47º 174 DENIFL, Stefan AUT VACANSOLEIL-DCM a 14:34
48º 102 DE GREEF, Francis BEL LOTTO-BELISOL a 14:39
49º 132 SANCHEZ, Luis Leon ESP RABOBANK a 14:50
50º 146 BUSCHE, Matthew USA RADIOSHACK-NISSAN a 15:18
51º 158 ZANDIO, Xabier ESP SKY PROCYCLING a 15:29
52º 213 FRÖHLINGER, Johannes GER PROJECT 1t4i a 15:56
53º 225 MEDEREL, Maxime FRA SAUR-SOJASUN a 16:26
54º 5 CHEREL, Mikael FRA AG2R LA MONDIALE a 16:34
55º 26 SANTAMBROGIO, Mauro ITA BMC RACING TEAM a 17:18
56º 206 BAGOT, Yohan FRA COFIDIS Le credit en a 17:19
57º 15 SILIN, Egor RUS ASTANA PRO TEAM a 17:29
58º 96 PATERSKI, Maciej POL LIQUIGAS-CANNONDALE a 18:03
59º 86 MARZANO, Marco ITA LAMPRE-ISD a 18:45
60º 45 PINEAU, Cedric FRA FDJ -BIG MAT a 18:58
61º 4 GASTAUER, Ben LUX AG2R LA MONDIALE a 19:15
62º 27 SANTAROMITA, Ivan ITA BMC RACING TEAM a 19:20
63º 192 DE LA CRUZ, David ESP CAJA RURAL a 19:31
64º 113 KARPETS, Vladimir RUS MOVISTAR a 21:39
65º 48 VEIKKANEN, Jussi FIN FDJ -BIG MAT a 22:22
66º 122 GOLAS, Michal POL OMEGA Pharma-QUICK S a 23:05
67º 201 MONCOUTIE, David FRA COFIDIS Le credit en a 24:23
68º 175 MARCZYNSKI, Tomasz POL VACANSOLEIL-DCM a 25:11
69º 28 TSCHOPP, Johann SUI BMC RACING TEAM a 26:08
70º 53 VANDEVELDE, Christian USA TEAM GARMIN-BARRACUD a 27:27
71º 123 DE WEERT, Kevin BEL OMEGA Pharma-QUICK S a 27:44
72º 117 SAMOLAU, Branislau BLR MOVISTAR a 27:51
73º 73 SMUKULIS, Gatis LAT KATUSHA TEAM a 28:16
74º 194 PIEDRA, Antonio ESP CAJA RURAL a 28:21
75º 54 HESJEDAL, Ryder CAN TEAM GARMIN-BARRACUD a 29:06
76º 16 GAVAZZI, Francesco ITA ASTANA PRO TEAM a 31:41
77º 137 TEN DAM, Laurens NED RABOBANK a 32:11
78º 127 VANDEWALLE, Kristof BEL OMEGA Pharma-QUICK S a 32:24
79º 85 MORI, Manuele ITA LAMPRE-ISD a 32:59
80º 196 CARDOSO, Andre POR CAJA RURAL a 32:59
81º 41 CASAR, Sandy FRA FDJ -BIG MAT a 33:02
82º 93 SABATINI, Fabio ITA LIQUIGAS-CANNONDALE a 33:19
83º 182 SIMON, Jordi ESP ANDALUCIA a 33:40
84º 155 APPOLONNIO, Davide ITA SKY PROCYCLING a 33:43
85º 145 DIDIER, Laurent LUX RADIOSHACK-NISSAN a 35:40
86º 23 KOHLER, Martin SUI BMC RACING TEAM a 36:25
87º 34 AZANZA, Jorge ESP EUSKALTEL-EUSKADI a 36:32
88º 84 KOSTYUK, Denys UKR LAMPRE-ISD a 37:05
89º 118 BRUSEGHIN, Marzio ITA MOVISTAR a 37:20
90º 78 BELKOV, Maxim RUS KATUSHA TEAM a 37:56
91º 82 BERTAGNOLLI, Leonardo ITA LAMPRE-ISD a 37:58
92º 227 MARINO, Jean Marc FRA SAUR-SOJASUN a 38:02
93º 43 MOUREY, Fracis FRA FDJ -BIG MAT a 38:45
94º 191 DE LA FUENTE, David ESP CAJA RURAL a 40:39
95º 138 CLEMENT, Stef NED RABOBANK a 40:50
96º 83 BONO, Matteo ITA LAMPRE-ISD a 41:35
97º 92 LONGO, Paolo ITA LIQUIGAS-CANNONDALE a 42:50
98º 52 HOWES, Alex USA TEAM GARMIN-BARRACUD a 45:42
99º 212 SPRICK, Matthieu FRA PROJECT 1t4i a 45:54
100º 216 HUPOND, Thierry FRA PROJECT 1t4i a 46:18
101º 211 HUGUET, Yann FRA PROJECT 1t4i a 47:07
102º 177 KEIZER, Martijn NED VACANSOLEIL-DCM a 47:35
103º 61 DAVIS, Allan AUS GREENEDGE CYCLING TE a 47:41
104º 107 VANENDERT, Dennis BEL LOTTO-BELISOL a 48:20
105º 167 ROBERTS, Luke AUS SAXO BANK a 49:51
106º 63 BEPPU, Fumiyuki JPN GREENEDGE CYCLING TE a 49:51
107º 162 NOVAL, Benjamin ESP SAXO BANK a 50:36
108º 187 ROSENDO, Jesus ESP ANDALUCIA a 51:12
109º 35 CABEDO, Victor ESP EUSKALTEL-EUSKADI a 51:20
110º 88 POSSONI, Morris ITA LAMPRE-ISD a 53:04
111º 95 VANOTTI, Alessandro ITA LIQUIGAS-CANNONDALE a 54:18
112º 185 CARRASCO, Sergio ESP ANDALUCIA a 55:03
113º 188 RAMIREZ, Javier ESP ANDALUCIA a 55:18
114º 18 RENEV, Sergey KAZ ASTANA PRO TEAM a 55:18
115º 207 ZINGLE, Romain BEL COFIDIS Le credit en a 57:15
116º 163 HAEDO, Juan Jose ARG SAXO BANK a 58:07
117º 183 CANO, Jose Luis ESP ANDALUCIA a 59:29
118º 181 CESAR, Gustavo ESP ANDALUCIA a 59:29
119º 66 LANCASTER, Brett AUS GREENEDGE CYCLING TE a 59:29
120º 13 KASHECHKIN, Andrey KAZ ASTANA PRO TEAM a 59:35
121º 128 BANDIERA, Marco ITA OMEGA Pharma-QUICK S a 01:00:00
122º 193 SANCHEZ, Julian ESP CAJA RURAL a 01:02:32
123º 197 GALDOS, Aitor ESP CAJA RURAL a 01:09:57

 

Andrzej