Marc Hirschi (Team Sunweb) i Marlen Reusser (Equipe Paule Ka) zdobyli nagrody szwajcarskiego kolarza i kolarki roku. Głosy mogli oddawać kibice oraz dziennikarze.

Najlepszym szwajcarskim kolarzem roku 2020 został Marc Hirschi, który był jedną z największych rewelacji sezonu 2020. 22-letni Szwajcar pokazał, że jest w bardzo dobrej dyspozycji na drugim etapie Tour de France, kiedy w zajął drugie miejsce ulegając jedynie Julianowi Alaphilippe’owi (Deceuninck – Quick Step). Tydzień później Hirschi znów był blisko zwycięstwa. Kolarz Team Sunweb samotnie uciekał przez większość 9. etapu, lecz w końcówce został doścignięty przez grupkę czterech faworytów. W sprincie zajął trzecią pozycję. Ostatecznie udało mu się zdobyć upragnione zwycięstwo etapowe kilka dni później, po solowym ataku z ucieczki. Dla Szwajcarii był to pierwszy etapowy skalp w Wielkiej Pętli od 2012 roku, kiedy w prologu najszybszy był Fabian Cancellara. Za niezwykle aktywną jazdę Hirschi otrzymał nagrodę najbardziej walecznego kolarza wyścigu – czerwony numer.

Po Tour de France Szwajcar pojechał jeszcze w trzech jednodniowych wyścigach. W wyścigu ze startu wspólnego zdobył brąz wyprzedzając na kresce Michała Kwiatkowskiego. Następnie triumfował w La Fleche Wallonne oraz zajął drugie miejsce w Liege-Bastogne-Liege.

Wśród kobiet nagrodę Szwajcarskiej Kolarki Roku zdobyła Marlen Reusser. Zawodniczka Equipe Paule Ka, która specjalizuje się w indywidualnej jeździe na czas, właśnie w tej konkurencji odnosiła największe sukcesy. W tym sezonie została mistrzynią kraju, wicemistrzynią świata, a także zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy. Dodatkowo w wyścigu ze startu wspólnego w Imoli zajęła 10. pozycję, a w Liege-Bastogne-Liege Femmes była siódma.

Swiss Cycling przyznało też „Dożywotnią Nagrodę” Michaelowi Albasiniemu. 40-letni Szwajcar w tym roku zakończył zawodową karierę. W swoim dorobku miał zwycięstwa w takich wyścigach, jak Volta Ciclista a Catalunya, Tour of Austria, Tour of Britain, Tour des Fjords, a także 7 etapowych triumfów w Tour de Romandie.